Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

Skatemurai

Během filmu jsem měl chuť opustit svou práci a začít cestovat / dělat co mě baví / udělat změnu. Protože změna je život a život je změna. Film o uvědomění si mrtvolného zápachu zapadnutí do šablony, předem vybraného "štěstí" společnosti a snahou o vymanění se z toho všeho. Představitelé to všechno na vás sypou přesně, syrově, bez okolků. ()

El Patron

Takže pokud pouze utíkáte před beznadějnou prázdnotou života, tak film je žhavé železo pro vaše city. Ale pokud jste úspěšný zloděj, tudíž milionář a máte vše co od života chcete a ještě nemusíte Lea, tak to bude asi katastrofa. Já nejsem ani jedno, spíš jsem jen chtěl vidět film s dvěma úžasnými herci, jejich společné aktorské sepjetí a souhra, a ta byla na bodě mrazu po zádech. Nejvíce se mi líbila snaha zaujmout diváka, jeho přeměna emocionálního vnímání filmu a okouzlující Kate, slabšího Leonarda a průměrnou Kathy Bates. Ale co je nejdůležitější, film má Názor na svět a na lidi a snaží se procítit naprosto vše ve filmu i když většina je vlastně normální. Zajímavý kousek, ale bohužel jako ateista romantických uřvaných rozhovorů jsem se trochu necítil. ()

gomez08

Herecké výkony oboch hlavných postáv boli ozdobou filmu + blázon Michael Shannon. Emóciami nabitý snímok s výbornými dialógmi. 70% ()

Shitonit

Tak nějak se musím ptát............má tahle sračka nějaký děj ? Natočený hezky, ale nějak mi to furt zdrhalo,, zdrhalo, až mi to zdrhlo a vůbec jsem to nepobral.. ()

hazdrova

Kate aj Leonardo predvádzajú výborné výkony. Nebolo to zlé, ale nejakú kinematografickú hodnotu má naozaj len posledná polhodina. Ostatné ma až tak nebavilo. 3,3* ()

Meev

V první zmínce o Paříži jsem si představoval následujících 100 minut o zabydlování a o těžkém fungování rodina- na závěr samozřejmě happy end. No... spletl jsem se. I přestože to nebylo klišé tohoto typu, bylo to divné. Lehounce nadprůměrný padesáti pěti procentní děj. Ovšem herci jej táhli nahoru a hudba na hodnocení taky změnila pár číslíček. Druhá polovina mě přiměla se nad filmem více zamýšlet. Byla mnohem lepší, než první. Konečně jste pocítili DiCapriův hněv a špičkové herectví hlavních hrdinů. Pokud nemáte rádi utahané vztahové povídky nebo sladké románky, není to film pro vás. ()

IvonaK

Asi zatím nejslabší film s Dicapriem. To už byl zajímavější ten muž se železnou maskou. Dicaprio si zde i tady samozřejmě zachovává svou hereckou geniální přirozenost, ale zároveň ve filmech ve kterých hraje jsou i výborné scénáře a tady tento byl bohužel mizerný. Takových filmů určitě už vznikla řada, ale musím říct že jsem se místy spíš smála. Takový film prostě brát vážně nemůžete. Takže asi za samotného Dicapria a za pár vtipných situací ty čtyři hvězdičky dám. ()

movemat

Manželská dráma o stroskotavajúcom vzťahu odohrávajúca sa v 50-tych rokoch, ktorá mohla byť rovnako brilantná ako neskoršie Scény z manželského života, ale bohužiaľ ani zďaleka nebola. Film bol len suchopárnou, neuveriteľne nudnou, rutinérskou a niekedy až trápnou spleťou dialógov, ktoré absolútne neplnili svoj účel - zobraziť psyché dvoch milujúcich-nenávidiacich sa ľudí. Keďže sa jedná o áčkovú produkciu, tak som sa aspoň mohol potešiť dobrými hercami a peknými kulisami. A zhlboka si odfúknuť, keď už konečne naskočili záverečné titulky. ()

