V tieni

• Česko Ve stínu (viac)

V bývalém Československu 50. let se odehrává napínavý kriminální příběh, který ve svém důsledku zasáhne do osobních osudů aktérů i jejich blízkých. Kapitán Hakl (Ivan Trojan) vyšetřuje krádež v klenotnictví. Z běžné vloupačky se ale vlivem zákulisních intrik tajné policie začíná stávat politická kauza. Z nařízení Státní bezpečnosti přebírá Haklovo vyšetřování major Zenke (Sebastian Koch), policejní specialista z NDR, pod jehož vedením se vyšetřování ubírá jiným směrem, než Haklovi napovídá instinkt zkušeného kriminalisty. Na vlastní pěst pokračuje ve vyšetřování. Může jediný spravedlivý obstát v boji s dobře propojenou sítí komunistické policie? Protivník je silný a Hakl se brzy přesvědčuje, že věřit nelze nikomu a ničemu. Každý má svůj stín minulosti, své slabé místo, které dokáže z obětí udělat viníky a z viníků hrdiny. (oficiálny text distribútora)

bono22vox

Ceska udalost podzimu? A nejspis i celeho roku? Mohu potvrdit, ze ano. Ve stinu prinasi filmarinu, pred niz se s uctou i radosti smeka... Zapomenute uslovi ,,S poctivosti nejdal dojdes" chvalabohu zase jednou plati. Nuzky domaci tvorby se snad nemohly rozevrit vic nez letos, kdy na jedne strane stoji cetne a levne rychlokvasky od ledabylych profesionalu ci spatnyc amateru (ti dobri se totiz nederou do kin) a na druhe prava, vyvzdorovana a vypiplana filmarina. Divak jako ja nepozna a ani nesmi, nicmene fakta maji svou vahu, ze od napadu do premiery tohoto skvostneho dilka uplynulo 6 let a vzniklo pritom 17 verzi scenare. Nataceni se dokonce o rok odlozilo, kvuli rozpoctu. Po prvni verzi se dalsiho pul roku film znovu prestrihaval az ke sve konecne podobe: kratsi, sevrenejsi, udernejsi a ... no proste lepsi. To vsechno z filmu podprahove dycha, zadne šmé, zadna siditka vydavana za moderni experiment, jen cista sila obsahu, stylu a lasky k filmu. Ve stinu vnasi do soumraku ceskeho filmu paprsek svetla. Ma pritazlivy obal napinave dobove detektivk, ovsem s podstatnym sdelenim a skutecnymi charaktery, ne figurkami zebrajicimi o divakovy sympatie s natazenou dlani. A navic ve vsech vpravde mistrovskych slozkach od kamery pres vypravu, kostymy, zvuk a strih az po hudbu, ale take v jejich vysledne harmonii hlasi laskyplne k aglosaske podstate filmu noir - stylu, jehoz by mohl byt ucebnici. Hlavni detektiv v podani Ivana Trojana neni zadny zovialni vyznavac slovnich prujmum, nybrz vecny typ se strucnym profesnim slovnikem. Presne stridme dialogy mu vyhovuji, Trojanuv ,,cesky Bogard" je neproniknutelny a uporny stejne jako Sebastian Koch, hrdinuv nemecky kolega i sok v jedne osobe. Hlavne vsak po dlouhe dobe, snad poprve od snimku Je treba zabit Sekala, stoji v ceskem filmu proti sobe dva opravdovi chlapi - ani teenageri, ani manekyni, nybrz muzi westernoveho razeni vcetne tajemstvi. I jine rozsahem male role rozsvecuji velci hraci: Marek Taclik, Martin Mysicka nebo Ondrej Maly coby mrazivy prokurator. Hraji vsak take obrazy, kazdy detail, odstin a pohyb, nabojnice, nuz, mrize, pistole. Ve stinu je zkratka film pro siroke platno, kde se lze norit do jeho kouzelncke lazne smyslu doslova s rozkosi. A co politika? muze se zeptat opatrny divak, stejne jako ja. Muzete byt klidni, obdobi tesne pred menovou reformou zaznamenava film spise pocitove a jen v mire nutne pro pochopeni souvislosti, rozhodne nemava hesly a vlajkami, jak sme zvykli s americkych patosu, prilis okatym symbolum se zdrzenlive vyhyba. Naopak se Ve stinu az necekane dari milostnym motivum, at uz manzelskou nehu rozbije stin na pavlaci, nebo Trojanova filmova zena Sona Norisova zajije s Kochem ryzi scenu v dusne pradelne, kdy jen němá blizkost a zrychleny tep stvori jiskrivejsi naloz erotickeho vzruseni nez cela ,, lehce nemravna" podprumerna Svata ctverice. Zraly scenar pana Marka Epsteina setri slovy obecne a patetickymi zvlaste, to mi verte. Zkratka a jednoduse se nam zrodil hodne dobry film. Ma hrdiny bez mramoru a bez manifestu, ma stavbu, řád, smysl, napeti i obraznost. Cti zakony profese az starosvetsky, coz ho vylucuje ze soucasne festivalove vlny tihnouci k odchylkam a uchylkam. Vytknout se mu daji vlastne jen tri drobne ,,petiprocentni" kazy: trochu primocare typizovane vedlejsi postavy Rusu a Zidu, trocha doslovnosti nutna pro zahranicni trh a snaze odhadnutelny vyvoj kriminalni zapletky. Matematicky by tedy po srazce patnacti bodu cinila vysledna znamka 85% , ale protoze prinasi dvoji svetlo, do vlastniho pribehu s tak vzacnou a potrebnou katarzi i do ceske kinematografie jako doklad, ze porad lze tocit na vysi urovni ( v tomto pripade kurevsky dobre urovni na nase zatracene pomery a vysledky z minulosti), zaslouzi si film VE STINU zaokrouhlit smerem nahoru. A to i navzdory riziku, ze zejmena nejmladsi generaci muze vadit zaverecne gesto spojene s historickou pameti zeme. Jenze v danem pripade nejde o banalni prilepek, jakym si vylepsuji mravni stit daleko slabsi snimky. Jinymi slovy, vice si film prociti clovek, v jehoz rodinne kronice znamenala padesata leta temnou kapitolu, nez treba potomek ci obdivovatel nadsenych budovatelu komunistickych zitrku. Nicmene bez ohledu na politicke postoje musi kazdy jen trochu vnimavy divak spravedlive ocenit vysokou skolu vybrane filmariny, jaka se vidi sotva jednou do roka - a za ni se skutecne neda jit pod poctivou ,, osmdesatku" Pro mě tedy cistych 90%. Dekuji za krasnych 106 minut pane Ondricku... () (menej) (viac)

Pavita

Film má naprosto odzbrojující hudbu... A líbilo se mi i dobové zachování té doby,například Václavak v podobě v jaké ho dnes už nenajdete s tramvajema a bez neonů.Film má i děj i když už od začátku tušíte jak to asi dopadne až dokonce nevíte kdo je hlavní padouch , což tedy opravdu oceňuju. Herecký výkon Ivana Trojana neni nutno něják zvlášť komentovat, byl naprosto skvělý. ()

Jonatána

Pro mě po delší době opravdu podařený film, ústřední dvojice výborná, já jsem zkrátka hodně moc spokojená. I když závěrečný záběr dost kýč. Vzhledem k tomu, že ale pro mě jediný, tak to odpouštím :-). ()

Lupes

Nechápu vcelku chladné přijetí renomovanými kritiky. Výborné barevné podání (ne nepodobné komiksovému vidění "Sin City" či "Spirit"), naprosto reálný příběh obohacený v dobře napsaném scénáři o prvky americké drsné detektivní školy (Phil Marlowe), temný konec (co také jiného v 50.tých u nás), skvělá scéna a dobové reálie, dotažené k takové dokonalosti, že by se to mělo promítat v hodinách dějepisu. A dovolím si malé srovnání. Věčný "uhlazovač" naší historie to se svým "pelíškováním" dotáhl právě v těchto dnech až do postele; ne ovšem sám, ale rozdal si to v nechutné čtyřce. Snad právě ta nebude důvodem zapomenutí naší nelichotivé minulosti "ve stínu". Doufám, že tenhle film si diváky najde spíš než vrchol trapnosti "Svaté čtveřice". Moc mu to přeji. ()

Henry Morgan

Musím říct, že mě to překvapilo. Na české poměry dobrý film s neokoukanými herci a prvotřídní temnou atmosférou, kterou umocňoval old-schoolový obraz a efektní střih, jenomže mi chyběla podstatná věc. Je to motiv! V detektivce celkem důležité. Ať si třeba všichni padnou na zadek z toho jak to hezky reflektovalo dobu, brutální StB, děsivou atmosféru a tvrdé politické výslechy a vykonstruované procesy, ale když mi chybí motiv všech činů, tak mi to nedá spát a musím se ptát PROČ??. Nejsem schopnej akceptovat příběh, když mě nikdo neuvede do obrazu jen kvůli jeho dalším povedeným aspektům. Beru, že se protižidovské procesy táhly celou lidskou historií, ale kdo tady v tomhle konkrétním procesu z něj měl užitek? Dál to nemá cenu komentovat. Buď mi chybí historické souvislosti a znalosti nebo to tak precizně sestříhali, až z toho unikla jedna podstatná maličkost. Ale jinak Trojan je klasa a společně s Kochem a dvojkou z kriminálky Anděl to lehce povýšili. ()

dodona

Trošku pomalšie tempo, ale vynikajúco spracované historické obdobie na pozadí kriminálneho príbehu. Ani Trojana ani Kocha veľmi nemusím, ale tuto si po pozretí filmu proste nedokážem predstaviť už nikoho iného. Vynikajúco zahrané. Proste spokojnosť. ()

BDMarty007

Začíná to jako stará dobrá detektivka, ale postupně se to vyvine ve drama z padesátých let. Pěkná noir atmosféra, Ivan Trojan tentokrát hraje úsporněji než normálně, což je dobře. Tváří se to jako film z padesátých let a celkem to funguje. Filmu by se možná dala vytknout nedostatečná rafinovanost, a to že ve vyšetřování případu hrají až příliš významnou úlohu náhody. Jenomže oni zase nehrají úplně zásadní roli, jen možná děj urychlují. Myslím, že určitá přímočarost a nekomplikovanost prostě patří k žánru. Ve výsledku skvělé retro detektivní drama se silným morálním poselstvím. ()

Anayka

Příběh ze složité doby, která dnes zajímá asi jen málokoho, ale je to kus poctivé filmařiny s jako vždy výborným Trojanem. ()

matt85

Za pár let se na tohle bude vzpomínat jako na mistrovské dílo, ale chápu, že v současnosti jsou pro někoho aktuální pocity z filmu ještě neúplné, tudíž ho nemůže plně docenit. Naprosto dokonalá hudba, herecké obsazení jaké tu dlouho nebylo a posledních pár scén, které vás prostě a jednoduše svou působivostí donutí dát i pátou hvězdu. Jen marně vzpomínám jaký český film se mi v poslední době tolik líbil. ()

Karp

Možná bylo trochu chybou pokoušet se na solidně natočený thriller naroubovat nějaké zásadní sdělení s ohledem na politickou situaci v bývalém Československu. Jako drama je ten film skvělý, jako výpověď o dané době působí snad až příliš stylizovaně. Také příběh samotný je poněkud mělký. V každém případě je to pro mě po Vratných lahvích a Venkovském učiteli nejlepší český snímek posledních let. Jako by to "V" v názvu bylo něčím šťastné. ()

haWranka

Málem jsem zlomila nad českými filmy hůl, ale tady svitla naděje pro lepší zítřky! Film se rozjíždí pomalu, dojíždí pomalu, to ale zase dává divákovi prostor "vychutnat" si atmosféru tehdejší doby (a že se tvůrcům podařilo ji vykreslit!). A samozřejmě nemůžu opomenout výborný herce! ()

Brinkley

Má chyba... do kina jsem šla s nejapným pocitem, že se dočkám druhého Života těch druhých nebo Černé knihy. Dostavilo se pochopitelně zklamání. Trojan i Koch - s civilností jim vlastní - předvádí skvělé herectví. Za ně a za skutečně výtečně vykreslenou atmosféru možná časem přidám i čtvrtou hvězdu. Nebo taky ne.... silnější emoce ve mně totiž tento snímek nevyvolal ani náhodou, což je vzhledem k závěrečné scéně s Trojanem přeci jen zarážející. A to jsem poslední dobou poměrně velice snadno dojmutelný divák. ()

E lan

Výborný film, temná atmosféra (navíc nijak prvoplánovitá), vynikající Trojan a příjemně nenásilné rozuzlení. Opravdu tento film má hlavu a patu. ()

Oonika

Na naše poměry velmi zdařilý film. Jen mě trochu mrzí, že jsem vlastně tu zápletku prokoukla dost brzy. Trojan klasicky hraje dokonale a velmi mě potěšilo obsazení dětského herce, který jako jeden z mála nepřehrává a dá se na něj normálně koukat bez toho, abyste si říkali, že generace dětských herců je nenávratně ztracená. ()

marusaj

To zabolelo. Skvělé, až bych napsal světové filmové řemeslo se potkává v čisté žánrovce se scénaristickou nemohoucností a klasicky chabou dramaturgií.Je to noirovka jak řemen, s atmosférou hustou tak, že by se dala krájet, se zdařilou zápletkou s velkým potenciálem. Ale. Ale proč je v hlavní roli Trojan? Neexistuje jiný, lépe padnoucí charakterní herec, který by tuhle trošku one man show dokázal zvládnout? Trojanovi jsem to nezbaštil, sem nepatřil. Ale proč je celková stavba vyprávění o náhodě, proč je motivace postav najasná bezzubá a vlastně... "diváku pátrej, mysli si co chceš". Nedotažené dialogy, podzápletky bez pointy. Nechci být polopatický konzument, kterého musí umělec nakrmit, ale tady se Ondříček zastavil na půli cesty... to v česku fakt neexistuje dramaturg, který by uměl dát film do latě? No nic. Zase. Marnost. ()

Doski

Film se pohybuje ve vynikající atmosféře (doba, zpracování, hudba, kamera) pomalým tempem všemi detaily. Vše na sebe přesně pasuje a odpovídá bez nějakých zbytečností. Výborná režie a scénář. Skvělou zápletku a vyvrcholení doprovází již zmiňované - skvělá kamera, hudba a zvukové efekty. Herecké obsazení špičkové, výkony ještě lepší (Trojan, Norisová, Štěpnička, Koch, Švehlík). Výborná kriminálka u které nechybí napětí, akce, zmatení diváka, význam detailů a i mírný pohnutek city. Skvělý náhled do manipulace komunistické vlády a Státní bezpečnosti. Zkreslené informace, cenzura, manipulace s důkazy, morálkou i lidmi. Komunisté u vlády proti chytrým a vynalézavým lidem šli hrubou silou, ale přesto se našli jedinci, kteří bojovali za pravdu a byli silní. Věnování všem obětem politických procesů a statečným lidem 50. let je zde milým zkrášlením. Za poslední léta nejlepší Český film. 85% ()

Jaxx84

Na české poměry nadprůměrně zpracované drama o vyšetřování něčeho, co nám hned v úvodní minutě prozradí titulek filmu...proč proboha? Vždyť tak zabili jedinou zápletku, která v tom filmu byla. Ani výborně hrající Trojan svoji roli drsňáka nezvládl a moc jsem mu ji ani neuvěřil. A závěrečné sebeobětování mi přišlo už jen jako režisérem uměle nastavená nitka, která nám měla vytlačit slzu z oka. Měla, stejně tak jako naprosto uměle vykonstruované rádoby drama svádění paní Haklové. Scéna z prádelny neměla vůbec žádnou dohru, možná kromě pěstního souboje. Nechce se mi však věřit, že by superdrsného kriminalistu, který má všechny kasaře v malíku a pozná je podle toho jak se potí, vytočila informace: "že jsme si moc dobře popovídali". I přes všechnu moji kritiku to byl sympatický snímek. Dva tři krásné záběry do histrorického hávu vsazené Prahy a pár deduktivních nápadů Hakla si zaslouží 6/10. ()

Shakaar

to bylo haló o tomto snímku...a přiznám se nevěřil jsem mu. A ani trailer mě nijak nenalákal. Herce beru, ti si odehráli svoje, ale scénář je chabý až to bolí. Člověk už v první třetině věděl kdo za loupeží, vraždama stojí...Stb, kdo přesně nikoliv ale divák není hloupý a tak na tom v podstatě ani nezáleželo. Podstatné na filmu pouze bylo, že Trojan alias Kapitán Hakl stál proti oné "krakatici", kterou možná nepřepere ale aspoň ji oslabí aby ji někdy někdo porazil...což byl signal k synovi, jak se zastal na konci slabšímu. Bohužel snímek byl hodně rozpolcený, detektivní zápletka s kombinací zainteresovanosti politiky hodně slabá....a mám dojem že tvůrci ani nechtěli snímek všeliak maskovat, v podstatě to mělo dát holď těm kteří se nebáli režimu postavit...nicméně v tomto případě to nemělo moc opodstatnění a sebeobětování na konci nemělo moc smysl...samozřejmě z příběhové stránky. I tak za vizualní stránku a dobovou atmosféru, která sice hodně chtěla se zavděčit gansterskému žánru, musím pochválit. Přesto o převratný snímek se nejedná. Nechápu za co ty lvy, ikdyž když vezmu v potaz co se zde točí za "kvalitu" je to jednooký král mezi slepými. ()

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

SOUNDTRACK Poděbrady 2017

17.05.2017

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (viac)

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

Noir Film Festival 2014 startuje již 21. 8.!

16.08.2014

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

Hardy, Oldman a vraždění na sovětský způsob

23.03.2013

Je libo dobovou kriminálku s prvky konspiračního polit-thrilleru? Se špičkovým obsazením? Odehrávající se v Sovětském svazu ještě za Stalina? Zdá se, že Ve stínu dostane z Hollywoodu tučnou… (viac)