Česká komédia o troch vidieckych fasádnikoch, ktorých snom bolo prežiť aspoň jedinú noc vo víre veľkomesta ako praví svetáci. Traja vidiecki fasádnici pracujú v Prahe na obnove domov. Láka ich nočný život veľkomesta, ale ich prvá návšteva luxusného podniku Diplomat Grill nedopadne najlepšie a napokon musia utiecť. Ani to ich však neodradí. Dajú si ušiť kvalitné obleky a na výučbu spoločenskej výchovy si najmú bývalého učiteľa tanca Dvorského. Keď ich Dvorský považuje za dostatočne pripravených, vydajú sa opäť do Diplomat Grillu, kde sa zoznámia s troma slečnami. Netušia, že sú to ženy na love bohatých pánov, ktoré majú za sebou podobnú spoločenskú prípravu od šatniarky, ktorá im zároveň poskytuje byt na ich "zárobkové aktivity." (STV)

anyonecek

Krásná komedie se spoustou hlášek a slušných hereckých výkonů. Místy mě nudily krátké písničky a ten muzikálový styl, ale i tak paráda. Určitě jeden z těch dobrých českých snímků. A nemám ani co bych dodal, je těžké takový film okomentovat, je lepší to vidět. ()

CaladanChmur

Vzhledem k době vzniku,a přesto schopnosti příjemně ( a tím myslím doslova mile,jako pohlazení) pobavit..to je za čistých 5*.Prosím všichni kritici,jak je možné že film natočený na v roce 1969 si opravdu spousty lidí rády odkoukají i v roce 2017? Jasně dějově je to hodně vykonstruované,ale prosím....to je 85% komerční produkce dneška také.. včetně toho co se dělá u nás a tváří se děsně vážně a seriózně..90% ()

PlayEasy

Na tento zážitek budeme vzpomínat celý život... Opravdu bezchybná režie stejně jako scénář jsou důvodem dokonalosti tohoto snímku. "Geniální" Sovák, bravurný Brodský, úžasná Bohdalová a stejně tak hezká Janžurová jsou opravdové československé hvězdy. Oldřicha Nového nebo Menšíka ani nemusíme zmiňovat. Tohle je ta klasika, tohle je ta komedie, jak ji máme všichni rádi. ,,I z blbců můžou být chytrolíni" To jsme právě vymysleli :))) 95% ()

ostravak30

Slavný film a dá se pochopit proč. Legendy tehdejšího filmu a dnes se dá říct, že i legendy českého filmu vůbec, v něm hrají na jednom place pospolu. Aby se film stal legendárním musí obsahovat několik věcí. Prvně tedy slavné herce, následně kvalitní scénář plný již zlidovělých hlášek, skvělá hudba a pochopitelně i zajímavý děj. Všechno tohle Světáci mají. Navíc se přidaly vynikající výkony, především Vladimíra Menšíka, ale i dalších a spolu s jejich improvizacemi to tvoří skoro dokonalé dílo. A tak maximum nedám jen proto, že pár hluchých a vyloženě soudružských momentů se ve snímku najde. Celkový pohled na film, který si často nenechám ujít, mi to ale nekazí. ()

regentor

Když Praha za noci zazáří neonem...Parta tří fasádníků od Velhartic pracuje v Praze. Veliké hlavní město se jim jeví jako plné lákadel, zábavy a bujarého nočního života. První velký kulturní zážitek si fasádníci dopřejí v gril-baru Diplomat, kde způsobí společenský rozruch a následný požár. Po nemilém zážitku se rozhodnou vzdělat v oblasti společenského chování a doufají, že příště dokáží do společnosti lépe zapadnout a stráví kouzelný večer ve společnosti dam na úrovni. Odevzdají se do rukou zkušeného vychovatele, emeritního profesora tance a společenské výchovy, který s nimi nebude mít lehkou práci, ale fasádníci jsou odhodláni zapadnout do vyšší společnosti. Režiséru Podskalskému se povedl, na svou dobu-krátce po srpnu 1968, velice zajímavý snímek který má svou kouzlo a humor i dnes. ()

niska98

Já si tady komentáře nečtu, ale určitě se budu opakovat....ten společný rozhovor v restauraci....to je boží. A Oldřicha Nového mám v téhle roli nejraději. ()

Pitryx

Velká škoda, že je tato komedie pokažena tím „zpěvem“. Za to jde dvacítka dolů jen to fikne. Ale jinak jde o film plný slovních gagů, které mám moc rád. Nevím, zda v nějaké jiné komedii, tedy české je jich také tolik. Pokud vím, tak ne. Proto si tento filmík mohu pouštět i dva krát do roka. ()

JosefTomas

Světáci jsou filmem, který se stal klasikou. Tři zedníci a tři podvodnice, zahrané s tak skvělými herci, je opravdu excelentní. Navíc hlášky padají jak na běžícím páse, tudíž se nudit nebudete. "Ksakru." "Neříkej mi ksakru v tomhle podniku." "Běžte voba do prdele, já jsem se přišel bavit." :D ()

mac000

Velké díky panu Podskalskému za mnoho věcí, které s tímto filmem dokázal. Mimo jiné i za skvělou roli šitou na míru noblesnímu herectví Oldřicha Nového, roli, jakou v poúnorové etapě své herecké kariéry nedostal od Pytlákovy schovanky (1949) ()

hrumsrt

Někdy docela za těžko pochopit, proč se právě tenhle snímek stal trezorovým.. Legendární buranská podívaná, která oplývá nádherně jednoduchým českým humorem. Věřím, že to muselo oslovit tolik lidí, že si každý dělníček dokáže pořádně užít, že když si chce hrát na boháče, tak jednoduše může. Nepochybně se jedná o jeden z největších českých filmů všech dob, který by za ale v zahraničí tvrdě narazil. Hutné nejhvězdnější obsazení, kterému vévodí přední osobnosti československého filmu. Přestože hlavní trio je výborné a právě na jejich reakcích a vztahové dynamice tkví celý úspěch snímku, tak mně se do paměti nejvíce zaryl již postarší Oldřich Nový. Jak by mi normálně takováhle pygmalionská variace spíše nesedla, tak Světáci to dokázali. A třeba večeři s prostitutkami, kde všichni jen předstírají svoje vysoké společenské postavení a konverzaci zásobí tématy jako Salvador Dalí, jsem si celou prochechtal.. Jen teda nejde o hudební žánr, nýbrž o muzikální prvky, ale na to přijde v ten správný čas každý... Naneštěstí pro mě je ten příběh od prvních chvil dosti čitelný, ale kvůli tomu bych z okna neskočil. Zajisté kvalitní snímek, který stojí za čas, jen není tolik perfektní, jak by se mohlo zdát a mám pocit, že tomu ještě něco malinko hlubšího chybí a stejně tak nejsem úplně fanda repetetivního humoru, i přestože tady má nějaký pay-off. 80% ()

curil

Film, který zůstane navždy v mém srdci. Český humor z pera Vratislava Blažka a režiséra Zdeňka Podskalského. Pamatuji na sedmdesátá a osmdesátá léta, kdy film nešel v televizi a občas (jednou tak za tři roky) se objevil v nějakém periferním kině našeho města. Pokaždé jsem šel alespoň dvakrát, ještě nebylo video. Stejně byl film prostříhaný, pamatuji na scénu v módním salónu Adama, kdy strkají před sebou oba parťáci Jana Libíčka s tím, aby šel první, protože je ve straně. Tak to ve filmu chybělo, tolik se to zřejmě komunistů dotýkalo. A takových dialogů vystříhaných bylo více. Dnes už je to úsměvné, co všechno vadilo, přitom šlo o lidový humor, který se ve všech hospodách povídal. I když těch udavačů v hospodách bylo dost, znám to z vlastní zkušenosti, za nevinnou písničku jsem se ocitl u výslechu na Veřejné bezpečnosti. Výběr herců do hlavních rolí nemohl být lepší, z těch vedlejších suverénní Oldřich Nový a výřečná Jiřina Šejbalová. No a úplně nejlepší epizodní role Vladimíra Menšíka jako záletného muže s jeho hláškami o chlupatém medvídkovi při špásování s Bohdalkou v negližé anebo "Božka, že je támhle muzeum?", když leze na lešení při útěku ze chambre separée.  UPRAVIT ()

mosem

Komedie? Satira? Společenská kritika? Kritika maloměšťáctví? Od každého něco. Každopádně galerie hvězd, která nemůže nepobavit. Co jméno, to pojem českého filmu. V některých okamžicích předvídatelný vývoj, příběh plný vtipných hlášek a nahrávek. Film, ve kterém Oldřich nový hraje poněkud jinou roli, než jej známe z dalších filmů, a spolu s dalšími herci sehrává koncert, u kterého se vám unaví bránice smíchem. ()

Tominni

Salvador Dalí? Já je znám všechny......a co teprve Madam Currie. Legendární skvělá komedie, které dovede i po tolika letech spolehlivě pobavit. Herecké výkony jsou tak dobré, že se ani nedá vyzdvihnout, kdo je z nich lepší. I takto může vypadat splněný sen tří fasádníků. ()

dejv01

Tak oni nám tady nevěřej, tak to pudeme jinam! Trio Sovák, Brodský, Libíček nezůstávají nikdy dlužni nikomu, jenom občas podpálej ubrus svíčkou a hasejí ho 80ti procentní slivovicí. A nezapomeň, že jediný nepatrný usrknutí z chladícího kyblíku může pokazit celej večer. ()

Lewaso

Blbec byl vždy zdrojem srandy, a když jsou blbci tři a k tomu tři blbky, vytvoří to prostor pro tak božskou komedii, že by Dante záviděl. A Dantes taky. Myslím Edmonda. ()

petr.trep

Čím víckrát tento film vidím, tím se mi zdá lepší a lepší :) a to vyskakování z okna všech hrdinů na konci, to je snad nejlepší. ()

quasar

Film, který si občas doma pustím třeba od prostředka a vychutnám si jeden, dva gagy. Režiser Podskalský točil s genii herectví. Tolik úžasné improvizace a inteligentního humoru v jednom dílku - nenapadá mě, kdo by v tom mohl dnes hrát... ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková

20.10.2020

Včera odpoledne opustila svět českého filmu herečka a dabérka Jana Andresíková. Bylo jí 79 let. Zprávu o úmrtí sdělil médiím její manažer René Kekely spolu s informací, že herečka, zotavující se po… (viac)