Mladého a úspešného viceprezidenta banky Andyho Dufresnea (Tim Robbins) v roku 1946 odsúdia na doživotie za vraždu svojej manželky a jej milenca. On sám síce tvrdí, že je nevinný, ale nedokáže to na súde preukázať. Dostane sa do väznice Shawshank, kde sú všetci na doživotie. Dočká sa šikanovania, depresií, tvrdej práce, ale postupne sa adaptuje a spriatelí sa s Redom (Morgan Freeman), černošským väzňom, ktorý ako jediný priznáva, že je vinný. Po nejakom čase pomôže Andy jednému dozorcovi vyriešiť problém s daňovým priznaním. A netrvá dlho a stane sa vyhľadávaným daňovým poradcom nielen všetkých dozorcov, ale predovšetkým riaditeľa väznice, pokryteckého a zákerného Nortona (Bob Gunton). S Andyho pomocou rozbehne Norton neuveriteľné finančné machinácie a podnikateľské aktivity, na ktorých fantasticky zarába. Andy sa tak stane prominentným väzňom. Nečakaný obrat nastane vo chvíli, keď jeden z nových väzňov, mladý Tommy, rozpráva Andymu o človeku, s ktorým sedel v inej väznici, a ten sa priznal, že zavraždil Andyho ženu a jej milenca. Andy chce okamžite obnoviť svoj proces, ale narazí na tvrdý odpor riaditeľa Nortona. Ten si nemôže dovoliť o Andyho prísť, ale nielen pre svoje kšefty, ale ja zo strachu, že Andy by mohol na slobode prehovoriť o riaditeľových podvodoch. Andy sa tak znovu ocitne na dne, ale nie je taký hlúpy, ani bezmocný, ako si Norton myslí. Dokáže totiž využiť svoje schopnosti finančného poradcu najmä pre seba, a tak má teraz v rukách kľúč k veľkému majetku. Po celý čas si tiež tajne kope dieru, aby z väznice ušiel... (TV JOJ)

Veledílo, které si zaslouží první místo na CSFD a druhé na IMDB. Film o odhodlání nespravedlivě odsouzeného Andyho Dufrena, který ani ve vězení neztrací naději a chut do života. Na svobodě čistý jako sníh a až vězení z něj udělalo kriminálníka:) Divak se ani minutu nenudí - spousta vezenských filmů je jen o tom jak se tam mezi sebou vězni brutálně mlátí. Ne tento. Jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl ()

JamesLeon

Frank Darabont se mi nesmazatelně zapsal do paměti už Zelenou mílí, kterou jsem viděl dříve, ale tímto filmem mě dostal... Red je jedna z mých oblíbených filmových postav, ale to samé bych mohl říct o Andym. Prostě skvělá dvojka.. A ten závěr.. Krásné.. ()

Šindy

Naprosto nádherný film, který pohladí po duši a taky jediný film z vězeňského prostředí, který nepůsobí depresivně, ale naopak vyřazuje pozitivní energii. Nádherná chemie Morgena Freemana a Tima Robbinse. K tomuhle počinu se nedá říct nic jiného než nádhera. Pokud se někomu stalo, že ho ještě neviděl, tak okamžite až naklusat do půjčovny. Tohle se musí vidět. Škoda, že ve stejný rok byl i Forrest Gump. Shawshank si určitě nějakýho plešouna zasloužil. Ale i bez Oscara se jedná o jeden z nejhezčích filmů, které kdy někdo natočil. Díky za to. ()

winstonik

Mydlová opera o strašne dobrých väzňoch a ich strašne zlom riaditeľovi, alebo ak chcete, návod na to, ako presvedčiť diváka, že fyzikálne zákony prestali existovať. Po Boratovi sa však už nečudujem ničomu: ani tomu, ako môže byť tuctový melodramatický thriller najlepšie hodnoteným filmom na ČSFD. ()

