Darjeeling s ručením obmedzeným

• Česko Darjeeling s ručením omezeným (viac)

,,Andersonovsky" bláznivá komédia o troch bratoch (Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman), ktorí spolu nehovorili vyše roka a ktorí sa vydávajú na dobrodružnú cestu naprieč Indiou, aby zlepšili vzájomné vzťahy. Samozrejme sa to všetko skomplikuje, všetko sa zvrtne a všetci traja končia opustení v púšti s jedenástimi kuframi, tlačiarňou a strojom na vrstvenný materiál. No tu ich dobrodružstvo ešte len začína... (oficiálny text distribútora)

Toshiro

Wes Anderson umí krásně zobrazit charaktery, jejich rodinné vztahy a ovlivnění minulostí. Cesta duchovní obnovy tří bratrů je na povrchní pohled skutečně dost nudná, ale rozhodují maličkosti a pozornost diváka. Pobavili mě pokusy o instantní duchovní prozření alá východ a nezapomenutelné jsou scény dobíhání vlaku. Na druhou stranu se Anderson už dost opakuje ... ()

Stanislav_H

Anersonův osobitý styl se mi...líbí. Mám ale pocit, že by neuškodilo přitlačit na pilu a legraci přidat trošku na intenzitě.Darjeeling rozhodně komedií (tu jsem chtěl) je, bohužel však humoru je dosti pomálu a slovo "nuda" není čas od času tak úplně od věci. ()

FilmFan24

"Původně jsme se vydali na duchovní cestu, ale nějak se to zvrtlo"...pronese Francis L. Whitman ( Owen Wilson) asi v půli putování Indií svým dvěma bratrům Peterovi ( Adrien Brody) a Jackovi ( Jason Schwartzman). Jak je zvykem ve filmech Wese Andersona, vztahy mezi hlavními aktéry nejsou normální. Po prožité osobní tragédii spolu ti tři týpkové, mimochodem skvěle zahraní pány Wilsonem, Brodym a Schwartzmanem, hodně dlouho nekomunikovali a cesta napříč Indií je zorganizována otravným Francisem na usmířenou. Cesta je to nádherně barevná, plná pocitů a vedoucí k usmíření. Vše je podmalováno výtečně vybranými písněmi, které skvěle navodí atmosféru smutku v duších těch tří ztroskotanců. Jako třešnička na dortu je cameo Natalie Portman, která hraje Jackovu bývalou přítelkyni v krátkém filmu "Hotel Chevalier", který je možno shlédnout na DVD jako takový prolog před filmem a mnohé osvětlí...Já byl velmi spokojený, avšak divákovi otupělému pouze sledováním "novácké" zábavy doporučuju vlak společnosti "Darjeeling s ručením omezeným" nechat ujet, vy ostatní ale směle nasedněte! ()

dawe04

Darjeeling není tak mimózní jako Život pod vodou (který jsem zcela nepobral) a je i mnohem vtipnější. Herci jsou skvělí, hláškují a vůbec se chovají jak paka. Bavit se budete, stačí přečkat nudnější rozjezd (než si Owen koupí kobru:-). ()

Skip

Jsem moc rád, že film nesklouzl k nějakým stupidním fórkům, ale i tak je to něco, na co se dá sice koukat, ovšem nijak zvlášť to nezaujme. O čem to vlastně mělo být? O hledání...to je taková docela ohraná věc, že když někdo něco hledá uvnitř sebe, je vyslán do Indie nebo podobně duchovní země. Jenže tohle hledání na pokraji komedie a dramatu mě nechávalo zcela chladným a koukal jsem na to spíš tak nějak ze setrvačnosti, když už jsem s tím jednou začal, tak ať vím, co se z toho vyvrbí. ()

radektejkal

Crazy komedie, do níž snad měla vstupovat vážnější témata - ale nevstoupila; určená snad pro jiného diváka - i když si zrovna neumím představit kterého. A tak asi nejvýstižnější bude nejspíš jedna z citací filmu: "Pojďme se modlit k něčemu jinýmu!" Podobnou bezduchost jako obraz, nabízí i zvuk, potažmo hudba. Není už dost vykrádání hudby šedesátých let, kterou se podkládají jiné obsahy a kontexty? Zde si můžeme třeba poslechnout Micka Jaggera nebo Joe Dessina, ale poč bychom to dělali, když si můžeme poslechnout celé písničky zbavené obrazového balastu, aniž bychom přitom museli sedět v křesle před bednou. Wes Anderson je určitě vynalézavý a nápaditý člověk, skutečná inspirace mu ale chybí. ()

Chrysopras

Zklamání. Asi jsem měl příliš velký očekávání, ale prostě mi to přijde jako nejslabší Wesův kousek. Aquaticem si asi určil strop. Ovšem abych jen nekritizoval - Schwartzman je zajímavej týpek, který se do Wesovi kumpanie dle mého hodí, předfilm byl taky good. Indickej průvodčí skvělej a hudba opět velmi dobrá. Snad ještě přehodnotim názor. P.S. Sedět v kině s člověkem, kterej se směje zhruba každejch 10 vteřin jako jedinej z cca 100 lidí je opravdu zážitek. Nevim, budto byl hodne high nebo Wesův brácha :-)) ()

kinderman

Z kina jsem se sice nevrátil osvícen, nýbrž nadprůměrně pobaven a podobně jako mě Život pod vodou donutil opakovaně přehrávat z CD Bowieho Queen Bitch, tak jsem po projekci Darjeelingu vyhrabal Dassinův popěvek Les Champs Elysées. Míra pobavení / nudy se samosebou odvíjí od toho, nakolik je divák ochoten akceptovat Andersonův styl a jeho svérázné vnímání světa. V kladném případě se v tomto vlaku pěkně povozí, v opačném zůstává stát na peróně. ()

wipeout

Anderson točí filmy líšiace sa naozaj len formálne. Divákovi dávkovanie v čase umožňuje sa nad týmto faktom povzniesť a nechať sa pokojne baviť. Jediné čo mi je záhadou, je že to samotného autora stále baví. Aj keď podobných príkladov by sa našlo veľa a pri nich si túto otázku nekladiem. Tak kde sa berie tá skepsa práve u Andersona? Odpoveď asi tkvie v úprimnosti komunikácie tohto faktu s divákom, a silenej snahe sa zapáčiť za každú cenu. ()

Sheldra

Tak trochu jiná road movie (nebo spíš trail movie?), která mě emocionálně totálně strhla - a je fuk, jestli si pod emocema představíte veselí, smutek, mírnou melancholii nebo údiv - Darjeeling má toho všeho a spousty dalšího víc než červený barvy v celý Indii. Co jinýho si z toho mám odnést, když sleduju totálně pošahanej příběh o zdánlivě totálně pošahaných lidech, který jsou ve skutečnosti docela normální, ale jejichž chování je ale podrobeno vlivu exotického prostředí a přehršli ujetých událostí, takže se pošahaně jenom jeví. Možná proto je jejich cesta za poznáním, že život není o tátových kufrech, pravidlech a itinerářích, ale o tom, že někdy máme to, co potřebujeme ke štěstí, přímo před sebou, jenom to pořád ne a ne vidět. No a taky pár dalších věcí. Perfektní Brody a Schwartzman a dokonalá hudba. A to prosím nejsem žádným zastáncem Andersonovy tvorby! ()

fmash

Méně bláznivé než Život pod vodou, ale dojem mám podobně rozpačitý. Nijak zvlášť mi nevadí, že jako divák vůbec netuším, co se po mně vlastně chce, jestli se mám hluboce zamýšlet, truchlit, smát se nebo co vlastně. Možná mám jet do Indie, po čemž v nejmenším netoužím, ale je pravda, že v tomhle filmu vidíme spíš to indicky lákavé, než to odpudivé. Ale není tam ani něco, co by mě zvlášť nadchlo. Snad jen pohodová mantra „tak si dáme panáka a cigáro“, která tu roztomilou trojici vždy vytáhne z hrozící deprese. Takže další docela milý film o tom, jak je život hořkosladký atd., pohoda. ()

Kate...

Hodně divný film o prapodivné cestě, které měla pozměnit chování tří bratrů, ale vlastně je "očistila" tak nějak jinak a oni zůstali svým způsobem stejní a komickým způsobem bylo poukázano, jak to u těhle podivínksých bratrů v životě chodí, v podstatě o čekaní na nic. Vše v zajimávém prostředí vlaku a okolí za poslechu parádního soundtracku. ()

Beagle

Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale jestli se něco o Darjeelingu s ručením omezeným dá říct bez váhání, tak to že není ani náhodou průměrný. Je to opět osobitý Wes Anderson (i když já se v jeho tvorbě začínám orientovat v chronologicky téměř opačném pořadí), s krásnou výpravou, podivnými příhodami, jedinečným poselstvím a vynikající hudbou. Takže daleko od průměru, ve srovnání s Moonrise Kingdom ovšem "jen" za 4.__Ještě musím dohnat Hotel Chevalier v bonusech na DVD. ()

Joe321

Když začnou běžet závěrečné titulky a na jejich pozadí stále jede vlak jsem se cítil plný pozitivní energie. Z filmu vyzařuje bratrská láska, krása Indie, lehký humor a hlavně klid. Scéna z autoopravny je geniální. - "What did he say?" - "He said the train is lost." - "How can a train be lost? It's on rails." ()

Morloth

Vím, že pět hvědiček je pro tento do značné míry minimalistický film moc. Na druhou stranu si nemyslím, že by po nich, alespoň v mých očích, nesahal. Oproti Životu pod vodou se Anderson daleko méně odvázal a musím uznat, že tento skromný, ale dosti citlivý snímek, mne potěšil a nemohu říci, že bych se u něj nudil. Adrien Brody dodává filmu šarm a i Jason Schwartzan a Owen Wilson nezahálejí. Třešničkou na dortu je překrásná a pro mne zcela neznámá Amara Karan. Snímek o porozumění, přátelství a hodnotách, které jsou důležitější než shon a spěch našeho světa, je vyprávěn pomalým způsobem, který je pro Andersona typický. Některé vtípky jsou vskutku vydařené, nad některými scénami budete spíše pohnuti, ale nejdůležitější pro mne je, že vše funguje, jak má a myšlenka, ač trochu zašmodrchaná, se nakonec jasně vyloupne a nepůsobí jako hloupé a nanicovaté mentorování. Takových filmů víc. ()

M.i.k.e

už sem několikrát zmiňoval,že Anderson jako režisér mi zkrátka nesedí,ovšem Darjeeling je vyjímkou potvrzující pravidlo.Vizuálně opravdu vymazlená,zajímavá a v pravdě netypická "road-movie",byť žánrově hodně těžko zařaditelná (podobně jako ostatní Andersonovi filmy).Ovšem tentokráte to (alespoň pro mě) nevyznělo do prázdna jako například Život pod Vodou,který byl pro mě těžkým zklamáním.I u darjeelingu se nedostatky najdou,ale v tomto případě klady jasně převažují,takže uvařte si čaj,zapalte vodní dýmku a kochejte se... ()

Martin741

Reziser Wes Anderson /Takova zvlastni rodinka, Zivot pod vodou ...../konecne dockal aspon trochu kvalitneho filmu. Pribeh dobre odsypa, k tomu reziser priniesie sem -tam slusny napad, plus zaujimave a kvalitne dialogy, Owen Wilson /Armageddon/ ako -tak znesitelny, ale rad ho teda nema, ide len o cirociry herecky priemer ..... dam kludne 73 % ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona