Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (100)

Lepší polovička (2013) (S06E09)

No jo,no, to byla zase jedna z těch vztahových epizod, které nejsou vůbec špatné, protože jsou dobře napsané a mně se na ně dobře dívá, jenže mají téměř nulový přínos k hlavní dějové linii. A mně to tak trochu vadí, protože mi nedělá radost, když je firma úplně upozaděna, jelikož právě v jejím prostředí se vždycky odehrávají ty nejzajímavější záležitosti. / Poučení: Co se stane na letním táboře, zůstane na letním táboře. ()

Příběh dvou měst (2013) (S06E10)

V podstatě všechno, co se v desáté epizodě událo, se týkalo firmy a mělo vliv na hlavní příběhovou linii, a přesto jsem díl nehodnotil plnou palbou. Nějak si nemůžu pomoct, ale něco mi tady tak úplně nesedělo. Ani nemůžu říct, jestli to bylo služební cestou do Los Angeles a dalším Donovým raušem, nebo bylo na vině něco jiného, něco mi ale rušilo celkový dojem. / Poučení: Nehul, když chceš plavat. Nebo taky... Neplav, když jsi zhulený. ()

Službičky (2013) (S06E11)

Na rozdíl od určité nejistoty v případě předchozí epizody mám o důvodu neudělení páté hvězdičky jedenáctému dílu naprosto jasno. Je mi jasné, že dovádění se sousedkami, spása vlastní matky před morálním úpadkem a lov na krysu k ději taky patří, ale já bych dal určitě přednost dalšímu vývoji na poli profesním, protože ve firmě se právě teď dějí věci.... No, tedy měly by se dít, ale vzhledem k výše zmíněnému na ně jaksi nedošlo. / Poučení: Chceš si užít? Klíč na štorc to jistí. ()

Milosrdenství nelze vynutit (2013) (S06E12)

Stejně jako v obou předchozích epizodách i ve dvanáctém dílu šlo v převážné většině hlavně o vztahy mezi jednotlivými postavami, ale tentokrát mi to celé tak nějak víc sedlo, takže jsem šel do plných. Měl jsem prostě pocit, že tato epizoda měla o něco lepší atmosféru, a i když mě příliš neoslovil děj v internátní škole, vynahradila mi to zpáteční cesta s Betty. / Poučení: Proč bys přiznával problém s alkoholem, když tě ničí hlavně jeho nedostatek. ()

Na cizí adrese (2013) (S06E13)

Cituji ze zdejšího obsahu, který dodala Česká televize: "Don začíná mít problémy s alkoholem.....". To byl tak brutální eufemismus, jako kdyby někdo prohlásil, že Adolf Hitler asi neměl tak úplně rád Židy. Finále šesté sezóny se každopádně povedlo a já jsem nenašel (a ani nehledal) důvod pro snížení hodnocení. Našel jsem tu všechno, co jsem hledal; byl humor, bylo drama, byla empatie, bylo bodání do zad (mnohonásobné) a byl i skvělý závěr. / Poučení: Když se ti všechno sype, nalej si. Určitě tak všechno vyřešíš. ()

Série 7 (2014) (S07)

Pokud po skončení sedmé sezóny seriálu cítím takový lehký smutek nad tím, že příběh skončil a že už se nebudu setkávat se známými postavami v dokonale vymazleném prostředí prosyceném skvělou retro atmosférou, znamená to, že tvůrci odvedli sakra velký kus poctivé práce. Reklama je tím, co nesnáším stále víc a víc, a o to důležitější bylo, aby mě tvůrci seriálu dokázali správně zaháčkovat. Povedlo se jim to hned od pilotní epizody, daleko zajímavější je ale to, že mě dokázali u této záležitosti udržet až do konce. Sedmá řada mě jen utvrdila v mé spokojenosti a za perfektně zvládnuté finále bych klidně ještě jednu hvězdičku přihodil. / Poučení: Změna je tím nejlepším nástrojem k likvidaci stagnace. ()

Časová pásma (2014) (S07E01)

