Scarface

USA, 1983, 170 min (Alternatívna 163 min)

Réžia:

Brian De Palma

Predloha:

Armitage Trail (kniha)

Scenár:

Oliver Stone, Howard Hawks (pôvodný scenár) (viac)

Kamera:

John A. Alonzo

Al Pacino, Steven Bauer, Michelle Pfeiffer, Mary Elizabeth Mastrantonio, Robert Loggia, Miriam Colon, F. Murray Abraham, Paul Shenar, Harris Yulin (viac)

V máji 1980 otvoril Fidel Castro kubánsky prístav Mariel so zámerom nechať niektorých občanov odísť za príbuznými do Spojených štátov. Skoro sa však ukázalo, že Castro prinútil majiteľov lodí, aby odviezli z krajiny nielen príbuzných, ale aj nebezpečných väzňov.
V lete roku 1980 emigrovalo z kubánskeho prístavu Mariel so súhlasom Fidela Castra 125 tisíc ľudí. Zhruba pätina z nich mala kriminálny záznam, pretože Castro sa potreboval zbaviť „nežiaducich" osôb. Asi polovica utečencov sa usídlila v Miami a jeho okolí. Jeden z emigrantov - Tony Montana - sa veľmi rýchlo adaptuje v nových podmienkach slobodného sveta. So svojím priateľom Mannym vykonáva príležitostné práce v miestnom podsvetí a pri jednej výmene drog skončia v jeho rukách ukradnuté peniaze, za ktoré Montana vybuduje vlastné drogové impérium. S mocou a bohatstvom však rastie aj jeho ego a predovšetkým paranoja, že o jeho výdobytky ho už čoskoro niekto pripraví rovnakým spôsobom, ako on okradol iných... (oficiálny text distribútora)

TheMatez

Pro člověka, jako já, který ve svých dvanácti hrál GTA Vice City, prostě spojitost s timhle filmem bude fungovat vždycky. Srdeční záležitost, životní role Al Pacina a navíc hudba typu Push It To The Limit, to prostě chceš. ()

NucLe4r

Ten film měl takový potencionál, ale zprasili to tím, že nesnáším hlavní postavu. Nevím čím to je, ale ve všech filmech o "mafiánech" jsem fandil padouchům, bohužel zde je Tony tak hnusná bezcharakterní postava, že to kazí celý film. Tím nechci říct, že to Al Pacino hraje špatně, naopak. A další věc, která ubírá hvězdičku je délka ... Scarface z roku 1932 byl ideálně dlouhý, toto má téměř 3 hodiny a čtvrtka filmu jsou nezáživné rozhovory a hádky. Škoda, mohl to být klidně 5 hvězdičkový film. ()

RMN88

Legendární film a Al Pacinem v hlavní roli a zasmál jsem víckrát než by na tenhle film bylo vhodné, ale i tak, Ikonické scény, hlavně z toho konce jsem byl překvapený. ()

hony23

Je jen opravdu málo filmů natočených tak skvěle, že snesou i takřka 3 hodinou délku, aniž by divák u toho neusínal, nebo si u toho samou nudou nekousal nehty. Bohužel Zjizvená tvář na svou délku rozhodně doplácí, byť Al Pacinův vývoj ze začínanícího gangstera, přes hlavouna drogové mafie až po věčně sjetou trosku, je zahraný mistrně. ()

Leník

Al Pacino je skvělý navzdory dabingu, ale nějak mi v poslední době vadí filmy, kde není jediný aspoň trochu sympatický hrdina. 3,5 hvězdičky. ()

BarGoldstein

Dobrý dost, jen podezřívám tvůrce, že scénář závěrečného masakru svěřili sousedovic třínohému dementnímu jezevčíkovi, který štěká i na vlastní nohy. ()

panki9922

Nemôžem uveriť, že mal film až 170 minút. Al Pacino výborný, jeho prerod v psychopata, ktorý neverí už ani vlastnej rodine a najbližšiemu priateľovi a bez mihnutia oka dokáže stlačiť spúšť je strhujúci. Výborná je samozrejme aj réžia. Za vyzdvihnutie stojí aj nenápadná hudba, hlavne v momentoch, keď Pacino premýšľa o vražde. "The eyes Chico, they never lie." ()

Radek273

Snímek, ve kterém nechcete sympatizovat s hlavní postavou, ale obdiv, který k Al Pacinovi postupně získáte vám tento pohled dosti zkomplikuje. Odvádí opravdu skvělou práci a věříte mu každé slovo, každý pohyb .. prostě všechno. Na druhou stranu to prostředí drog je opravdu kruté, ke konci na můj vkus až přehnané, nicméně asi to tak opravdu ve skutečností chodí, no. ()

Fender

Jedna z nejlepších Pacinových rolí, přesně tak, jak ho mám rád - naprosto charismatického a divokého gangstera, který svými vnitřními démony zapříčiní svůj pád. Také však přemýšlím nad tím, jakou hodnotu by snímek měl bez Al Pacina, myslím si, že by to tak robustní nebylo, on je bez debat lídrem celého filmu. Finále je skutečně grandiózní a brutální, přesně takové, jaké by v případě takové postavy, jako je Tony Montana mělo být. ()

PanPyzamo

Scarface jsem chtěl vidět hlavně kvůli tomu, protože v něm hraje legendární Al Pacino, který se prostě jako gangster narodil a už ve filmové trilogii Kmotr předvedl mistrovský výkon. Zde tomu není jinak a kromě vynikajících hereckých výkonů Al Pacina zde máme vynikající příběh s vynikající atmosférou a luxusním soundtrackem, který vás vtáhne do děje. Pokud se vám líbil Kmotr, neznamená to, že se vám automaticky bude líbit i Scarface. Narozdíl od Kmotra je totiž akčnější, což někdo uvítá s úsměvem a někdo naopak bude muset akční scény přetrpět. Za mě ačkoliv Scarface kvalitou na Kmotra nemá, tak se stejně jedná o skvělý gangsterský snímek z 80. let, který doporučuji. 8,5/10 ()

Tunheber

"You know what capitalism is? Getting fucked!" pakliže budeme mluvit o filmech, které pojednávají o rozkvětu a pádu gangstera Scarface, z roku 1983 samozřejmě, pro mě vždy bude jedničkou. Vždyť přece každý anarchysta by chtěl být jako Tony Montana ( ͡° ͜ʖ ͡°) ()

Nick321

Jedna z mých top nejoblíbenějších gangsterek. Skvělý soundtrack, volba prostředí, dobře zpracovaný příběh původně chudého kubánského imigranta kriminálníka, který rovnou zahájil svůj nový domov  vraždou výměnou za trvalý pobyt a od kuchtíka v bistru se vyšvihl na miamského narkobarona. S rostoucí kariérou ale roste počet jeho nepřátel, stojí ho to komplikované vztahy s rodinou a čím víc kokainu vyšňupe a alkoholu vypije, tím je stále víc mimo realitu a paranoidnější. Myslel si, že je nezastavitelný, myslel si, že pravidla jsou pro slabochy a nemínil dodržovat ani tak jednoduché zásady jako "Nebuď chamtivej a nešňupej vlastní zboží". Vrcholem všeho si proti sobě poštve někdejšího obchodního partnera a v amoku zastřelí kamaráda, který mu dřív zachránil život, jednal s ním upřímně a pomáhal mu při cestě nahoru, a měl se stát jeho švagrem. Závěrečné popravčí komando vyslané Sosou bylo jen přiměřenou reakcí osudu na tyhle činy. ()

PTuranyi

Kvalitná gangsterka s perfektnou produkciou a bezchybnými hereckými výkonmi. Al Pacinovi v hlavnej úlohe úspešne sekunduje začínajúca Michelle Pfeiffer. Príbeh Tonyho Montanu od jeho vstupu na pôdou USA, na vrchol drogového obchodu, pozorujúc rozpad jeho vzťahov a osobnosti až po trpký násilný koniec. Atmosfére síce chýba prepracovanosť modernej produkcie, ale môžeme povedať, že je to asi to najlepšie čo sa dalo v 80-tych rokoch dať dohromady. ()

F2003F

Každá scéna ikonická tak, že nemusíte film vidieť a všetky poznáte naspamäť. Ani podľa mňa to neni na poctivých 5, ale prosím nominácia De Palmu na Zlatú malinu má čo znamenať? Ja si myslím, že istotný kult gangsteriek (násilie, drogy, zbrane) je Scarface. Nad ním nič iné nie je lebo teoreticky to ukázalo najlepšie možne v tomto žánri ako by sa to malo robiť a kam sa uberať. Pacino sa herecky predvádza ako obvykle, však je hlavný predstaviteľ ikony, veď režisér sa najmä snažil hodnoverne sofistikovane práve prostredníctvom neho zobraziť zosobnenie prezentovaného štýlu, agresie, rešpektu, podmanivosti, moci, úspechu, zla, vystupovania, luxusu, schopností, brutality v nelegálnom biznise a jeho nástrah a hrôz. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2022

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

Remake Zjizvené tváře našel režiséra

15.05.2020

O remake Zjizvené tváře se v průběhu let snažilo několik tvůrců, těmi posledními jsou zatím scenáristé a režiséři bratři Coenovi. Ti teď napsali nový scénář, jehož děj by se měl odehrávat v dnešním… (viac)

De Palma se vrací za kameru

De Palma se vrací za kameru