Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

Freemind

Lepší chvilka Clinta Eastwooda, který podle mne jako režisér stojí za starou bačkoru. Na rozdíl od Grand Torino si tentokrát naštěstí sehnal pořádného kameramana a opravdové herce. Děj je zajímavý, Angelina hezká, stopáž přijatelná - ano, přesně takto bych mohl v několika slovech zhodnotit mé dojmy. Nic se mnou nezahýbalo, všechno bylo podáno zoufale standardně, zacinkal klavírek, zahudly housličky, za pár dnů si ani nebudu pamatovat, že jsem to viděl. ()

buldock

Výtečná filmařina , která ve spojení s vynikajícím herectvím Angeliny Jolie , silným tématem podpořeným velmi dobrým scénářem a vynikající dobovou atmosférou dokazuje , že Clint Eastwood nám na stará kolena zraje jako prvotřídní víno! Gran Torino na mě ovšem zapůsobilo trochu víc. Film: 88% ()

Macejko

Fantastické. Myslel som, že Angelina-celebrita už dávno zatienila Angelinu-herečku, ale opak je pravdou. Jolie je tu naozaj perfektná, a takisto aj zvyšok hercov a ich postáv. Len málokedy pri filmoch prežívam pocity rovnako ako hlavná postava, a málokedy mám chuť postavám hajzlov (Jones) poriadne zakrútiť krkom. Po Million Dollar Baby ma Clint presvedčil, že sakra vie, čo robí, a už sa teším na jeho Gran Torino. ()

numi

Clint Eastwood umí nechat plynout příběh a nevměšovat se do něj. Neruší diváka, nesnaží se mu napovídat, co má cítit. Prodává scénář svým vlastním okem, ale nepodsouvá vám morální nápovědy a emotivní zkratky. The Changeling můžete celý odsedět a na konci si říct no a?, ale v každém případě jej celý odkoukáte, protože budete od prvních minut uvnitř filmu. Bylo by snadné vše ostříhat jen na ústřední dějový motiv a zbytek vystavět jako kulisy, ale Eastwood je architekt-detailista. Celé předválečné město andělů má do detailu promyšlené, každý novinář jakoby měl v pozadí svůj vlastní příběh a svou vlastní úlohu. Nic není na oko. A pak je tu ještě výborná Angelina Jolie, kterou poprvé uznávám jako herečku. Sice by vše opět uhrála na své rudé rty, ale tady se navíc do role plně položila a já jí věřil, že svou postavou žije. Eastwood tímhle snímkem navazuje na Million Dollar Baby, a to jak zápalem a stylem, tak kvalitou. [březen 2009] ()

Vojcl

Nesmírně silný a emocionální snímek, který mě dostal stejně jako Million Dolar Baby. Vůbec nepůsobí kýčovitě a Angelině tu její zoufalou matku prostě věříte. A scény z blázince mi úplně připomněli Přelet nad kukaččím hnízdem. Nejlepší příběhy prostě napsal sám život. Jasných 5! ()

Makky

Nič nie je také jednoduché, ako sa zdá, ale nič nie je také ťažké, aby sa to nedalo prekonať. Dychberúci príbeh jednej láskavej matky milujúcej svojho syna. Clint opäť ukázal, že vie točiť srdcervúce drámy a Angelina dokázala, že hrať vie. Minimálne nomináciu na oscara by si zaslúžila. Ja som bol celým príbehom absolútne unesený. Nemám slov... Môj prvý film v roku 2009 a myslím si, že ešte dlho bude tým najlepším. "Získala som niečo, čo som do dnešného dňa nemala." - "Čo také?" - "Nádej..." ()

Tirion

Předem musím říct, že Clint Eastwood není můj oblíbenec. Nicméně do kina jsem s předsudky nešel. Eastwood mě ale velmi mile překvapil. Vlastně jsem ten film ani nechtěl vidět, ale teď jsem totálněně odrovnán úžasným dílem, které mě chytlo u srdce. Tak silný příběh, plný emocí, citů, bezmoci a reality jsem neviděl od Přeletu nad kukaččím hnízdem. Angelina Jolie je taktéž svkělá - ta škála mimiky a emocí, kterou dokázala vyjádřit mi doslava vyrážela dech. Film tedy nepostrádá excelentní režii, výborné herecké výkony (až na dětské herce), nepostrádá švih a údernost svkělého scénáře a střihu a vše dotahuje k dokonalosti kamera a nenápadná hudba. Nerad bych předbíhal a předčasně hodnotil, ale jsem přesvědčen o tom, že jsme v našich kinech viděli jeden z vrcholů tohoto roku! A vzkaz pro akademii: na nějakého Oscara bych to viděl. High five! ()

blackrain

Před Clintem Eastwoodem a Angelinou Jolie můžu jedině smeknout. Oba dokázali něco mimořádného. Naservírovali divákům pořádnou dávku emocí. Nevadilo mi ani, že Angelina je až nezdravě hubená. K její roli to nějak patřilo. Dlouho jsem neviděla film, který by mě takovým způsobem chytil za srdce. Chování policie bylo neomluvitelné a trestuhodné. Dostali, co si zasloužili. ()

