Dvoudílný televizní scénář Lucie a Josefa Konášových je působivým a dramatickým příběhem lásky, hrdinství i slabosti. Odehrává se ve dnech, kdy šlo našemu národu opravdu o vše, v období protektorátu. Ačkoliv příběh začíná téměř idylicky, na sklonku roku 1941, předčasnou oslavou Silvestra, s falešným zdáním, že vše je stále v pořádku, a dvě krásné mladé ženy, přítelkyně a obdivovatelky tehdejších filmových hvězd, jako byly Adina Mandlová i Nataša Gollová, jsou středem společnosti, právě v tuto chvíli nedaleko odtud, v zasněženém lese, seskočili padákem tři mladí muži: Bartoš, Potůček a Valčík....
Příchod parašutistů, vyslaných z Anglie, kteří se v Pardubicích objeví, znamená zásadní zlom v dosavadním životě obou žen i v životě jejich manželů. Do nebezpečných akcí, které mají parašutistům pomoci splnit zadaný úkol se zapojí nejen ony, jejich manželé, ale i řada dalších osob kolem nich. Přes to všechno však Hana ani Táňa nezapomínají na svou touhu uplatnit se u filmu, touží po krásných šatech a nemohou přehlédnout mužský šarm a svádění Alfréda Bartoše, jednoho z parašutistů. Přátelství obou dívek začne dostávat povážlivé trhliny. Spolu s tím se přiostřuje i nebezpečí odhalení celé této pardubické skupiny. Němcům se podařilo zachytit několik stop, a jedna z nich vede k Valčíkovi, který se skrývá pod falešným jménem coby vrchní v pardubickém hotelu Veselka. Všichni si začnou uvědomovat vážnost situace. Mistrné propojení ryze soukromých, intimních vztahů jednajících postav s historickými událostmi, které, ať zúčastnění chtěli nebo ne, zasáhly do všech lidských osudů, je nesporným kladem obou autorů.
Příběh se sice odehrává ve velmi krátkém časovém úseku, ale je v něm jakoby v kostce postižena široká škála proměn lidských charakterů, od zcela malých selhání až po ta nejzávažnější. Ale jde v něm současně i o obdivuhodné a mnohdy nečekané důkazy odvahy, statečnosti a obětavosti. Je to i příběh o zkoušce, které je vystaveno přátelství, dosud považované za nejpevnější...
Díky tomu, že se autoři zamýšlejí nad touto dobou právě z tohoto hlediska, přes komplikované a nejednoznačné vztahy a postoje vylíčených postav, vznikl text, který se stal skvělým podkladem pro silný a divácky atraktivní televizní film, jehož působivost a dramatičnost ještě zvýraznila režie Jiřího Stracha a obsazení obou hlavních postav Tatianou Vilhelmovou a Klárou Issovou. V neméně důležitých a skvěle zahraných rolích se setkáte i s Jiřím Dvořákem, Davidem Švehlíkem, Ivanem Trojanem, Miroslavem Táborským, Alešem Hámou, Matějem Hádkem, Viktorem Preissem a dalšími. (oficiálny text distribútora)

Pompeius

Cením si na filmu lidského rozměru - že hrdinové a účastníci událostí minulých, které vnímáme z historického odstupu a už nám trochu šustí papírem, byli především lidé. Se všemi chybami a nedostatky, obyčejnými touhami a slabostmi. A že nebyl jen výsadek Anthropoid, ale těch neskutečných odvážlivců, kteří seskočili do okupované vlasti s vědomím, že zbytek jejich existence je jen dočasný, bylo mnohem více. ()

Pavelkedar

Řemeslně perfektně provedeno. Co si ale mohli tvůrci odpustit, je onen milenecký čtyřúhelník. Ale tím, že je pod tím podepsána Konášová, to vysvětluje. Bohužel. ()

cartouche

Velmi slušný TV film, který mě ale zaujal až od druhého dílu. Tam Strach dokázal, že dokáže navodit dobrou atmosféru strachu :) Neodpustím si ovšem jednu poznámku: Vlastní činnosti skupiny SILVER A je tu věnováno opravdu minimum prostoru, takže neinformovaný divák může nabýt dojmu, že hlavní nápní jejích akcí bylo svádět mladé členky českého odboje. Film byl sice prezentován hlavně jako zmapování osudů Hany Krupkové a Taťány Hladěnové, ale není mi potom jasné, proč nesl název OPERACE SILVER A. Vypočítávání odchylek od historických faktů nemá smyslu, protože je jich skutečně dost. Ale naštěstí nepůsobí rušivě (diváku neseznámenému s tématem je to navíc jedno). Snad jen konec Taťány Hladěnové měl být vylíčen popravdě: Byla totiž pod vlivem úporných proseb rodičů zřejmě zastřelena už ve věznici "hodným esesákem", který ji chtěl ušetřit hororových chvil popravy. Každopádně na popraviště byla dovlečena už zcela bezvládná. ()

