Bretaňská pohádka o vojáku Králíčkovi a kouzelném měšci, plášti a jablkách, které mu přinesly štěstí... Jednoho dne dojde voják (L. Mrkvička) k pobřeží. Má hlad a do oka mu padne strom s krásnými jablky. Jedno si utrhne a sní… V tu ránu mu narostou rohy. Jeho počínání sleduje dívka Čírka (L. Šafránková), která se nad mladíkem slituje – utrhne švestku a rohy mu zase zmizí. Vojáček se do půvabné dívky hned zakouká. Jenže na něj čeká jiný osud – odmala mu totiž nikdo neřekne jinak než Králíček, a tak mu bylo prý předpovězeno, že se jednoho dne stane králem. Smutná Čírka mu tedy daruje kouzelný plášť, jenž ho odnese k samotné princezně, která mu je souzená… A jak to s naším nešťastníkem dopadne? To už vám neprozradíme, na to se podívejte v dnešní pohádce, kterou napsal podle literární předlohy Ch. Deulina M. Čepelka a režie se v roce 1982 ujala S. Simonová. (Česká televize)

Finskej

Méně známá, ale zato dobře koukatelná studiovka, v jejíž hlavní dvojroli exceluje Libuše Šafránková. Kvalitně sekunduje Ladislav Mrkvička, takže nakonec právě pro herecké výkony obvyklá vada studiovek – totiž že jsou to studiovky – nevadí. ()

zdeny99

Mrkvička mi připomínal Jindřicha z PRINCEZNY ZE MLEJNA, který taky chtěl jen princeznu a ne obyčejnou holku ze mlejna, teda tady z rybárny. Pak tam měl podobný měšec dukátů jako Dlouhý v S ČERTY NEJSOU ŽERTY. Poslední co se dá zmínit, je dvojrole Šafránkové. Ovšem v celkovém kontextu studiové pohádky, která se odehrává na pár metrech s příšernými kulisami, to vypadá všechno strašně a nezajímavě. [510. hodnocení, 28. komentář, 60%] ()

Morgainne

Poměrně hezká pohádka o zlé princezně. Výborně ji zahrála L. Šafránková, která si ji vyloženě užívala, a dialogy mezi ní a Králíčkem také stojí za zmínku. ()

ostravak30

Od kovaného cimrmanologa bych čekal podstatně humornější kousek. Zápas Králíčka s meči za mříží připomínal baletní impresionistickou představu blouznícího mezulána. Libuška Šafránková byla výborná, za to Ladislav Mrkvička to trochu přeháněl s nadšením, ale protože je to výborný herec, tak předpokládám, že to je režijní nedokonalostí. Ty zahraniční pohádky nám nikdy nešly. Ono taky tvrdit, že jsme u moře rozhozením sítí a šuměním moře moc je tak trochu ohrané. Ani jsem netušil, že právě dle předlohy Charlese Deulina napsal Werich Tři veterány. Jenže tahle pohádka disponuje pouze studiovým provedením a průměrnými kostýmy. Ani ty nebyly zcela dotaženy. Když si Libuška Šafránková sundává šátek z rohů, ty se třepou jako sulc. A právě Libuši moc často nevidíme hrát mrchy. Ve dvojroli už vůbec ne. ()

Stejšn

Jedna z těch typických laciných studiových pohádek, kterých v 80. letech ČST vychrlila mraky. Děj byl o rok později excelentně zpracovaný v pohádce Tři veteráni. ()

Danulinda

Svým jednoduchým scénářem je to ideální Hodinovka pro děti, avšak i dospělý by neměl odcházet zklamaný už jen díky výborně zahrané dvojroli Libušky Šafránkové za zdatného sekundování Ládi Mrkvičky. ()

v3s

Od zasloužilého Cimrmana Miloně Čepelky, který je autorem scénáře jsem čekal trošku zajímavější kousek, ale možná je to "suchou" studiovou verzí a jakousi ohraností motivů z lépe zpracovaných pohádek ze stejné doby. Např. strom, který dělá rohy, vs. strom, který dělá velký nos z Tří veteránů, dvojrole Libuše Šafránkové v Třetím princi nebo cestovní plášť z Arabely. I toho Mrkvičku, který je nejdřív namyšlený a pak dostane rozum už jsem za poslední dobu viděl asi ve třetí pohádce. ()

smutnySermir

Tuhle pohadku mam hodne rad - primocare, kratke dilko, ktere se s nicim moc nemaze. Kulisy a triky spis prumer, ale skveli Mrkvicka s trochu moc odrzlou Safrankovou. Krasne to mezi Kralickem a Cirkou jiskri ... ()

Mirek555

Jednoznačnou hvězdou je Libuše Šafránková, která exceluje v dvojroli princezny a rybářky, které se v mnohém liší, ale v něčem jsou si podobné (nejen vizuálně). Myslím, že tuto pohádku si nejvíce vychutnají ženatí diváci (a vdané divačky) :-) . ()

horskejvlk

Ale jo, je to sranda Libuška jako mrcha je kouzelná a jako hodná milá. Studiovka za komančů klasika chudá na výpravu a bohatá na myšlenku. ()