Milionár z chatrče

• Česko Milionář z chatrče (viac)

18-ročný mladík Jamal Malik (Dev Patel) sedí v televíznom štúdiu naproti moderátorovi indickej verzie súťaže Chcete byť milionárom a čaká na poslednú otázku, ktorá ho delí od rozprávkovej výhry 20 miliónov rupií. Ešte pred krátkym časom bol chudobným chlapcom z bombajského slumu, chlapcom, ktorý sa narodil do sveta bez budúcnosti, do sveta nepredstaviteľnej biedy. Ako sa chalan z ulice dokázal dostať tam, kam sa nedostali ani mladíci z lepších rodín, ani učenci s niekoľkými titulmi vo vrecku? Odpovede na tieto otázky bude z Jamala ťahať niekto oveľa nepríjemnejší ako televízny moderátor. Pred poslednou otázkou má Jamal iba jeden deň na to, aby sa pripravil. Bohužiaľ, prípravu mu strpčujú policajní vyšetrovatelia, ktorí ctia prezumpciu viny a snažia sa aj s použitím brutálnej sily získať od Jamala odpoveď na kľúčovú otázku - akým podvodom sa dostal na krôčik od rozprávkového bohatstva. Jamal im rozpráva svoj životný príbeh, z ktorého policajti pochopia, prečo pozná odpovede na všetky zákerné súťažné otázky. A tiež sa dozvedia, že Jamal má aj ďalšie dôvody k účasti v slávnej televíznej súťaži než len vidinu hromady peňazí, napríklad úsilie nájsť stratenú lásku... (TV JOJ)

JohnnyD

Brilantný štýl rozprávania. Do konceptu televíznej hry je vložený obraz súčasnej Indie. Každá otázka predstavuje nejakú stránku Indie a celé to je pospájané do jedného krásneho celku. Tu neide o to, či je to realistické, aby sa niekomu to všetko stalo, ide tu o ten krásny obraz, ktorý všetky tieto časti puzzle vytvárajú. S tou štipkou idealizmu na konci je celá táto maľba doslova neodolateľná. A ten soundtrack! ()

Arkos

Tenhle film tu má tolik komentářů,ve kterých již bylo všechno řečeno, že stačí napsat, že film mě vyloženě vzal a u mě je to za 5 hvězd. ()

Boogeyman

Za posledních několik let asi nejhorší oscarový film. Ne že by byl Milionář přímo špatnej, ale je i přes svou originální formu zcela obyčejnej a emocionálně sterilní, což je vzhledem k špinavému temperamentu prostředí ve kterém se odehrává docela umění. . Osudová láska mezi Jamalem a Latike, kvůli níž se riskují životy, zdraví i peníze nemá žádné hlubší základy, prostě se jeden mladej Ind bezhlavě zabouchnul do své kámošky, kterou však vídá v několikaletých intervalech. Podobně těžko uvěřitelné je i prapodivné střídání přátelství a rivality mezi Jamalem a jeho bratrem Salimem, které na totalní absurditě nabude ve finále. To, že je tato obyčejná lovestory protkána se soutěží Chcete být milionářem vypadalo na „papíře“ mnohem lépe, než jak to nakonec funguje na plátně, odpovědi na otázky získané z Jamalova života mohly být vytěženy lépe a zajímavěji. Navíc poslední dvacetimiliónová otázka je přehnaně primitivní (ostatné jediná, na kterou jsem si byl odpovědí 100% jistejJ) Jen by mě zajímalo, jestli Vladimír Čech taky soutěžícím vyhrožoval, pokud se dostali moc vysoko!:-) PS: Taky se vám zdá, že mezi slumem v Bombaji a Buenos Aires není žádný rozdíl? Akorát že příběh mladého fotografa z Města bohů je tisíckrát zájímavější než ten toho indického milionáře. ()

Rover

Neuvěřitelně efektní film. Indie taková jaká je? Nebo jen pohledem západní civilizace, kterou se Indie snaží kopírovat (Who wants to be a millionaire?). Film působí jako dokument, jindy funguje perfektní stylizace po vzoru Bollywoodu. Oscarovému šílenství ale moc nerozumím, přijde mi to spíš jako taková póza (spíše jako ocenění ukázky indických poměrů apod.) HUDBA: A. R. Rahman - hudba byla ovšem výtečná, za což vděční hlavně indické kulturní tradici a jejím nosným a líbivým motivům. Ty jsou však zajímavě upraveny a dotvořeny. ()

petaspur

Jamal Malik nikdy neutrpěl žádné vzdělání, ale přesto indická variace soutěže Chcete být milionářem nikdy neměla úspěšnějšího soutěžícího. Jamal sice nepoznal školní prostory zevnitř, ale leccos ho na ulici naučila škola života a s pamětí neměl nikdy problém. Při pokládaných otázkách se mu vybavovaly chronologicky uspořádané útržky života, publikum mu také trochu pomohlo, ale největším štěstím bylo, že ho život naučil nevěřit cizím lidem. Závěrečná otázka za 20 milionů rupií sice pomohla zvídavému indickému národu zjistit jména tří mušketýrů, ale z mého úhlu pohledu se jedná o výsměch světové vzdělanosti. ()

hippyman

za ten konec mi sice trochu cukal ukazovák na levým tlačítku myši u čtyř hvězdiček, ale film jako celek by si to nezasloužil... snímek má prostě maximálně využitý potenciál, tak snad se aspoň jedna zlatá rybka z deseti návnad na oskarovém háčku zachytí. palec nahoru pro chaiwallu! 90% ()

