Film Občan Havel nahlíží do zákulisí politických i soukromých dramat prezidentského období Václava Havla. Diváci uvidí jeho nervozitu při první volbě českého prezidenta či trápení při nácviku prezidentské děkovací řeči, poznají, že umí recitovat Šrámkův "Stříbrný vítr" nebo nalít Miloši Zemanovi becherovku. Kamera jej ale sleduje i v situacích, kdy se dokáže pěkně rozčílit a zanadávat na špatně ušité košile. Ve filmu bude také konečně rozluštěno několik dlouholetých záhad české politiky – jak se podařilo Václavu Klausovi proniknout do jazzového klubu a kdo posadil Jacquese Chiraca vedle první dámy. Stejně jako v životě Václava Havla hrají ve filmu důležitou roli obě jeho manželky, Olga a Dagmar, objeví se zde jeho přátelé a spolupracovníci, světoví i čeští politici, ale i členové skupiny Rolling Stones. Režisér Pavel Koutecký začal film natáčet v roce 1992 a sledoval prvního českého prezidenta více než třináct let. Premiéry svého nejzajímavějšího a největšího filmu se bohužel Koutecký nedočkal. Po jeho tragické smrti na jaře 2006 se dokončení filmu ujal režisér Miroslav Janek spolu se svou ženou, střihačkou Toničkou Jankovou. (oficiálny text distribútora)

Brandon

Spíš než občan Havel, tak člověk Havel. I na hradě s panem nejvyšším může být sranda. A i když česká politika má sklony k tragikomedii, nebyla to jen nastrčená figurka, ale skutečná osobnost s možná trošku naivním mottem o vítězství pravdy a lásky. ()

Master19

Některé pasáže jsou téměř neuvěřitelné, když si člověk uvědomí, že to není hrané. Navíc je dost zajímavé, jaké bylo pozadí politických kroků tehdejší doby a jak se to pak "normální" člověk dovídal a jak to chápal. Prezentovaná forma dokumentu velice pěkně dotváří celkový dojem, takže výsledek je zajímavý, vtipný a hlavně vyvážený. ()

Timak

Jsem rád, jakým způsobem je prezentován Václav Klaus. I když je tento dokument o jiném Václavovi, tak Václav Klaus je tam nádherně vyobrazen a je zde nádherně ukázáno, jaký to je špatný politik. Havel byl pro mě spíše jenom loutka, což tento film celkem ukazuje, ale co mě překvapilo asi nejvíce je Dáša. Myslel jsem si, jaká je to zlatokopka a jakým způsobem Havla ovlivňuje, ale podle tohoto filmu to vypadá, že opravdu odhodlaně stojí za svým mužem, že ho má opravdu ráda a je spíše ta v pozadí. Podle toho filmu je vidět, jak ji má Vašek pevně v hrsti a je to ON, kdo je "hlava rodiny" ()

Millanium

I přes to, že nepatřím k největším Havlovým fanoušků, tak tento dokument považuji za velice zdařilý. Období dvou prezidentských období v ČR bylo zobrazeno velice záživně. Dokument bilancoval mezi lidskou a politickou úrovní. Přes snahu o objektivnost mi některé pohledy (např. na pana Klauze (ikdyž ho tedy taky přímo nemusím)) až příliš zaujaté. Přes to vše rozhodně doporučuji 85% ()

zaseprd

Nečekal jsem žádné strhující drama nebo něco podobného, ale film mě mile překvapil hlavně svou autenticitou. Havel v něm působil naprosto přirozeně, na nic si nehrál a kameru jakoby nevnímal - smekám, já bych to nezvládl. Klidně bych šel na tento film znovu, těch 120 minut, na které to "zkrouhli" mi připadá dost málo. ()

Natabar

Řekl bych, že se jedná jak o čestný medailónek minulého prezidenta s (občas) zajímavým pohledem do zákulisí, tak ovšem i příspěvek (prosím nekamenujte mě!!) k demýtizaci osoby Václava Havla coby skvělého prezidenta. Ano byla (a snad ještě pořád je) to osobnost velkého formátu, ale jak jsme v tomto dokumentu mohli vidět, prezidentem byl (aspoň v určitém období) slabým. Například skutečnost neustálého strachu z jednoho Klause patrný z povolebního vyjednávání, kde by s ním nejraději vše probíral, pak dále podepřený tak dětinskou radostí z domělého vítězství (nepozvání do Reduty; btw. - všiměte si, že nakonec tam Klaus seděl!) moc lesku ke gloriole Havlovi nepřidá. Což ovšem nakonec tamuto snímku jakožto dokumentu jen slouží ke cti. ()

ybuko

Priznam se ze se mi moc nelibilo jak byl ten film po Kouteckeho smrti sestrihan - zahranicni divak a clovek co ty udalosti nepamatuje musi misty poradne tapat, a clovek co je naopak pamatuje se chvilemi dost nudi. Nebylo by spatne, kdyby se tech materialu (kterych musi byt pozehnane) chopil i jiny strihac, a zkusil predstavit svou verzi. ()

