Je nejlepším mužem amerických zpravodajských služeb v oblasti, schopen vyjednávat a pohybovat se v zónách, ze kterých se dostane živý málokdo. Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) je muž bez identity, který svěřuje svůj život chladnému hlasu na druhém konci telefonní linky. CIA veterán Ed Hoffman (Russell Crowe) zase vede válku od počítače ve svém obývacím pokoji na předměstí a řídí každý Ferrisův pohyb. A jedné z nejlepších zpravodajských služeb uniká vůdce teroristů, který připravuje bombové útoky po celém světě. Aby ho vylákal na „světlo“, bude muset Ferris proniknout do světa nelegálních financí a zoufalých mučedníků a vytvořit křehké spojenectví s velitelem Jordánských speciálních operací. Jeho úkol ho zavede do Iráku, Jordánska, Washingtonu a Dubaje. Nicméně čím blíže se Ferris dostává ke svému cíli, tím častěji se ocitá v situacích, ve kterých platí, že spojenci jsou jen tak dobří jako jejich poslední podvod a důvěra se stává tou nejnebezpečnější taktikou. (oficiálny text distribútora)

MiCM

Dobrá kamera, dobrý střih, perfektně zvládnutá režie a opravdu hodně příjemně sledovatelný film. Souvislý, smysluplný. A co je pro mě v posledních letech docela velké překvapení, Dicaprio se pro takové role vyloženě hodí a je vidět jeho dokonalý herecký cit pro situaci, kterou má hrát. Ve výsledku a po všech stránkách to sice nebyl film, ze kterého by byl člověk vyloženě unešený, ale hodně dobrý film s hodně dobrým obsazením.. ()

lennyd

Mladý agent CIA Roger Ferris (Leonardo DiCaprio) v utajení v arbaských státech pátrá po jedné z hlav teroristické organizace, Al Saleemovi, zodpovědnému za řadu bombových útoků. Ten spustil novou taktiku - v jeho organizaci se nepoužívají žádné elektronické vychytávky, emaily, mobily, takže veškerá špionážní technika CIA je bezzubá. I za pomoci šéfa jordánské tajné služby Hanim Salaamem (Mark Strong) se nedaří dostat Saleemovi na kobylku. Nakonec Ferris se svým "mužem v pozadí", Edem Hoffmanem ale vymyslí dokonalý plán, jak vytáhnout švába ze skrýše ... Ne nadarmo patří bratři Scottové k nejuznávanějším režisérům současnosti. Tonny Scott natočil perfektní špionážní Spy Game, což Ridley nemohl nechat bez povšimnutí, a o pár let pozdějc mu to vrátil i s úroky právě Labyrintem lží. Oba filmy jsou si velmi podobné, ať už svým zaměřením či zpracováním (věděl jsem že Labyrint lží natočil "Scott", ale až do závěrečných titulků jsem si myslel, že to byl Tonny). Oproti bratrově Spy Game Ridley nenechal své hrdiny lítat po celém světě, ale film soustředil jen na blízký východ - a i ten má co nabídnout. Dokonale se mu podařilo vystihnout atmosféru tradičních arabských měst nebo úžasné záběry pouště při zapadajícím slunci. Film v pohodě na svých bedrech utáhne Leonardo Di Caprio, i když si střihl velmi podobnou roli jako v nedávném Krvavém diamantu - už dávno to není ten ulízaný mladíček z jeho prvotin - v porovnání s Bradem Pittem ze Spy Game jasně vítězí. Trošku mě ale zklamal Russel Crowe - jeho obtloustlá "šedá eminence", která jen vzdáleně tahá za nitky, mi přišel zoufale nudný (a ve srovnání s Redfordem ve Spy Game hodně slabý) a mimo Capria jej zastínil i mrazivý Mark Strong. Určitě i v tomto filmu bych našel několik věcí na vytknutí - např. jak se agenti v utajení projíždějí ulicemi v velkých nablejskaných 4x4. Ale ať si říká kdo chce co chce, mě se Labyrint lží líbil, a to tak že hodně... ()

Beky

Jednoduchá zápletka prezentována příliš složitě, tedy, scénář nic moc, nebýt obsazení a režiséra, řekl bych, že docela bída!! Jednou větou: Leonardo DiCaprio začíná mít pouze jeden kukuč ala Cage, Bale...ve všech filmech hraje stejně!! ()

_DAVE_

Opět, jak už to tak v Amerických filmech bývá, nutné brát s větší rezervou. Takhle přesně boj s terorizmem opravdu nevypadá. 75%. ()

