Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

ybuko

Film, kteremu vladne chaos. Chaos je forma, chaos je v myslich obou postav, chaos je tu konceptem i klicem k pochopeni. Divak, ktery bude od Antikrista ocekavat rad, bude chaosem premozen stejne jako hlavni muzska postava. Nesouhlasim s tim, ze z filmu vyplyva, ze Lars von Trier nema rad zeny nebo lidi. Co bysme si pri stejnem zpusobu uvazovani museli myslet o reziserech, kteri toci filmy napriklad o druhe svetove valce? ()

sahe

Je v tomto filmu něco pozitivního? Ani celkem nic... vypořádání se se svými depresemi, démony uvnitř člověka samého... a to vše uvidíte v zahrání jen dvou lidí.... ()

Cortes3

Antikrist se mi velice líbil, jako fanoušek režiséra von Triera jsem byl nadšen, film jsem shlédl v rámci francouzského filmového festivalu. Výborné herecké výkony dvou hlavních protagonistů, akorát dojem z filmu mi skazil sál, protože lidé ve čtvrtine odcházeli a perlou bylo když dva lidé za mnou šli požádat o vrácení vstupného za což ale samozřejmě nenese film sebemenší vinu. Nádherná bila hudba, Händelův Rinaldo se nádherně hodil jak do Prologu tak do Epilogu. ()

Andreas83

Zvláštní atmosféra která je pořád přítomná a navozuje depresivní pocity u kterých budete neustále přemýšlet kdo je ten hodný a kdo ten zlý. Nebo snad jde o to kdo je víc šílený? ()

dANo

Nemôžem dať plné hodnotenie, lebo som nebol dostatočne "vtiahnutý" do príbehu, resp. myšlienky, ktorú chcel Trier v tomto filme znázorniť. Vizuálne to bolo úchvatné, hudobne krásne podfarbené, ale moje pocity pri sledovaní (aj explicitných) tých obrazov neboli také silné, ako by si samotný tvorca želal. ()

Blue.Poison

Přes 70 %??? Proč? Tak příšerně nudný a plytký film jsem už dlouho neviděla. Prvních padesát minut se vlastně vůbec nic neděje a to jen kvůli tomu, aby následující půl hodina mohla co nejvíce šokovat. Šokovat nahotou, symboly zla, bizarností a brutalitou. Po vizuální stránce je to chvílemi až pastva pro oči, ale bohatě by mi to stačilo ve formě fotografií, protože jako film se to totálně minulo účinkem. Je to spíš jakási hra s uměním, která mě bohužel za srdce nechytla. ()

Wade

Tak nějak nevim jak hodnotit.Jsou to jen blbý řeči a pak trochu extrému nebo to má hlubší význam.Antikrist je spíš směs psychologie první půlka filmu a potom snaha o trochu toho extrému,ale ten zas nepasuje k první části filmu proto nebudu nějak zkoumat význam filmu a dam střední cestu 3 hvězdy. ()

fefee

Rozporuplný film ktorého vizuálnym stvárnením či myšlienkovým cítením otrasie len tým ktorý na to majú citlivé vnímavé bunky. Osobitne podaný autorský film. ()

sheldonka.

Myslím, že jsem překonala sama sebe, když jsem se odvážila pustit si tohle podruhé. Po mnohých rozhovorech s lidmi, kteří Antikrista shlédli také jsem si totiž uvědomila, že to MUSÍM vidět znovu. Nelituji, protože až teď jsem pochopila podstatu filmu a taky postavu Ženy. Už prvních 6 minut je absolutně famózních a bezkonkurenčních. Celý film jsem opět hltala s udiveným výrazem, protože s tak syrovou kamerou se setkáte jen málokdy. Sice si myslím, že do edenu mě nikdo nikdy nedostane, a že můj sen o osamocené chatě se taky pomalu rozplývá, ale tenhle film je tak úžasnou podívanou do nitra člověka, že stojí za zhlédnutí. Trier je asi opravdu šílenec, jinak nechápu, jak se mu tenhle film mohl zrodit v hlavě. ()

zdenny

Od Triera jsem zvyklý na ledasco, tady mě ale dost dostal závěr. Být to road movie, řeknu, že to byla jedna velká jízda. Tedy hlavně závěrečná asi půlhodina. Vlastně můžu říct, že mě to i šokovalo (a to "šokovalo" nerad používám). Nevím, zda má cenu, toto místy velmi umělecké dílo popisovat. Zde jde opravdu o netradiční zážitek a pro milovníky Larse von Triera o tradiční požitek. Proto jsem dlouhou dobu hodnotil třemi hvězdami. Jednoduše proto, že jsem nechtěl pochopit, proč nemůže být složitá situace mezi manželi, jimž tragicky zemřelo malé dítě, ukázána jinak - jednodušeji a přímočařeji. Pravda je taková, že takto to od Larse von Triera čekat nemůžete. ()

