Česká soda

Česko, (1993–1996), 4 h 38 min (Minutáž: 10–29 min)

Hudba:

Josef Spal

Petr Čtvrtníček, Milan Šteindler, David Vávra, Veronika Žilková, Vlastimil Zavřel, Jaromír Dulava, Pavel Bobek, Karel Dobrý, Petr Vacek, Luděk Sobota (viac)

Satirický pořad Česká soda, který se uváděl v programu České televize od června 1993 do konce roku 1997 jako občasník, se stal kultovním dílem, které se později objevilo jako střihový film i na plátnech kin. Pořad dosud zůstává v tomto žánru výjimečným (i když jeho koncepci a model začaly napodobovat i jiné pořady tohoto typu), svým humorem nezařaditelným a nerespektováním žádného tabu pro širší veřejnost i nepřijatelným. Jako první přišel s parodiemi televizních zpráv, politiků, reklam, schémat televizních pořadů, klipů, atd. Vyvolal spory, protesty, bouřlivé divácké ohlasy, kritiku laiků i odborníků, ale i nebývalou oblibu. Mnohé texty z České sody zlidověly. Jak nasvědčuje založení několika "fanklubů České sody", výroba stejnojmenné sodové vody, obrovský zájem o videokazety s pořadem, jeho neustále reprízování v České televizi i návštěvnost filmové kopie v kinech po České republice, pořad pro část diváků zcela zlidověl... (oficiálny text distribútora)

benqsiemens

Pan Václav Klaus nám do studia přinesl seznamy homosexuálů - ještě jsou teplé..... Neuvěřitelně hustej humor Petra Čtvrtníčka a dalších borců je nezapomenutekná soda, vtipy na samé hraně únosnosti, kdy nebylo úplně jasné jestli po odvysílání daného pořadu někdo Čtvrtníčka třeba nezmrzačí za jeho brutální, leckdy morbidní ostrovtip. Každopádně se na to dá koukat furt und furt a nudit to nebude nikdy! ()

John Dunbar

Na konci jednoho z dílů této kultovní legendy se po "Alles Gute" a před závěrečnými titulky objevil přesně takto velkými písmeny napsaný citát měsíce: "JEN POČKEJ, ZAJÍCI!" Jan Palach. Ne, tihle hoši se nezalekli opravdu ničeho. "For me" byla nejlepší Krkonošská pohádka .. Jak Trautenberk loupil v Krakonošově revíru a Na plovárně s Karlem Gottem na téma: O čem sní muži . ()

rekurseman

Výborná práce, mám rád tuto satiru, jejich vtipy, které až některé známé osobnosti nakrkly a stálo jim za to, aby žalovaly producenty České sody. Abych se přiznal tak více se mi líbily pozdní díly s Čtvrníčkem. Bránický král Vlastík Zavřel je sice fajn, ale nemělo to kouzlo co s panem Čtvrníčkem. ()

Emperor1

Čtvrtníček, Šteindler, Vávra ...Tohle je záležitost, která v dnešní hyperkorektní době nemá šanci na revival, minimálně ne v takové kvalitě a ostrosti. Což je strašně špatně. Obávám se, že i kdyby se časy změnily k lepšímu, takovou odezvu, jako v devadesátkách, by to dnes už nemělo, většina lidí chce pohladit laskavým lidovým humorem, smlsnout nějakou dobrotu od Babicy či Ládi Hrušky, skouknout nějakou tu troškařici, případně si nelaskavě ponadávat na sluníčkáře a pravdoláskaře. Lidi nějak ztrácej smysl pro humor (Troškovy komedie nepovažuju za humor) a nadhled. Pravda, ještě tu je např. Zelený Raoul v Reflexu a pár pořadů na Streamu, mám ale trochu obavy, že pokud by to někdo zakázal, většině lidí to bude jedno. ..... Humor ČS v prvních dílech byl trošku kostrbatý, ale později se to zlepšilo, hlavně díky panu Čtvrtníčkovi, bez kterýho by ČS tolik nefungovala. Pořad dostal spád, správně drzý tón, některé vtipy byly na hranici popř. i za ní, ale pořád byly vtipné. Nejlepší scény jsou např. neustále volající doktor Sova, diskuze s ministrem Dostálem, Krkonošská pohádka v Alles Gute a další. ()

Diego75

Česká soda...Neobvyklý druh humor, který někdo může vnímat jako hrubost a překročení jakýchkoliv mezí. Záleží, z jakého pohledu se na tento pořad podíváte. Já ho vnímám jako skvělou parodii na politiku a společnost. Je pravda, že někdy byly vtipy přehnané, ale pořád to byly vtipy. Myslím si, že Česká soda se jednoznačně povedla a je škoda, že takové věci už se dnes objevují jen zřídka. ()

K4my

Kdybych měl z fleku zmínit dvě největší trapárny české historie kinematografie, vzpomenu si na Tele-Tele a českou sodu... Soda je ale vážně soda, a ta není sama o sobě moc chutná. Jsou momentky, které jsou nezapomenutelné, jsou scény, které vidím před spaní stejně živě, jako když soda v devadesátých letech běhala v podvečerních hodinách a já na to pravidelně koukával. Těch je ale tak málo, že by bylo dost nefér hodnotit více jak třemi *..... Já se tentokrát ale ani k těm třem neodhodlám. ()

Spike86

Nevím, mně to zas tak vtipné nepřijde. Občas se pousměju to jo, ale že bych se chlámal od začátku do konce to teda ani náhodou. Jsou mnohem vtipnější věci. Pravda je, že ty reklamy, které parodují si většinou nepamatuji, takže to taky částečně může hrát svojí roli. Viděl jsem jen tu část s 1. - 6. dílem. ()

lajkus

Sodo je tě potřeba. V této zkorumpované době plné lživých politiků, debilních hovna seriálů a ještě debilnějších reklam je tě zapotřeba nejvíce..... ()