Rosomak

Danny Boyle natočil film pro všechny. Kdo z nás by se nechtěl s mladým indem identifikovat? Na této premise je pak založený příběh, který je tak strašně jednoduchý a naivní, že ho nedokáží odůvodnit ani žánrové konvence. ()

Disk

Nemohu si pomoci, ten film mi v mnohém připomínal brazilské Město bohů. Příběh jako takový je hodně předvídatelný, ale bohužel jsem to nedokázal akceptovat. Herci jsou vybráni perfektně, byť vlastně není co velkolepého hrát. Vlastně jsem si těšil, jak si zanadávám, ale nadávání jako takové se vlastně nekonalo. Zůstal jen údiv, proč SM získal osm Oscarů. Přes tohle jsem se opravdu nedokázal přenést. V žádném případě však nelituji toho, že jsem Milionáři ten čas věnoval. Ale jinak je to imho silně přeceňovaný film. 6,5/10 ()

salahadin

BE CAREFUL...INCLUDING SPOILERS...Aneb jak chudák k úplnému štěstí přišel. Vcelku pohodový snímek, který jako zábava funguje dobře, no jako drama trošku pokulhává. Tenhle film je natočen tak kouzelně, že jsem mu chtě nechtě něco odpustím. Hudba od A. R. Rahmana představuje škálu domorodě znějících skladeb tu v popovém, tu v akčním soundu. Lehce mě udivil závěr, čekal jsem něco tragického, ale má očekávání se naštěstí nenaplnila. Mám tu a tam rád happy endy a tohle byl "happiest happy end". I když, možná by mi bohatě stačilo, kdyby v soutěži nevyhrál ani floka, ale měl by Latiku...i to je pro chlapa super výhra ne? :) Co s tolika penězi? Kouzlo snímek rozhodně má...a docela působí. ()

Deimos

KINO/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 9/10 Efekty 10/10/// +trailer, příběh, soundtrack, vyzuální stránka a kamera, závěrečné taneční titulky -v kině mi přišla hudba moc hlasitá, čekal jsem ještě víc záhadna (tajemna)/// Úžasná podívaná. Tohle je neuvěřitelný filmový zážitek, který se musí vidět znovu. Nejvíce mi to (hlavně svojí surovostí, drsností, prostředím) připomělo Město bohů. Naopak největší problém je v tom, že mě film DOSTAL do kolen až v samotném závěru. Nevím, čím to je: jestli tím, že jsem byl v kině a usilovně jsem se bránil emocím nebo jsem jen nebyl v tom správném rozpoložení. Možná za to může opět trailer, který mě svoji úchvtností nalákal a výsledek nebyl tak ohromující a šokující. Zřejmě se opět potvrzuje pravidlo: čím míň o filmu víš, tím líp. S ohledem na výše napsané: tohle je kvalitní film a přináší nádherný filmový zážitek, který by jste si v kině neměli nechat ujít./// Celkem 86%/// Podruhé viděno o den později v DivX ()

Aky

Celé je to nějaké přešpekulované, nepřirozené. Možná by vyprávění prospěla lineární forma namísto vršených retrospektiv, použitý způsob mi často přišel jako schválnost. Nemůžu si zakázat pomyslet, že Oscar přišel hlavně proto, že je to Indie, že v Indii je bída, a že to tak pěkně dobře dopadlo. I s těmi 80% mám trošku problém. Ale na 60% to zase není. ()

666teen

Takovou kliku, jako měl Jamal Malik, to svět neviděl. Inu, čím blbější sedlák, tím větší brambory. A copak to vlastně je? A.Výherce 8(!)Oscarů. B.Výherce 4(!) Zlatých Glóbů. C.Boylewoodská pohádka. D.Reklama na indické slumy. A,B,C,D, všechno správně. To jsem z toho Aramis. ()

