Verejní nepriatelia

• Česko Veřejní nepřátelé (viac)
USA / Japonsko, 2009, 140 min

Píše sa rok 1933 a hospodárska kríza v Spojených štátoch trvá už štvrtý rok. Z väzenia v Indiane utečie banda bankových lupičov. Na čele s Johnom Dillingerom (Johnny Depp) vyčíňajú v Chicagu. V priebehu niekoľkých minút dokážu kompletne vykradnúť každú banku, pričom polícia je na nich krátka. V tridsiatych rokoch minulého storočia vzniká FBI a mladý riaditeľ J. Edgar Hoover (Billy Crudup) má veľké ambície vytvoriť moderný úrad plný mladých dravých profesionálov. Za šéfa pobočky v Chicagu vymenuje agenta Melvina Purvisa (Christian Bale), ktorého veľkou túžbou je dostať Dillingera aj s jeho kumpánmi. Dillinger si s ním však iba pohráva. Purvis presvedčí Hoovera, aby do jeho tímu povolal aj skúsených starších agentov, inak nemá šancu. John Dillinger sa zamiluje do mladej Billie Frechetteovej (Marion Cotillardová). Keď po zatknutí musí pred súd, najme si toho najlepšieho advokáta, ktorý zariadi, aby ho neodviezli do inej väznice. Dillingerovi sa opäť podarí utiecť a znova vykráda banky. Purvis svoj boj nevzdáva a stále sa ho snaží nájsť. Je mu jasné, že to nebude ľahké. Dillingerovi je v Chicagu už trochu tesno a so svojimi kumpánmi vyčíňa aj v iných mestách. FBI je im však na stope. Keď pri lúpeži postrelia jedného z bandy, Purvis krutým spôsobom získa od umierajúceho informácie, kde sa Dillinger schováva. Pripraví veľkú akciu, aby ho dostal. Dôjde k obrovskej prestrelke a prenasledovaniu v autách, muži umierajú na oboch stranách. John Dillinger je jediný z partie, kto prežije. Purvis je presvedčený, že jedného dňa sa do Chicaga vráti, pretože tam žije dievča, ktoré miluje. Lenže Dillingerovi je jasné, že Purvis ju veľmi dobre stráži... (TV JOJ)

Kroupa

Obrovské zklamání. Režisér Posledního Mohykána a Nelítostného souboje se tu zahazuje hloupými experimenty s formou. Digitální nestatická kamera je zcela v rozporu s vyzněním filmu, totálně ruší jakoukoli atmosféru. Některé filmy to přežijí, u některých to dokonce umocní pocit autentičnosti, ale zde je to smrtící pro jakýkoli prožitek. Digitál je příliš obyčejný pro režiséra, stavícího svůj film na řadě atmosférických scén, kdy emoce proudí mezi postavami beze slov. V digitálu jednoduše neproudí. A co ta ohraná klišé, ze kterých je film složen? Mann vykrádá svůj opus magna stejně drze jako Depp banky. Ve zkratce: viděl jsem ohraný děj, nijak nový, zcela předvídatelný, v rušivé formě. Minimálně hodinu je jasné, že nic překvapivého se nestane. A taky že ne. Ale koukat se na to dá a nenudil jsem se. Tak moc. ()

panmroz

mě z toho jako úplně bolel celej člověk. bych nevěřil, jak se vizuál mobilního telefonu podepíše na všem ostatním - příběh, hudba, herecké výkony. Strašný film. O to víc, že není strašnej celej konstantně, je strašnej někdy víc a někdy míň. ()

Kratoc

Film se mi i přes smrtící stopáž docela líbil. Johnny Depp je opravdu vynikající herec a sympatie budí tak nějak sám od sebe i bez toho aniž bychom znali pověst Johna Dillingera. Bohužel jsem měl z filmu takový pocit, že film nadržuje Dillingerovi a nedává Ch. Bale tolik prostoru, kolik by si zasloužil. Je vidět, že režisér měl hodně prostoru a tak některé scény by asi šlo sestříhat na polovinu, ale ta atmosféra těch třicátých let mne docela pohltila. ()

passat

Musím říct, že Veřejní nepřátelé si mě získali hned v prvních minutách. To stylové prostředí, skvělé padnonucí pláště a klobouky, nablýskaná auta... Johny Depp umí zahrát snad všechno, takže mu nedělá problém ani tahle role, Christian Bale hraje tu "svou" zamračenou a Marion Cotillard je okouzlující jako vždy. Zvuky, především střelba jsou skvělé a digitální kamera mě taky nadchla. 75% ()