T369

Dvoudílný film Operace Silver A pojednáváí o parašutistech v Československu a lidech, kteří je za druhé světové války schovávají. Hemží se skvělými herci - můžeme zde zahlédnout Ivana Trojana, Tatianu Vilhelmovou, Kláru Issovou nebo Jiřího Dvořáka. Spolu se skvělou hudbou a dialogy tvoří jeden z nejlepších filmů, co jsem kdy viděla. ()

Hach

TV film, kerému by kdejaký biják uváděný v kinech mohl závidět scénář, režii i atmosféru. Parádní drama z období protektorátu, které mě ohromilo. ()

MaroCR

Historik ve mně pláče. Bartoš sice byl sukničkář, nicméně Strach to hodně přitáhl za vlasy. Většina děje nepojednávala o odbojové činnosti Silveru A, nýbrž o něčem úplně jiném. A ještě velmi "svérázně" ()

bratr_jezek

Velmi kvalitní zpracování motivu přípravy atentátu. Režisér dokáže vybrat herce, v čele s Klárou Issovou, kterým budete na plátně věřit každé gesto a budou pro vás uvěřitelnější než nějaká glorifikace statečnosti. ()

shakeXL

Tenhle film dle mého názoru měli spojit a měl jít do kin. Určitě by si to zasloužil. Do kin totiž od Tmavomodrého světa šli o hodně horší české válečné filmy. ()

Ekenc

Období protektorátu je vděčné a takřka nevyčerpatelné téma a za každý film o atentátu na Heydricha jsem vděčný. Jen nevím jestli bylo nutné z toho Bartoše udělat takovýho šílence. ()

Herrydos

Rozhodně zajímaví Televizní film který by mohl klidně jít i do kin jako film plnohodnotný protože vše je na televizní poměry nadstandardní. Herecké výkony úžasné. Atmosféra je správně dusná a příběh se se všemi protagonisty nemazlí a vše plyne k tragickému konci. Strach opět zaválel a pustil se do parašutistického výsadku trochu z jiného úhlu které se ne každému zamlouvalo a ve své době zbudilo pořádný poprasky. Skvěle natočené válečné drama které mé silný příběh a spád. 5* ()

PaKo1980

Dramatický příběh lásky, hrdinství i slabosti. Myslím že tento popis uvedený v obsahu sedí. Jen té lásky je tam někdy trochu moc... Prostě silný příběh vyprávěný trochu jinak než by jste u filmu o výsadkářích čekali. Jo, prostě někdy i ti na první pohled dobří můžou být špatní a zase naopak.. ()

atillacato

Poklonu panu Strachovy za jiný pohled na parašutisty a odboj v Pardubicích který fungoval přímo pod nosem gestapa. Mensi poklona scenaristum Konasovym coz o to s latkou se popasovaly vcelku dobre ale zkomolit Hana Krupkova jak se opravdu jmenovala na Kroupova a přitom zanechat všem ostatním práva jména tahá za uši. ()

andy60

Druhý díl o něco lepší, než ten první, ale..., nemůžu si pomoct, ale mně ti paragáni moc hrdiny nepřipomínali. Možná proto, že ze všeho nejvíc je zajímalo, jak se dostat mladým paním do kalhotek a to za hrdinství zřejmě považovat nelze. Místy byl děj příliš rozvláčný a nezajímavý (především první díl) a těch mezilidských vtahů a charakterů tam bylo až příliš, na úkor dramatičnosti děje. ()

JanMarek

Dokonce i když pominu, jak neuvěřitelně to haní skutečné historické osobnosti, kterým tvůrci tohoto díla nejspíš nesahají ani po kotníky, tak i tak to stojí za prd. S historií to má společné snad jen kulisy, ale jinak je to jen laciná telenovela. Jediná emoce, kterou jsem za dobu filmu prožil, bylo vztek nad tím, jak to dokázali bravurně zprznit. Tuhle schopnost čeští tvůrci ovládají fakt dokonale. Chudáci odbojáři. ()

cyglos

Pohled a záměr scénáristů je zřejmý. Jedná se o jiný pohled na dobu a děj před a po atentátu. Herecké výkony některých jsou bez potřebného komentáře skvělé. Pokud někdo zakulhal, tak si myslím, že chyběl poradce, nebo režisérova zkušenost. Konspiraci si představuji jinak. Doba byla na stříhání hřebíků řitním otvorem a protagonisté pobíhají, jako by se nechumelilo. I tak je otázkou, zda se někteří nešli podívat jen kvůli pohledu na svlečenou Kláru Issovou. Bylo by to na 3,5 hvězd, ale na půlky se nehraje. . . ()

ChrisChilly

Film velmi kvalitně zpracovává téma odboje za druhé světové války. Nejvíce mě oslovil tím, že představuje opravdové hrdiny také v lidské podobě. Divák může vnímat některé jejich slabosti, které by ve většině děl zůstaly skryty za hrdinský štít. Také nám postupně odkrývá životy na první pohled obyčejných lidí, kteří byli zasaženi válkou. Opomenuto nesmí zůstat perfektní herecké obsazení, které pod režisérskou taktovkou pana Stracha ukázalo, co opravdu umí. ()