Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

Astrebleue

Občas zjišťuji, že televizní inscenace, zvlášť ty historické bývají lepší než filmy, co jdou do kin.Toto je jeden z těchto případů.Jiřího Dvořáka mám v těchto záležitostech nejraději. ()

J.e.r.e.c

Tohle mně svého času rozbilo držku a vykoplo z okna, film, z něhož jde Strach. Hlasité bourání mramorových pomníků. Konečně u nás někoho napadlo udělat z válečných hrdinů lidi. Aneb ze statečnosti nevyplývá „morální čistota“, i voják obětující se pro svoji vlast může být svině. Možná to nezní bůhvíjak objevně, ale i dle odporu, který se proti filmu zvedl z řad odboje, nejsme na podobný přístup úplně zvyklí. Zajímavé info zde. ()

joelly01

Asi nejlepsi cesky film za poslednich dvacet let. Muzu na to koukat zas a znova a vzdy jen zasnu (v pozitivnim slova smyslu). Strach je proste borec. Navic je tohle jediny film kde mi ani tolik nevadi toporne, aftektovane a staticke ne/herectvi precenovane Tatiany Vilhelmove. ()

Jan.Cada1

Ze začátku trochu nudnější, ale jakmile jsem překonal prvních 40 minut, děj se pěkně rozběhl. Za mě by Silver A stačil jen jako jeden celovečerní 120 minutový film. Jirka Strach a banda okolo odvedli poctivou práci. ()

PaRi

Naprostý souhlas s recenzí igi B. a sportovce! Lépe bych to nenapsal. Jen bych dodal, že Sequencovo Atentát z roku 1964 i dnes stojí nebetyčně vysoko nad touto telenovelou, která si hraje na umění. I já dávám tu jednu hvězdu za Šecovu kameru. A jinému válečnému filmu Nebeští jezdci Jindřicha Poláka z roku 1968 nesahá ani po kotníky. ()

Amonasr

Mizerný scénář - 2 hodiny se na obrazovce rozehrává jakási mexická telenovela zasazená do operetních protektorátních kulis a v poslední půlhodině se to pak zvrhne v gestapácké řádění po atentátu na Heydricha O samotné operaci Silver A se divák nedozví prakticky nic a nemá šanci se ani emočně vcítit do kterékoliv postavy, které jsou vesměs podány jen povrchně a navíc spíš slabošsky, fanfarónsky a často až nesympaticky. Postava Bartoše hraničí s karikaturou sexuálního maniaka bez morálních zábran dokonce i vůči těm, kdo kvůli němu riskují život. Po tolika letech není třeba se k těmto událostem vracet s pietním patosem, ale dělat z nich takovouto selankovitou frašku je myslím ještě horší. Tohle je naprostý scenáristický i režijní omyl. ()

nmarca

Rozhodně to výrazně převyšovalo českou filmovou produkci. Skvěle, do detailů vystižená atmosféra, výborné herecké výkony (jen můj oblíbený Jiří Dvořák občas trochu přehrával). Přeju Jiřímu Strachovi, aby mohl natočit pořádný film pro kina - určitě by si to zasloužil! ()

Grunt

K plnému hodnocení mi něco málo chybělo, možná ohodnotím ještě jinak po nějakém tom dalším shlédnutí. Každpádně musím vyzdvihnout veškeré herecké výkony, od herců, kteří byli na place neustále až po role úplně nejmenší a samozřejmě skvělý scénář a to všechno pod režisérskou taktovkou Jiřího Stracha. ()

Bigfuckman

1. díl velká nuda a postelové muchlajdy takřka všude ostatně jako pro mě dost otravný ironický úsměvy Jiřího Dvořáka. Zato 2. díl bere na tempu a to co v jedničce chybělo to mnohonásobně vrací. Musím vychválit i dobové kulisy a propriety. Až z toho všeho hlavně ke konci šel Strach! ()

Daxus

Viděl jsem to dvakrát a vždycky jsem se nasral. Strach neměl strach udělat z vynikajícího vojáka a velmi disciplinovaného a opatrného muže namachrovaného děvkaře. Scénář evidentně psal někdo z TV Nova, kdo o výsadkářských operacích v Čechách věděl pěkný hovno a tak, aby se to líp prodávalo, udělal z velmi zajímavého tématu velmi nezajímavou telesračku. Vůbec se nedivím, že odbojáři podali na tento film stížnost, je to urážka všech lidí v odboji. Jedna hvězda je dost, a patří Kláře Issové a Ivanu Trojanovi, kteří v tom hnoji podali skvělý výkon. Naprostý souhlas s komentářem igi B. 18% ()

Kajislav89

Co se týče filmařiny a navození atmosféry, tak to celkem ušlo. Z hereckých výkonů bych asi nejvíce vyzdvihl Kláru Issovou, Ivana Trojana a příjemně potěšil i Aleš Háma, kterého jsem těžce podcenil a neprávem jsem se obával o to, co ve snímku předvede. Ovšem trochu mi vadilo stržení dějové linie od titulních protagonistů směrem k oběma ženám. Teď co se týká Alfréda Bartoše: Protože už mám o československých paraskupinách něco načteno a shlédnuto, tak k otázce jeho sukničkářství bych si troufal tvrdit, že pravda je asi někde na půli cesty. Jistě to nebyl bezchybný člověk a o problémech, které způsobil v rodině Hladěnových, se zmiňují historická svědectví, takže bych to nepovažoval za nic vybájeného. Potíž je v tom, že snímek Bartošovy chyby až příliš nadřazuje tomu dobrému a statečnému, co pro odboj vykonal. A tuto jeho činnost nemají diváci možnost vidět a docenit právě proto, že děj je příliš orientován na hlavní ženské duo. ()

jolly.rose

To, co bych sem napsala, by bylo jen opakování kOCOURa a ostatních. Skvělé. Jiří Strach patří mezi mé nejoblíbenější režiséry a jeho počiny jsou film od filmu - zkrátka úžasně zraje. I když se mi líbily i jeho prvotiny. Vybral skvělé herecké obsazení a příběh. Toto dílo není tak o válce, jako o lidech. Klára Issová byla pro mne jednička. Opravdu umí hrát i jen očima, na což si vzpomínám, že takhle brilantně hrála(je) i paní Hlaváčová. ()

mjrGresham

Tento klon "Ordinace v růžové zahradě" má jeden závažný nedostatek.O Silver A se nedozvíme zhola nic.Snad se to mělo jmenovat "Lásky Alfréda Bartoše ve stínu šibenice".....zklamání :-( ()

WolfIssen

Skvěle zahraný film. Jiří Dvořák má fakt talent, Táňa, Klára a Ivan, to je záruka kvality. Jen nevím, jak si mám vysvětlit postavu Alfréda Bartoše, jakožto lehkomyslného a arogantního floutka, a taky intimní a soukromé dramatické dodatky, které v dokumentech o této odbojové akci jaksi chybí... ()

bohhous22

Krásná práce s herci.Většinou česká extratrida teda,ale vedení je bravurní. Nejsilnější zážitek je pro mě práce s vynikající hudbou.Pan Strach má mimořádný talent pro drama.Tento skvost zacpe hubu všem Lidicim a Colletam a dalším strohym pokusům o velkofilm z dob velmi zlých a bolestivých. Strach řekl ,co říct chtěl, ale především co říct měl. Nikolaev a další totiž velice nezkryte znasilnili historická fakta z války jen kvůli jediné ryzosti na světě.Ryzí prachy....Ještě,ze jim to ukáže Strachy...Nádherné dílo.I když pouze TV film. ()