První epizoda sedmé sezóny navázala na změny, které přineslo finále předchozí řady, a rozvinula je. A přestože bylo z úvodního dílu nové série cítit, že se musí děj ještě usadit, nedívalo se mi na něj vůbec špatně a slušně jsem se bavil. Už jsem seriál sice viděl, ale už je to nějaký ten rok zpátky, takže si nevybavuji, jak to bude dál, což je fajn, protože tak můžu doufat, že se budu i nadále bavit. / Poučení: Člověk by se měl snažit omezit své závislosti na jednu, maximálně dvě. ()

Pracovní den (2014) (S07E02)

Už první epizoda závěrečné řady mě bavila, ale k pěti hvězdičkám jsem se přiklonil až teď. Druhý díl se téměř celý odehrával ve firmě, přesto se toho o velkých zakázkách mnoho neřeklo. Řešily se spíše malé, personální problémy, jenže právě díky tomu na mě epizoda působila tak realisticky. Podobně na mě zafungovalo i neplánované setkání otce a dcery. / Poučení: Jsi sám na Valentýna? Čokoláda nikdy nezklame. ()

Exkurze (2014) (S07E03)

Na tento druh epizod jsem byl u tohoto seriálu zvyklý, s přibývajícími řadami jsou už ale vzácnější, takže jsem moc rád, že jsem zase na jednu z nich narazil. Tady by se daly použít poučky o karmě, o ušatých džbánech, případně o stlaní vlastní postele a všechny by seděly na hrnci jako 2x gluteus maximus. Občas se holt stane, že se člověku jeho životní rozhodnutí vrátí jako dobře hozený bumerang a tvůrci to dokázali sakra dobře podat. / Poučení: Vždycky počítej s tím nejhorším, jakýkoli jiný vývoj tě pak nutně příjemně překvapí. ()

Monolit (2014) (S07E04)

Po předchozí epizodě se u mě tentokrát nadšení nedostavilo, na to byl čtvrtý díl příliš jednostranně zaměřený. Přestože se podstatná část epizody odehrávala ve fimě, firmy se paradoxně spíše netýkala a mně už mátožný Don trochu otravuje. Návštěva u hipíků taky zrovna nepomohla, protože je stejně jako sektáře nebo squatery opravdu nemusím a na sdílení majetku a pocitů s ostatními jsem málo husita nebo komunista. / Poučení: Jsi nešťastný? Vykopej zemljanku a pozvi padesát nejbližších "přátel" na kolaudačku. ()

Na útěku (2014) (S07E05)

Jako už tradičně i v páté epizodě byla přítomna dobová atmosféra, kostýmy i celková výprava, děj mě určitě nenudil, ale zároveň mi tady něco chybělo. Opět mi vadilo, že se příběh nikam výrazně neposunul. Jasně, našlo se několik důležitých momentů, ale na padesátiminutovou stopáž jich nebylo mnoho a díl tak vyzníval poněkud prázdně. / Poučení: Pokud se lidé ve tvém okolí začnou chovat jako Vincent van Gogh, sežeň pomoc. ()

Strategie (2014) (S07E06)

No jo, už je to tak, rozhodně jsem větším fanouškem těch epizod, které se zabývají činností firmy, než těch převážně vztahových. Přitom je to docela bizarní, protože jestli něco fakt nesnáším, je to reklama, zvláště taková, která umí obejít adblock, a pak mi tu zuřivě lomcuje stránkami na čsfd, zatímco ji okázale ignoruji. Šestý díl byl každopádně ve všech ohledech vydařený, a tak jsem ho taky ohodnotil. / Poučení: Nenabízej felaci policistům. Co kdyby na to kývli? ()

Waterloo (2014) (S07E07)

Sedmou epizodu tvůrci dokonale vymazlili do této finální podoby. Já vlastně ani nemám co vytknout. A ani jsem se nesnažil něco najít. Opět se podařilo perfektně využít významné dějinné události k tomu, aby mohl současný divák "ochutnat" tehdejší atmosféru. A ať už ty známé záběry pocházely z Měsíce nebo od Disneyho, je to v podstatě úplně jedno. Nesmím zapomenout vypíchnout fakt, že tvůrci přišli na to, jak se dá nepateticky, ale zato s plnou parádou, rozloučit s jednou z nejdéle sloužících postav. Tleskám. / Poučení: Je toho na tebe někdy moc? Dej si prostě na chvíli pauzu a hoď se do klidu. ()

Odstupné (2015) (S07E08)