VanTom

V některých drastických fyzických scénách zachází von Trier za hranu (jak bývá jeho zvykem), ovšem zejména v hutné, psychologické rovině žalu / ztráty příčetnosti / "ďáblovi v ženě" (atp.) přikládá pod kotlem. Partnerskou terapii po smrti dítěte (fascinující prolog) protkává těžkou symbolikou, kterou jsem samozřejmě pobral sotva z poloviny (včetně závěru), zároveň však odcizování na opuštěné chatě v lůně přírody ošperkovává množstvím silných scén s až manýristicky podmanivým vizuálem (se saturovanými barvami či extrémními zpomalovačkami). ()

ganz

Je velice složité ohodnotit snímek jako je tento, i když ve mě zanechal velmi silný pocit, tak mi chvílemi přišlo že je podobný jako jeho kamera. Místy roztěkaný a nestálý, a místy zase brilantní. Rozhodně v ohledu budování atmosféry nemůžeme nic vytknout, stejně jako hudbě/zvuku a i kamera dopomáhá k vytvoření oné stoprocentní deprese, kterou jsem cítil v průběhu celého filmu. Ale studie charakterů a chování manželského páru po ztrátě dítěte je poměrně nepochopitelně přetržena a nastupuje hororová linka, která je však také velmi dobře zvládnutá. Nemohu říct že by se tím nějak o mnoho změnil styl filmu, deprese se pouze prohlubuje a atmosféra houstne. Bohužel stále nevím jak film hodnotit, proto dávám "neutrální" 4*, řemeslně byl film natočen výborně, atmosféra byla dokonalá a herci hráli ostošest, pokud po uležení filmu v hlavě najdu důvod pro pátou hvězdu -změním. *Další hvězda přidána. Takhle silný a skvěle natočený film se prostě vryje do paměti. Tleskám Larsi. ()

RumbleFish

Za zvuků mistra Händela divoké milování sprcha sníh dítě s panenkou z okna padá umírá černobíle úžas v očích mých Za pohřebního průvodu nastává žal a léčení bolavých duší co bude dál snad jen ďábel tuší zatím se v temném lese zvaném ráj na vrcholu pyramidy vyhřívá spolu s otazníkem a srnkou v těle matky pohřbené zaživa Za hluboké noci na zem žaludy padají tu ráno dostává se k moci a liška ohlašuje chos v mokrém kapradí Za divokých hromů smrt mučedníků chtíč a mastrubace k tomu desítky ruk dvě bílá těla u magického stromu duševní choroba lásku střídá zvláštní to něha a noha provrtaná zde už je místo snad jen pro satana tak v úkrytu pod kořeny zabitý pták kolem mlha a ustřihlý poštěvák Za zvuků mistra Händela liška havran a srnka jsou tu zase dál už pouze čirá prázdnota a úsměv seržanta Eliase... (special thanks to Lars von Trier) ()

mcleod odpad!

Odpornost. Toto jediné slovo vystihuje celý film naprosto dokonale. Pokud se vám nelíbí krváky, vězte, že tento film je ještě daleko horší než nejkrvavější film všech dob. Samozřejmě i zde jsou velmi nechutné scény, co je ale na filmu nejhorší, je jeho neskutečně negativní působení na samotnou psychiku diváka. Ten tak není zhnusen pouhými výjevy, ale také tím, co se mu odehrává v hlavě během sledování filmu. Nemám nic proti tomu, když se režisér vyrovnává se svými komplexy natáčením (většinou velmi dobrých a chytrých) filmů. Zde ale Lars von Trier diváka do svých problémů zatahuje a nutí ho, aby je přijal, resp. aby se stal jejich součástí. A to považuji za problematické, neřku-li za ubohé a odporné. Jedinou omluvou pro tak výborného režiséra, že byl schopen natočit takovou žumpu, je fakt, že v této době trpěl vážnými depresemi a film se tak stal nástrojem jeho léčby. Jen nechápu, proč se to líbí tolika lidem...? Pózerství? Masochismus? Autoritářství? Psychopatismus? Nebo pouhá radost, že film o něčem je, ale neschopnost rozpoznat o čem? Stává se tak z filmového publika houf "užitečných idiotů" sebestředných režisérů...? ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)