Tigran

Někde jsem četl, že Public Enemies nenadchnou, ale nenudí. Jaké to potom bylo překvapení, že mě tento film nejen nenadchnul, ale i nudil a místy iritoval. Celé dvě hodiny se v podstatě děje jen to, že Purvisův tým chytá Dillingera, což se jim buď povede a nebo ne. Když se jim to povede, tak Dillinger uteče a Purvis ho nahání znovu a znovu a znovu. Kdyby při tom aspoň fungovala nějaká zajímavá interakce mezi postavami, bylo by nám hned o něco veseleji. Jenomže prokreslenost postav je takřka nulová, takže Depp & Bale skoro neměli co hrát, i když by chtěli. Vedlejší postavy byly pro samotný příběh zbytečné, digitální kamera nevhodná a rušící a emoce nulové, takže je vám vlastně jedno, kdo koho zabije, kdo přežije atd. Napadlo mě, že by se Public Enemies jakožto životopisný film, dal použít pro výuku ve školách. Jenomže to by musely sedět fakta, což nesedí. I přes to, že si scénárista dějiny poněkud poupravil, nedokázal z celého příběhu vytěžit, co mohl. Raději doporučuji "Catch Me If You Can" o Franku Abagnaleovi, který je obsazen stejně kvalitními herci, jde také o "naháněčku", ovšem s napínavým scénářem a výbornou režií. ()

betyn

Těšil jsem se,především díky skvělému obsazení (Depp a Bale).Též mě zaujal příběh a to v jaké době se film odehrává,vše tedy nasvědčovalo 5-ti hvězdičkovému zážitku.Ale musím se přiznat,jsem zklamaný.Hlavní důvod proč tomu tak je,že příběh samotný je dle mého názoru natahovaný a filmový zážitek mě zkazila kamera,přesněji řečeno kvalita obrazu,která byla opravdu za trest (sice nejsem žádný odborník,ale tohle bylo do očí bijící.)Navíc si myslím,že z mnoha scén se dalo vytřískat mnohem víc,potenciál na to film určitě měl,nejvíce ošizené je přepadení banky a celkově je film takový nemastný neslaný,ctí ho perfektně propracovaný a detailně zabraný konec..a výživné jsou i přestřelky.Režisér si naštěstí uměl vybrat herce,ti to všechno zachraňují :-),především Depp předvádí skvělý herecký výkon a role mafiána mu sedla.Na závěr dodám,že mě zaujala výborně vyobrazená doba třicátých let,kterou skvěle doplňovala hudba. ()

Pawlisman

Životopisně popisný snímek. Doufejme, že ve velké míře pravdivý. Protože o nějakou filmařinu navíc, umění a zábavu zde jde těžko mluvit. Banka, samopaly, banka, vězení, samopaly, láska, bum bum. Hm. Nic moc. Nejde o tu pravou gangsterku, ale i podobný příběh se podle mě dá natočit geniálně - viz francouzský (dokonce s podobným názvem - dvojdílný Veřejný nepřítel č. 1). Zde je to o dvě třídy a tak 7/10. ()

Olczyk

Johnny Depp a opět jinak - herec mnoha tváří - tvář, kterou ukazuje v tomto filmu, jeho osobnosti opět sluší a sedí. K tomu přispívá skvĕle Christian Bale a tak má film velmi chutnou šťávu. ()