Jak jsem byl z předchozí epizody nadšený, tak jsem z téhle zmatený. Fakt jsem přemýšlel, jestli mi zbytek mozku neprovedl v hlavě nějaký kotrmelec, protože mi tahle záležitost připadala jako začátek nové sezóny (a nejen kvůli těm podivným knírům). Což o to, zážitek to nebyl špatný nebo nevtipný, jen mě děj tentokrát tak nestrhl. / Poučení: I ze zpočátku nešťastného vývoje se dá profitovat. ()

Nová záležitost (2015) (S07E09)

Znovu jsem se nedočkal možnosti hodnotit plným počtem hvězdiček, protože se tvůrci rozhodli v deváté epizodě prakticky vynechat firmu (až na nějaké ty drobnosti) a opět se až příliš věnovali nástrahám Donova soukromého života. A protože se jich tam našlo jako obvykle dost, nebyl ani tento díl nudný, byl jen příliš jednostranně zaměřený. / Poučení: Pokud ve tvém bytě probíhají nějaké změny, buď jim vždy přítomen. ()

Prognóza (2015) (S07E10)

No, co k tomu říct (respektive napsat)? Celá desátá epizoda se nesla v mollové tónině. Netvrdím, že by šlo o depresivní díl, ale atmosféru měl krajně neveselou. Ale nemyslím to jako kritiku. Tvůrci prostě začali s blížícím se závěrem seriálu bilancovat, a to přináší do dění jistou nostalgii (ale naštěstí ne patos). Po dlouhé době jsem měl pocit, že tu měl Glenův výskyt nějaký význam a úplné finále bylo fakt symbolické. / Poučení: Vymysli si vlastní hlášky. ()

Time & Life (2015) (S07E11)

A barbaři už stojí před branami Říma. Asi tak nějak bych popsal vývoj příběhu v jedenácté epizodě. Nebo bych ho mohl přirovnat ke kapele na Titaniku. Paluba už se naklání, loď jde po přídi pod hladinu, ale hudebníci stále hrají. Už jsem viděl několik dlouhých seriálů, a ne každý se s blížícím se závěrem dokázal vyvarovat patetických křečí. Tady se to zatím daří. / Poučení: Nedávej dětem do rukou sešívačku. ()

Ztracený obzor (2015) (S07E12)

Asi takto; já už jsem seriál viděl, jen už je to tak dávno, že si už dnes nevybavím, jak to všechno dopadlo. Je mi ale naprosto jasné, že mi budou postavy, prostředí, atmosféra i příběh chybět. A že mi budou chybět brzy, to mi dávají tvůrci s každou další epizodou jasně najevo. Dvanáctý díl se velmi vyvedl a já jsem si ho velmi užil, i když si v něm obsaženou ztrátu beru tentokrát velmi osobně. / Poučení: Nikdy nemůže být tak špatně, aby nemohlo být hůř. ()

Cestou mléka a strdí (2015) (S07E13)

Předposlední epizoda sedmé sezóny a vlastně i celého seriálu mě nejen nezklamala, ale dokonce mě nadchla. Byl to fakt zážitek. V tomto případě si už ani nebudu stěžovat na to, že děj prakticky nezahrnoval firmu; ta už je stejně mrtvá a nemá co nabídnout, místo toho jsem si užil všechny bizarnosti Donova putování, sledoval jsem, jak Pete konečně oficiálně přiznal barvu a ocenil jsem, že se dějová linie Francisových, i přes silné emocionální zabarvení, nezvrhla v patos. / Poučení: S poctivostí nejdál dojdeš? Nemyslím si... ()

Hovor na výzvu (2015) (S07E14)

Finálovou epizodou sedmé sezóny a celého seriálu si tvůrci jméno rozhodně nepokazili. Člověku se skoro nechce věřit, že šlo o americký seriál. Tady se přece nabízela celá řada důvodů, proč by mohl být seriál zakončen jednou velkou tsunami patosu, a právě Amíci jsou v tomto ohledu velmi spolehliví, jenže parta, která točila Mad Meny, to viděla jinak. Naštěstí!! Takže jsem dostal propracovaný závěr se zajímavě ukončenými/ otevřenými dějovými liniemi, při němž jsem nemusel zoufale bušit hlavou do zdi, ale který jsem si mohl užít. / Poučení: Prozření přichází mnohdy z nečekané strany. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)