Hobit: Neočakávaná cesta

• Česko Hobit: Neočekávaná cesta (viac)

Prvá z troch častí filmovej adaptácie románu J.R.R. Tolkiena prináša príbeh z bájnej Stredozeme, ktorý sa odohral šesťdesiat rokov pred udalosťami opísanými v trilógii Pán prsteňov. Hobit  Bilbo Bublík píše pamäti a rozpráva o svojej dobrodružnej ceste synovcovi Frodovi Bublíkovi.
Hobit Bilbo Bublík opúšťa svoju pohodlnú noru a vydá sa na spoločnú púť s čarodejníkom Gandalfom a trinástimi trpaslíkmi, ktorých vedie legendárny bojovník Thorin Dubbin. Cieľom ich výpravy je získať späť stratené kráľovstvo trpaslíkov Erebor pod Osamelou horou, odkiaľ ich kedysi vyhnal drak Smaug, aby sa zmocnil ich bohatstva, zlata a diamantov, ktoré vydolovali v miestnej bani. Výprava je veľmi nebezpečná, pretože vedie cez územia, kde vládnu krvilačné kreatúry, zlí škriatkovia, chamtiví obri, ťažkopádni trollovia, diví Wargovia a príšerný Nekromant. Na brehu podzemného jazera Bilbo stretne Glgúňa - bytosť, ktorá mu navždy zmení život a vnukne mu ohromné životné odhodlanie. Okrem toho Bilbo získa aj vzácny Glgúňov zlatý prsteň, ktorý vládne výnimočnými vlastnosťami a spája osudy Stredozeme. Ale o tom Bilbo zatiaľ ešte nič netuší... Počas dobrodružného putovania skupiny trpaslíkov za strateným domovom sa v samotárskom Bilbovi prebúdza hrdinský duch a pocit spolupatričnosti k svojmu vzácnemu a výnimočnému rodu. (TV JOJ)

Stanix

Tak jsme se dostali po čase zase zpět do Středozemě, nádherného to světa zelených luk, monumentálních hor a pohoří, impozantních jeskynních labyrintů a v neposlední řadě fantaskních bytostí tuto zemi osídlujících. Myslím že bylo nad slunce jasné, že Jackson Hobita zfilmuje. Neudělat to by bylo jako nesebrat ze země kufr plný peněz, který Vám může říkat pane. Takže v prvé řadě velké plus za herecké osazenstvo, které je téměř výhradně vybírané z Britských ostrovů. Nejvíce mě překvapil Graham McTavish, alias vězeňský dozorčí Hodňák Ackerman. Menší mínus jde na oltář ultra-iracionality, jež momentálně tímto snímkem dosáhla vrcholu. Jackson již v Pánech Prstenů ukázal, že mu fyzikální principy a zákony moc nevoní, zřejmě se na Novém Zélandu fyzika nevyučuje. Jak jinak si vysvětlit naprosto neuvěřitelně odfláknutý pád dřevěného mostu, který stále vodorovně padá do hlubin aniž by dostal jakoukoli rotaci od pana Newtona. Mno zatím přimhouřím oči a uvidíme co se bude dít dále... ()

Kariya

Nejdříve roky otálení a všelijakých příprav a potom vítězství v pokušení utržit co nejvíce peněz. Tak prostě místo dvou filmů natočíme 3. Samozřejmě na úkor kvality. Zatímco u Pána prstenů nevadilo, že jsem nečetl jedinou knihu, tady zřejmě na to, že ani Hobita jsem nečetl. Ano, možná jsem barbar, co nečte knížky a měl bych je číst, pokud chci hodnotit film podle nich natočený. Ale když prostě film je jen proklatě dlouhý a nic extra se v něm nestane a člověk z kina odchází s myšlenkou ,,Proč prostě ty orli nedonesli tu tlupu až k tý hoře, která je na dohled od místa, kde je vyložili a nechají je tu štreku dojít pěšky?" Nemyslím si, že by měl Jackson tak málo místa, jako měl v Pánu prstenů, nám barbarům, toho trošku více objasnit. Podle mě 2. díl bude dosti srovnatelná nezáživná podívaná. Ale na druhou stranu, KLOBOUK DOLŮ, co dokázal štáb skloubit dohromady. Třeba natáčet s Ianem Holmem nebo Ianem McKellenem v Londýně, protože by prostě už ve svém věku nezvládli natáčet někde na Novém Zélandu, atd.... ()

H.I.T.M.A.N.