hrumsrt

The Devil itself, to je pro mě Sam Mendes.. Po letech se vrací k tomu, co mu šlo nejlépe a tady vyprávět překrásným způsobem naprosto zničující události, spatřovat nádheru v banalitách... Není to sice tak komplexní a barevné vyprávění jako jeho celovečerní debut a pořád nedostižná Americká krása, ale přesto jde možná o režisérův další vysoce kvalitní snímek, který v mnoha ohledech jeho největší kousek připomíná.. Příběh vyprávějící osudy manželů Whelerových Franka a April, kteří si splnili sen a společně tráví čas v rodinném domě, zatímco on pracuje a ona plánuje rodinu a utrácí rodinné peníze.. Ideální rodinka jen do doby, než si oba uvědomí, jak bezcílně marní svým časem, a že vlastně takový život si ani jeden z nich nepředstavoval.. Ovšem tohle není film o ztrátě smyslu života a uvědomění si, že jdete celou dobu špatným směrem, nýbrž dokonce že celý váš život je omyl... Jak oba chtějí stoupat vzhůru a stát se oblíbenými v komunitě, jsou si ale rychle oba schopni uvědomit, jak moc je tenhle život nenaplňuje.. Čím víc pracujete, tím méně času máte na přemýšlení, ale aby jste mohli pořádně pracovat, musíte si to taky pořádně promyslet... Proto když už oba cítí, že tohle není život pro ně, tak než aby s s ním rozhodli něco dělat, obrátí svoje nezdary sami k sobě a na jejich vzájemný vztah.. Nouzový východ je tak namísto procházky v růžových brýlích spíše drsný náhled do letitého vztahu, který se řítí na útes... Mám rád filmy, kde se hodně mluví a tady se huláká na lesy.. Jedna zajímavější postava než předešlá, která má za účel vměstnat to jejich třaskavého vztahu další klín, aby nakonec způsobil o to pálivější ránu.. Ústřední duo Leonardo DiCaprio a Kate Winslet jsou po Titanicu politi živou vodou a zase ukazují, jak důležitá je vzájemná chemie mezi hereckými kolegy, tihle ve skutečnosti moc dobří kamarádi, totiž tady dávají do svých postav naprosto všechno a tyhle emoci mi pak silou vtloukli do hlavy.. Takže i když to není příjemná podívaná, tak každá jejich hádka je představou ultimátního hereckého výkonu... Letmé balancování na surové realitě a magickém vyprávěcím přístupu, kde se idyla mění v krizi, láska přechází v nenávist a přesto jsme v naprosto uvěřitelném podání.. Ani zdaleka nejde o tak nezapomenutelná zážitek jako z Americké krásy, nýbrž o jasný a dobře zamířený úder jednou emocí.. I proto jde nakonec jeden z těch filmů, jehož svět opouštím vyčerpán a zamilován do ústřední hrdinky, a ona je to zase Kate! 75% ()

RobbieM@N

"Emptiness and hopelessness"....Pocit prázdného a bezmocného života dokázal Sam Mendes vyjádřit způsobem hodným mistra, film připomínající spíše psychoanalýzu celé té prázdnosti všech lidí okolo nás. Občas mi připadalo, že se scénář zasekává a vývoj obou hlavních postav mírně stagnuje, ale ta režie a herecké výkony to všechno přebíjí. Tenhle film bych silně nedoporučoval novomanželům, mohlo by jim to způsobit menší či větší depresi. S.M. měl prakticky vždycky u mě předplacených 5*., teď hodně váhám. PS: Největší ironií je ten šílenec, šilený ale pravdivý. ()

dolin1

Letos se s těmi podařenými dramaty zkrátka protrhl pytel. Toto je imho letošní druhé nejlepší. Celé stojí na výborných hereckých výkonech - famózní DiCaprio (Oscar?) a Michael Shannon. Poctivých 80% :-) ()

kaapaa

Nemyslel jsem si, že 8.ledna shlédnu film roku. Delicious! Master piece! A plešouna pro Kate! Esli ne, ať jde akademie k šípku. ()

honeybunn2

Celý film na mňa posobil veľmi komorne. Skôr ako divadelná hra, než film. Herecké výkony DiCapria aj Winslet boli skvelé, ani iné sa od nich v takoto type filmu nedajú očakávať. Tá ich povestná chémia, ale na mňa nefungovala. Hudba umocňovala atmosféru filmu. Ako smutne dokáže žiť zdanlivo ideálny pár. (kde do kelu ukrývali tie svoje dve deti? Asi v komôrke) Vďaka hereckým, výkonom zaslúžené 4 hviezdy. ()

vaclaw

Film jsem viděl bez nejmenšího ponětí, o co v něm vlastně jde a bylo to jedině dobře. Sam Mendez stejně jako v Americké kráse natočil sondu do života na americkém předměstí, tentokráte všek s mnohem více otazníky a těžším dopadem. Uvolněnou a nadlehčenou náladu Krásy vystřídala hutná atmosféra nenaplněných snů, beznaděje a ztráty iluzí a panoptikum neortodoxních postav vystřídal mladý manželský pár na pokraji (nebo už za ním) krize jak manželské, tak životní. Vše podáno ve strhujícím výkonu Kate Winslet a Lea DiCapria, kdy oba se pro podobné role výborně hodí, natočeno skvělou kontrastující decentní kamerou s několika opravdu vymazlenými záběry a celé podbarveno stylovou a atmosferickou hudbou výborně střídající dobové motiviy s hlavní melodií. Snímek ne asi pro každého příjemný a stravitelný, každý divák si jím musí projít sám a najít si tam to svoje podstatné, což se asi ne každému musí povést, když už se ale naladí na tu správnou notu, bez dechu vydží celé dvě hodiny a ještě dlouho poté mu tenhle film bude vrtat v hlavě. ()

vitac.