Erik7595

Dosť veľké rozhodovanie medzi 3* a 4*. Napoprvé vskutku pôsobiaci nevťahujúci dej a nezaujímavé postavy zapríčinili, že som film asi po hodine nedopozeral. Nedali mi to, takže som si na ďalší deň pustil film znovu. Po druhom zhliadnutí avšak prišiel ten pocit spokojnosti a diváckeho zážitku, ktorý som si myslel, že ho z tohto filmu nedostanem. ______ K tomuto filmu som išiel len čisto zo zvedavosti, zaujali ma známe herecké mená v obsadení a samozrejme režisér Michael Mann, ktorý ma už snímkami Collateral a Heat presvedčil, že to s akčnými kriminálnymi thrillerami rozhodne vie. Až do momentu pozretia snímku som o Johnovi Dillingerovi nepočul, takže som si o ňom a jeho lúpežných prepadoch niečo málo prečítal na nete. A pustil som sa následne do filmu. ___ Obsadenie Johnnyho Deppa do role Johna Dillingera bol výborným ťahom a voľbou. Musím sa priznať, že Deppa ako herca nijako zvlášť nezbožňujem, ale v tomto filme bol práve on ťahúňom celého filmu - vďaka jeho hereckému výkonu. Christian Bale, hrajúci jeho nemesis, FBI agenta Melvina Pervisa, tu hereckým výkonom mňa nijako neoslňuje, v porovnaní s Deppom je Bale dosť v ústraní. Myslím si, že k tomu prispieva aj fakt, že Bale mnoho priestoru nemá, takže si myslím, že sa nedokázal viac ukázať. Okrem Deppa herecky žiari Dilllingerova žena Billie Frechette v podaní krásnej Marrion Cottilard. Okrem nich sa v menších roličkách objaví množstvo známych tvárí - Stephen Lang, Giovanno Ribisi, Tatum, John Ortiz, a iní. ____ Použitie digitálnej kamery do gangsterky 30. rokov pre viacerých pripadá ako nevhodná voľba. Mne napríklad v Collateral sedela neuveriteľne a dodávala celému filmu vynikajúcu atmosféru a feeling a prvok väčšej realistickosti. V tomto filme mi už v niektorých scénach prekážala, ale v iných som jej prítomnosť zase vrelo uvítal. Akčné scény prepadov bánk a prestrelky sú vynikajúce, jediným handikepom akcie je klepanie kamery, ktoré sa prejavuje najviac v tmavých akčných scénach (prestrelka v lese je mimochodom z hľadiska prehľadnosti fakt nedostatočne nasnímaná, v rade scén som nevedel, kto strieľa po kom). ______Film taktiež v niektorých miestach dopláca na 140 minútovú stopáž, po poslednom pozretí nemôžem hovoriť o nude ani v najmenšom, ale oproti prvej polovici je tá druhá rozhodne silnejšia a prináša viacero silnejších momentov, nehovoriac o samotnom závere, ktorý je z môjho pohľadu rozhodne a najpôsobivejšou a najsilnejšou časťou filmu._______ Celkovo môžem po druhom zhliadnutí teda hovoriť o spokojnosti, síce stopážovo trochu naťahované to je a uvítal by som o niečo viac akcie, ale vďaka réžií, výborným hercom, tým akčným scénam a dobovej atmosfére dávam nakoniec tie štyri *. ()

Jaroslaf

Digitální kamera to hrozně shazuje, vypadá to celé díky ní velice nepřesvědčivě a debilně. Jinak jsem chtěl být k filmu shovívavý, ale od scény někdy ve dvacátépáté minutě, kdy Depp střílí z Thompsona "na plný kule" hned vedle hlavy uneseného dozorce a ten sebou ani neškubne, sem k filmu chtě nechtě přistupoval s velkým odporem. Dokoukáno jen díky Marion Cottilard. ()

IvcaSammet

Tento typ filmů mám opravdu ráda. Co ale ráda nemám, jsou romantické pasáže, které k těmto filmům bohužel patří ... Další věc, kterou nemám ráda, je nehorázné přehánění, které zavání až výsměchem divákovi ... Asi tolik k mému hodnocení "pouhýma" čtyřma hvězdičkama ... Příběhově je film naprosto geniální, stejně jako svým zpracováním. Už od první minuty jsem si sledování film skvěle užívala. Hvězdné obsazení mě až skoro vyrazilo dech. S Johnnym a Christianem jsem samozřejmě počítala, ale to, že se na obrazovce mihne Giovanni Ribisi a hlavně Stephen Graham, to jsem upřímně vůbec nečekala ... Z počátku jsem tápala, ke které straně se mám přiklonit, jestli k Johnnymu a nebo ke Christianovi, protože oba jsou to moji srdcoví herci ... Nakonec jsem samozřejmě díky scénáristům přece jen Johnnymu podlehla a i když jsem závěr v tomto duchu očekávala, přece jen trošku zamrzel. Jak už jsem ale zmiňovala na začátku, na filmu mě trošku zamrzelo příšerné oddalování konce ... I přes to, že se John několikrát producíroval přímo před zraky desítek policajtů, žádný z nich si ho nevšiml ... Každopádně scéna na policejní stanici mě opravdu hodně pobavila. Tu si mohli tvůrci filmu opravdu odpustit ... No a samotný závěr filmu sice mohl být o něco míň "americký", ale protože jsem samozřejmě protahování onoho okamžiku až na úplné maximum čekala, nijak zvlášť to můj názor na celkové hodnocení nezměnilo. ()

