Šílenci z Manhattanu

USA, (2007–2015), 73 h 4 min (Minutáž: 45–56 min)

Tvorcovia:

Matthew Weiner

Jon Hamm, Elisabeth Moss, Vincent Kartheiser, Christina Hendricks, John Slattery, January Jones, Rosemarie DeWitt, Paul Schulze, Julie McNiven (viac)

Seriál Mad Men (2007–15) patří k nejoceňovanějším pořadům americké televize. Kromě dalších cen se může pochlubit mj. třemi Zlatými glóby v kategorii dramatických seriálů a čtyřmi Cenami Emmy v téže kategorii. Jeho anglický název je typicky americkým mnohovýznamovým spojením slov Ad Men (pracovníci v reklamě), Mad Men (muži z výstavní třídy Madison Avenue, kde smyšlená reklamní agentura sídlí) a konečně Mad Men (šílenci, což odpovídá životnímu stylu většiny hrdinů seriálu). Vytvoření českého názvu proto představovalo značnou výzvu a skončilo určitým kompromisem – Šílenci z Manhattanu.

Seriál je časově zasazený do šedesátých let a místně pak do prostředí fiktivní reklamní agentury Sterling Cooper, v níž sleduje osudy zaměstnanců a majitelů, včetně kreativního ředitele Dona Drapera – charismatického génia, alkoholika a vraha, skrývajícího se za ukradenou identitou. Za fenomenální úspěch seriál vděčí krom jiného faktu, že díky prostředí reklamní agentury se mohla stát jeho stěžejním tématem konzumní společnost. Postavy působí, jako by vystoupily ze stránek dobových magazínů zaplněných obrazy dokonalých hospodyněk v lodičkách. Děj pak nabízí lákavý únik do jednodušších časů, kdy se kouřit smělo všude, alkohol v práci byl součástí stylu, sexismus byl sexy, stejně jako návyk nechat za sebou v parku po pikniku odpadky. Podvádění pak bylo běžnou součástí života a do jisté míry potvrzením „mužnosti". Jedna z reklamních kampaní na seriál ostatně hlásala, že „Nevěra je zpátky".

Hrdinové seriálu jako kdyby sami podléhali svodům těch reklamních obrazů, jež tvoří. Jejich práce je vyvolat v publiku touhu, naději, že zakoupení něčeho přinese nějaké jiné uspokojení než to prchavé vlastnické, a jejich životy pohánějí podobné touhy, jež jsou nutně podobným způsobem zklamávány. Talentovaná textařka Peggy Olsonová (Elisabeth Mossová) se jen s obtížemi prosazuje v mužském světě. Daří se jí to, ale pořád trpí samotou a výčitkami. Požitkář a pohodář Roger Sterling (John Slattery) se zubí na svět a rozhazuje suché fóry, jeho hédonismus ale nabývá zničujících rozměrů. Únavný šprt Pete Campbell (Vincent Kartheiser) se úporně snaží, ale nikdy se mu nedaří tak, jak by si přál, věci se vždycky nějak vymknou. Ti lidé před sebe staví cíle a třeba jich i dosáhnou, předmět touhy ale vždycky odskočí někam za horizont, aby byl důvod běžet dát, nezastavovat se, protože jinak by hrozilo, že se jejich život zhroutí. Rozumějí potřebě iluzí a umějí je prodat. Ve středu tohoto světa stojí mimořádně talentovaný reklamní kreativec Don Draper (Jon Hamm). Jeho úspěch spočívá i v tom, že utíká sám před sebou, skrývá před ostatními svou minulost a chce se jí zbavit. Zároveň je sám ideální spotřebitel, nutkavě zkouší různé ženy i různé styly. Je to velmi empaticky vykreslený antihrdina, dostatečně okouzlující, aby člověk zaujatě sledoval jeho osudy, dostatečně rozporný, aby se k němu dokázal vztáhnout jako k živé bytosti, která uvnitř prožívá podobné konflikty. (Česká televize)

