Heima: film kapely Sigur Rós

(festivalový názov)
  • Česko Sigur Rós - Heima (festivalový názov) (viac)

Vizuálně ohromující záznam kapely Sigur Rós, která je produktem a zároveň součástí své rodné země s její dramatickou krajinou a úzce propletenou společností. Po návratu domů z dlouhého turné v roce 2006 se tato islandská kapela rozhodla zahrát řadu volně přístupných, většinou neohlášených koncertů. Hrála pro různě velké skupiny diváků všech věkových skupin, ve vesnických kulturních sálech, na společenských večírcích, v hlubokých údolích a širokých polích, v opuštěné rybárně a v ekologickém protestním táboře. Kontrast skromných a majestátních prostředí dokonale doplňuje zvukovou paletu kapely, známé pro skladby kombinující tichá rozjímání a extatická, bouřlivá vyvrcholení. (oficiálny text distribútora)

Copacabana

O Islande som toho nevedela mnoho, možno zopár základných info, ale vďaka tomuto filmu si myslím, že som ho mala česť spoznať takto noblesným spôsobom, prostredníctvom jednej skvelej kapely a nádherných záberov krajiny. Ich hudba je skvelá – krehká, precítená, originálna (hlavne nástroje) – pri počúvaní sa cítim ako v rozprávkovej krajine snov. Sigur Ros sú v skratke veľmi sympatickí, talentovaní a normálni chlapci a ide z nich pokora a mier . A aj napriek tomu, že nemám ani tušenia, o čom ten človek spieva, ma to veľmi zaujíma a verím mu. ()

Qitek

Sedačka. Venku sychravo. Dopoledne, odpoledne, podvečer, večer... To je fuk. Ta sedačka. Nastavení audia na DTS. Play. A pak už nic. Jen v té sedačce nechat tělo, duši si nechat ukrást emocemi prosáklou hudbou, od těchto umělců (!) a podívat se na sychravý Island... Pak se vrátit. A litovat. Litovat, že něco tak silného, co se hudby týče v ČR nemáme. ()

neoBlast

Můžu to říci s klidným srdcem: první setkání se Sigur Rós a jsem naprosto zasažen. Hudba se přesně k tomu "lehce depresivnímu" Islandu hodí a doprovodné vizualizace jejich domácího turné jsou překrásným kouskem. 90 % ()

Brandon

Island. Země hor, ledovcových říček, kde žije jen okolo třísettisíc obyvatel. Sigur Rós. Kapela, která se se svoji atmosfericky jemnou hudbou odkazuje ke svým kořenům, tradicím. Lidé, mladí, staří, je na jejich koncertech s němým úžasem pozorují a nechávají sebou prostupovat čisté pozitivní tóny. Očisťující hudební zkušenost. ()

dANo

Sigur Rós je moja srdcová záležitosť a keď si k tomu pripočítam úchvatné zábery na tak krásnu krajinu, akou je Island, tak nemôžem inač, ako hodnotiť 5*. Vrele odporúčam každému, kto chce mať pri sledovaní filmu zimomriavky po celom tele... :o) ()

Brain-D

Opravdu klidná jemná hudba skupiny z Islandu, která plně popisuje jejich zemi. Je to vlastně mé první setkání s touhle skupinou a musím říct, že jsem cítil určité nadšení, ale bohužel né úplně maximální. Obrazy a kamera, kterým je tento dokument/koncert natočen je opravdu krásný. Víme aspoň více o místě, kde Peter Jackson strávil čas s točením svých filmů podle J. R. R. Tolkiena. ()

Yoda sama

Nielen mapovanie rozsahu talentu skupiny umelcov, ktorá sa rozhodla po veľkom úspechu vrátiť tam, kde im korene prevŕtavajú zem a vo všetkej skromnosti svojou zasnenou hudbou roztriasť fjordy, chajdy a továrne svojej domoviny, ale aj príjemný umelecký dokumentárny film, ktorý je oslavou Islandu krásnou kompozíciou záberov na éterickú a ľudskou rukou takmer nedotknutú prírodu. Dal by som si kľudne aj štyri hodiny takéhoto zážitku. ()

Kurikmoon

Dokument o hudbe, obyčajne-neobyčajných hudobníkoch, Islande a jeho obyvateľstve. Prvých pár minút som sa nudil, ale aj napriek tomu, že som nemal náladu, si ma to podmanilo. No, po filme som sa rozhodol... Idem na Island. :) Sigur rós už počúvam nejaký ten čas. ()

Deniel

Nejvíc uklidňující hodina a půl co jsem v životě zažil a rád si pouštím právě tenhle dokument, který mě dostane ze spárů falešného světa do jiné dimenze, kde se moje duše cití volná a čistá. Miluju post-rock, Miluju Sigur ros - uz jen z principu bych mohl dat 100%, ale prostě i kdybych nemiloval, tak tento dokument je zpracovaný tak nádherně a ukazuje čirou krásu tamější krajiny za pomocí emotivních a srdceryvných songů, které vám prostě vyryjou do paměti své místo. 100%. ()

