Výmena

• Česko Výměna (viac)

Walter - syn slobodnej matky Christine, jedného dňa zmizne bez stopy a ani policajné pátranie nedokáže jeho zmiznutie objasniť. Po piatich mesiacoch sa chlapec nájde a losangeleská polícia ho s veľkou pompou odovzdá šťastnej matke. Jej šťastie však čoskoro vystrieda zúfalstvo - nájdený chlapec totiž nie je jej syn Walter, hoci polícia tvrdí opak. (STV)

Praxis

I přes pomalejší rozjezd mě film lidově řečeno oddělal. Jestli Angelina za tohle nedostane Oscara, tak jsou páni akademici asi slepí. Příběh, který vás prostě musí vtáhnout. Bravo ()

Asgy

Nejvíc mě dojal výborný příběh, ale to že je podle skutečné události je dost smutné. Jinak tleskám Eastwoodovi, protože opět nezklamal, stejně jako výborní herci v hlavních i vedlejších rolích. Snad jenom ten konec je trošku natažený, ale určitě ne nějak markantně. ()

mysiak

Na Clinta Eastwooda sa mi to zdalo príliš pomalé a hlavne nudné..ako väčšina zrovnávam to s Gone Baby Gone...a proste ja som sa tu nudil...ale príbeh bol zaujímavý, aj dobre vygradovaný..ale chcelo by to trochu tempa ()

katasta

Clint Eastwood zde odvedl opravdu dobrou práci, ale i tak se musím přemáhat, abych dala 4* a ne jen 3. Nemůžu si pomoct, ale Angelině sem nevěřila ani nos mezi očima, a i když film nešetří jejími hysterickými výlevy nad ztrátou syna, mě vůbec nepřesvědčila a nelíbila se mi tu. Nevím, kdy už lidé konečně pochopí, že nemá herecký talent a přestanou jí obsazovat do těžkých filmů. ()

vhojta

Má oblíbená Angelina udělala pro záchranu svého syna to, čeho se všichni ostatní báli. Naděje umírá opravdu poslední a často zahanbená, ponížená Angelina nikdy nepřestala doufat. Pravdivý příběh, který se stal námětem pro film, celý zážitek ještě více podtrhuje. ()

kobejn

Clinte tys mě teda rozesmál tímto svým dramatem, ty si to zkrátka představuješ jako kovbojku co? Na jedný straně sou ti zlí - policie, doktoři (brrr, psychiatr to je prostě ukázka psychicky narušeného jedince, sestry poslušně poslouchají a všichni pacienti(žádní muži) a všechny pacientky jsou prostě oběti v rukou sadistického psychiatra a slepě a poslušně vykonávajícího personálu), a na druhý straně ti dobří - superčestný reverend (cože?!) a hlavně matka bojující za spravedlonost...No ty bys mě tím svým "Dirty Harry style" fakt dostal do kolen, ale smíchy! Clinte ty v sobě prostě toho drsnýho Harryho, který se s ničím nepárá nezapřeš ani v pozici režiséra, role jsou jasně určené, vidění skutečnosti je komiksově černobílé a celé to klape jak po drátkách, reverend odříkává fráze o korupci, padouši zas své fráze, a pak se role obrátí, a ti špatní guys dostanou na prdel a dobrý guys (matka, reverend a spravedlnost obecně) zvítězí, hurá! Bravo Clinte, seš borec, se vším hotov, raz dva (smíchy se prohýbám). Ve skutečnosti to tak nechodí, ale todle není skutečnost, ale jen film, a to ne ledasjaký, ale rovnou od Clinta, který nemá ve zvyku rozehrávat nějaké (nedej bože psychologické) drama, ale jasně nalinkovanou a předvídatelnou partii, kde má všechno své místo, a vše běží přesně jak Clint píská...už sem jen čekal, že vletíš na plac sám a ty zatracený zkorumpovaný poldy, nemluvě o těch potvorách doktorských, srovnáš pěkně po staru(smích), zasloužily by do frňáku, no, spráskat osobně si je nemohl, ale stejně si tady tomu dal pěkně na frak, very good mistr! Máš recht, jakýpak s tim štráchy! (very strong smích). ()

