4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

• Česko 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (viac)

Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalitarismu těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, i o silném přátelství.
Film získal nejvyšší ocenění, Zlatou Palmu, na letošním MFF v Cannes 07. Snímek byl také uveden na 42. ročníku MFF v Karlových Varech, v nové sekci, Otevřené oči, věnované výhradně filmům z letošního MFF v Cannes, které originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování. (oficiálny text distribútora)

Dashiella

Nie je to film, ku ktorému by som sa rada vracala alebo by som prehovárala ľudí, aby si ho pozreli v piatok večer, každopádne však má svoju atmosféru a vysoké filmárske hodnoty ()

nula87

Je to silné (někdy až moc) drama z komunistického pekla, které se chová k lidem naprosto příšerně, a lidé se tomu přizpůsobují a chovají se k sobě ještě hůř. Bohužel mi to někdy přišlo až příliš vykonstruované a nepřirozené. 65% ()

yaqwsx

Realita, nic než realita. Skutečně realita, celou atmosféru tvoří realita - dokonce ani není podbarvena hudbou. Že moc zmiňuji slovo realita? Není to náhoda. Film si na tomto slůvku zakládá. Děj je sám o sobě dobrý, také je zdařile ztvárněn (když pominu pár záběrů kamery, které vypadaly hrozně). Celkově ve mě film zanechal silný pocit, ale chyběla mi nějaká autorova myšlenka - nějaké "Co by, kdyby..." Něco díky čemu bych film už nezapomněl, nějaký režisérův subjektivní pocit. ()

Bendiys

Do sceny provedeni zakroku vcetne se jedna o silny zazitek natoceny uspornym jednoduchym, o to vsak pusobivejsim zpusobem, ktery az vyrazi dech. Zbytek filmu uz nevyvolava tyto pocity, zbytecne se protahuje a hluboce se propada, kdyz recept namichany v prvni pulce prestava fungovat... ()

Marťulka

Skvěle natočený snímek. Naprosto vás to vtáhne, ani chvíli jsem se nenudila. Téma interrupce, ne potrat!!!, ovšem na dlouhé povídání... nebylo mi jí líto. ()

Califf

Neobyčejně naturalistický snímek, kterému věříte každé slovo, gesto... tohle není nic jiného než realita přenesená na plátno, ze které Vám nebude dobře. ()

marek29

Tpč hodně slabý. Film se vleče asi jako páka mezi lenochodem a hlemýžděm ... V přestávce tohoto matche! Šel by stihnout během 30min. Absolutně žádný napětí jen zvlněné děj jak letiště v Bukurešti. Long story short pusťte si pletení svetru na videu než tady ten Netflix. Budete na tom líp. Pohled na 2 zarostlý bobry a jedno děcko ve 4. Měsíci za to nestojí. Maucta ()

FosaCZ

Těchto bezmála pět měsíců může být pro dítě, jehož život se vlastně ani nezačal odpočítávat, poměrně dlouhou dobou. Interrupce je i dnes citlivým tématem a pokud je film se symbolickým časovým údajem v názvu (4 měsíce, 3 týdny a 2 dny) zasazen do Rumunska osmdesátých let, dosahuje zde doslova existencionálního rozměru. Vítězný snímek festivalu v Cannes nabízí zážitek možná intenzivnější, než by si divák nakonec přál, a ať už skončí jakkoliv, je zřejmé, že varianta šťastného konce zde neexistuje. http://chromy.blog.idnes.cz/c/12933/4-mesice-3-tydny-2-dny-a-1-potrat.html ()

kuduka

Konečně film, který vypovídá o životě za totalitního režimu a nenutí diváka za břicho se popadat. Reálné, tvrdé a hodně lidské. ()

Adam's

Největší devizou snímku je dokonale depresivní atmosféra Ceauceskova impéria, oproti níž jsou Husákovy časy vskutku staré zlaté. Dějová linie samotná je v podstatě vedlejší, dojem povýšený nad obsah je v tomto případě rozhodně na místě. ()

bobin

Padne na Vás těžká deprese a smutek. Dlouho to budete vydýchávat - zejména ženy. Totalitní Rumunsko v kontextu s lidstvím mladých žen je těžký kalibr. ()

simoneo

Silný film, perfektná kamera, ktorá atmosféru vykreslila dokonale. Nepríjemné téma, no zo života. Film o veľkom priateľstve a pocitu absurdity v niektorých situáciach, keď viete niečo, čo ostatná spoločnosť nie. Prirovnal by som to trochu k Requiem for dream, akurát, že toto sa nás dotýka viac ako drogy. ()

Sticks

Neskutočne surovo-reálny trhák, z ktorého by sa Otília zaradila medzi moje top filmové postavy. Prečo z rumunskej noci mám väčší strach ako z noci dajakého hororu? Z kina som šiel domov s roztrasenými nohami a na zástavku som trafil menšou okľukou. Veľký zážitok... ()

deizolator

Skvělý film pro milovníky syrových dramat o skutečném životě. Doporučoval bych povinně pouštět všem odpůrcům legálních potratů. Napínavý příběh je o to lepší, že se obejde bez berliček v podobě litrů krve a sadistických výjevů – takový, jaký může prožít každý z nás. Namísto přímočarého fatálního konce prožíváme autentickou atmosféru strachu, která je sama natolik působivá, že nás plně vtáhne do děje a v závěru nic víc nežádáme. Díky patovému konci v nás přetrvává pocit vnitřního neklidu i po skončení filmu, ze kterého přímo dýchá agónie pozdní éry východního bloku, která se projevuje i v povahách apatických lidí a jejich zamotaných morálních hodnotách. Právě z této atmosféry nezájmu a morálního úpadku pro mě vystupuje do popředí důležitý podtext - a zároveň otázka pro diváka - zda si máme ztěžovat život a trápit se problémy druhých, zatímco oni k nim přistupují lehkovážně a naši pomoc si vlastně nezaslouží. Těhotná Gabriela si celým příběhem proplouvá bezmyšlenkovitě a nezodpovědně - jde jí jen o to, aby se její problém vyřešil. Nebere žádné ohledy na Otilii, která se jejímu problému obdivuhodně (či snad až šíleně) obětuje. Otilie se zároveň snaží zavděčit i svému příteli a stihnout narozeninovou oslavu jeho matky – přesně tu trapnou rodinnou akci,kterou nikdo z nás nechce zažít. Navíc se zde dočká i nevhodných „rozumů“ osazenstva. Obětuje se tedy absolutně a pro všechny, čímž si je však proti sobě zároveň popuzuje, protože všechno nemůže zvládnout na 100 procent. Poučení pro mě zní: Myslete na druhé, ale zároveň na sebe. Pomáhejte těm, kteří za to stojí. ()

carl.oesch

Dokonalý a přitom děsivě realistický film....velký liberál Caucescu byl ve skutečnosti stejně odpuzující komunistický magor jako Stalin, Mao či ta obskurní a přitom smrtelně nebezpečná grupa severokorejských vládců. Mezi jeho nejzrůdnější plány (a neměl jich málo...) patřil ten, že Rumunů je málo (v jeho době jich bylo stejně jako dnes 20 miliónů...) a je potřeba, aby jich bylo co nejvíc a v protikladu k lidové Číně se rozhodl porodnost zvýšit (jak je pro komunisty zvykem) prakticky násilnými metodami - totálním zákazem antikoncepce a interrupce a brutálním trestáním ilegální interrupce. Rumunské ženy v plodném věku byly na pracovištích každý měsíc podrobovány ponižujícím hromadným gynekologickým prohlídkám, kdy mělo být znemožněno, aby stát nepřišel byť jen o jednoho jediného potencionálního "budovatele". To vše v době, kdy na jedné straně v Bukurešti vyrostla snad nejodpornější stavba tzv. Paláce lidu (padla jí za oběť celá jedna historická čtvrť) a na druhé straně běžní Rumuni hladověli a mrzli, protože Caucescu a jeho věrní se rozhodli zaplatit dluhy za západní půjčky promrhané výstavbou velkopodniků těžkého průmyslu na úkor svých vlastních lidí s brutalitou, blížící se Stalinově hladomoru na Ukrajině na počátku třicátých let. No, a do těchto souvislostí je vsazen zdánlivě jednoduchý příběh jedné neokázalé hrdinky, která prakticky s nasazením vlastního života řeší problém své poněkud povrchnější kamarádky....podobná díla ukazují, co podobné režimy přinášejí běžným lidem daleko jasněni, výstižněji a hlavně pravdivěji než velkohubá prohlášení, projevy a jiná "veledíla" tzv. intelektuálů, kteří nezřídka kdy podobné režimy zakládají, rozvíjejí a najednou se stanou jejich odpůrci a stejnou vehemencí zahájí jejich kritiku a údajný boj proti nim, ale přitom riskují v těch podivných politických hrátkách až komediích stěží zlomek toho, co ona hlavní hrdinka. Takže děkuji panu Mungiovi a spol. za tenhle film. Bohužel jeho uvedení v ČT někdy v noci ve všední den zasáhlo tak malou skupinu populace, že ony souvislosti napadnou skutečně málokoho. Ale tak to má asi hlavně být, ono v osm večer je potřeba uvádět pořád dokola ty tzv. zábavné estrády s Bohdalovou a Donutilem, nebo opakovat hloupoučké Bakaláře a podobný odpad. dávat filmy, které nutí k přemýšlení , to se kryptobolševikům a nejen v ČT rozhodně nehodí. Vsadím se, že neuvěřitelnou s...u Odcházení uvidíme aspoň třikrát do roka stejně jako Kameňák. ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (viac)