Castrator

Havla nemám rád přibližně stejně jako jiné politiky, vyčítat mu samolibost, touhu po moci, lži, lezení do zadnice a další nešvary by byla podobná pošetilost jako vyčítat kulturistům svaly. Co mi vadí na těchto a jiných dokumentech/filmech je zbožťování, vytváření kultu osobnosti, ukazování zúčastněných v dobrém (pokud jde o Havla a jeho kamarády) nebo špatném (pokud jde o ty zlé Klause a Zemany) světle. Takhle kvalitně nedělali propagandu ani komunisté, u nich se vědělo, že lžou, zatajují, mlží, že pravda je často pravý opak toho, co lidem lijí do hlav, ovšem u filmů jako je tento jde o propagandu nejvyšší kvality, lidé skutečně věří, že Havel zobrazený ve filmu byl skutečně takovým fajn chlapíkem i v reálu, že nám toho o něm ani moc nezatajuje a ukazuje takového, jakým skutečně byl. ()

svobik

Vynikající sonda do prezidentského života první hlavy českého státu, jež je především pro mou generaci velkým přínosem, obzvláště díky jednoznačnému nastolení odehraných faktů. Dokument je komponován s velkým citem, zaujme především perfektní kontinuita a také trochu jiný pohled na Havla (a nejen jeho) samotného. Stopáž sice činí celé dvě hodiny, i přesto se ale nuda nedostaví. ()

Macbeth

Byl jsem na tom 2x v kine. Pokazde, po skonceni filmu, divaci tleskali, vcetne me. Ano, byl jsem dojaty. Hluboky snimek o jedne z nejvetsich postav nasich dejin. ()

MI-380

Dokumenty o známých osobnostech: obsahově většinou velmi zajímavé (protože si myslíme, že ty lidi dobře známe a pak zjistíme, že to bylo všechno jinak...nebo si alespoň pěkně doplníme mozaiku), filmařsky ale až moc jednoduché, nenápadité. Tady je to trochu pootočené: filmařsky poutavé, dramatické, ale obsahově zajímavé jen tu a tam, často i zavádějící. Slušný doplněk učebnic pro ty, kteří nepamatují dobu před, během, a těsně po devětaosmdesátém. Co mě také zaujalo: zakouřené úřadovny fousatých spiklenců a nad ostatními našimi politiky té doby i dneška vysoko se tyčící trojice osobností: Havel, Zeman, Klaus. 70%. ()

Pražák

"Těžko být neutrální mezi dobrem a zlem. Mezi pravdou a lží." Myslím, že názor k tomuto dokumentu o nejvýznamnější postavě novodobých dějin vyplyne hlavně z osobního postoje vůči osobě Václava Havla. Je zajímavé vidět některé události s odstupem a porovnávat je s tím dnešním politickým hnojem plných absurdních a karikaturních postaviček jako Paroubek, Topolánek, Čuněk ke kterým v budoucnu přibudou další. Je zajímavé slyšet jeho názory a osobní postoje vůči štvavé kampani proti němu, které nám občanům zůstavali utajeny. Je zajímavé vidět člověka, který už tenkrát odhalil privatizační špínu a skutečné emoce, které s ním v diskuzi na toto téma cloumali - stejně jako s námi. Krásnou tečkou je ve filmu opravdu směšně vykreslená postava Václava Klause. Jeho netleskání a pokroucený obličej při kritickém vystoupení Havla v Rudolfinu je nádherným dějiným důkazem o jeho egu a měl by se ukazovat pravidelně, aby národ nezapomenul. Tenhle dokument je každopádně skvělým svědectvím doby ve které jsme všichni žili a říká nejen o Havlovi, ale i o nás (češích) velmi mnoho. ()

NoFiction

Velice dobře natočený dokument ze zákoutí, o kterém jsem neměl ani potuchy a jsem rád, že jsem toto dílko mohl právě teď shlédnout. ()

Kino Světozor slaví Patnáct let

Kino Světozor slaví Patnáct let

14.05.2019

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny

10.05.2017

Od roku 1988 uděluje evropská filmová akademie filmové ceny pro evropskou kinematografii. Původně se ocenění jmenovalo Cena Felix a od roku 1997 bylo přejmenováno na Evropské filmové ceny. Udílení… (viac)

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

Cena Pavla Kouteckého zná svého vítěze

15.06.2014

Cenu Pavla Kouteckého za nejlepší dokument získala režisérka Bára Kopecká za film DK o kontroverzním a uznávaném architektovi Davidu Kopeckém. Film je podle poroty hluboce autorskou výpovědí… (viac)

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!

05.10.2010

Provozovatelé portálu pro online distribuci dokumentárních a experimentálních filmů Docalliancefilms.cz nabízí od pondělí 4. října do následujícího pondělí 11. října zdarma k vidění film Vítejte v… (viac)