Ligter

Čím starší, tím lepší. Výměna je nejvyspělejší Eastwoodův film posledních let a nebývale povedený po formální stránce, přípomínající Capru a jeho ideální hrdiny bojující proti institucím ve světě plném chyb a nespravedlnosti, se kterou se nechtějí smířit. Zatímco u Franka Capry existuje jisté optimistické ovzduší jež artikuluje dojem naděje v dobrý konec a víry, že ten boj vůbec není zbytečný, u Eastwoodova snímku se tento pocit mění na dojem totální bezvýchodnosti. Rozhořčení Christine Collinsové je prostředkem komunikace s divákem, jež sdílí její pocity a hledá – stejně jako ona syna – východisko, které není jasné, jestli se vůbec dostaví. Zároveň se oproti Caprovi staví na vyšší úroveň, u hrdinů jako je Jefferson Smith či George Bailey jde ''pouze'' o pravdu/spravedlnost, zatímco zde jde i o život, což nahrává Eastwoodovi/filmu hrát na temnější strunu. Film je vlastně vystavěn na bázi iluze – divák si s hřejivým pocitem myslí, že je Christine k nalezení syna čím dál tím blíž, příběh tomu jakoby zabraňuje. Pouze prodlužuje status quo a Christinin (ne)marný boj s institucemi. Nechci tím ale říci, že je naschvál natahovaný, ba naopak. Výměna je sice film lineární, nicméně v rámci výborné paralelní montáže jež začne vyprávět v určité chvíli dva příběhy najednou, se rázem otáčí o 180 stupňů. V podstatě to je Eastwoodova parketa – film začíná jako jeden žánr a jeden příběh, končí jako syntéza vícera žánrů s vícero podtexty, jinak řečeno: uvrhuje primární příběh do pozadí. (Tajemná řeka – kriminální příběh, ale i kontemplace nad rolí náhody, Vlajky našich otců – válka, ale zároveň příběh slavné fotografie a neschopnost unést slávu). Ve Výměně nejde pouze o nalezení Waltera Collinse, jde i o střet žena vs. (zhoubný)systém a i o poukázání na dávné chyby a informovat o nich, potažmo je, zcela přirozeně, odsoudit. Co do vyznění, je film antagonický ke Dvanácti rozhněvaných mužům. U Lumetova filmu je znázorněno jak je možné se dobrat natolik vzdálené ''pravdy'', u Výměny je pravda natolik blízko, ale je nemožné se jí jakkoliv domoci. // Výměna je sice ke konci možná až příliš emocionálně doslovná, s obsedantní touhou ukončit všechny dějové linky, přesto přese všechno je filmem s citem pro vyprávění takzvaných velkých příběhů, kdy jedinec stojí proti všem, zasažen systémem. Ideální volba pro ty, kteří mají rádi tklivé příběhy ''podle skutečné události''. ()

kolda1990

Clint Eastwood prostě umí. Jako režisér o chlup líp než jako herec. Každopádně, opět velmi silný příběh, působící na emoce. Člověk žasnul jak je něco takového možné. Pocit nasranosti mě opustil až na konci, kdy bylo spravedlnosti učiněno za dost:) Nepatřím úplně mezi fanoušky Angeliny, ale jo, taky umí. ()

nirvanafan

Perfektní. Do srovnávání s Gone, baby, gone bych se vůbec nepouštěla, protože tenhle film je o několik tříd výš než zmiňovaný snímek. Angelina tu hraje jako o život, je vážně skvělá, i když se zrovna neohání bouchačkou a nevystavuje plné tvary. Ani celková stopáž mi nepřijde nikterak nesnesitelná. Film skončil přesně ve chvíli, kdy bych ho ukončila i já a ty víc jak dvě hodiny mi utekly jako nic. ()

GodComplex

Clint Eastwood se v me sfere prave dopracoval na pozici nejrespektovanejsiho duchodce soucasnosti. Vazne si nevybavuji jineho starouse, ktery by si to v 80ti letech diktoval timhle zpusobem. Behem jednoho kratkeho obdobi natocil hned 2 filmy, ktere hodnotim maximalnim hodnocenim. V Gran Torino navic zahral jednu z nejlepsich hlavnich roli 2008 a k tomuhle kousku delal hudbu. U Changeling jsem do posledni chvile nevedel jestli to bude na 4*, nebo na 5*, ale vzhledem k tomu, ze tam celou dobu hrala vyborna oldskool music a na konci jsem zjistil, ze ji delal Clint, tak to me uz totalne dorazilo. Mas to Clinte - 2x 5* za filmy a uznani za vyborne reziserske schopnosti, excelentni herecky vykon a skvelou music. Respect. Co se samotneho Changeling tyce, musim pochvalit bravurne zmaknute zpracovani autenticnosti prostredi 1920's a vubec celkovy feeling filmu. Melo to super atmosferu, ktera temer po celou dobu vytvarela velmi specificky tizivy a tisnivy pocit. Ani nevim proc, mozna jsem posledni dobou v nejakem citlivem mentalnim rozpolozeni, ale hltal jsem to skutecne se zatajenym dechem, prestoze tempo misty trosku skomiralo. Angelina byla vyborna, do 1920's se hodila naprosto dokonale a herecky si pomerne slusne zaexcelovala, promeneni oscarove nominace bych ji pral, protoze ukazala ze hrat umi skvele a ze to u ni vazne neni jen o tech rtech a naraznicich. 9/10 ()

Sandiego

Film, který přesně vystihuje totální beznaděj a bezvýchodnost situace, ale k dokonalosti mu brání vyšší míra melodramatičnosti, i když v některých momentech dost působivé. ()

Baronne

Příběh jedinečnej, Clint je prostě režisérská legenda. Nikdo nevymyslel lepší scénáře jako on. Na druhou stranu můžu využít tenhle báječnej film na kritiku Angeliny. Ano, hrála zde na jedničku, miliarda emocí, výkon bez chyby. Ale to devítiletý čekání na její další dobrej film (teprve druhej) mezi ostatníma splaškama, ve kterejch působila mi prostě nedovolí neříct to. Herečka se dvěma kvalitními filmy mi nestačí. Na každý druhý stránce čtu, že Angelina je jedna z nejlepších, nejuznávanějších hereček všech dob. Dokonce na čsfd je druhá nejlepší, a to mi bohužel dokazuje, že jí má většina lidí rádo jenom kvuli jejímu vzhledu ( po 40 plastickejch operacích a botoxu bude vypadat i Kelly Ozzbournová dobře). Samozřejmě jí taky uznávám, za všechno co ona dělá, a za to že mají (aspoň podle toho co nám cpou media) nádhernej vztah, kterej jako jeden z mála těch Hollywoodskejch drží. Nicméně k zamyšlení všem, co tohle budou číst, já osobně můžu lusknutím prstu vyjmenovat 10 úspěšnějších a lepších hereček, než je Angelina Jolie .. ()

Laxik

Murica, fak jéé aneb na svou škodu až moc komplexní cosi jako sonda do amerických stok 20. let. Musím souhlasit s tehdejší recenzí časopisu Premiere (nechť je této ikoně zem lehká): Drama, které volá po Oscarovi. Bohužel volá až moc hlasitě. ()

qualkalim

Mám hodinu po projekci a pořád na ten film musím myslet. Nečekal jsem, že po pomalejším začátku mi Výměna takhle zůstane ležet v hlavě. Prozatím 8-9/10, druhá projekce asi bude nutností. ()

zipper111

Eastwood a Angelina? Vražedná kombinace, která mi vyrazila dech. Clint je doopravdy Pan režisér, a to je to P ještě malé. Tím jak dokáže navodit atmosféru, každý jeho snímek má nějaké kouzlo, to jak pracuje se světlem a hlavně s herci, to je neuvěřitelné. Angelinu mám rád už od mala, ale nikdy jsme si neuvědomil, jak dobrá to je herečka, když zrovna nekroutí zadkem a nestřílí po zloduších. Zato Malkovich se mi zdál trošku nevýrazný, možná to bylo tou jeho rolí, nedostal tolik prostoru... Kdo mě ale velmi zaujal, přesto že se ve filmu zjevil na pouhou chvíli, byl advokát S.S Hahn v podání Geoffreyho Piersona. Tvrdý a nekompromisní, řekl bych typická představa američana, doopravdy skvěle zahraná role.Naopak Donovan byl nesymapitcký jak žvejka na botě. Nemůžu si pomoci, můsím tu hodnotit převážně výkonu herců, jelikož byli opravdu fantastické a drželi celý snímek nad vodou, spolu s geniální režii a krásně sedící hudbou. Ono totiž jinak film sám o sobě nemá takový potenciál jak se na první pohled zdá. Jsou zde hluché místa a místy by mohl i nudit, nebejt právě výkonů herců. Nikdy jsem si asi neuvědomil, jak moc mě štve když někdo ubližue ženám, scény v léčebně mě doopravdy zvedali mandle...Takže, jak už jsme u mistra zvyklí, film má dlouhou stopáž, tady mi to ani nepřišlo, naopak, nakonci jsem doufal v ještě aspoň hodinku. Eastwood zraje jako víno, doufám, že bude točit aspoň do devadesáti :) ()

Všichni chtějí Angelinu Jolie

Všichni chtějí Angelinu Jolie

22.10.2009

Aby ne. Přesvědčila kopáním do zadku v akčním Wanted i slzením v dramatu Výměna. V létě ji uvidíme v akčním špionážním thrilleru Phillipa Noyce Salt. Agentku (akorát ne CIA, ale Interpolu) si zahraje… (viac)

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

Eastwood: „Než si pro mě přijde...

04.11.2008

...natočím ještě pěknou řádku filmů.“ Zatímco Sean Connery před týdnem vzkázal světu, ať už s jeho návratem před kamery nepočítá, jeho vrstevník Clint Eastwood se do důchodu nechystá ani náhodou.… (viac)

Teatrální Spider-Man 4?

Teatrální Spider-Man 4?

03.11.2008

Sam Raimi je zpátky. Tobey Maguire je zpátky. Kirsten Dunst je zpátky. James Vanderbilt je z kola ven. Scénáristu Zodiaca, který pracoval na první verzi scénáře, nahradil David Lindsay-Abaire. A to… (viac)

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes