Dvoudílná minisérie natočená podle populárních fantasy románů anglického autora Terryho Pratchetta. V první části je naivní turista Dvoukvítko (Sean Astin) na dovolené v Ankh-Morporku. Vzplane oheň a on uprchne z města s nekompetentním čarodějem jménem Mrakoplaš (Sir David Jason). Dvojice se vydá na dobrodružnou cestu, aniž by si byla vědoma, že se ji pokouší vystopovat arcikancléř Neviditelné univerzity, aby znovu zachytil silné kouzlo v Mrakoplašově hlavě… Ve druhé části naivní turista Dvoukvítko (Sean Astin) a neschopný čaroděj Mrakoplaš (Sir David Jason) spojí síly s úctyhodným hrdinou Cohenem (David Bradley) a zachrání obětní pannu Bethan (Laura Haddock). Sledováni čaroději a žoldáky, které vyslal nelítostný nový arcikancléř Neviditelné univerzity se tito čtyři vydali do Ankh Morporku. Mezitím se zlověstná červená hvězda zvětšuje… (TV JOJ)

HAL

Tvrdil někdo že na pořádné fantasy je potřeba čtvrtmiliardový rozpočet? Ale kdeže, stačí nadšení, chuť, nápady, a hravá herecká elita. 8/10 ()

Smok

Sám som prekvapený, ako ma tento výlet do fantázie zaujal, aj napriek tomu, že ako tridsiatnik - realista asi nie som primárna cieľová skupina. S mojim synom sme si Terryho celkom vychutnali. ()

Fingon

70% Pratchetta mám rád, Mrakoplaše už méně. Celkově mi to přišlo méně povedené než Hogfather, přičem druhá polovina je vyloženě slabá, tedy až na závěr. Za zmínku rozhodně stojí Patricij, i když se objeví v podstatě jen ve dvou scénách - a Currymu to přece jen sluší víc jako dabérovi (Gabriel! Gabriel! Já chci Gabriela Knighta!) ()

predators

Spíše průměrná dobrodružná pohádka o Zeměploše, putování čaroděje Mrakoplaše a truristy Dvoukvítka a o příbězích, které spolu prožívají. Trochu mi to připomínalo Pána prstenů, ale v tomto případě je znát, že všechny finanční prostředky naházeli do chodícího zavazadla (a to doslovně) :-) Navíc jsou všechny postavy dost ukecané a i díky tomu je celé to putování časově náročné. Některé drobnosti, jako například již zmíněná chodící truhla nebo kreslící fotograf, byly příjemným oživením. Knihy jsem nečetl, ale jistý magický náboj The CoM jistě má... 65% ()

Slartibarkfast

Řekl bych, že třetí seznámení se světem Zeměplochy dopadlo, po Otci prasátek a Zaslané poště, patrně nejhůř. Není to vyloženě špatné, ale ukrutně roztahané a vleklé. Je tam spousta veselých momentů, avšak tak naředěných, že u toho člověk usíná. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdami. 70% ()

Bachy

K Pratchettovým knihám mám velmi kladný vztah. Přelouskal jsem jich desítky a určitě se ještě vrhnu na další. Na adataci toho možná nejšílenějšího vesmíru jsem byl zatraceně zvědavý. A ve výsledku jsem byl vcelku spokojen. Oblíbené postavy nebyly zdemolovány a na jejich představitele jsem si vcelku brzy zvykl. Že se jedná o televizní projekt táhne z Barvy kouzel na sto honů, ale nijak to vyprávění neškodí. Na zopakování předlohy je to absolutně ideální. Nevýhodou je, že právě první dva díly Zeměplochy přišli nejslabší z celé série a tak, ač se všichni snaží jako divý to ještě není úplně ono. Hlavně Ank Morpork není tak různobarevný a prohnilý a raději se nepouštíme do jiných ras než jsou lidé a pár trpaslíků (děkuji moc za trolla). Přesto na rozjezd slušné a pokud se tento tým pustí do dalších díl budu jen rád. 7/10 ()

mat.ilda

Táááák nezáživné, že jsem přes veškerou snahu nebyla schopna si vzpomenout, o čem to sakra bylo, až jsem si přečetla popisek, tak mně trochu svitlo, vzpomněla jsem si však jen na želvu, která nese Zeměplochu a Smrťáka, ten jediný byl povedený a směšný, jinak nuda od počátečních titulků až po konečné, kde jsem s hrůzou zjistila, že "to be continued". To ale už naštěstí neuvidím. ()

