Alita: Bojový Anjel

• Česko Alita: Bojový Anděl (viac)

Svet vzdialenej budúcnosti nie je ideálnym miestom k životu, napriek tomu v ňom žijú ľudia, ktorí nezištne pomáhajú iným. Tak napríklad kyberdoktor Ido (Christoph Waltz) prehľadáva skládky, aby našiel funkčné súčiastky, ktoré môže implantovať ľuďom, čo o časti tela prišli. Takto objaví Alitu (Rosa Salazar), poničeného kyborga so srdcom a dušou dospievajúceho dievčaťa, a vráti jej život. Po prebudení Alita vôbec nič nevie. Nepamätá si svoju minulosť, nespoznáva svet okolo sebe, ale okamžite nasáva enormné množstvo nových informácií. So životom vrstovníkov Alitu zoznamuje Hugo (Keean Johnson), mladý rebel s motorkou, ktorý jej od prvého stretnutia mimoriadne imponuje. Vďaka svojej zvedavosti spozná Alita aj odvrátenú stránku mesta Iron City, v ktorom s doktorom Idem žije. Fyzickou konfrontáciou s  podsvetím v sebe objaví mimoriadne, smrtiace schopnosti. V tú chvíľu sa dostane do hľadáčika skupiny nájomných zabijakov, ktorí terorizujú mesto, ale teraz dostali jedinú úlohu– nájsť a zničiť Alitu. Z obyčajného kyberdievčaťa sa stane bojový anjel. A konečne si spomenie, aké je jej poslanie. (CinemArt SK)

dalziel

Vďaka skladaniu prádla a triedeniu ponožiek som z toho veľmi nemal.😁 Na mňa až priveľmi šialená japonská sekanica.Skôr ma bavili tie neakčné pasáže. ()

papaguy

Alita jistě nezůstane bez povšimnutí fanoušků anime. Musím uznat, že Rodriguez se zachoval vůči předloze šetrně. Až pietně. Vč. úsměvně obřích očí hlavní hrdinky a četných blízkých záběrů do nich, tak častých v anime. A tryskového über-kladiva dr. Ida. Nemůžu se vyhnout srovnávání s dvěma dalšími filmy: "Ghost in the Shell" - americkou adaptací jiného anime (a ne příliš úspěšnou) - rovněž relativně s respektem natočeným vůči předloze. A díky vizuálu a herním prvkům s "Ready Player One". Alita se mi líbila. Jen mě mrzelo zcela zbytečné roztáhnutí na dva (zatím neexistující) díly. ()

tomik99

Tak toto „sci-fi“ mi nesedlo snad po všech směrech. Několikrát jsem usnul, vůbec mě to nebavilo. Celý svět, lovci odměn, pravidla, motorball a kdovíjaké další blbosti – nic z toho mě nebavilo a nenutilo mě se o lokace, hry či hlavně o dané postavy zajímat víc. Alita sice byla pěkně zpracovaná, ale její příběh mě vůbec nevzal za srdce a bylo mi vlastně celou dobu jedno, co dělá a proč to dělá. Rádoby láska mladých mě nechávala zcela chladným, ale bude to také tím, že Huga hrál Keean Johnson, začínající herec bez špetky charisma. Příběh byl fádní, bez nápadu, předvídatelný a bez jakéhokoliv zvratu. Nebylo se moc ani na co dívat, herci mdlí a nezkušení, lokace šedé a prázdné. Pokud už ve filmu hráli herci, kteří za to stojí (Mahershala Ali), tak dostávali minimum prostoru. Tohle byl zkrátka nepovedený vtip Jamese Camerona, na který hodně rychle zapomenu, nebo se už fakt začnu bát o toho dalšího Avatara. ()

Cryptkeeper

Hyper Future Vision GUNNM a jeho stvořitel se musí chytat za hlavu,z této bizarní a uražející "adaptace" ...Takhle zprznit kultovku,která byla klenotem mezi svým žánrem. ()

Torgal

Nakoniec príjemné prekvapenie. Film ťahá predovšetkým titulná postava a jej herecká predstaviteľka, fakt som jej fandil a chcel sa o nej dozvedieť viac. V akčnej polohe film tiež exceluje - akcia je prehľadná a trikovo vypiplaná, len škoda že kvôli ratingu si nemôže dovoliť viac, krv by mu svedčala. Výhrady mám ale k tempu rozprávania, ktoré je na začiatku možno až príliš voľné, ale potom sa dej tak zhustí, že mnoho veľmi zaujímavých vecí len preletí. Mal som pocit, ako by mi chceli tvorcovia toho povedať strašne veľa, ale nemali na to čas a tak len kĺžu po hladine. Jasne naznačované pokračovanie by som bral všetkými desiatimi, či sa ho ale dočkáme to je už iná otázka. 7+/10 PS: Hoci som s filmom spokojný, strašne by ma zaujímalo, ako by vyzeral keby ho točil Železný Jim osobne. ()

geek.ondra

Rodriguez překvapil když Cameronovu vizi proměnil ve skvělé sci-fi kde funguje akce, herci, vizuál ale i věrohodné adaptování předlohy. V nic lepšího jsem ani nedoufal a v kolonce "sci-fi na odreagování" jsme v posledních letech nic lepšího nedostali. 7,5/10 ()

Jakubik

Povedené scífko. Děj odsejpá, efekty jsou v pohodě. Vlastně není pomalu co vytýkat. Doufám, tak trochu, že vznikne pokračování. Zanechalo to ve mně dojem neúplnosti takže je to takový spíš 3 a půl než 4 hvězdy… ()

Hpatrik

Ve skrytu duše jsem očekával příběh typu Real Steal, nebo Ready Player One, kde si hlavní hrdina často musí sáhnout na dno, aby i k němu divák vybudoval nějaký vztah a vybudil jeho pozornost pozdějším děním. Alité ale tohle úplně chybí, a protože už v podstatě od začátku absolutně dominuje svému okolí, člověk si k ní nemá šanci vytvořit silnější vztah. Příběh se žene dopředu velmi rychle s soustředí se pouze na ni, a vedlejším postavám nedává téměř žádný prostor. Výsledek vypadá trochu jako z rychlíku, a nemůžu se zbavit dojmu, že takhle si to Cameron nepředstavoval. A ano, Alita je cute. Slabší 4. ()

AloeB

Nechápu poněkud kritičtější přijetí a zrušení pokračování, tato cyberpunková pecka o pokročilém prodeji orgánů je velmi sympatická a závěr jak jinak než k pokračování vybízí. Jistě, originality zde je naprosté minimum, to ale od žánrového filmu s robotické válečnici tak nějak čekám a raději si všímám toho, co žánr nabízí - jako například world-building, který je představen bravurně a vzbuzuje zájem o daný svět; nebo postavy, které ačkoliv nejsou nijak charakterní, tak neuráží, člověk je dovede pochopit a dokonce ani Alita netrpí typickými problémy ženských hrdinek nového věku. Také zde mají velké role třeba Waltz nebo Ali, což jsou špičkoví herci a v rámci několika scén je zde i Norton, naštěstí správného počtu scén aby nebyl nesnesitelný. Jistě, závěr se záchranou Huga je poněkud odfláknutý, drama nulové, což ostatně ale může být proto, aby fanoušci tolik nenadávali, až jej v pokračování oživí (což je očividné) a netvrdili, že to tak kazí dramatický závěr prvního dílu. V tomto kontextu se vynechání dramatu neukazuje tak špatně, že? ()

Urukhaj98

Mangu jsem zatím nečetl, tudíž zde nemohu srovnávat. Film je ale, kdyby nic jiného, povedená akční sci-fi jednohubka, které bych to pokračování i přál. 7/10 ()

Sala1

Produkcia Jamesa Camerona opäť prekračuje prah vizuálnych efektov a vytvára hodnoverný a detailný svet hodný profesionálneho hollywoodskeho spracovania s ambíciou. Toto je záležitosťou dôstojnej postprodukcie a je pochopiteľné, že premiéra si prešla odkladom. Istá časť zápletky sa venuje športu, prezývanému Motorball, čo je pastva pre oči, ktorá hravo schová do vrecka dokonca aj Ready Player One. Myslím, že silné mená v produkcii do istej miery nútili aj režiséra Roberta Rodrigueza, aby sa krotil, pretože jeho projekty môžu dopadnúť všeljako. Je však isté, že tvorcovia sú veľkými fanúšikmi mangy a anime, pretože z filmu to vyslovene kričí. Kompozícia scén a predovšetkým bojov sa drží charakteristických čŕt anime a preto dostaneme nádielku epických stretov podfarbených krikom a zbesilou akciou. Hlavným a základným aspektom filmu je samozrejme Alita, u ktorej vznikli pochybnosti, či ju diváci jednoducho akceptujú ako CGI postavu. Pochybnosti sa rozplynuli v prvej scéne a tvorcovia vytvorili zraniteľnú, citlivú, nebezpečnú a búriacu sa babu s názorom, ktorá doslova má srdce na to, aby v kontraste reflektovala stav sveta a spoločnosti, v ktorom sa ocitla. Skvelá chémia tiež funguje medzi ňou a Christophom Waltzom, napriek tomu, že ostatní herci príliš veľa priestoru nedostanú. Slabým aspektom filmu je z veľkej miery patetická a silená romanca Ality s Hugom, ktorá je nudne napísaná a v prípade Huga aj zle zahratá. V každom prípade sa však jedná pravdepodobne o zatiaľ najlepšie americké hrané spracovanie japonskej mangy. Viac tu: https://youtu.be/ihSYPxMn44g ()

Loxias

Pro me pecka po vsech strankach. Alita to neskutecne tahne, ale krovi se taky nema za co stydet. Celou dobu tam je neco zajimavyho, kazdej kousek je na svym miste, Rodriguezuv rukopis je hezky citelnej a Alita je out of this wolrd. Chybel jen John Wick :) ()

Raijin

Som milo prekvapeny. Ocakavania boli vseliake. Najviac vsak potesila viditelna znalost predlohy. Hoci bolo viacero veci zmenenych pre dobro scenaru a lepsieho tempa vo filme, nemal som s tym problem. Vizualne je to krasne spracovane a akcne sceny su drave a prehlade. Rovnako aj hudobny podmaz, ktory uz sam dokaze rozvirit emocie. Najvacsi problem som mal so samotnymi postavami, ktore mi uz tak velmi neprisli realne. Respektive, same o sebe funguju dobre, ich interakcia s ostatnymi uz nie. Posobia privelmi plytko a blahovo. Strasne ciernobielo a vonkoncu tam nie je mindfuck alebo udrernejsie vyvrcholenie . Je to dobre porozpravany pribeh, avsak bez zivsej gradacie. ()

Klajondr

Ok tak tento film opravdu předčil mé očekávání. Čekal jsem nějaký film pro děcka, ale dostal jsem tohle, jedno z nejlepších Sci-fi posledních let. Film má hlavu a patu, docela zajímavou zápletku a hlavně sympatickou hlavní postavu, se kterou se dokážete vžít do jakékoliv chvíle. Vizuální efekty jsou překvapivě velmi působivé a snadno si strčí do kapsy i filmy, ve kterých se do CGI vrazilo víc peněz. Jedinou výtku bych měl k možná až zdlouhavé první polovině a hlavě otevřenému konci, jelikož jsem čekal, že za ty dvě hodiny se to odvypráví celé. I přes to se ale jedná o velmi povedený snímek. ()

DarthFailord

Velmi milé překvapení. Má to všechno co to mít má. Akci, love story, povedené triky, jenoduchý avšak kompaktní děj. A na oči si zvyknete. 🙈80% ()

Eventyrer

Ludský mozog v robotickom tele. Jedna vec, ktorú sme už na plátnach kín mohli vidieť v podobe Ghost in the shell. Podobný koncept, úplne iný výsledok. Ak pominieme fakt, že tento film je ukážkou geniálnej technologie a v dejinách má už určite svoje právoplatné miesto, ide bezmála o strhujúcu, napínavú a emocionálnu jazdu, ktorú však u mňa vyvolal aj Ghost in the shell. Hlavnú hrdinku si okamžite obľúbite, držíte jej palce a spoločne spoznávate svet, v ktorom ste sa spolu s Alitou ocitli a ktorý nepoznáte. To je najväčším ťahákom. Skvelá práca s kamerou, a správne rozmiestnenými spomalenými zábermi, s ktorými to nijako neprehnali. Scenár neznel hlúpo ani nijako depresívne, ako sme to videli v Ghost in the shell. Na rozdiel od tohto filmu bola Alita skôr pozitívna, jej svet nebol tak temný a pochmúrny. Od jej prebudenia ide však všetko akosi rýchlo. City, ktoré k sebe hlavná ústredná dvojica začne okamžite prechovávať je trochu násilná a uberá na uveriteľnosti, ale vrámci pojatia filmu kde sa isté veci museli udiať, Alita potrebovala dostatočný dôvod a vo filmovom svete nie je nič opodstatnenejšie než láska. Čo však film kazí a zároveň ho robí tak skvelým je samotná animácia Ality. Na jednej strane si chcete užiť film, ale stále hľadáte na digitálnej Alite chyby, ktoré (ak nepočítame anime oči) nenájdete, alebo ak áno (mechanické telo z lode) nie sú až tak neznesiteľné. V konečnom dôsledku u mňa Alita prešla na výbornú. ()

James Cameron možná nenatočí další Avatary

James Cameron možná nenatočí další Avatary

05.07.2022

67letý režisér James Cameron (Titanic, Terminátor) čerstvě maličko překvapil filmový svět, když v posledním rozhovoru na téma Avatar prozradil, že nutně nemusí být režisérem čtvrtého a pátého filmu.… (viac)

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

Dočkáme se pokračování Ality na Disney+?

03.01.2021

Režisér Robert Rodriguez zakončil rok 2020 poměrně úspěšně. Jeho epizoda Star Wars seriálu The Mandalorian sklidila samou chválu, následně jsme dozvěděli, že bude produkovat (a nejspíš i částečně… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů