Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

PanNafka

Co se týče obsahu, nemůžu vytknout zhola nic. Celá podívaná nabízí velké množství skutečně podnětných myšlenek a hlavně naráží na fakt, že nic nemusí být tak, jak je nám předkládáno a že se dá zpochybnit prakticky cokoliv. Vše je jen iluze a žádná objektivní pravda neexistuje. Jinak ta scéna s kvérem mě docela nasrala, protože podle mě do takovéhoto filmu absolutně nepatří... ()

t3st1k

Nedokázal jsem si představit SCI-FI film, který je bez jediného filmového triku. Režisérovi se povedl parádní kousek. Herci nemusí moc hrát a přesto je film dokonalý. V některých pasážích sice jde velmi dobře předvídat, kterým směrem se bude děj ubírat, ale to vůbec filmu nebere na atraktivnosti. Je to jeden z filmů, který si rád pustím znovu. ()

wojciech

Nedomrlé, občas nelogické, ale přesto ve své základní premise zajímavé a chytlavé. Nicméně tolik chválený scénář hlavním kámenem úrazu. ()

Radusa

Prvú polhodinu som čakala, kedy konečne opustia tú chatrč a začne sa niečo diať. Ja osobne mám radšej namakaný dej, akciu, proste pohyb...No po nejakej (nie veľmi dlhej) dobe ma filozofovanie hŕstky profesorov tak vtiahlo, že som prestala čakať na nejakú zápletku a každú chvíľu sledovať časomieru...film sa mi nejakým zvláštnym spôsobom dostal pod kožu. Neviem, či poznáte ten pocit, keď na konci máte zimomriavky všade kde sa dá a ešte pár minútiek po skončení záverečných tituliek hladíte "do blba". Nechce sa mi zamýšľať sa nad tým, koľko "faktov" by nesedelo keby sa v tom trošku povŕtam - je to proste film! Do plusu mu značnou mierou nahráva aj minutáž, myslím, že pozerať sa na toto 2 hodiny by bola neskutočná nuda. A ten záver :) u mňa je to zatiaľ na 5*...uvidím, či to tak zostane aj po ďalšom pozretí (ktoré určite bude nasledovať...) ()

nanopilot

Takhle působivou konverzačku jsem od dob "12 rozhněvaných můžů" snad neviděl. Geniálně úsporné drama, které z hlavy jen tak nedostanete ()

Lightebony

Primerane lyricky spracovaný originálny príbeh , založený hlavne na dialógoch ..prekvapivo niepríliš slávni herci ktorí dielu dodali na autentickosti . Len ma mrzelo že film tak rýchlo skončil .rozhodne by ma zaujímalo ako prežil aj iné medzníky v histórii :-) ()

deanmo

film jednoducho postavený na (podotýkam skvelých) dialógoch v jednej chate pri jednej fľaške (prastarej) pálenky. Idea tohto pútavého rozprávania, ktorú divák pomaly začína spracovávať je ohromujúca. Zatiaľčo karty jednotlivých postáv boli jasne rozdané, rozvíjajúci sa dej spontánne núti premýšlať nad predsudkami ľudí (vznikajúcich od nepamäti) a že ich obmedzenie je závislé na vnímaní času. Po tomto nakopnutí už nič v dejinách nie je nespochybniteľné. Výborný film na zamyslenie. Azda škoda toho záveru. ()

endoskop

Jeden z najlepších sci-fi filmov ktorý som videl. Po úvodných piatich minútach ma dokonale strhol, tie príbehy sú proste úžasné. Niekoho rozprávanie počas celého filmu môže nudiť, môj prípad to ale nebol. Vo filme nebolo ani jedno hluché miesto a aj napriek skromnejšiemu prevedeniu (kamera, výprava) úžasný film. ()

Mr.Hackels

Celý film se nese na vlně očekávání, co se z toho vyklube. Starý muž si pohrává s partou kolegů a nabourává jim jejich zdravý rozum. Nebo je to jen hra? Ať už je to jakkoli, povedlo se to. Nevládnu tolik angličtinou a titulky nebyly asi úplně přesné a proto nedávám plné hodnocení. Ale ten závěr mě k němu téměř přiblížil. Ten byl totiž takový, jaký jsem si zhruba přál. Ikdyž klidný výraz člověka, který prakticky zabije vlastního syna, jen díky tomu, že se rozpovídal (a neřešil následky) mě trochu zaskočil. I tak dávám velmi silné 4 hvězdy. ()

Pickardino

..moc pekne a poklidne antidrama. Jen mi je lito, ze scenarista neodolal pokuseni, a toho Jezoura tam napasoval, konec koncu i ten zaver se zaprenym synem sel tak trochu mimo, a cpel mi potrebou to teda jakoze vysvetlit, abyste teda jako vsichni vedeli, jak to teda bylo. Presto klobouk dolu, udrzet moji pozornost skrze film, kde nejvetsi dejovou zaplekou je prijezd stehovaku, to neumi kazdy. ()

Shaman::..

Velmi originální námět s jednoduchým dějem. Škoda jen režie, která je naprosto bez nápadu, až nudná. Trochu většího emočního náboje by také neškodilo. ()

Satoshi

Edith: Are you sorry for some of those things you said? John Oldman: I'm sorry I said them. Skutočne stačí len tak málo - Dve Panasonic kamery spolu za 6000$, zopár hercov, jeden interiér, jeden exteriér. Nakoniec vznikne skvelý film, ku ktorému by som mohol písať stovky slov, ale načo, ak to dokážem zhrnúť do jedného jediného: ZIMOMRIAVKY... Nepotrebujem, aby bol film natočený najlepšími kamerami s najlepšími efektmi. Stačí mi to presne tak, ako to bolo v tomto filme. Pre mňa 9/10. Rozpočet $200 000. ()

macoslavek

skoro stejně výborné jako K-Pax.. komorní kousek, bezdějový, odehrávající se v jedné místnosti, a přesto tak zábavný. nenudila jsem se ani vteřinu a hned po skončení jsem měla chuť na repete. ()

Otan

Tak na to ,že ve filmu není téměř žádná akce,tak přesto 4*.Líbí se mi námět,Někdy prostě stačí jedna místnost a přece se vám od tohodle filmu nemusí chtít utéct.Já bych měl možná o 1 000 otázek víc,ale to se nedá nic dělat.Pro mne filozofická záležitost a dobře podchytnutá.75 % ()

Saprofag

Celou dobu jsem měl pocit, že sleduju díl nějakého nízkorozpočtového seriálu. Nebýt originální myšlenky a jakštakš děje, tak bych to nedokoukal. Tři hvězdičky pouze za originální myšlenku, která byla ukočírovaná, ale jen tak tak. ()