Zajímavý film. Pěkná hudba, až na detaily přesvědčivé herecké výkony. Pravda, moc se toho za ty dvě hodinky neudálo, ovšem čas uplynul tak nečekaně rychle, že jsem si délku stopáže uvědomil až z popisu filmu zde. Revolutionary Road (moc nechápu překlad názvu, když se jedná o ulici) je mnohem lyričtější film, než jak se na první pohled jeví. Děj jen navozuje typické stavy, nad kterými vy můžete přemýšlet. Moc se mi líbila role blázna, který působil skoro až jako vypravěč - když se zjevil, pojmenoval věci pravými jmény a složitou situaci objektivně zhodnotil. Také hezky zachycené reakce sousedů a kolegů v práci na zprávu, že pojedou do Paříže. Znáte to také ze svého okolí? (Ten jejich strach - proboha, co kdyby se jim to skutečně podařilo, co kdyby byli šťastní, dělali v životě to, co opravdu chtějí? A já ne... Je potřeba se přece přesvědčit, že to co já dělám má smysl a skutečně to chci, jsem šťastný, no ne...?) Nebo to znáte dokonce ze sebe?! POZOR, NÁSLEDUJE SPOILER: Závěrečný potrat chápu jako symbol zmaření života, svého života svojí vlastní rukou... KONEC SPOILERU Co se dělo potom? Vlastně už ani nevím, raději jsem vejral do zdi, zeslabil naslouchadlo na nulu a dělal, že vše je fajn;) 3,9. ()

Cortesz

Mendes si s každým svýn filmem dává načas, neplodí film každej rok a proto jeho filmy stojí za to, ale zde se moc nevytáhl, ale i tak film stojí za to. Téma krize v manželství je sice zajímavé, ale pro 120 minutový film nepříliš široké, ale i tak se mu z toho podařilo vytřískat maximum. Režie nijak zajímavá, ani nebyla potřeba, takže film těží především z hereckého obsazení hlavních postav. Leo a Kate předvádí nadživotní výkony, díky ním není film tak nudný, jak se na první dojem zdá, ale nebejt jich, dopadlo by to hůř. Ale abych pravdu řekl Mendesový předešlé filmy mě bavily mnohem, mnohem více. ()

alpeew

Mr. Mendes a jeho, už druhý, pohled pod pozlátko amerických snů, pod škrabošku spokojených životů kdekoli na předměstí, je (a znovu už podruhé) mistrovským dílem. Líbí se mi český "překlad" názvu, protože pár April a Franka potřeboval - pro záchranu spokojenýho a smysluplnýho života - mít jistotu existence jakéhosi nouzového východu, kterým by bylo možné před šedivým streotypem manželství uniknout. A víc než Frank, který chodil do byť nudného zaměstnání, jej potřebovala April. Ať už to byla šance zahrát si divadlo nebo mít naději, že se rodina přesune někam a pokud možno co nejdál (tady to byla Paříž) od nudy, ve které se denně jako ve vyjeřděných kolejích pohybovali. Možná se na začátku opravdově milovali, ale rozhodně si navzájem nebyli nejlepším přítelem a nemaje jediného společného konička, zájmu (čímž nebyly ani dvě děti - tak proč mít třetí ), jediné společné aktivity kromě snídaně či večeře v nablýskaném bytě, jejich společný život byla jedna šeď a strojenost. Odnesla jsem si nejen hluboký citový zážitek, ale i jistotu, že takhle teda v rodině nikdy!!! ()

LaValse

O lidech, kteří si nejsou jistí sami sebou uprostřed konzervativní Ameriky 50.let. O lidech, kteří jsou uvězněny mezi předsudky a neví, co se sebou. Hrozně jednoduché téma, jednodušší téma už neexistuje. Nevím, jak by film vypadal, nebýt tak úžasných hereckých výkonů. Alespoň u Kate Winslet, protože ta byla tak úžasná, že jste měli pocit, jako byste žili úplně samým životem, jako byste vždycky řešili stejné problémy. Možná se film jenom tak někde plácal, bez děje, bez hlavní zápletky, ale k čemu je potřeba hlavní zápletka když vás dvouhodinová věc o ničem tak naprosto uzemní? ()

Burrows

Sam Mendes opět natočil drama, které nenechá člověka chladným. Zaměřuje se podobně jako u Americké krásy na problémy běžných Američanů (v tomto případě 50. léta), kteří nijak nevynikají z masy, která žije v ověřených a zajetých kolejích. Ale je to tak správně? Co zkusit změnu? Spálit za sebou mosty a začít znovu od začátku? Utrápeni stereotypem a pocitem sebenenaplnění čelí této výzvě, k tomu se přidávají manželské problémy. Otevírá se cesta k možnému neštěstí. O třídu slabší než Americká krása, ale pořád silné drama, které přichystal sám život. 80% ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)