4 mesiace, 3 týždne a 2 dni

• Česko 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (viac)

Kontroverzní snímek, který natočil rumunský režisér Cristian Mungui a za který si odvezl Zlatou palmu. Snímek pojednává o dvou vysokoškolských studentkách za éry rumunského totalitarismu těsně před pádem železné opony, kdy během jednoho dne jedna z nich podstupuje tehdy zakázaný potrat. Film je drsnou výpovědí nejenom o těžké době, ale, a to především, i o silném přátelství.
Film získal nejvyšší ocenění, Zlatou Palmu, na letošním MFF v Cannes 07. Snímek byl také uveden na 42. ročníku MFF v Karlových Varech, v nové sekci, Otevřené oči, věnované výhradně filmům z letošního MFF v Cannes, které originálním způsobem posouvají vývoj filmového vyjadřování. (oficiálny text distribútora)

KOZLIK

Hodně působivé drama, perfektní kamera a hlavně napětí, které se drží celým filmem. Několik lekaček a pronásledujicí kamera vás nenechá v klidu. Nádhera je, že nevíte až do konce co se ještě přihodí, takže jste celý film nervozní jako prase. ()

isla

Cely film som cakala,kedy zomrie,ale ta baba sa z toho zazracne vylizala.myslim,ze to bol zamer celeho filmu.zobrazit priatelstvo,ktore u mna uz dost presahuje medze,a vravim si,ze ja by som to urcite pre nikoho neurobila.z otilie citit zahorklost sposobenu rezimom a prostredim,v ktorom zije ale najma oddanost a chladnu vytrvalost.na mna to osobne dolahlo az ked som si uvedomila,ze 4 months,3 weeks and 2 days je vlastne doba,ktoru zarodok stravil v gabite.scena,ked sa otilia v noci tula,aby sa ho zbavila,je hrozna tym,ze je taka realisticka.to,ze som obcas v tej tme nic nevidela,mrazilo po celom tele.kontroverzne na tomto filme je len to,ze sa opovazil ukazat na problem,pre ktory mnoho zien zomiera...3,5 * ()

Badel

Neutěšené, syrové, uvěřitelné. Podruhé bych to vidět ale nemusel. Je to ten typ filmů, kterým má divák tendenci dát nadprůměrné hodnocení kvůli závažnému tématu, ale divácký zážitek je to průměrný. ()

KOZEL84

Celkem souhlasím s holkama,že mít za kamarádku Gabi,by žádná velká výhra nebyla.Zato Otiliu by si za kamarádku přál asi každý.Tak si říkám kdo z těch dvou trpěl víc.Jde o hodně sugestivní film,během kterého se po celou dobu seděl,civěl a ani nepípl.Naprosto nedává prostor na jiné myšlenky.Ale když ted' večer píšu tenhle koment (koukal sem ráno-moc hezký start do nového dne),musím říct,že se necítím nějak hluboce poznamenaný a zdevastovaný jako ostatní tady.Hlavně by tohle měli vidět všichni odpůrci potratů s debilním argumentem ''Vražda!''.Takhle by se to řišilo a ještě hůř.Každý člověk na téhle planetě datuje začátek svého života dnem narození.Tečka! ()

Saur.us

Jednoduchý příběh na kterém tvůrci dokázali vystavět dílo ověnčené mnoha cenami včetně Zlaté Palmy z Cannes. Rumunské filmy na nás televize zrovna dvakrát nechrlí a proto jsem byl dost překvapen, co za filmařský skvost dokázala tahle bohem zatracená zemička vyprodukovat. Perfektní statická kamera, předlouhý střih, výborné herecké výkony třech hlavních protagonistů a dusivá atmosféra předrevolučního Rumunska. Musím ale uznat, že ač byly dialogy natočeny sebelíp, dlouhý střih jim v mnoha případech uškodil. ()

Fairbanks

Těžká šedivá deka dopadající na diváka. Až moc. Zdálo se mi, že všechno je uděláno k vyvolání maximální možné deprese a bezvýchodnosti a zhruba v druhé polovině jsem rezignoval. Taky sem moc nechápal, proč je ta jedna holka tak hodná, zatímco tý druhý to je vlastně jedno? Takovej dobrej čin uprostřed toho morálního marasmu by zřejmě chtěl víc vysvětlit... ()

Gastovski

Vše co jste chtěli vědět o nelegální potratovině, ale báli jste se zeptat. Potrat byl a je vždy (nejen) ve filmu silné téma budící emoce. Tomuto snímku se povedlo navodit nepříjemný pocit, hlavně když se popisuje samotná procedura potratu. Ale jakmile je po samotném "aktu", tak se film začíná šíleně táhnout. I když musím pochválit několikaminutové bezestřihové sekvence, pocit, že je film něčím výjimečný, už mě opustil. Asi jsem pořád velký cynik. Nejvíc šílená věc je, že události zde zobrazené v komunistickém Rumusku se budou teď odehrávat v Polsku v roce 2021! ()

gombarix

Brilantní dialogy, absence patosu a sentimentu, momenty černého humoru, odborná preciznost, silné (a mnou pozitivně vnímané) sdělení. Sečteno podtrženo, bezchybný realistický film. - - - Laura Vasiliu (Gabriela) má v jedné z úvodních scén "studentské" brýle neurčité povahy. ()

vojo

Síce až nepochopiteľná obeta zo strany kamarátky, no pochmúrny obraz socialistického Rumunska vykreslený viac než mrazivo. Výborná minimalistická kamera. vyzerá to miestami ako by len niekto kameru položil do miestnosti a nechal ju zapnutú. ()

Loooki

Na film sa doslovne pozerám ako chladný pozorovateľ, ktorý nesedí v sále kina, ale som niekde tam priamo v objekte a pozorujem danú situáciu. Zároveň ma však nenechal film, chladným, pretože snímok je natoľko intenzívny, že som sa miestami nedokázal ani nadýchnuť. Hlavným a dominantným dejom je príprava na potrat všetko ostatné čo sa tam deje je aj tomu podriadené. Ostávam mimo zo záberu, keď sa Otilia nachádza na narodeninovej oslave, úplne ma pohltil a zábery, keď Otilia blúdi nočným mestom (sídliskom, dedinou?) mi spôsobili zimomriavky. O hereckých výkonoch hlavných predstaviteľov, sa ani nemôžem vyjadriť nakoľko ako celý film, boli autentické a strhujúce. Chcel by som, mať za kamarátku Otiliu, na druhej strane by som nechcel byť ani jednou z nich. ()

HoleToFeed

príbeh, ktorý neznásilňuje diváka a aj napriek niektorým nepríjemným scénam, by som sa na film dokázal pozerať ešte ďalšiu 1,5 hodinu. + striedanie hopsajúcej a statickej kamery, ma opäť raz dostalo ()

Páně

To co dělá tento film jedinečným je dozajista zručnost s jakou jsou navozeny reálie tehdejší doby a jakási tísnivá syrovost atmosféry, jenž protkla celý tento unikátní snímek. Musím říct, že občas jsem až dech zatajoval, či se dokonce neklidně ošíval. Vskutku syrově chytlavá záležistost. ()

Rokle

Jednou za čas se stane, že si odmítnu před filmem přečíst o čem vlastně bude. Samozřejmě pokud již předtím nevidím trailer. Tudíž zrovna u tohoto rumunského dramatu jsem počítal s tím, že možná půjde o to, jak se někdo vypravuje na cestu, která potrvá 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny. O to větší šok mi přichystal autentický snímek, který popisuje jeden konkrétní den a ochotu studentky udělat pro svoji kámošku první a poslední. Cena je však příliš vysoká a poznamená obě zúčastněné.... Kamera je sugestivní, celou dobu máte dojem, jako kdybyste byli součástí rizika, jenž je díky nezákonnému jednání všudepřítomné. Na jedné straně musím říct, že mi vadila delší scéna u večeře rodičů, na straně druhé chápu režiséra a jeho důvod, proč nás schválně drží od místa, které by nás v tu chvíli zajímalo o mnoho více. 90% ()

fisikk

Ne že by se mi nelíbil film jako takový, spíše se mi nelíbí ta pravdivá realita, asi mám moc slabý žaludek na tyto témata. Ještě chci říct, že nemám ráda typ žen (Othilia), které sou naštvané a poté si svoji zlobu vylijí na příteli a ještě jsou dotčené, když on je z toho vedle a vůbec netuší o co jde, jako by čekaly, že jim čte myšlenky nebo co. A taky nemám ráda ženské (Gabidza), kterým když se někdo snaží pomoci, tak to nedokážou ocenit a ještě mu vyčítají způsob jakým jim pomáhá. Takže jsem naprosto zhnusená jak z tématiky tak z typu ženských, o kterých to je, protože si až moc dobře uvědomuji, že jich je na planetě velká většina, z čehož je mi smutno. Jinak výběr hereček se jednoznačně povedl a obě dělaly co mohly. ()

Faila

Tenhle film asi nechá málokoho chladným. Téma samo o sobě je dost zlé, natož pak v takovém ryzím a surovém zpracování. Chvílemi je film díky kameře a hereckým výkonům tak reálný, až připomíná dokument. ()

Příboj rumunské nové vlny

Příboj rumunské nové vlny

11.02.2009

...zažijete v kině Ořechovka od 20. do 24. 2. 2009. Přehlídka ambiciózní kinematografie otevře kultovní titul mladého rumunského tvůrce Cristiana Mungiu 4 měsíce, 3 týdny, 2 dny. Uvedení tohoto… (viac)

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní… (viac)