SarumanKo

Za jeden rok natočiť dva filmy ako sú Changeling a Gran Torino, to chce hovadský talent. Remeselne sú oba filmy spracované výborne, precízne a vo výsledku pôsobia silne a kompaktne, ale kým som pri Gran Torine cítil osobnú spriaznenosť režiséra s dielom a živelnejšiu emotívnosť (čo je pochopiteľné), ku Výmene Clint pristupuje akoby z diaľky a chladne. Zážitok to však nekazí, práve naopak. Angelina Jolie v roli Christine Collinsovej dokazuje, že krehké ženy dokáže stvárniť rovnako dôveryhodne ako akčné sexice, možno lepšie. Zvyšok obsadenia sa však za nič nemusí hanbiť. Všetci dokonale zapadnú do tej napätej doby dvadsiatych a tridsiatych rokov a tá dobovosť fakt dýcha z každej scény. Rovnako ako emócie. Na pomerne nudnom námete totiž vo Výmene výborne šliape aj thrillerová línia, tú ale hravo zatieňuje osobná dráma matky, ktorá je ochotná kvôli pravde a dieťaťu urobiť všetko. Silný zážitok, ale vyčítam mu hriešne nevyužitého Johna Malkovicha a zbytočne dlhý vysvetľujúci záver. (90%) ()

Lulu13

Keby som povedala, že som tento film "len" videla, nebolo by to asi na mieste. Nie, slovo videla je v tomto prípade naozaj málo. Ja som ho prežívala každým kúskom svojho srdca! Nikdy by som neverila, že niekedy ocením herecký výkon Angeliny Jolie a predsa, stalo sa! Angelina spolu s atmosférou akú vie vykresliť asi len Eastwood ma vtiahli do deja už po pár minútach a ja som spolu s hlavnou hrdinkou cítila zúfalstvo pri zmiznutí syna, hnev nad neschopnosťou policajtov niečo robiť, absolútnym zneužívaním ich právomoci a z toho všetkého plynúcu beznádej... V poslednej štvrtine filmu síce tempo mierne ubralo, ale rozhodne to neskazilo celkový zážitok. Eastwooovi už dlho tlieskam a po tomto filme pridávam naviac hlbokú poklonu. Bravo! ()

kaylin

Clint Eastwood je filmařem, který v posledních letech natáčí filmy, jež jsou pravidelně ověnčované různými cenami. Film "Výměna" měl rozhodně nakročeno dobrým směrem. Ten příběh, který stvořil sám život, ale do scénáře zpracoval J. Michael Straczynski, filmový a komiksový scénárista, který se proslavil prací na Spider-Manovi, ale také vytvořením seriálu "Babylon 5", si doslova říká o to, aby byl zfilmován nějakým výborným režisérem. Představte si tu situaci, kdy se vrátíte domů po náročném pracovním dni. Jste matka samoživitelka a váš syn, který měl být doma, tam není. Není ani nikde venku, není u sousedů. Blíží se noc. Začínáte šílet. Je to vaše jediné dítě. Nikoho jiného nemáte. A co se stane, když zavoláte policii? Řeknou vám, že to ještě není 24 hodin, že nemají dost lidí na to, aby se tímhle zabývali. Fajn, vy počkáte 24 hodin a případ se začíná rozjíždět. Neúspěšně. Po pěti měsících se zdá, že se dítě našlo. Celá natěšená běžíte na nádraží, až přijede. Jaké je vaše překvapení, když zjistíte, že to není váš syn. Jaké ještě větší překvapení přichází, když se vám policie snaží vnutit názor, že to váš syn skutečně je, že ho jenom nepoznáváte. Dobře, řeknete si, že možná trochu vyrostl. Až na to, že se zmenšil. A ještě je ke všemu obřezaný. Nepamatuje si svou učitelku, ani spolužáky. Policie však stále tvrdí, že je to váš syn. Pokud ho nepoznáváte, musela jste se pomátnout. Tak vás zavřou do cvokhausu. Asi jen těžko se dá popsat, co si musela Christine Collins prožít, ale skutečně se to stalo. Losangeleská policie neměla dostatek prostředků a neměla ve 20. letech dobré jméno, tak se ho pokusila vylepšit. Ještě si přitížila a málem zavinila chaos. Silný příběh, který je podán v některých momentech až příliš schematicky a bez citu, což mu škodí. Angelina Jolie je dobrá, ale to se od ní tak nějak čekalo. Režie je dobrá, ale jako kdyby Clint trochu ztratil schopnost potlačit patos a dostat na povrch čisté emoce. Díky tomu se film nestal takovým zážitkem jako "Million Dollar Baby" nebo "Gran Torino". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/12/umirajici-zvire-4-vanoce-slunce-seno-2.html ()

