Agent Palmer: Případ Ipcress

• Česko Případ Ipcress (viac)

Špionážní thriller patřil v 60. letech minulého století mezi klíčové žánry, přičemž ty nejpromyšlenější snímky vznikaly ve Velké Británii. Ve dvaašedesátém roce byl natočen první film s Jamesem Bondem a v pětašedesátém právě Agent Palmer: Případ Icpress, který tvoří o něco seriózněji pojatý pohled na příběhy o tajných agentech, než je tomu u bondovek... Když je uneseno několik klíčových vědců, kteří se zpátky vracejí s vymytými mozky, a tudíž neschopni dělat dále svou práci, začne se o případ zajímat britská tajná služba. Do akce je povolán svérázný agent tajné služby Harry Palmer, který se postupně zaplétá do komplikované hry plné nebezpečí a špionážních machinací, ve které mu může jít o život. (Filmhouse)

D.Moore

Takže: Je to špionážní film. Britský špionážní film. V hlavní roli Michael Caine, hudba John Barry... Mohlo to vůbec dopadnout špatně? Při pohledu do filmografie režiséra Furieho teoreticky ano. Jenže naštěstí jsem viděl špičkový snímek, který mě nadchl. Cainův výkon je obzvlášť v poslední třetině filmu na jedničku s hvězdičkou. ()

Javert

Nebojím se říci, že jde o jeden z nejpovedenějších špionážních filmů. Věčně ironický Harry Palmer nezapře inspiraci Jamesem Bondem, i když je jen velice malá. Palmer je zdánlivě prostý obyvatel Londýna, co bydlí v East Endu a sám si vaří a nakupuje. Bond se ubytovává v nejlepších hotelech, kde si většinou vybírá prezidentská apartmá s plným komfortem. Ale zpátky k filmu. The Ipcress File je syrový špionážní film se zajímavou zápletkou a strhujícím tempem. Věřte mi, že ani to pověstné "kecání", kterého ve filmu zase tak moc není, vás nebude nudit. Nedá mi to a musím zmínit také výbornou kameru (která nezapře šedesátá léta), hutnou atmosféru Londýna (ne, není to smog) a již tradičně skvělého Michaela Caina v hlavní roli. Pro mě, spolu s Goldfingerem, nejlepší film o špionech všech dob. ()

Arkanoid

„Close the door, Palmer. And don’t slouch into my office like a pregnant camel. Stand to attention.“ Michael Cane v úlohe agenta britskej tajnej služby ukazuje svoju rutinu. Spolupracovníkovi nevyberane vykopáva dvere na byte a škodoradostne sa usmieva pri jeho šoku. Riaditeľov tón reči, ako ho Harry Palmer vyrušil pri kŕmení holubov je nezabudnuteľný, lebo riaditeľ vždy vie, čo je momentálne priorita a teraz je to kŕmenie holubov, bez ohľadu na bezpečnosť kráľovstva. Michael Caine to vďaka hlavnej úlohe ťahá, sekunduje mu aj jeho šéf Nigel Green. Vtipy vychádzajú, napätie napríklad pri otváraní bytu je intenzívne aj vďaka podmanivej hudbe. Film baví, je áčkovej kvality, ale úplne nepohltí. Harry Palmer sa obzerá za každou sukňou, o ženy sa s kamarátmi nedelí, kolegom a hlavne nadriadeným odpovedá uštipačnými poznámkami, berie veci do vlastných rúk, ľahko sa dostáva do bitky a dokonca ruší ticho v čitárňach. Oproti Bondovi je však citlivejší a divák s ním cíti v jeho nezdaroch aj ambíciách. Na diváka film mrká parodaovaním Bonda pri výmene zbrane za horšiu či starou sekretárkou. Príbeh je však omnoho reálnejší a drsnejší ako Bond, aj keď prekvapivo sa odohráva celý čas v Londýne (spoiler) a únosy za bieleho dňa sú trochu pritiahnuté za vlasy, ale tak keď sa chce, tak sa dá. Zamrzí málo adrenalínových zážitkov, ktoré v tomto type filmov výrazne pomáhajú divákovej pozornosti. V serióznych špiónskych filmoch vedie tento nahláškovanosťou, ktorú môžu prekonať snáď len pokračovania. Colonel Ross : You just love the army, don't you? Palmer : Oh, yes, sir. I just love the army, sir. Clonel: We may find you a better audience for your jokes. -„Er, is this a promotion, sir?“ „Sort of.“ „Any more money?“ „Let’s see. You’re on 1300 pay and allowances.“ „Yes, sir.“ I’ll try and get you 1400.“ „Oh, thank you, sir. Now I can get that new infrared grill.“ „Save your money. You won’t have much time for cooking. Dalby works his men. And he doesn't have my sense of humor.“ „Yes, sir. I will miss that, sir.“ Major Dalby : [of Palmer's dossier] It isn't usual to read a B107 to its subject, Palmer; but I'm gonna put you straight. "Insubordinate. Insolent. A trickster. Perhaps with criminal tendencies." Palmer : Yes, that's a pretty fair appraisal - sir. Major Dalby : Good. That last quality might be useful. But if I have any trouble with you, Palmer, I shall *bite* you, Palmer, and I shall bite you so hard you'll go right back to where Ross found you! –„Thank you for a wonderful evening.“ Major Dalby : Spare us the jokes, Palmer, I don't have Colonel Ross's sense of humour. Palmer : Yes, I will miss that, sir. -[Courtney has found a gun in Palmer's apartment] Courtney : You know this is unauthorised.Palmer : My mother gave it to me for Christmas. Palmer : Have you seen everything? Courtney : Yes, thank you. Palmer : Then you know where the... whiskey is? Courtney : Yes. Palmer : Fix us both one, will you? Colonel Ross : [Inside a modern grocery store, picking up a can of mushrooms out of Palmer's shopping cart] "Champignons"... You're paying ten pence more for a fancy French label. If you want mushrooms, you'd get better value on the next shelf. Palmer : It's not just the label. These *do* have a better flavor. Colonel Ross : Of course... You're quite the gourmet, aren't you, Palmer? Jazykové okienko: bird; bloke; draw a blank. () (menej) (viac)

zette

Agent Palmer je velmi stylovy film. Pripojim se ke strane, ktera chvali kameru ( zajimave a " nove " zabery ). Hudba je take dobre vybrana a dokresluje deni v ulicich Londyna. Caineovi to sekne. K cemu vsemu to ale je, kdyz me film po obsahove strance nenaplnil a misty dost nudil? K tomu ten suchy anglicky humor... ()

Flego

Prvý z troch špionážnych thrillerov s agentom Palmerom v podaní Michaela Cainea ma vobec nesklamal, hoci som do toho šiel s nedoverou. Predsa len 60-te roky patria neodmysliteľne Bondovi a nemal som záujem sledovať niečo podobné. Furieho snímok však splňa všetky predpoklady k úspešnému projektu a príjemne ma prekvapil svojim realistickým podaním, britským humorom a perfektnou hudbou Johna Barryho. ()

• První den natáčení režisér Sidney J. Furie svolal herce a řekl jim: „Tohle si myslím o scénáři.“ Poté jej zapálil. (orkadimenza)
  • Hlavní melodie filmu se hrála na cimbálu. Ten jí měl poskytnout zoufalou náladu, kterou si skladatel John Barry dychtivě vytvořil. (orkadimenza)