JoseBenes

Hudba z jiného světa. Stačí se podívat na videoklipy - Hoppipolla, která zní v Heimě u pouštění draků - důchodci si v něm hrají jako malé děti, zvoní na zvonky, skáčou do louží, hrají si s dřevěnými zbraněmi - jestli se členové kapely ve svých postojích nijak nepřetvařují, jakože tím jsem si jistý, pak až mě z toho mrazí v zádech. Uspořádat koncertní turné zdarma, jen pro lidi, vdechnout život zapomenutým místům a hrát kdesi na loukách, to nezaslouží pouze obdiv a respekt. Měli bychom si z té z té jejich lásky k zemi odnést ten samý přístup, a vůbec v tom není nádech nějakého klišé. Tohle není Michael Jackson, který volá "spread the love, save earth". Tohle je parta introvertních Islanďanů, kteří pouze milují hudbu a svoji zemi. Přísahám, že jsem neviděl emotivnější hudební dokument. Na koncerty chodili nejenom lidé středního věku, ale i batolata, staří, handicapovaní...O život, přírodu, vřelost v Heimě jde stejnou měrou jako o samotnou hudbu. Jak bych to řekl, Sigur Ros povzvedávají duši. Těžko se k tomu hledají slova. Jak píší ostatní, to se musí vidět. P.S. Připravte si kapesníky a bookujte letenky na Island. ()

Richard_Ba

Jemná hudba, ostrý mráz. Pamätám si sekvenciu z jednej z posledných častí seriálu „Monty Pythons: Flying Cirkus“ , kde Graham Chapman predával med. Bol z Islandu a tvrdil,že na Islande sú len ryby a ľad. Ó, ako sa tento veľký komik mýlil. Island je priam inkubátorom hudobných umelcov. A Sigur Ros sú veľký fenomén v mojich očiach. Ich ambient hudba je veľmi jemná, a tak ako Islandský mráz, sa vám dostane priamo pod kosti. Dokument chlapci a dievčatá zo skupiny nazvali Heima – domov. Postupne prechadzajú z mesta do mesta, a hrajú na zaujimavých lokáciach. Malé koncerty s postupne rozrastajúcim sa publikom, a zábermi z Islandu, ktorý je vážne FUCKING BEAUTIFUL, ma fakt dostali. Skvelá hudba, krásna krajina a sympatickí umelci, zachovávajúci si absolútnu pokoru. ()

Maynard.

Úžasný pohled na pohádkouvou zemi zvanou Island. Krásné a především netradiční záběry tamní přírody jsou doprovázeny hudebním doprovodem snad nejpodivnější hudební formace, co jsem kdy slyšel. Nemůžu říct, že by se mi jejich relaxující styl hudby nelíbil, ale občas (hlavně když zpěvák zpívá vejšky, tuším, že se tomu říká falzety) mě to chytalo za uši. Ale hraní na různých zvláštních a magických místech a to všechno zadarmo, mi přijde jako skvělý nápad. Bydlet tam, tak bych se šel určitě podívat a poslechnout. Nejvíc mě asi učaroval člen kapely, který si setavuje vlastní "xylofóny" z kamenů, které pak znějí opravdu zajímavě. Rozhodně doporučuju hudebním labužníkům a ostatním, kteří chtějí alespoň na chvilku navštívit překrásnou zemi, kde se zastavil čas. Na plnej počet to ale není... Počítám, že wonder by vydržel sledovat maximálně 10 minut, než by se z toho dočista ... :o)) ()

Mr. Monk

Inspirativní, uklidnující, velmi dobrý dokument. Škoda, že si to kluci ke konci lehce pokazili. Btw: Na Islandu bych klidně žil :) ()

!Borec!

U těchto hudebních počinů je těžké rozlišovat samotný film od hudební tvorby, která je v něm. Jelikož počítám, že se na Heimu budou dívat převážně fanoušci Sigur rós, bude se jim líbit i kdyby kvalita snímku byla u nuly, proto samozřejmě bude lehce nadhodnocený. Jenže tento hudební dokument (no on to vlastně ani tak dokument není) je opravdu nádherný i po vizuální stránce. Krajiny Islandu ladí skvěle do hudby Sigur rós a místa na kterých hrají jsou výjimečná. Při rozhovorech z kluků vyzařuje charisma a ohromná skromnost. Svou čistotou a syrovostí podle mě nadchne nejen fanoušky jejich stylu. ()

bari68

Najkrásnejší hudobný dokument, aké môže ľudské oko zhliadnuť.Námety miest kde sa dá všade hrať a vystupovať Sigur Rós ukazuje čo znamená slovo-originalita.Obsahovo a vizuálne jedinečné dielo,ktoré minimalistickými tónmi kapely, vsuvkami rozhovorov a pohľadmi na prekrásnu krajinu Islandu vytvárajú nádhernú a dokonalú symbiózu jednotlivých vecí.Proste úžasná filmová meditácia. ()

SjamK

Taková "správně islandská" muzika, že? :) Ti kluci to dokonale odhadli a pustili do světa něco opravdu pěkného... (poslouchala jsem je i předtím, ale po Heimě se mi líbí snad ještě víc) ()