IllIlIlIIl

Pokud bych měl srovnávat s paralelně uvedeným Eastwoodovo filmem Gran Torino, tak Výměna má vyšší úroveň. Výměna je filmem, jehož myšlenka není nijak skrývána a ani pomalu vyplouvající na povrch. Díky tomu se divák může zaměřit na prožívání situací, které příběh skýtá. Nemusí přemýšlet moc o souvislostech filmu, jehož atmosféra ho na chvíli pohltí a za chvíli zase ,,vyplivne,, a nechá mu tak nějaký čas na odpočinek díky málozáživným pasážím, které pramení z dlouhé a zbytečné stopáže filmu. ()

Kaluž

Po celou dobu filmu jsem měl intenzivní potřebu rozdrtit lebky představitelům zákona v LA. Angelina Jolie je tady skvělá. Eastwood prostě umí. Ke konci mírně kostrbaté, ale téměř za pět. ()

Remedy

Chvílemi dost zarážející a šokující pohled na "práci" strážců zákona, na jejich prakticky neomezené pravomoci, kterých neváhají použít, aby zalepili hubu těm, jež by mohli ohrozit jejich kariéru nebo "dobrou pověst" LAPD jako takového. Clint Eastwood režíruje věcně, opět bez příkras a bez klamavých pohledů kamery vypráví příběh nešťastné matky, která je za všech okolností odhodlána najít svého pravého syna, přičemž ji nezlomí násilí ani diagnóza duševně narušené a nezodpovědné ženy. Angelina se dokázala vžít do své dobové role velmi přesvědčivě (při její zoufale opakující se otázce "Did you kill my son?" mě i trochu zamrazilo), i když k důvěryhodnosti její postavy přirozeně přispěl velkým dílem make-up a vlasová stylizace. V jednom roce natočit dva takhle perfektní filmy, to už chce pořádný kus tvůrčího potenciálu a Clint Eastwood má můj hluboký obdiv podobně jako Soderbergh v roce 2000. ()

Maq

Film je to pěkně udělaný, všechna čest, jenže mě, snad kvůli svému zdrženlivému narativnímu stylu, nechal dost chladným. S výjimkou epizody z blázince. Logika jak z Hellerovy Catch XXII, té se nikdo na kobylku nedostane. ()

italka63

Strhující drama zoufalé matky Angeliny Jolie,která nepřestává hledat svého ztraceného syna v třicátých letech v Kalifornii, pod režijním vedením Clinta Eastwooda. Naprosto skvělé, dalšího komentáře netřeba. ()

PAGE

Velice dobrý film, Clint Eastwood natočil film o kterém se až nechce věřit, že je podle skutečné události. Opravdu jsem se do filmu tak vžil, že jsem pociťoval až nenávist vůči policii, která v něm jednala naprosto otřesně. Člověku se až nechce věřit co všechno se může na tomto světě stát. A podle mého názoru Clint Eastwood prostě popsal události, které se staly. Proto pomíjím, pár možná scénaristicky nedotažených věcí a mluvím pouze o příběhu a skutečnosti, které režisér natočil. A myslím si, že to natočil skvěle. Ještě bych chtěl pánům "kritikům" pode mnou vzkázat, že až možná budou mít své vlastní děti tak pochopí, že se člověk může chovat nelogicky, ztratí-li své jediné dítě, proto přeji Angelině Jolie za její roli oskara, protože roli matky zahrála skvěle. Jen tak dál Clinte !!!! ()

MATADOR

Nikdy boj nezačínej , ale vždy jej dokonči. Neuvěřitelný příběh, natočený se vší precizností a noblesou. Clint Eastwood už s Gran Torinem dokázal, že jako režisér má talent na to, natočit příběh, který si Vás získá. I když si už po celou dobu říkáte, jak to skončí, nedočkáte se a to je asi největší pozitivum Výměny. Po celou dobu jste totiž napínáni a čekáte, že teď už konečně snad přijde krásné shledání matky se synem, ale nestane se tak. Proto se s končícími titulky nevyvarujete otázky , jak to přeci jen s malým Walterem nakonec bylo. Už jen z tohoto důvodu a samozřejmě z mnohých dalších, se jedná o jedno z nejlepších dramat v poslední době. Angelina Jolie zároveň ukázala, že umí zahrát i velmi vypjaté role. A Výměna staví jen na jejím osobitém pojetí, s jakým se k této roli postavila (myslím si, že nominace na Oscara je zasloužená). Výměna - film o lásce, citu a spravedlnosti. ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes