Posledních dvě stě let je útočištěm lidské rasy podzemní gigantické město Ember. Nyní však stojí na pokraji zániku. Generátor, poskytující jeho obyvatelům energii, která zajišťuje světlo, teplo a vzduch, dosluhuje a začíná selhávat. Obrovské sklady potravin jsou již téměř prázdné a komplikují se i dodávky vody. Klesá morálka přeživších. A nikdo neví, co nastane, až se celé město ocitne v temnotě. Lina (Saoirse Ronan) a její kamarád Doon (Harry Treadaway) právě dokončili školu a dospěli ke Dni rozřazení: Lina byla přidělena mezi poslíčky a Doon se stal opravářem potrubí. Oba si začínají uvědomovat, že město Ember se blíží k svému zániku. Jediný způsob, jak přežít, je odtud utéct. Jenže kudy a kam? Všude okolo panuje temnota a stavitelé města důmyslně zabezpečili všechny cesty na povrch. Shodou náhod Lina nachází starodávnou schránku s tajemnými dokumenty. Jde o zašifrované pokyny, které popisují cestu ven z města. Lina a Doon se podle nich vydávají na dobrodružnou výpravu, při které hraje podstatnou roli vyluštění útržků tohoto dávného dokumentu. Ale to je teprve začátek. V cestě jim totiž stojí nejen skryté stopy, šifry a tajenky, ale především mocný, zkorumpovaný a bezohledný starosta Cole (Bill Murray), který je ochoten zabránit změnám za každou cenu. Linu a Doona čekají temné časy… (oficiálny text distribútora)

Orthank

Dobrodružnejšie než Narnia a magickejšie než Zlatý kompas.Nie! Mesto Ember nie je fantasy a už vôbec nie dospelé fantasy,no čaro s akým dokáže pracovať s atmosférou a tajomnom vznášajúcim sa niekde vo vzduchu skrytého podzemného mestečka Ember je nenapodobiteľné.Oproti už spomínaným "skoroveľkofilmom" dokáže tento nenápadný filmík prebudiť tie najkrajšie detské city snáď v každom človeku.Skrýše, tajomná skrinka a tajomstvá, kde sa len pozrieme.Narnia ťaží z pôsobivosti čarovnej skrine len v úvode,a priznám sa, je to ta najúchvatnejšia časť celého filmu.Preto fakt ,že režisér Gil Kenan dokázal na tomto mrazivom a záhadnom nádychu postaviť jeden celý film, je minimálne chvályhodný.Jednoduchý príbeh postavený síce len na výkonoch detských hercov (mimochodom tých z Narnie strčia bez problémov tam, kam by len málokto chodil:-), uveriteľné exteriéry a slušná réžia, či remeselne zvládnutý scenár držia Mesto Ember na vysokej pozícii aj napriek tomu, že to všetko v priebehu filmu vybudované sa pre rýchly koniec, tak trochu stráca ,až som si želal predsa len ešte zopár pekných minút.Nech už sa nájdu odporcovia fantasy a dobrodružstva, jedno je isté,už dlho som sa na tak dlhú dobu nevrátil do ranných detských čias s tak príjemným návalom mrazivých zimomriavok....Minimálne za jedno pozretie to rozhodne stojí,nech sa bude pozerať i ten najväčší cynik a "dospelák" sveta.Tí ostatný ho bez problémov strávia aj viackrát a ešte im možno stále bude škvŕkať v ich detsky nenásytnom filmovom bruchu...... ()

Teg

Zhruba tak za pár let se všechno pokazí a aby bylo lidstvo zachráněno vystaví vědci podzemní město, které napájí energie z obrovského crazy generátoru poháněného turbínou. Po dvěstěletém čekání nevede cesta ke spáse pěním oslavných písní spolu s místními fanatiky, ale ďábelskou jízdou v lodičce po pekelných tobogánech, který vědci v náhlém osvícení postavili. Dokážou hlavní hrdinové překonat všechny nástrahy, které jim vyžraný starosta, světci jehovovi a starší bratr spolužáka ze školy připravili, nebo je sežerou zmutovaní krtci? ()

eagle-eye

Nadšení z prvních cca 20-ti minut z toho, že jsem konečně natrefil na povedené dobrodružně-rodinné sci-fi časem bohužel vyprachalo. Filmu chybí především aspoň lehce zamotaná zápletka, která donutí zapřemýšlet a finále na mě působilo jako nezáživná nezbytná nutnost, navíc s lacinými triky. Na druhou stranu atmosféra města, kulisy, tempo, hlavní představitelé, v těchto směrech mě Město Ember uspokojilo, takže ty 3* jsou tak akorát. Malým plusem je rovněž účast dvojice Murray - Robbins. ()

legatio

Skvěle propracované město. Měl jsem se na to vydat do kina, ty zvuky mechaniky a kovů a celkově atmosféra působí vážně dobře. + Dobrý soundtrack. ()

F.W.Colqhoun

Žádný div, že si to na sebe nevydělalo – v žánru dětského dobrodružného filmu je to totiž nebývale inteligentní a vážně dobré. Starosvětsky výchovný příběh o nalezení svého místa, alegoricky operující s tématy jako angažovanost, povinnost, zneužití moci a dokonce autarkie, se všemi výhodami a spornými momenty, které z žánru vyplývají, mi náhodnou projekcí zvedl zemdlelou náladu, což převažující cynickou část mého já ohromně překvapilo. Vysoko nad ostatní nesporné kvality (vynikající herecké obsazení) ční výsledek tvůrčího rozhodnutí minimalizovat využití CGI (z toho nezbytného použitelného mála vyplývá, že to bylo dobře) a co jde postavit pěkně postaru v ateliéru. Futuretro atmosféra města strčí do kapsy matrixovský Zion a dělá radost oku kdykoliv, když se zrovna nic převratného nebo nečekaného neděje – a takové momenty tu dospělý divák samozřejmě nachází. Skoro škoda, že mizerné ekonomické výsledky zazdily naději na filmovou podobu řady pre-a-sequelů. ()

kedl

Potencionál dobrý, ale forma kterou bylo město Ember podáno byla špatná. Kdyby se snímku chopil nějaký "řemeslník" a pytel s rozpočtem by byl naditější, mohla z toho být dobrá podívaná, takhle snímek pokulhává za svým "bratříčkem" Bayovo Ostrovem. ()

Hanys_

Typicky dětská fantasy, která možná na papíře potenciál mít mohla, ale výsledné dílko prostě nenadchne. Možná kdyby mi bylo 10, tak bych byl shovívavější. 4.5/10 ()

aquiver

Pěkně stylizované podzemní město ve fantasy snímku, který bohužel naráží na konvence dětského diváka. Hezky natočené, ale herci nemají moc co hrát, scénář by potřeboval upravit pro jinou cílovou skupinu, aby mohl lépe fungovat. 65 % ()

Adramelech

Jakmile začnou být problémy s energiemi a se zásobováním, jde civilizace do kopru, to je známá věc. Právě toho jsme svědky v tomto filmu situovaném do budoucnosti. Mezi lidmi koluje legenda o době, kdy zde vládnul bolševik. Není známo, co to slovo přesně znamenalo, ale má se za to, že šlo o tehdejší označení vládce, tedy něco jako pohlavár nebo náčelník. Dva mladí lidé si kladou otázku, jak to ten bolševik v dávné minulosti jenom dělal, že lidé mohli lacino svítit a topit dle libosti, kubík pitné vody stál padesátník a existovala soběstačnost ve výrobě potravin, i když, pravda, občas nebyly banány. Napadne je, že nejlepší by bylo před nastávající zkázou někam utéct, ale kam, když to všude vypadá stejně, ne-li ještě hůře? V Rusku car, v Číně císař, v Západní Evropě chalifáty, v USA občanská válka, ve zbytku světa „svrab a neštovice“. Oba nespokojenci najdou prastaré svitky obsahující opisy některých děl Egona Bondyho (Neuspořádaná samomluva, O globalizaci, Pracovní analýza a jiné texty). Autorovy šifry a tajenky jim však už nejsou dvakrát srozumitelné. Stále více a více upadající školství vymývalo mládeži mozky po celé generace, takže ani tito dva její reprezentanti nejsou na studium filosofie a politické ekonomie vůbec připraveni. Posléze díky četbě pochopí, že nastal okamžik, kdy kapitalismus klasický (parlamentní demokracie) i státní (reálný socialismus) vyprocesoval všechny svoje možnosti a leckde i došlo k jeho regresnímu vývoji, což je ten správný moment k provedení revoluce... (Trochu jsem upravil scénář, ve filmu je to drobátko jinak.) ()

FARGO

Parádní dětská fantasy, škoda jen závěru, ve kterém atmosféra notně klesne. Nebýt toho, jsou to jasná 4, teď jen 70%. A ta hudba ... prostě paráda. ()

Disease

Některé filmy by měly mít rating DO určitého věku. Pak bych třeba nekoukal na filmy určené evidentně tak pro dvanáctileté děti. ()

peetriss

Populace města žijící jako poslušné ovce ovládané chamtivým a zlým starostou, tedy náznaky orwellovských myšlenek podané v přívětivé, pestré a fantaskní formě stravitelné dětskému publiku. Město Ember je vcelku dobrá rodinná podívaná, která bohužel trochu ztrácí dech v závěrečném finále, tedy v té nejhorší chvíli - ale ani zde se nejedná o totální průšvih. Dobré je obsazení i atmosféra. Lepší tři hvězdičky. ()

Macik

První půlhodina vskutku zajímavá. Atmosféra hutná, uvěřitelná a výprava taková, že na ní vidíte každičky cent. Co se ovšem začne dít potom, to nemá jaksi obdoby. Po cca 35 minutách začnete sledovat nejdelší trailer, jaký jsem snad kdy viděl. Scény jsou za sebe házeny bez hlubší vypovídací hodnoty, a tak tam pořád pobíhají dvě dospívající děti, řeší věci, který jsou vám osobně fuk, jelikož jste ani nedostali šanci se s městem takříkajíc zžít. Ve střehu mě proto udržovalo jen to tajemství, který jsem chtěl strašně vidět a to jak to ti Stavitelé vlastně vystavěli. Konec je naprosto bez emocí a tak pochvalme pana režiséra, který měl pár zajímavých nápadů, ovšem pokud byl scénář napsán přesně takhle, tak z toho opravdu nic moc vykouzlit nešlo. Na druhou stranu pokárejme castingovou agenturu, jelikož hůře obsazenější dětskou roli jako zde Poppy jsem už dlouho neviděl. To už by to 4 leté dítě lépe zahrála opička po mrtvici oblečená do medvědího oblečku. VERDIKT: Slyším tam vzadu dotaz.. " Dobrý den, Novák časopis Premiér. Naše čtenáře by jistě zajímalo, zda byste se po tom všem na tenhle film znovu podíval? " Ano, to je zajímavá otázka.. no .. pokud vyjde na DVD director´s cut, který bude mít aspoň dvě hodiny, dám tomuhle snímku ještě jednu šanci. Už jen kvůli Billu Murraymu a tomu námětu, který mi osobně sedl.. Děkuji za pozornost 70% ()

gumolit

Človek stále čaká nejaké prekvapenie vo filme a tento sa začínal celkom sľubne,no ale potom ma to akosi už vobec nebavilo!Mesto niekde pod zemou a hľadať cestu z neho von a vlastne čo sa tým vyrieši?Nič!Aspoň tak to v podstate skončí!Príbeh by aj celkom ušiel.lenže tak pre mladšie kategorie mne to už nič nehovorí!Potešil ma síce Tim Robbins aj ked veľa priestoru nemal a aj malí herci sa snažili no a Bill Murray v podstate zápornej roli bol taký trochu už zastaralý s tým svojim výkonom vie to aj lepšie ani sa ma nepytajte ako skončí to bolo dosť očakávané pre mňa!No kvôli týmto hereckým kladom budem miernejší ale isto nie za trochu deravý scenár a toho veľkého hladného krtka,ktorý žere všetko čo vidí..... ()

Zombi

Docela příjemná fantasy se sympatickými hlavními hrdiny a zajímavým světem. Pihy na kráse jsou jednoduchá zápletka a totálně nevyužitej Bill Murray, podobně na tom je i Tim Robbins, ten se tu pro změnu jen mihne. Jinak je to celkem pohodový filmek s dobrou, trochu pohádkovou, atmosférou, jen mě tady prostě něco chybělo. ()

janistr

Jak se nespokojení mravenečkové snaží dostat z rozpadajícího se prohnilého mraveniště. Jen ty animované verze bývají o něco zábavnější. ()

Cement73

Velmi pekna fantasy - scifi rozpravka s velmi dobre urobenými kulisami. Skoda trochu zakrpatenej roli Tima Robbinsa, ktorý je excelentny herec. Celkovo herecke vykony boli najslabsou castou filmu. Bill Murray je daaaleko od skutocne dobreho herca. Silna stranka je pribeh a atmosfera. Davam 4* lebo je to žáner v ktorom som doma a ci uz rozdelovanie profesii alebo organizacia mesta spolu s evakuačným plánom sa mi velmi pacili... ()

A „půvabné kosti“ získává...

A „půvabné kosti“ získává...

18.07.2007

Zapomeňte na Dakotu Fanning stejně to pro spoustu z vás bude úleva ;-). Nejzářivější dětskou (nebo spíš teen, je jí 13 a roste jako z vody) hvězdou budoucnosti bude irská dívenka jménem Saoirse… (viac)