VenDulin85

"Oba jsme tak nějak neúředně mrtví..." Dobrodružství v podání nejneuvěřitelnějšího čaroděje všech dob, Mrakoplaše (a to nejneuvěřitelnější není míněno jako kompliment) a turisty Dvoukvítka (no jo, málo se Samvěd Křepelka naběhal za Frodem, teď musí obíhat celou Zeměplochu), a přitom Barbar Cohen is my hero! Trochu slabší než Zaslaná pošta, ale i tak potěší všemi postavami, které vznikly díky nápaditosti sira Terryho. Dnes sledováno na jeho poctu, R.I.P. ()

honajz

Tenhle film je důkazem toho, že Prachett píše tlusté knihy plné vaty. Sice v knize to okoření slovními vtipy a hrátkami s jazykem, ale to na plátno prostě nejde přenést. A když se přenese jen děj, je to nuda k zbláznění. Navíc jsem si podle všech ilustrací myslel, že Mrakoplaš je v podstatě mladík a sedělo by mi to nějak víc. I když je to televizní, výprava a triky jsou hodně slušné (na TV), i když třeba Čaroděj Zeměmoří měl některé lokace lepší... Nevím, nějak mne to nechytlo, zhruba stejně jako Prachettovy další a další a tlustší díly, ředěné na maximum a ani už ne tak vtipné. ()

hrona

Film podle úplně prvních dvou příběhů odehrávahjících se na Zeměploše - Barva kouzel a Lehké fantastično s čarodějem Mrakoplašem (mám mága a nebojím se ho použít) a turistou, který často neví, kde se nachází jeho zavazadlo Dvoukvítkem. Triky nejsou nijak oslnivé, ale vzhledem k lehké plynulosti příběhu, skvělým hereckým výkonům (Tim Curry je prostě padouch jak má být), se dají odpustit i některé chybky. Vše je postaveno na vynikajících dialozích, a skvělém příběhu věrně tak, jak pan Pratchett napsal. Škoda, že tento filmek nenavštívil kina. ()

Ivoshek

Pro člověka, který by nečetl původní Pratchettovu knížku a má rád komedii ze světa fantasy, je tohle asi pětihvězdičková věc. Já jsem ji četl, takže jsem si nějak představoval všechny ty hrdiny od Mrakoplaše až po barbara Cohena a taky jsem si nějak představoval, jak pronášejí ty svoje dialogové hlášky. A to je asi jediný důvod, proč jsem nešel na pět hvězdiček i já, protože co se týče castingu, věrnosti předloze, deklamací hlášek a tak nějak celkového pocitu, tohle je velmi, velmi povedená adaptace. O to víc, že to je jenom televizní kousek. ()

bouncer

Jako nadšený čtenář Zeměplochy a po shlédnutí předchozího filmu Otec prasátek, jsem věděl do čeho jdu. Pravdou je, že první dvě knihy z cyklu Zeměplocha - Barva kouzel a Lehké fantastično patří mezi ty méně oblíbené z mého pohledu. Přesto jsem se na zfilmování těšil neskutečně. A musím říct, že SkyOne a tým tvůrců kolem předčili mé očekávání. Vizuálně si to snad nedovedu představit lépe a příběho se celkem věrně drží knih, což je jen dobře (ještě aby ne, když vezmeme v úvahu Pratchettův styl psaní). Ke konci druhého dílu mi už to přišlo trochu únavné. Skvělé finále knih se na plátno moc převést nepovedlo a konec spíš nudí. Přesto paráda a jsem moc rád, že se tohoto zfilmování neujal Hollywood. Moc se těším na další filmy ze série! ()

Terva

Scénář : Vadim Jean podle románu Terryho Pratchetta. Kamera : Gavin Finney. Hudba : David A. Hughes a Paul E. Francis. Příběh odehrávající se na fantastické planetě Zeměploše, která cestuje na zádech gigantické želvy A´Tuin vesmírem. S naprosto neschopným čarodějem Mrakoplašem, který zná jen jedno zaklínadlo, s Dvoukvítkem, prvním zeměplošským turistou, a jeho poslušným Zavazadlem... Knihy jsem nečtl a filmy mě moc nezaujaly. ()

jahol

Poetické, poutavé, chytré, vymazlené... a do oka mi nepadla jen ústřední dvojka, ale i další, Smrt je vynikající.. no.. a Barbar Cohen.. ten je prostě dokonalej ... a jako třešinka na dortu pár kýčovitých záběrů nádherné skotské krajiny, myslím z Glen Coe... 4/5 a sháním první příběh na motivy Terryho Pratcheta ve filmový verzi a nějaký knížky (nikdy jsem nečetl)... ()

Bakllazaan

Ano. Jsem fanouškem Pratchetta. Tato skutečnost nutně mlží můj náhled na film, ať chci nebo ne. Ale i přes růžové brýle, kterými jsem to sledoval, jsem se nemohl zbavit dojmu, že postavy co vidím, tam jen stojí a přemišťují se jak figurky nikoli na Zeměploše, ale na "desce" Člověče nezlob se. Chybělo mi tam víc dialogů mezi postavami, abych se mohl nějak ztotožňovat. nechci nějaké psychodrama od fantasy filmu, ale přeci jenom.... Ale kam se hrabe pokaděnej Eragón....... ()