GilEstel

Tenhle film by měl vidět každý, kdo se chystá navštívit jihovýchodní Asii. Počítejte s tím, že na každého evropského turistu se nalepí spousta dětí, které vám budou prodávat všelijaký ptákoviny příp. budou žebrat nebo vás zkoušet okrást. Jak jsem měl možnost mluvit s lidmi, kteří tyto oblasti navštívili, vypovídající hodnota filmu je v tomto směru docela přesná. Příběh dvou osiřelých dětí, bratrů, kteří se na vlastní pěst protloukají světem, leckoho zneužívají, aby následně byli sami zneužiti, je asi to nejhodnotnější, co ve filmu najdeme. To když člověk vidí, tak si teprve říká, jaký je ten život v té naší malé zemi v centru Evropy pohodový. Přidaná romantická linka, která všemu dodává ještě větší tragický citový rozměr, je docela vhodným doplněním. Naopak dějová linka přenesená do křesla studia, je už poněkud navíc. Sice nechá nostalgicky vzpomenout na Vladimíra Čecha v domácí verzi pořadu a opět připomene sílu globálního trhu konzumní televizní zábavy, ale do snímku to už dle mého názoru nepatří. Svůj životní příběh nám hlavní hrdina Jamal mohl převyprávět i při jiné příležitosti v jiných souvislostech. Doslova pohádkový konec, kdy všechno vyjde, pak znehodnocuje to pozitivní, co film budoval po celou dlouhou dobu předtím. Ten happyendový naprosto nereálný konec sice uspokojuje široké publikum, ale dostáváme se tím úplně někam jinam. Závěrečná otázka na Tři mušketýry, která by u nás mohla zaznít maximálně jako jedna z prvních i trochu cynicky ironizuje to šťastné zakončení. Inu v Indii se asi nečte Evropská klasika, ani nechodí v televizi. I přes nepravděpodobný závěr plný otřepaných klišé hodnotím film ve výsledku pozitivně. Nebýt konce, bylo to i na pět hvězd. Takhle dávám 81%. ()

Ruut

Napřed šokuje formou jakou vyprávý romanci, pak dlouho baví díky režii a hercům, ke konci už spíš nudí nutností vše dojet podle šablony a na závěr potěší milým pomrknutím po skutečném Bollywoodu. Je ale fakt že dát dohromady romanci a drama z prostředí slumů v jeden fungující celek se jen tak nevidí. ()

Allien.9

Na první zhlédnutí působí "Milionář z chatrče" jako úžasný film (****), po dalších se však (na rozdíl od jiných filmů Dannyho Boylea) jeho kouzlo vytrácí a stále zřetelněji vyplouvají na povrch jeho nedostatky. Po čtvrtém zhlédnutí je tak všemi oceňovaný "Slumdog" už jen naivní klišé pohádkou, kterou zachraňuje především zdařilé nabalení příběhu na jeden z nejpopulárnějších soutěžních pořadů v historii televize a "špinavá" první třetina (***). ()

misterz

Milionár z chatrče mi ponúkol iba jedno veľké pozitívum - zobrazenie niektorých reálií zo života v Indii. Inak je to preceňovaná bublina, ktorá na konci spľasla v pocitu trápnosti. Podľa môjho názoru sa film snažil zahrať na efekt, pričom sa chcel zapáčiť ako indickému tak aj západnému divákovi. K takejto "univerzálnosti" mal však ďaleko. Šialené množstvo nasilu nacpaných dramatických námetov a prvkov nedovoľujú si bližšie vychutnať osobnú drámu hlavných postáv - zavraždenie matky, útek, vraždy, oslepovanie, nájdenie lásky, strata lásky, týranie, mučenie..... to všetko sa tu strieda v šialenom tempe až sa to zlieva do pocitovo neutrálneho gulášu. Niekedy je menej viac. Nehovoriac o tom, že väčšina z toho je použitá hlavne preto, aby sa potom v závere dosiahol cukríkový efekt vyberania vreckoviek. Navyše niektoré postavy mi tu prišli ako vytrhnuté z reality. Napr. postava moderátora súťaže a jeho mafiánske praktiky... Uznávam, možno som narazil na príliš veľkú kultúrnu bariéru, pričom niečo také je v Indii úplne normálne. To ale nemení nič na tom, že mne ako cudzincovi to prišlo minimálne čudné, a táto čudnosť sa mi v tomto prípade nepáčila. Tiež tá vec s poslednou otázkou, to ako mysleli vážne? Je toho veľa, čo by sa ešte dalo o filme napísať, ale popravde, nemám chuť. 60/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

HAL

Boyle si po vynikajícím Sunshine nabral oddechový čas a natočil jednoduchou pohádku nařezanou špetkou syrovosti a krutosti Města Bohů. Pohádku o životě člověka z té nejpodřadnější kasty v Indii s tím, že není příliš důležitý průběh jeho cesty k bohatství a princezně, ale spíše sledování jeho okolí skrz jeho silně naivní a prosté oči. Je to pořád jenom čistý kalkul takže silně zapůsobit civilními prostředky film nedokáže, ale naštěstí není ani nuceně slzupudný tak moc aby vyloženě znechutil.... a ve videoklipovitém podání ani nestihne začít nudit. 8/10 ()

Zemřel herec Irrfan Khan

30.12.2010

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

V 80. letech platil Jean-Jacques Annaud za jednoho z nejlepších evropských tvůrců (ne-li nejlepšího). Pak jeho kariéra nabrala charakter sinusoidy. Po bizarnosti Jeho veličenstvo Minor je nejvyšší… (viac)

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (viac)