KitFisto

Scott ví jak se dělají filmy, ale tohle mu nějak uletělo. Nuda střídá nudu. Žádný náznak nějaké lepší akce nebo gradace. Hlavní postavy celkem nezajímavé. Crowe mi ve filmu vůbec neseděl a vadil. Určitě stojí za zmínku Mark Strong, který si vedl velice dobře. Jinak z mého pohledu velice podprůměrný thriller ()

tnp101

Povedená interpretace bezlimitního praktikování přetvářky všeho druhu na stranách přikloněných i odkloněných s prvky satiry, přičemž, když vynechám teroristy a Ferrise, divák se do značné míry musí sám rozhodnout, kdo je vlastně hodný a kdo zlý. Množství dějových zvratů, či jiných prostředků a jejich vzájemná kombinace, z níž nakonec vyleze finální pointa, sice působí možná až moc přehnaně, ale zfilmována je velice šikovně a působí jako do puntíku propočítaná. Film se nezdržuje zdlouhavým vysvětlováním situace a člověk, který si v kině, či doma bez pauznutí odejde několikrát na toaletu, se dokáže velice lehce ztratit. Obecně vzato se však jedná o relativně jednoduchý děj, který jako složitý, díky té nekončící hordě dialogů, lokací, hromadě postav s u nás zvláštně znějícími jmény a podobně, pouze na první pohled vypadá a jenž by naproti tomu bez toho složitého „looku“ pravděpodobně nefungoval tak, jak se mu to v tomto kabátu vede. Vyzdvihnout musím především obsazení a vlastně i celou filmařskou stránku věci od hudby, po kameru, či efektivní akci, která je napříč stopáží velice chytře rozmístěna, čímž si do značné míry kompenzuje své malé množství. Snímek jsem viděl již potřetí a i přes znalost pointy a nadprůměrnou stopáž, co k ní vede, jsem se vůbec nenudil, což je myslím dostatečný argument pro mnou udělené čtyři hvězdy. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Nyní přejděme k tuzemské Blu-ray verzi filmu. Po obrazové stránce se jedná o nadstandard. Poměr stran je prezentován v poměru 2,40:1 a jeho ostrost je až na občasné jemné neostrosti velice dobrá, až vynikající a platí to zejména u detailů obličejů. Ani detaily vzdálenějších objektů však neztrácejí tempo. Působivé jsou především letecké přejezdy kamery nad mohutnými scenériemi, kdy nemá bystré oko problém rozeznat každičký kamínek, či stonek trávy. Míra detailů je však velice vysoká i u všeho ostatního. Po většinu stopáže je obraz doprovázen jemným množstvím zrna a v některých tmavých scénách přijde na řadu i výraznější šum. Není to však (alespoň myslím) problém techniky, ale tvůrčí záměr, tudíž tento „negativní“ aspekt nepůsobí protivně, ale překvapivě i docela příjemně. Navíc je takových okamžiků vzhledem k délce stopáže minimum, takže zde vůbec není co řešit. Tvůrčímu záměru podléhají také barvy. Docela často jsou využívány filtry - převážně modrý, který dodá vizuálu studený (realistický, civilní) nádech a také naopak teplejší s lehce zlatavým odstínem. Nemusíte se však obávat něčeho přestylizovaného, jedná se opravdu jen o jakýsi doplněk, kterého si možná ani nevšimnete. Je tu i minimálně stejné množství scén, v nichž se žádný (či spíše téměř neviditelný) filtr nepoužil. Jinak nějakými pastelovými odstíny přepis obecně zrovna nehýří. Kontrast je převážně na průměrné úrovni, občas zvýšený, černá pak spíše průměrná. U neanglicky mluvícího slova se zobrazují napevno vypálené žluté anglické titulky, které převážně díky své minimalistické velikosti nepůsobí rušivě. Zvuk je u anglické originální stopy zastoupen jak formou DD 5.1, tak vyspělejšího Dolby TrueHD 5.1, zaměříme se samozřejmě na druhou jmenovanou, i když musím přiznat, že ani SD stopa v tomto případě nezní vůbec špatně. Vysoko-definiční stopa disponuje průměrnou prostorovostí a to převážně u akčních scén, u těch ostatních je orientovaná spíše na přední reproduktory. To však neznamená, že zůstane zadní reprosoustava absolutně zticha. Reprodukují především na poslech ne tak slyšitelné detaily, bez nichž by celkový zážitek určitě nebyl takový, jaký je. Osobně mě trošku zklamala míra využívání subwooferu v akci. Ten při výbuchu duní, ale spíše průměrně. Jestli jste stejně jako já již navyklí na rozklepané okenní výplně, zde si budete muset zajít chuť. Subwoofer je paradoxně dunivější při reprodukování hudby, kterou si značně užívají i ostatní kanály. A i díky tomu působí stopa rázně i přes menší dunivost v akci. Dialogy jsou, jak jsme u TrueHD zvyklí, trochu tišší, ale velice čisté a výrazné, takže ani zde nemusím tak nějak co kritizovat. A to samé platí vlastně o celé audiovizuální stránce titulu. Zkrátka reprezentativní titul předvádějící sílu formátu. Není sice vzhledem k několika tvůrčím záměrům a dalším aspektům úplně bez chybičky, ale určitě je hravě hodíte za hlavu. Český dabing je zastoupen klasicky formou DD 5.1 a zvukově je téměř identický s anglickou DD 5.1 a tudíž i do jisté míry s originální HD stopou. Dabing se taky docela povedl (v originále neanglicky mluvící části v ní zůstávají v originále), takže jedincům líným číst titulky, či s jiným důvodem (doufám, že jsem se nikoho nedotkl) ji mohu s čistým svědomím doporučit. Bonusy odstartujeme audio-komentářem režiséra Ridleyho Scotta, scénáristy a autora knižní předlohy. Bohužel není vybaven českými, ale ani anglickými titulky. Přesto jej mohu těm s dostatečnými anglickými znalostmi doporučit. Neoznačil bych jej za vynikající, ale ty dvě hodiny se určitě nudit nebudete. Následuje kolekce devíti videí (po dodatečném nastavení spustitelných z filmu, ale i samostatně) o celkové stopáži 80 minut, která by se dala interpretovat jako (alespoň délkou) rozsáhlý „making of…“ dokument. Bohužel tomu úplně tak není. Ne, že by z něj člověk nic nedozvěděl, jen bych toho vzhledem ke stopáži čekal mnohem víc. Prvních několik desítek minut je značně o ničem. Poté přijdou na řadu akční scény a rovnou je na co koukat. Mimo jiné se referuje převážně o obsazení a jejich charakterech, designu, dekoracích, lokacích, kostýmech a již zmiňovaných vizuálních efektech, které souvisí právě s akcí. Určitě jej doporučuji, ale nečekejte zrovna úžasnou hloubku. Následuje kolekce tří rozhovorů (R. Scott, L. DiCaprio a R. Crowe) na trojici témat (o příběhu, o spolupráci, o rozvědce). Ty jsou prezentovány docela zbytečnou interaktivní složkou, díky níž si můžete kusy rozhovorů poskládat podle svého gusta. Můžete si je ale pustit i všechny hezky pohromadě a jejich celková stopáž činní zhruba 19 minut. Nakonec tu máme pětici vymazaných scén s úvodem a také komentářem Ridleyho Scotta a o celkové stopáži 15 minut. Jedná o dost kvalitní materiál, který by vám zajisté neměl uniknout. Sídlí mezi nimi i alternativní závěr, o jehož použití se uvažovalo ještě těsně před kinopremiérou. Všechny bonusy jsou prezentovány v HD a kromě již zmíněného audio-komentáře k filmu jsou všechny ostatní bonusy, včetně komentáře ke smazaným scénám, vybaveny českou podporou formou titulek. Jedná se o kvalitní titul s povedenou audiovizuální složkou i solidní bonusovou nabídkou. Lepších 70%. () (menej) (viac)

