Život podľa Václava Havla

(festivalový názov) (TV film)
  • Česko Život podle Václava Havla (viac)

O Václavu Havlovi byly natočeny stovky hodin materiálu, přesto biografický film zachycující celoživotního příběh velkého Evropana doposud chyběl. Pestrý Havlův život – rodinu, dětství, jeho lásky, dramatickou tvorbu a politickou činnost – zachytila v sedmdesátiminutovém dokumentárním filmu režisérka Andrea Sedláčková, která Havla představuje ve všech životních etapách a rolích, mj. jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. (oficiálny text distribútora)

korok

Vzhledem k tomu, že je to můj první dokument s celoživotním příběhem PANA Prezidenta Václava Havla natočený po jeho smrti, kde jsem spatřil spoustu dosud neviděných záběrů z jeho soukromí a mládí, nemohu jinak, než dát plný počet. V. H. je zde zobrazen jako normální člověk se všemi svými chybami, závislostmi, radostmi i starostmi, tak jako obyčejní lidé, což vždy poteší, jelikož ne vždy se to u dokumentů podobného ražení povede a ty pak sklouznou k falešné prezentaci dané osoby jako ideálního bezchybného morálně příkladného člověka. V. H. dost kouřil, dost pil, měl milenky. No a? Asi tak jako spousta nás Čechů a lidí všude jinde na světě. Proto tohle nic nemění na tom, jak velká to byla osobnost a o co se zasloužil, přestože se samozřejmě jako obyčejný člověk z masa a kostí nevyhnul chybám. Z několika zde uvedených odpadových komentářů doslova číší bolševické antizápadní zaujaté smýšlení, nemající nic společného s hodnocením dokumentu jako celku, proto se k tomu nemá cenu ani vyjadřovat. V. H. a dalším můžu děkovat, že dnes tady mohu psát komentáře na filmy z různých koutů světa a ne jen na sovětskou kinematografiii. A ne, opravdu nehodnotím plným počtem jen kvůli osobě V. H. Stejným počtem hvězd bych byl ochoten ohodnotit i v podobně zajímavém duchu natočený dokument třeba o Gottwaldovi (jen tak mimochodem prvotřídním opilci), přestože to byl prezident, který byl loutkou, šaškem a poskokem jednoho z největších vrahů moderních dějin J. V. Stalina. ()

S.Quentin QUALE

No tady je přepychově nablito, to je moc krásný! Jedná se o nadprůměrně zpracovaný dokument, který obsahuje spoustu zaprášenýho matrošu z videoarchivů. Jako průřezová záležitost plně dostačující dokument o jednom z nejodvážnějších Čechů historie. A měli by si ho vážit hlavně komouši, a to za to, že je po revoluci nezakázal (v lepším případě), za to, co mu dělali.... Update: Snižuju na objektivní 4*, protože hodnocení haterů už se jakš takš eliminovalo. 75% ()

Frog.cz odpad!

V roce 1989 jsem měl krásných 22 let a pln optimismu a důvěry v revoluci a tohoto člověka jsem hleděl vstříct budoucnosti.Pohádal jsem se kvůli němu i s vlastním otcem který tvrdil že k moci se dostala banda komediantů a podvodníků a Havel je největší z nich.Bohužel postupem času jsem změnil názor a musel jsem přiznat že Havel nebyl jenom komediant a podvodník ale i zloděj pocházející z rodiny která kolaborovala z nacisty.Takže pár poblázněných sluníčkářů vytvářejících kult osobnosti tento fakt nikdy nevyvrátí a mohou se snažit sebevíc. Hodnocení 0%. ()

Everyone

Eklektický a adorační dokument. Podle mého názoru si V.H. více stopáže pro kritiku, jak nalézám v komentářích, nezaslouží. Eklekticismus od dokumentu vyžaduji (mohl by být v tomto případě multiperspektivnější, hlubší, méně bulvární, proto to nižší hodnocení) a adoraci sdílím (Havla stavím na piedestal k Masarykovi (popř. Benešovi), byť každý hrál s jinými kartami a soupeři, ale každý hrál od prvního kola, až k finálovému vítězství. A za to odhodlání, houževnatost a výdrž děkuji nejen jim explicitně, ale i těm, kteří aktivně přispěli k novému politickému uskupení.), tj. nemám problém s místní kritikou. ()

ostravak30

Hned v úvodu záměrně podotknu, že nejsem příznivec Václava Havla. Viděl jsem hned několik dokumentů o něm a pravdu má úvodní text v tom, že snad jen toto dílo bere Havlův život tzv. od podlahy, tedy od narození do natáčení filmu Odcházení, což je prakticky do smrti. Jenže dokument se neubrání ikonickému zobrazování bývalého prezidenta, takže se, pravděpodobně úmyslně, vyhýbá kontroverzním tématům a kritice, která se na něj občas snášela. Ano, slyšíme o prodeji Lucerny, za který byl dramatik kritizován, ale opět dojde k vysvětlení pouze od V. H. Stejný přístup je pak i k celé řadě dalších událostí. Chybí pohled jiných osobností na různé situace, a nemusí být zrovínka odlišný nebo kritický, ale prostě jiný. Dokument působí, i přes nesporný počet zajímavých archivních materiálů, zkrátka jen jako učebnicová rekapitulace Havlova života pomocí dobře známých faktů. Závěrem dodám, že se mi těžko akceptují morální poučky od člověka, který opakovaně býval své ženě nevěrný a to mnoho let a též od toho, který například podpořil útok na Jugoslávii a nevystoupil proti němu. ()