Trhák

• angličtina Blockbuster
všetky plagáty
TV spot 1
Komédia / Hudobný
Československo, 1980, 94 min (Alternatívna 91 min)

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hana Zagorová, Josef Abrhám, Juraj Kukura, Waldemar Matuška, Laďka Kozderková, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Petr Čepek, Jiří Korn, Jiří Schelinger (viac)

Panu Jíšovi se podařilo udat na Barrandově svůj první scénář. Už ve fázi přípravných prací s hrůzou zjišťuje, že filmaři naprosto obešli jeho záměr - místo sondy do života současné vesnice připravují velkolepou hudební show, o níž jsou přesvědčeni, že bude divácký trhák. Hned první záběry hovoří za mnohé. Do obce Lipovec přijíždí elegán, kterého všichni místní funkcionáři i prostí občané vítají zpěvem a tancem, neboť tento kýžený odborník jim má svými progresivními metodami pomoci zvýšit hektarové výnosy. Natáčení pokračuje v podobném duchu a novopečený scenárista se nestačí divit... (oficiálny text distribútora)

remotrumpet

"Ten had tam vysloveně chybí!" - "To je právě to! Teď máte příležitost dokázat, že tady netáboříte zbytečně." - "Já dělám, že nevidím, ale vidím." A ja sa trhám na gauči... ()

Pompeius

Místo parodie vznikl ve skutečnosti film, který měl být parodován. Pár vtípků utopených v nekonečných estrádních hudebních vystoupeních tehdejších "hvězd" to nezachrání. ()

Honza__St.

Nesmrtelný "film o filmu" udělaný jako muzikál. Některé písničky jsou těžce triviální a možná až pitomé, ale jasně chápu, že s tím stylem byly napsané, takže i ty se povedly. O těch hitových ani nemluvě. Taky je zajímavý, že tehdy nebyl zdaleka takovej problém dát dohromady muzikanty popové, rockové, country a folkové, a další. Holt to kastování hudebních stylů přišlé ze Západu akorát uškodilo. A samozřejmě i nejedna kultovní scénka (v čele s výbuchem). Nic proti Kulovýmu blesku, ale ten je přes všechny kultovní hlášky až moc hořkej. Tohle je legrace, jak má být. ()

Producer

Obávám se že hodnotit tento film jako hudební je mýlka. Osobně bych ho zařadil mezi parodie. Konkrétně je to velmi chytrá parodie na socialistický filmový průmysl. Aneb když filmaři nemohli točit to co chtěli a museli točit blbosti, tak o tom alespoň natočili film. Zkuste si představit že z toho sestřihnete jen ty písničkové scény které mají být v tom jejich trháku, pak by to tu asi nebylo tak vysoce hodnocené. ()

Shadow

Trhák to asi nebude, ale je to pěkná a hlavně opravdu veselá komedie. Písničky i herci jsou úžasní. Roztrhané košile, zaražený pilot, scénárista ve stanu, nápadník přestrojený za babku či pařez, paní listonoška přilepná k oknu...tohle je tak bláznivé až je to úžasné. ()

Maurice

"Chci spát, zavřít knížku, i víčka, chci spát, svého tátu i strýčka si zda-a-a-át…","Když dítě škrtne zápalkou…","O maj láv, nám neni cizí…","Sexem sem sek…","Lasko, amore","Vzděláním jsem středoškolák, za lásku dám cokoliv…" Tak to jsou veršíky, který si budu nadosmrti pamatovat. Na tuhle zapomenutou frašku filmu o filmu nedám dopustit. Od úvodního castingu, přes scény "Emile, nezdá se ti, že ten hajný sem zanáší nevědecké názory" se do závěrečné premiéry vznášíme nad filmovým štábem, který upustil od původního prostého scénáře a snaží se natočit Trhák. Vždycky se na něj rád kouknu. Geniální slátanina která oblékla definici "meta" český kabát daleko dřív, než to slovo bylo v módě. ()

IvoP

Hlášky: "Paní Hurychová, já, a to je moje zvláštnost, si maltu vždycky míchám sám" (adeptem: Rudolf Hrušínský, ale nakonec Václav Lohniský, neb se jim na to hodil víc) "Pavle, já vás nepoznávám, vzpamatujte se, vždyť jste řezník!" "Ne Pavle, nemohu" "Já vím, vám vadí, že jsem uzenář a řezník" "to by v manželství nevadilo. Ale vy nejste muž, který by byl ženě oporou" "Ale proč? Proč?" "Muž, který se bojí Sněhurky a sedmi trpaslíků...." "Tak Sněhurky se nebojím" "Zedník Merunka je takový vesnický šizuňk, na melouchách šidí maltu a z ušetřeného materiálu si staví svůj dům" => je to vidět v tom, jak ten film promítají (je tam dům s nápisem "Merunka sobě", zní tam píseň "Zde staví zedník Merunka, on dělá od slunka do slunka, on dělá od nevidím do nevidím a vůbec se za to nestydí" a pobíhá tam se slepicemi Jaroslav Čejka jako maxislepice). ()

Ludva

[2009-06-02] * Nebýt několika nesnesitelných písniček (především v první půlce), neváhal bych s plným ohodnocením. Není divu, když jde o scénář od Cimrmanů, kteří si i zahráli významné vedlejší role. Ze skvělých postav (a že jich tu je!) bych ale nejvýše vyzdvihnul produkčního Petra Čepka. Každá scéna s ním je více než vynikající, i když třeba ani nemluví (jako např. dokonale sehraná honička po výbuchu kulis). Ovšem k nezapomenutelným patří jeho cholerické entrée: Kravina na kvadrát! Debilní paskvil! Výplod šílence! Neumětelové! (načež ředitel vesele oznamuje scénáristovi: Tak, bude se to točit. Všicni jsou nadšeni. To byl produkční, ten co tu byl.) ()

vojtazz

Vše kromě scének a písniček dobré. Ale scénky a písničky zabírají 90% stopáže. Ač míněny recesisticky, pro mě nesnesitelné. ()

katerinek

Film, na který se pokaždé ráda podívám a vždy si vzpomenu na Jožina z bažin :) Rozveselí, potěší a upřímně se zasměju hloupým vtipům. Budu sentimentální a u písničky "Znám tu louku voňavou" se zasním. ()

rein

Najlepší muzikál aký som kedy videla. Nádherné pesníčky, vtipný dej filmu a Ladislav Smoljak nemá chybu v tej úlohe režiséra :D Na ňom by som sa vedela smiať celé hodiny :D :D :D ()

Lucie505

Já se na tuhle zdařilou bláznivinu musela podívat několikrát, abych jí propadla. Nejdřív mi v hlavě utkvěly písničky, později hlášky, a nakonec jsem si film zamilovala, nejen pro dokonalou písničku hajného a dcer! S každým dalším shlédnutím objevuji nové a nové skvělé detaily. Navíc je hezké, jak dokázali tvůrci využít českého jazyka. Jen pan Kukura je mi tu nanejvíc nesympatický.. ()

Ferguson

Reportér::"Jak se Vám spolupracuje s režisérem Kohoutkem" Scénarista:"Tak ano, ale příště bych raději spolupracoval s někým jiným" ()