BoncheR

Extáza!!! Špionážny film, ktorý ale ani len trochu nenudí. Vôbec nemáte pocit, že to trvá takmer 3 hodiny, tak vás dej vcucne a vycuciava až do záverečných titulkov. Rozhodne, po tom, čo vidím, že Ridley stvára za posledné roky najpríjemnejší film. Skvelý DiCaprio (ani som nevedel, že vie až tak dobre hrať) a Russel Crowe tiež. Oveľa špionážnejšie a napínavejšie ako stará-známa Mission Impossible. (( Hodnotenie: 85% )) ()

noriaki

Čekal jsem paranoidní špionážní thriller s dějem, co jakoby vypadl z mysli mazaného schizofrenika, ale dostal jsem napínavé dobrodružné drama s docela obyčejnou zápletkou. Labyrint lží bohužel hraje s divákem fér, nenechá ho tápat, ale poctivě vysvětluje složité intriky a objasňuje probíhající děj. Každá scéna s potenciálem být tou, v níž se hrdina definitně zapřede do událostí kterým nerozumí a jež jsou mimo jeho dosah, je záhy utnuta vševysvětlujícím telefonátem a ten zavede děj zpět do vyjetých kolejí. Příběh a tempo vyprávění jsou jediné dvě, zato pořádné, slabiny celého filmu. Nedá se ale říct, že bych byl zklamaný. Ridley Scott své řemeslo umí a i z tuctového filmu natočil zajímavou podívanou. Perfektní vizuál a vypiplané detaily jsou u něho standardem, Leonardo DiCaprio a Russell Crowe jsou sázka na jistotu a nic jiného než špičkový výkon se od nich ani nedá očekávat. ()

