V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

radeckator

Tak jen krátce: český mírný nadprůměr, mě osobně to teda připadlo něco jako francouzká kriminálka s Delonem ze sedmdesátých let. Spíš než ale jako napínavou kriminálku bych to viděl jako dobré zachycení strašného období let padesátých. ()

Dartdevil

Ani si nepamatuju, kdy jsem dal naposledy českému filmu plnou nálož. Není dokonalý, ale nepamatuju si z poslení doby žádný film, který by si to více zasloužil. ()

Tamten

V zásadě slušně natočený detektivní thriller s ucházejícím dějem (pachatelem sice byla ta jediná postava, kterou jsem si v průběh8 tipnul, ale to je jen drobnost). Problém filmu nedokáži přesně popsat, ale trpí jím velké množství českých snímků. Film je prostě tak nějak málo napínavý a málo akční, přestože scény, které by měli tuto atmosféru navozovat, tam rozhodně jsou. ()

dEst28

Parádní fim s fantastickým Ivanem Trojanem a Sebastianem Kochem. Miluju dobový filmy, které přesně vyjadřují scénerii a život v daném období a režimu. Vyobrazení režimu, tehdejší doby, nemám co vytknout, ovšem co se týče detektivky, tam mi něco chybělo k dokonalosti, všechno to vypadalo až moc jednoduše co se týče příběhu a téměř žádné zádrhely. To je ale jediná výtka. Skvělý je i hudební doprovod filmu až na tu písničku při závěrečních titulcích. To jsem jaksi nepobral. ()

Pilník

Na české poměry úžasně zpracovaná kriminálka z 50. let, kde vyborný Ivan Trojan hraje kriminalistu řešicí zapeklitý případ.... Dlouho jsem neviděl lepší český film... A navíc je zde krásně vykresleno, jaké to bylo v 50. letech... Klobouk dolů a více takových filmů, méně výkalů ( Babovřesky atd. )... Zasložené ocenění.... 90% ()

Onas

Remeslne vyborne zvladnute, atmosfera paradne ztvarnena. Ale jako film to nefunguje. Jako ne-pametnik ho tezko muzu chapat. PROC se to vsechno delo? A hlavne - PROC hrala kvetinarku Martha Issova? PROC tam vubec nejaka kvetinarka musela byt? ()

bakeero

Pravda, detektivní lajna trochu pokulhává, ale za ty kulisy a feeling 50. let (v Československu!) dávám za 4*. Nepamatuju se, že bych byl po cca úvodní půlhodince do nějakýho CZ filmu tak zažranej a natěšenej, jak se to rozjede. Nicméně CZ filmem roku 2012 je pro mně stejně Okresní přebor :-)) ()

waska

O tomhle snímku toho bylo řečeno už dost a dost, tak snad jen v krátkosti. Ještě jsem nikdy v žádném českém filmu nevidět takhle dobře zvládnutou, vyobrazenou a ponurou dobu let padesátých. Povedlo se na výbornou !! Ivan Trojan v roli kapitána Hakla byl naprosto fascinující a velkou měrou se podepsal na úžasném zážitku z filmu, stejně jako většina zde účinkujících herců. To, že jsou tam nějaké přešlapy a nelogičnosti je pouze proto, že režisér nedostal tolik prostoru, kolik by si příběh zasloužil. Každopádně po delší době opět český film, který stojí za to vidět ! ()

Chip89

Super. Další ukázka toho, jak to dřív nebylo snadné - ať si každý říká, co chce. Výborné herecké obsazení, strhující nápad a žádný americký happyend, pouze hnusná realita, kterou nás život obepíná v každém století.... Jsem překvapená jak se s tím režisér, kamera i herci poprali. Jednu hvězdu ztrácí na tom, že jsem si ho pouštěla na dvakrát než jsem se do něj zvládla pořádně zakoukat. ()