Vůbec mi nevadilo, že Peter Jackson doslova opsal celou knihu dopodrobna ba naopak mě se to strašně líbilo, jak dokázal vystihnout i ty nejmenší detaily. Soundtrack k filmu je skoro tak geniální, jako u Pirátů z Karibiku, možná o malinko lepší. Dokázal celé to dobrodružství oživit a dodalo Hobitovi tu správnou dávku napětí, která nesmí chybět. Hobita jsem četl několikrát, tak jsem se na to strašně těšil a zklamaný jsem z toho nebyl. Trochu zamrzí čekání na další díly, ale než se nadějeme tak tu bude celá trilogie........ ()

Diable128

Rozporcování Hobita na 3 díly mě sice trošku nadzvedlo, ale nakonec musím přiznat, že pokud si udrží ostatní 2 díly standart jako má Neočekávaná cesta, tak to rozdělení začne dávat smysl. Divák prvního dílu Hobita ať na film nenahlíží jako na triologii LOTR, ale snaží se to pochopit jako samostatný příběh, co nemá nic s dočiněním s Pánem pstenů. Pak vám začne dávat smysl srovnání se Společenstvem prstenů a pochopíte, že vše, co se v prvním dílu Hobita objevilo (tím myslím i ty nudnější pasáže), najednou začíná dávat smysl a pro výsledný efekt celé triologie je velmi podstatné. Berte to jako nový úvod do světa Středozemě! Rozhodně velmi příjemné překvapení a za mne si zaslouží 5* :) ()

hamir0

Jackson se očividně snaží přiložit do ohně věčných hádek mezi fanoušky Hvězdných válek a Pána prstenů. A podobně jako Lucas přidává i předkračovací trilogii, jenže na to bohužel nemá dostatečně dlouho předlohu, a tak natahuje a natahuje. Tak, to bychom měli shrnuté názory recenzentů, které jsem si přečetl před shlédnutím filmu. A teď můj názor. Knihu jsem nečetl, což je pro mně zřejmě výhoda, takže jsem si celý film parádně užil. Ano, je tam několik hluchých míst a toho všemožného visení ze skal a stromů je taky víc než dost. To je ale jen malý stín na jinak zábavném snímku. Takže 4 z 5 a nemohu jinak. ()

Taffey

LIMA - mi je u prdele, jestli rejža něco vynechá nebo ne. Já se dívám na film jako na film a knihu čtu jako knihu. Pokud někdo trvá na tom, aby byl film přesně podle předlohy, tak je debil. Obzvlášť filmy tohoto typu. Každopádně ale je tomu zrovna pět minut, co jsem znechuceně vstal od našeho velkého televizoru a prvotřídního audia, kde jsem si pustili Hobita ve vysokém rozlišení. Po 30 minutách filmu jsem byl tak znechucen, že jsem se odmítl dívat dál. Nuda, nulová filmařina, 90% softwéru. Ve srovnání s Pány prstenů, a nedá se to neporovnávat, vždYť je to, více méně, jeden pytel, je Hobit naprostá sračka. Třeba uvodní sekvence vyžírky Pytlíkovy nory hordou trpaslíků trvala tak dlouho, že by použitá doba vystačila jinému režisérovi na třetinu filmu. Opravdu mizerné. .................................No, a tohle je naprosto dementní, co k tomu dodat: Kopíruji: "Skejpr ***** Hobit je opulentní, pokud jde o řemeslnou stránku, duše se ale vytratila. Zemitost nahrazuje sterilita a návraty stejných míst a motivů působí spíše jako plagiát. " ()

Gromit

Výsledek je sice podstatně lepší, než jsem čekal, i tak ale musím konstatovat, že Peter Jackson podruhé do téže řeky nevstoupil. Zatímco v trilogii Pán prstenů nic nepřebývalo (v jejím případě by delší stopáž na škodu nebyla), první část Hobita je zhruba o hodinu delší, než bylo nutné. Kupříkladu rokování v Roklince či epizoda s Radegastem Hnědým patří mezi okamžiky, bez nichž by se film hravě obešel - a v knize je samozřejmě nenajdete. Příběh Hobita se krásně vešel do dvou filmů, ale tři už je zbytečně moc (inu, mamon). Navzdory těmto výtkám se však Jacksonovi návrat do Středozemě vydařil a ty čtyři hvězdičky jsem mu neudělil pouze z nostalgie či hladu po další kvalitní fantasy. ()

frmoll

Všude jsem četl, že Hobit se může líbit jenom lidem, co neviděli Pána prstenů a nečetli od Tolkiena ani jednu knihu. Já jsem Pána prstenů viděl, od Tolkiena četl pět knih a ze zfilmovanýho Hobita jsem nadšený. Asi jsem divný. ()

fridge

Jedna hvězda za Martina Freemana, jedna za Gluma. Jinak je to takové prázdné, umělé a samoúčelné. Fyzika nefunguje, všechny bitvy jsou vyřešeny pomocí deus ex machina, a efektních průletů jsme si užili už ve Společenstvu prstenů. Celkově zklamání. ()

Hanzo47

Přesně ten dokonalý začátek, který jsem očekával se mi dostavil a nádherně zpracovaný děj, který působí trochu víc pohádkově a zároveň trochu víc poutavě je nenahraditelný, netlačí na diváka, v klidu ho provází příběhem. Mě vtáhnul tak, že jsem si vychutnával každou minutu a nemusel řešit nějaké hloupé srovnávání s LOTREM. ()

.killer.

Ač nejsem zarytý fanoušek Pána Prstenů a ani jsem nikdy nepropadnul ničemu, co se skrývá pod nálepkou "fantasy", byl jsem z Hobita opravdu nadšený. Nádherná pohádka, která uteče ani nevíte jak. Nevím proč, ale ani trochu mi nevadí, že to příběhově nebylo ničím přínosné. Jackson mě prostě okouzlil vizuální stránkou a já jsem mu to sežral i s navijákem... Už se těším na další dva díly! ()

hltlml

Po naprosto dokonalé trilogii Pán prstenů se Peter Jackson vrací s jeho prequellem, aby opět masivně zaútočil na naše smysly a především na naše peněženky (jak si jinak vysvětlit rozdělení sto stránkové knihy na tři díly). Díky bohu se ale Hobit drží v předem nastavených kolejích a vše co nabízí umí opravdu dobře. Vynikající herci (velmi mě potěšilo, že všechny postavy z původního Pána prstenů hrají ti samí herci), naprosto dechberoucí kulisy, exteriéry a kostýmy, obrovská výprava a skvělá hudba, to vše dělají z prvního Hobita opravdu Velký film. Ano, příběh není zrovna nejsvižnější, některé pasáže jsou docela zdlouhavé, ale ve výsledku se jedná o kus opravdu dobře odvedené filmařiny. ()

Lilien

svet LOTR podaní očami P. Jacksna pozná každý je úžasný krásny a fantastický, tak isto je to aj v Hobitovi. Ja viem že peniaze kazia charakter ale ten šialený nápad spraviť s onej knihy trilógiu tomu určite na obľúbenosti nepridá. Ako som pred každým dielom LOTR čítal knihu a vyslovene čakal na daľši premiéru u Hobita mi je to absolútne jedno. A myslím že by som si to omnoho radšej pozrel kedy sa to nesie pod taktovkou Del Torra ()

katu147

Film, který by se neměl srovnávat s Pánem Prstenů, i když to někdo dělá. Vždyť si vemte stejný režisér, částečně stejný herci. A možná je to PŘED trilogií Pána Prstenů, ale nedá se to prostě zkouknout bez nějakého toho srovnání. Je to super film, dobrodružný s napětím. Velice se těším na další díl. Možná mě překvapuje, že knížka která je ještě tenčí než Společenstvo prstenů je též na tři díly. Prostě samé překvapení :) . ()

groz122

Ať se de Sněhurka a sedm trpaslíků bodnout. Je tu nová pohádka HOBIT! Která se za dva roky bude pouštět dětem na dobrou noc. Delší film ze světa J.R.R Tolkiena a především z představivosti Petera Jacksona který si polovinu toho co sem viděl vymyslel v jeho světě kde jsou jen princezny a poníci. U filmu mi příde, že byl brán na lehkou váhu, přece jen nemůže být v každé scéně vtipná hláška. Až na kvalitu hudby a natáčení si tento snímek nevzal naprosto nic od starších bratříčků z filmové série LOTR. I když sem čekal něco úplně jiného tak mi film přišel stejně kouzelný jako Gandalfův klobouk z Pána prstenů 70% ()

karlee

I napínavé scéény je třeba dávkovat rozumně, počet střetů, které rozpráší partička trpajzlíků, i počet metrů, ze kterých se dá bez výžnější úhony spadnout na vratké plošince, by měly mít své hranice. A jakýsi ten hnědý čaroděj, to bylo jako co? ()

Voorhees

Film je jasně dělanej pro prachy a hodně. Rozdělení na 3 části mě NASRALO! Ale zároveň potěšilo protože tý nálože bude aspoň víc :) Hezká výprava, masky .. nenudíte se ani chvilku. Skřeti mě malinko zklamali.. zato trpaslíci byli uděláni dokonale. Film má pohotovou náladu, je komediální a pohádkovej a zároveň má vážnost LOTRa. ()

Pán prstenů mění majitele

Pán prstenů mění majitele

19.08.2022

Těsně před premiérou seriálového Pána prstenů: Prsteny moci přichází zásadní změny týkající se práv na knižního Pána prstenů a Hobita. Ty totiž odkoupila švédská herní společnost Embracer Group,… (viac)

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

Práva na Pána prstenů jsou opět na prodej

10.02.2022

Zatímco už za pár dní přistane na internetu první trailer z očekávaného televizního seriálu Pán prstenů: Prsteny moci, neméně tak důležitou zprávou je nová informace, že filmová práva (samostatně… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021