VasaX

A je tu opět Ridely Scott a přináší nám DiCapria v zběsilém boji proti teroristům tváří v tvář a Crowea v té samé roli ale pěkně z dálky. Akce a výbuchy střídaji "diplomacii" a špionážní hrátky, mobily se žhaví o sto šest. Celé je to takové podivné a jako kdyby o jednu dvě doby mimo takt... a to včetně finální zápletky ´vyvrcholení děje. Herecky obsazené zajímavě, výpravou taky celkem dobré a scénám se toho taky nedá tolik vytknout. Ale na to, že tohle má pod taktovkou R. Scott, to přátelé není nic moc. Výborný kuchař a výborné ingredience - očekáváme vyjímečný pokrm a nespokojíme se s ničím horším. A tak je to i se mnou. Já se nespokojil a více jak tři hvězdičky za Body of lies ode mě Ridley Scott neuvidí. ()

Mihail123

Začiatok a koniec fajn, ale...celý stred je až mo ukecaný a tak trocha nudný. Slušné technické spracovanie a herci. Od Riddleyho som čakal rozhodne niečo lepšie. Ale každý stárne... ()

sahe

Na to, že L.DiCaprio nemam ráda, tak v tomto filmu mi nějak nevadil... je to takovej náhled na Blízký východ, něco je takové "moc americké", ale dalo by se říci, že náhled je to vkusný. ()

Tomesh

Špionážní film s obtloustlým Crowem a chlapáckým DiCapriem, který bez servítek ukazuje dění na blízkém východě! Nechci tvrdit, že tentokrát Scott šlápnul vedle, ale chybí tomu jeho pověstný drajf a přišlo mi to až moc dlouhé. Chvílemi zamotané a jindy zase vyžívání se v třikrát opakovaných souvislostech bijících do očí či faktech dávno zřejmých! Každopádně v rámci svaté války bych ten radikální arabskej odpad s chutí vystřelil na měsíc! ()

SkyHawk

Od profláklých jmen jako je Ridley Scott, Leonardo DiCaprio a Russell Crowe jsem čekal rozhodně více. Crowe dostal málo prostoru a to málo zrovna dvakrát nevyužil. Scénář mi nepřišel moc zajimavý a DiCaprio se na "akčního hrdinu" moc nehodí. Bohužel všeho všudy jen průměrné akční drama. ()

JohnSmith

Dokonalý špionážní film. Co jiného než skvělou podívanou jsem mohl od Scotta čekat. K tomu mé oblíbené prostředí a DiCaprio s Crowem ve vynikající formě. ()

Brain-D

Zběsilá špionážní jízda v Iráku, Jordánsku, v dubají a podobně. Ve které je DiCaprio agent, který se zaplítá se lhaním svým i ostatních okolo a pak z toho vzniká nepochopitelný chuchvalec pěkně natočeného filmu :) ()

swe

Cynická sonda do cynického světa moderní špionáže (sem tam je obětován úplně nevinný člověk - v zájmu národní bezpečnosti, samozřejmě) odehrávající se převážně v exotickém prostředí Blízkého východu, kde CIA (s malou pomocí Jordánské tajné služby) pořádá hon na muslimské teroristy, popřípadě teroristi pořádají hon na západní agenty a jejich "přisluhovače". A to všechno se super hudbou (Patton + Tankian), vynikajícím Ridleyho vypiplaným vizuálem (akční scény jsou zdrcující) a trojlístkem super-herců (STRONG, DiCaprio, Crowe) v čele. Opět nechápu nízké hodnocení, u mě s přehledem za 4 *. ()

Ridley Scott míří do televize

Ridley Scott míří do televize

09.10.2018

Ridley Scott (Labyrint lží, Marťan) je dalším filmovým režisérem, který si poprvé vyzkouší režii seriálu. Natočí sci-fi drama Raised by Wolves, které získalo objednávku rovnou na celou sérii od… (viac)

Gladiátor ze Sherwoodu?

Gladiátor ze Sherwoodu?

01.03.2009

O projektu, který se původně jmenoval Nottingham, jsme už psali několikrát. Prošel podivuhodným vývojem. Na začátku byl scénář Ethana Reiffe a Cyruse Vorise, za který studio Universal zaplatilo… (viac)

Ridley Scott válčí s mimozemšťany

Ridley Scott válčí s mimozemšťany

14.10.2008

Vlažné tržby Labyrintu lží, který se o víkendu umístil až na třetím místě zámořského komerčního řebříčku, naznačují, že pokud chce pan Ridley na stará kolena natočit ještě nějaký hit, bude si muset… (viac)

Zásadní zvrat v Nottinghamu

Zásadní zvrat v Nottinghamu

29.09.2008

Tak tenhle klep si zaslouží samostatnou novinku. O projektu Nottingham, který má obrátit legendu o Robinu Hoodovi naruby, protože tradičně padoušský šerif z Nottinghamu (Russell Crowe) se stane… (viac)