bull!nka

Tak tento americký seriál si skutečně na nic nehraje, nebere si servítky a jde až do morku kostí lidských vlastností i charakterů, a to nejen v Americe...až mě překvapuje, že se to tam může vysílat a co víc, že pořad patří mezi nejoceňovanější...že by až tak byli Amíci sebekritičtí? Líbí se mi i ten retro styl, jak se odvíjí děj jednotlivých postav vlastně "na pozadí" politického i společenského vývoje...včetně módních trendů, prima odvysílaných sedm sezón. ()

mazic

dlouho mě žádný seriál takhle nezaujal. nezajímá mě tam ani jedna postava. není to vtipné. jediné co mě dojalo byla dřívější doba, kdy žena čekala doma na muže, mluvila na vyzvání a černí věrně sloužili. zlaté časy.... ()

Miksa

Dobře natočené, příjemní herci, ale příběh je nulový. Asi by bylo zajímavější být američan a užívat si nostalgické reálie, ale nejsem , a tak jsem se nudil celou první sérii. Do druhé se už ani nepouštím.Za zmínku stojí Christna Hendricks, která by mohla aspirovat na novou neokoukanou sexbombu. ()

nerow

1. série - Tento seriál mě učaroval od samého začátku. Hned mi bylo jasné, že tento seriál v sobě skrývá genialitu. Genialitu naprosto ve všech směrech, že málokterý seriál se dokáže tomuto skvostu vyrovnat. Po prví sérii naprosté nadšení a nemůžu vytknout ani jednu věc, jak moc dokonalé to je. 100% ()

Bounded

Výborný seriál, který po celé čtyři série drží skvělé tempo a atmosféru. Uvidíme, co bude dál. Pátá hvězdička přijde pouze, pokud to další sezóna nepohnojí. V první sérii jsem si říkal, že to není seriál o postavách, ale hlavně o zetigeistu. S třetí a čtvrtou sérií jsem změnil názor. Don je výborně napsaná hlavní postava. Nejen, že jeho trápení vypadá opravdově (to už je dnes standard), ale hlavně mu nevidíme do hlavy úplně, jako běžným upovídaným klaďasům. Chvíle, kdy se dívá na skleničku u bazénu nebo hladí rukou trávu, jsou neuvěřitelně poetické a představují něco, co mi v dnešní seriálové tvorbě hodně chybělo. Christina Hendricks, kterou tady určitě mnoho lidí opěvuje, je úžasný "doplněk" seriálu, ale pro mě navždy zůstane zlodějkou z Firefly. Hezčí už prostě být nemůže. Určitě by taky byla chyba nezmínit autora hudby, Davida Carbonaru, díky jehož podmanivé hudbě spoustu scén vyzní přesně tak, jak má. Nejlepší momenty - S3e2 - vítání jara na konci, S4e8 - Donovy zápisky a bazén. ()

Evushe

Úžasně vykreslená atmosféra, nenásilný příběh (opravdu není třeba každý díl ukončit nevěrou nebo vraždou), charismatické postavy.. Co víc si vlastně přát? ()

Sollozzo

Ta dobová atmosféra!...to ještě holky poslouchaly :-). Casting je kapitola sama pro sebe...prostě paráda. P.S. Kéž by v dnešní době bylo v kancelářích tolik bourbonu jako kdysi bývalo na Madison Avenue. ()

Uesbe

Je to kvalitne urobené, ale postavy sú otrasné. Možno je to moja chyba,že v telke vyžadujem žiarivé 60. roky: pokrok a prosperitu a sci-fi úlety a Producentov a Star trek a toto je pravý opak. ()

Eilem

Mám vzhliadnutých iba pár častí takže nemožem zhodnotiť celý seriál. Prvých 5 častí ma zaujalo. Postavy sú komplikované a však v dobrom slova zmysle a zatiaľ sa javí že jednotlivé časti si držia svoju stálu kvalitu. ()

Ernie_13

Momentálne začínam 5. sériu a môžem povedať, že ide o jedinečný štýlový seriál. Nie každého možno bude baviť, ale ja som jeden z tých, čo si užívajú atmosféru časov z pred môjho narodenia. ()

subic

Stylový retro seriál s Elisabeth Moss, která tu má zrzavé vlasy a rudou rtěnkou se nešetřilo. Asi tomu nerozumím, mě to zase nepřišlo tak úchvatné. ()

iz67

Určitě zajímavá věc. Hlavně z pohledu změny kultury ve firmách a společnosti jako takové. To jak se západ za posledních 50 let změnil brutálně a to k lepšímu si prostě bez takovýhle flashbacků nedokážeme představit. Až si zas od někoho přečtete, jak zmíráme na korektnost, tak si vzpomeňte na Mad Men a přemýšlejte prostě o tom, jak se společnost stala slušnější (a to, jakože jsem starej sprosťák). ()

MyrnaAlec

10 let v reklamní branži pohledem zaměstnanců reklamní agentury. Hlavní postava Don Draper - lhář, profík, manžel, vrah a jednoznačně nejlepší tah v obsazení viuálně zajímavým Jonem Hammmem. V některých epizodách se zdánlivě nic moc neděje, a najednou je tam emocionální kopanec, přesně vystižená na dřeň jdoucí věc. Stejně tak je fascinující sledovat vývoj společnosti v módě, práci, emancipaci, politice atd. K tomu skvělá kamera, výprava, prostě komplexní zážitek. V závěru Don sám, bez práce, závazků sedí s hipíkama a usmívá se. A možná je to tak, že celý monstrózní seriál nemá žádný smysl, stejně jako sám život. ()

PaulCZE odpad!

Utahaná telenovela alá Ošklivka Betty. Hlavní postava, extrémní borec na marketing je zcela jalovej, kromě trapných sloganů, kterýma jakože přesvědčí zákazníky nedovede vůbec nic. Všichni ostatní v seriálu dělají, že to je teda fakt machr a celá firma z něj čůrá Magi :) Zbylé postavy jsou ještě více nezajímavé. ()

estik97

Mad Men je seriál, který si to všechno, co se o něm říká, zaslouží. Ať už to začíná vykreslením doby, hereckými výkony, provedením, hudbou, obsazením.. je to zkrátka a jednoduše brilantní a vždy se k tomu budu velmi ráda vracet! Mezi oblíbené si řadím Elisabeth Moss, jelikož se ji podařilo ztvárnit Peggy výborně. Bez vtipu, sarkastických poznámek a chování Sterlinga by to nešlo, navíc se na Johna Slatteryho strašně dobře kouká, takže to je druhá osoba. Mezi další, bez kterých by to pro mě nešlo se řadí samozřejmě Don, Stan Rizzo, Joan a Sally. Kiernan tímto seriálem vyrostla a otevřela si dveře do světa. ()

Luckyboy

První série mne neskutečně vtáhla do dění, druhou jsem si nadšeně vychutnával, u třetí jsem začal být pomalu zklamaný, což však poslední díly čtvrté zachránily. Seriál jsem vnímal velmi podobně jak šel osud Dona Drapera. Rád bych dal plný počet, ale brání mi v tom někdy ne úplně konzistentní chování postav, které mi prostě tu a tam neštimovalo. Jinak seriál nemá chybu a užil jsem si ho v maximální míře. ()

Nejlepší seriály posledních deseti let?

Nejlepší seriály posledních deseti let?

01.11.2019

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

Anne Hathaway, Tina Fey a moderní láska

27.11.2018

Amazon Studios na své streamovací službě nedávno vypustilo poslední epizodu hvězdami nabitého antologického seriálu The Romanoffs od tvůrce Šílenců z Manhattanu Matthew Weinera. Nyní to však vypadá,… (viac)

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

A profesorem Moriartym se stává...

A profesorem Moriartym se stává...

30.09.2010

Když se mluvilo o obsazení hlavního padoucha v Sherlocku Holmesovi 2, padala zvučná jména: od Brada Pitta přes Hugha Laurieho až po Daniela Day-Lewise. Roli nakonec získal Jared Harris. Kdo, k čertu,… (viac)