Luckyman

Detektívky veľmi nesledujem, ale musím uznať, že tento film ma milo prekvapil a zároveň potešil. Bol som po celý čas v napätí a očakával som, čo sa stane ako ďalšie. Ivana Trojana poznám z mnohých iných filmov a je neskutočné ako sa dokáže vžiť do svojich rolí a tento film nebol výnimkou. Skvelý film s podtrhujúcou hudbou a neskutočným vyvrcholením. ()

vincchuppo

Za mě: Nejlepší česká detektivka! Možná i film, co se technického zpracování týče. Fascinovalo mě, že jsem během filmu nepoznal, že jde o český film (Tedy samozřejmě za překladu, že bych neznal ČR tvorbu, herce, kameru a pod.) Trojan, a to ale i všichni ostatní hráli výtečně. Fak musím říct, že mě tenhle film velice mile překvapil. Ne mile. Opravdu se mi zalíbil, nadchl mě a vůbec: Klobouk dolů. I s tím, co se prosáklo ven kolem natáčení. Byla to těžká práce a výsledek je vynikající! Soundtrack byl také velice fajn. Zvedal příjemně atmosféru. Práce s kamerou nebyla kdovíjak speciální, ale vypadalo to moc hezky. Fungovalo to. ()

Inozuka

Kdyby nebylo na první pohled vidět, že se autoři zuby nehty snaží o noir detektivku a kdyby z děje od začátku tak nevyčnívala politická linie filmu, mohlo to být vynikající. Takhle je výsledek jenom dobrý. Pochvalu si zaslouží herecké obsazení, které ve všech rolích typově sedí. O Kochovi a Trojanovi je zbytečné to psát, ale přesní byli i Malý jako prokurátor (Urválek?) a Krobot jako bývalý kasař. Hodně se mi líbil Štěpnička, který již od doby, kdy hrál Klému v bolševickém seriálu, má pro role komunistických funkcionářů ksicht přímo předurčený. Další plus je za výpravu, ta padesátá léta se dala uvěřit. Mínusy bych udělil za hudbu - přestože mám Muchowa rád. Ve filmu bylo hudby příliš a působila až rušivě. Méně je někdy více. Druhé mínus za nelogičnosti v příběhu (proč bývalý SS man, proč zastavení monsterprocesu kvůli chabému a zpochybnitelnému důkazu, proč StB přepadli detektivovu manželku jako domnělí lupiči a ani neprohledali byt a její věci?), nefungující detektivní linii filmu a historicky špatné načasování. Kdyby se děj odehrával v roce 1950, ještě bych uvěřil, v padesátémtřetím se mi zdá vysoce nepravděpodobné, že by u bezpečnosti mohli ještě zůstávat pochybné kádry typu detektiva Hakla nebo fotografa (hraje ho Martin Myšička). Celkově 70% ()

Petula009

První polovina filmu se celkem táhne, atmosféra však působí dobře a napínavě a to i díky brilantní hudbě. Měla jsem občas problém vyznat se v tom, co kdo s kým "peče", ale ke konci filmu to do sebe zapadlo jak mělo. Nejsem si jistá, jestli mám film hodnotit jako historickou reflexi či noirovou detektivku, protože snímek má potřebné atributy obojího. Na konci ale hold překlene do té reflexe a snímek se najednou zdá být pouhým smutným konstatováním faktu. Řemeslně se ale jedná o, na české poměry, nadprůměr, který by rozhodně neměl být zapomenut a Ondříček by měl určitě pokračovat v dobré práci. ()

Fido

Nápadem i obsahem moc dobré, jen ten scénář mohl být trochu méně "sofistikovaný", aby nepůsobil tak šroubovaně... A Tojan opět výborný. ()

rublik05

Velmi vydařené detektivní drama z dávných bolševických dob, konkrétně z temných a krvavých 50. let. Výborný výběr herců, kteří opravdu celý film neuvěřitelně táhnou (zejména pan Trojan) a na konečném výsledku je to sakra znát. Film má pozvolný spád, postupné budování atmosféry, pořádnou dávku napětí a nechybí mu ani tolik potřebná dramatičnost. Jasný důkaz, že i v dnešní době lze v Česku natočit kvalitní detektivku s politicko-historickým podtextem. Nemám co vytknout, perfektní zážitek a maximální spokojenost. 10/10. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)