Saur.us

Johnny Depp jako John Dillinger. Dlouhý kabát ukrývá Thompson, před bankou postává terminátor s BAR. Říkám si, gangsterka z 30 let přeci nemůže být špatná. A ouha, panu Mannovi se to víceméně povedlo, udělat špatný film o kriminálnících 30. let v USA. Po výborném začátku z vězení, který nasadil vysokou laťku se film utahává svýma dvěma hodinama, s pár, ale opravdu jen pár světlými místy. Viz honička v lese nebo uplný závěr. Jinak opravdu nic moc, co by za to stálo. Navíc celý dojem z filmu mě odzačátku kazila nasazená digitální kamera s dinamičností učitelky ve výslužbě, která si samým klepáním ani nenalije mlíko a také hudba, která mě do celého filmu nějak totálně neseděla. Z šedi film vyzdvihují pánové Depp a Bale, i kdyz ten se zas celej film tak mracil ze to není hezky a Marion Cotillard. A ještě bych zapomněl na svatou čtveřici Thompson, Colt, Browning a Winchester. 50% ()

Kvítek

Johnny Depp sekundován Christianem Balem mezi smrští kulek hážou lopatou charisma na všechny strany. Člověk se ani po dvouhodinové jízdě ne a ne rozhodnout komu vlastně fandí víc. Mrazivost a krása 30.let k tomu. Břitký humor a stylovost Johnna Dillingera. Otočte se doprava, otočte se doleva, možná sedí mezi vámi :o) Famózní přestřelka v Little Bohemia a temném lese. Ač nefanda gangsterek, zvědavě vyhlížím srovnání s francouzskou verzí. ()

rgrohol

Vynikající gangsterka, kde nechybí přestřelky, samopaly Thompson, elegantní bankovní loupeže, ani krásné ženy. Role Johnnymu Deppovi jako ušitá na míru. I Bale si se svou úlohou poradil více než dobře a ani Marion Cotillard se nenechala zahanbit. V krátkosti jsou Public Enemies velmi kvalitně strávených 140 minut, které utečou jako voda. ()

Kiedes

Vynikající Johnny Depp, Christian Bale působící jako záporák a charimatická a pro mě krásná Marion Cotillard. Líbilo se mi velmi! 82 % ()

Bale založí Ferrari

Bale založí Ferrari

21.08.2015

Kyberthriller Hacker neuspěl u kritiků ani u diváků a navíc jde o jeden z největších propadáků letošního roku (rozpočet 70 milionů dolarů, tržby 17). Režisér Michael Mann tak potřebuje malou domů,… (viac)

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

Branagh jako Wallander ještě jednou a naposled

26.11.2013

Wallander je bezesporu jeden z nejlepších detektivních seriálů současnosti. Možná i proto, že se nejedná o tradiční seriál – každá ze tří dosavadních sérií obsahovala tři devadesátiminutové epizody,… (viac)

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

Mann verbuje Thora do kybernetického thrilleru

17.02.2013

Chris Hemsworth si měl zahrát hlavní roli v sci-fi Stevena Spielberga Robocalypse, jejíž natáčení už mělo v těchto dnech probíhat. Kvůli problémům s rozpočtem však bylo odsunuto na konec roku a Chris… (viac)

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

Leonardo DiCaprio šéfuje FBI

21.06.2010

Už se o tom spekulovalo dříve, teď je to oficiální. Leonardo DiCaprio si po Franku Abagnaleovi a Howardu Hughesovi zahraje další slavnou postavu americké historie 20. století. J. Edgar Hoover založil… (viac)