Pozemšťan

• USA The Man from Earth (viac)

Poté, co se uznávaný vysokoškolský profesor historie John Oldman rozhodne k nečekané rezignaci na svůj post, schyluje se k rozlučkovému večírku na odlehlé chatě na samotě. Právě na této party chce také profesor svým nejbližším přátelům vysvětlit příčiny zkratkovitého počínání. Jak se ale záhy ukáže, odůvodnění není zdaleka tak prozaické, a už vůbec ne snadno stravitelné. Oldmanova slova všechny zaskočí. Profesor totiž tvrdí, že hlavním důvodem jeho odchodu je nesmrtelnost. Prý je na světě již čtrnáct tisíc let a každých deset roků musí měnit své působiště, aby jej nevypátrali nesprávní lidé. Nikdo mu pochopitelně nevěří, a tak brzy začne intelektuální, emocemi nabitá historiografická přestřelka vedená ve snaze prokázat profesorovu lež. Jenže trhliny nepřicházejí. A všechny dosavadní jistoty se začínají pomalu hroutit. (oficiálny text distribútora)

John Dunbar

Velmi interesantní modelová situace, která je v naprosto reálné podobě sehrána formou výslechu vyrovnaného věčného "pozemšťana" obyčejnými smrtelníky naplněnými emocemi a předsudky. ()

david666

Teda musím říct, že jsem konverzaci v tomto filmu hltal od začátku až do konce a jen jsem čím dál víc čuměl. Zavřete pár lidí do jedné místnosti a co z toho může vzejít. Navíc se jedná o téma, které mám rád, protože taky pohádkám typu Bible nevěřím, a tady nám dali každopádně zajímavý návod jak to třeba mohlo být. ()

VUCAKO

Klasická sci-fi, která nepotřebuje žádné rekvizity, paráda. Pokud nepožadujete od SF filmu velkou akci, tak je to pro vás jako stvořené. Jenom těch posledních 30 sekund si mohli amíci odpustit. ()

kverula

Rozhodně zajímavé téma, průvodce historií - od doby kamenné, přes Chamurapiho, Buddhu, Ježíše Krista až po Kennedyho. 87-minutová debata plná kontroverze, má pozornost ani na minutu nevyhasla. Naděje střídá zklamání a naopak. Příběh má jistojistě spoustu faktických mezer (nicméně s přemrštěnou glorifikací křesťanství naprosto souhlasím). John Oldman byl především Lucky man - měl docela velké štěstí, že na něj po celých 14000 let nespadl kámen, neproztrhalo ho zvíře či inkvizice, ba ho nepřejel vlak. Nesmrtelnost přeci popírá. ()

DonFrolimo

Módní slátanina s trochou průměrných vtipů a rádoby nečekaných obratů. Na hajzlu si taky občas prolistuju Epochu a podobný plátky, jenom tomu sraní dávám maximálně tři minuty. Musim ale ocenit snahu o inteligentní komorní konverzačku. Chvílemi jsem ten pocit měl. Ale herci se snažili, vyrvat mi to z ruky. ()

Scaevola

Minimální, a přesto výživné pro mysl - silně statická debata o absurdnosti přivádí diváka až na pokraj hranice mezi oblíbenými "můžeme věřit nebo nesmíme?". Škoda jen toho odhalujícího závěru - nejistota by byla lepší - a velmi krotké stopáže; dalo by se mudrovat déle a ne tak po povrchu. ()

Delfador

Film se odehrává v jedné místnosti, ale i tak zaujme a nespustíme z něj oči ani na vteřinu. Je to velice zajímavá představa, být nesmrtelný. Od začátku lidstva si prošel vším, každým obdobím, báli se ho a musel se skrývat. Nemohl mít nikoho moc blízkého, protože by všichni umřeli a on by žil dál. Musí se stěhovat,každých 10 let, aby nikdo nepoznal že nestárne. Osamělý život nesmrtelného. Jestli je možné, aby někdo byl nesmrtelný, pak tento film je nejlepší "úvaha" na toto téma. ()

Boro171

Výborná ducharina, ktorá sa snažila navodiť efekt rozprávania tajomných historiek pri ohni " á la Bojíte se tmy?", ale bez nejakých duchov či zombíkov. Máme tu jediné prostredie, rozprávača, zopár poslúchačov a výborný príbeh. Zmes zvedavosti a skeptizmu so značnou porciou odhalení, "nebudem spoilerovať", je proste úžasná. Skromný recept, ktorý funguje po každej stránke. Koniec bol z časti predvídateľný, no nič mu to neubralo na lesku prekvapenia a finesy. Filmu samozrejme nechýbalo patričné mysteriózne napätie tentokrát dávkované ústnou formou. Hodnotenie postáv ide tentokrát bokom, tento príbeh si totiž paradoxne užijete aj bez obrazu. Započúvajte sa do neuveriteľného príbehu človeka, ktorý je na svete 14 000 rokov. ()

bmx6

Na první pohled velice zajímavý film při kterém mě napadalo spousty myšlenek,ale na druhý totální kravina.Takže vůbec nevím co si o tom mám myslet. ()

Davemix

Naprosto skvělej film za pár dolarů - tolik atmosféry a napětí v jedné místnosti ! Je potřeba sledovat každý slovo a to vás drží celou dobu ve střehu... A ten konec, paráda... - 90% ()

tjamja

Spíše filozofický snímek pohrávající si s historii na hraně mezi fakty a fikcí. Autor divákovi podsouvá nenásilným a logickým způsobem myšlenky o životě muže který tvořil naše dějiny. Autentičnost potom dokresluje smutnými grimasami a výčitkami svědomí hlavního protagonisty. Po shlédnutí filmu si divák položí otázku, co když je to ale skutečnost? Toto dílo mi zpracováním připomíná díla spisovatele Dana Browna (Šifra mistra Leonarda, Andělé a démoni). ()

Simba72

Na to že sa celý film odohrával v jednej miestnosti s pár ľuďmi to bolo celkom zaujímavé, ale mohlo to byť aj lepšie a nejaké oživenie by sa tam určite hodilo. Na moje prekvapenie som sa až tak hrozne nenudila, ale ani ma tento film nejak extra nenadchol. Škoda lebo nápad bol dobrý. 60% ()

asa.n

Jak udělat sci-fi bez jediného speciálního efektu v jedné místnosti a pouze s pár lidmi? Odpověď najdete právě zde. Sice je pravda, že by stopáž mohla být krapet kratší, ale pak by zase film spadal do kolonky TVfilm, což by byla velká škoda. Opravdu unikátní sci-fi. ()

Jason13

Film, který se nepodobá ničemu co jsem kdy viděl. Nevěřil sem, že by mi konverzační film, který se odehrává v jedné místnosti dokázal něco zvláštního nabídnout. A hele, stalo se. Minimalistický film a přesto velký filmový zážitek! ()

Cazzysvjet

Film měl rozpočet asi jen 200 000 dolarů. Autor ho psal na smrtelné posteli, takže autobiografie to není :) . Kdyby film dostal pořádnou produkci a k vyprávění Kromaňonce nahodili retrospektivní pohledy do dob kterými procházel, byla by to dozajista pecka roku se vším všudy. Místo toho produkuje film vaše fantazie což mezi náma vlastně není takový průser, jak by se mohlo zdát. Když si ještě přimyslim , že základní myšlenku kopíruje sám Twilight sagatom, tak je to vlastně docela dobrý. A když si vezmete , že ten film natočili sakra v jednom baráku :) , no tak to je rychta nevídaná. Viděl jsem to 3x , moc moc moc mně to bavilo. 85% ()

ZG2013

Vysokoškolský profesor John Oldman znenadání ukončí svou slibnou kariéru a začne se v tichosti stěhovat. Při stěhování jej zastihnou jeho kolegové a chtějí vědět proč? John je má natolik rád, že jim začne vyprávět svůj příběh. Zprvu jen jako hypotézu pro svou knihu, později se zdá, že to myslí vážně. Buď je blázen, lhář nebo mluví pravdu. Skvělý film, který, přestože se odehrává téměř celý v jedné místnosti si zaslouží pět hvězdiček díky skvělému scénaři, který je intelektuální debatou, která se zabývá biologií, geografií, historií a pěkně se naveze do náboženství. ()

v.indruchova

Doporučuji :) "Jak řekl Laplace: Tuto hypotézu nepotřebuji, ale nevylučuji, že je." - Jistě není pro všechny, protože spousta z nás, myšlenky uvedené zde uvidí jako kacířské. V lecčem už víme, že John nemůže říkat 100 procent pravdu, ale o to tady nejde. Jen je užasné představit si, že by to tak bylo. Pokud dokážete připustit i to nejpodivnější (i pro běžněho člověka) tak je to film  pro vás. Je spíš filozofický. O násilí a sex tu jistě nejde, to není ten typ filmu. /2022/ "Měl bys mít nějakou památku, co by ti připomínalo tvůj dřívější život?" Kdybys žil 100...1000let, měl bys pořád tohle? : /drží v ruce propisku/. Co by tě nutilo ji stále mít? Něco jako připomínka počátku?- "To co říkáš uráží zdraví rozum!" J.* "Stejně jako relativita nebo kvantová fyzika." "Tak se chová příroda..." "jenže my víme tak málo"!. * Můj nejoblíbenější film posledních let. Velice hluboké zamyšlení nad světem a životem. Dívám se na něj dokola a stále v něm něco nacházím. /*2023/ toto není velkolepí biják, ale o to tu vůbec nejde! Je to "intelektuální rozhovor" učitelů a vědců. Polemizují co je vše možné, také jaké jsou hranice vědění a toho co chceme vědět? Nadhazují myšlenky a příběhy které jsou potravou pro zvídavé otevřené hlavy. ()