Taffey

Víte co? Už se mi tady začínají zajídat řeči o jakýchsi adaptacích. Když se dívám na film, dívám se na film. Když čtu knihu, tak čtu knihu. Nezajímá mě, do jaké míry koresponduje film s jeho literární předlohou. Když tady tak čtu hodnocení některých jedinců, mám pocit, že jsem nesečtělý trouba s obrovskými mezerami v kulturním vzdělání. Když si vezmu některé z Vás, tak tipuji na invalidní důchodce, protože aby někdo přečetl třikrát knihu, pak viděl pětkrát film a to u každého druhého hodnoceného filmu, to se musí flákat doma a nedělat nic jiného. Jsem přesvědčen o tom, že na tomto serveru funguje stádnost stejně, jako na jiných serverech, kde se něco hodnotí. Stačí, aby první dal plný knedlík a hned je těch plných knedlíků celá houšť. Vykoupení je sice výborný film, ale že by to měl být nejlepší film ze všech hodnocených, tomu nemohu uvěřit. Je to dost neuvěřitelný film. Dávám 3+1/2 hvězdičky. Na druhé straně je to druhý film za posledních 10 let, který mě rozplakal. Na konci, když Freeman jde po pláži k Robbinsovi. Ale abych nebyl jen nagativista. V porovnání s usmrkaným a uslzeným kýčem stejného rejži, Zelenou mílí, je Shawshank naprostá bomba. ()

Filisthin

Tak je lepší Gump nebo Shawsank? :) U mě vyhrává Darabontův snímek, který je přeplněn pozitivní energií navzdory osudu představitelů (kdy v Gumpovi to je navzdory nízké inteligenci). Úžasná kamera, scénář a hlavně... tak skvělý snímek jako debut?! :) Oblíbené scény: Pokus o vraždu ve věznici starým vězněm, konec na pláži, scéna u zídky ()

smajly

Co dalšího by se o tomto filmu tak mohlo napsat? Asi jen to, že když se na něj dokoukáte, už se těšíte, až si ho za nějakou dobu pustíte znovu. Filmy o útěku z vězení se někdy mohou zdát, jako by byly tvořeny přes kopírák. Nikde ale nejsou poměry ve vězení vyobrazeny tak dokonale. Zápletka je navíc neotřelá a vtáhne vás do děje o to víc. Zaručeně se u filmu nebudete nudit ani minutu a to je při jeho 142 minutách už hodně velké plus. ()

Tamdydam

Popravdě řečeno, bych nikdy nečekal, že právě tento film se octne až na samé špici zdejšího hodnocení. Ale nakonec, proč ne? Viděl jsem ho strašně dávno a zhltnul od začátku do konce jak malinu. Po hodně dlouhé době se zas objevil film, kterému jsem neměl co vyknout ( dobře, kanalizační roura proražená šutrem mi neseděla, ale nad to se dokážu povznést ). A kolik jsem takových filmů mezi těmi desítkami špatných, podprůměrných a průměrných od té doby viděl? Bohužel nevím, ale rozhodně zoufale málo. Takže ať se tento nenápadný snímek klidně sluní na špici dál. ()

Petus

Vykoupení je pro mě něco jako láska, není to jen povrchní zamilovanost, která po chvíli vyprchá, ale skutečná láska, která časem sílí a s každým novým pohledem nás utvrzuje v tom, že TO JE ONO. Vykoupení pro mě není filmem, u kterého obdivuju dokonalost jeho zpracování (preciznost režie, kamery nebo střihu), pro mě je tenhle film o pocitu. O pocitu, který ve mně vyvolává pohled na osud dvou chlapů, se kterýma bych šla kamkoli by mě zavedli a ještě k tomu ochotně a ráda. Tenhle film si pustím vždycky, když se cítím mizerně nebo smutně, zkrátka kdykoli mám pocit, že potřebuju trochu povzbudit a pohladit po duši, a po jeho shlédnutí vždycky jen omámeně sedím, na tváři melancholický úsměv, v hlavě příjemně prázdno, vlhko v koutcích očí a na tvářích a u srdce tak příjemný hřejivý pocit, který mi říká, že to všechno není vlastně tak úplně na h… Tohle pro mě znamená Vykoupení. A na to je jakýkoli počet hvězdiček prostě málo. ()

xenopus

Když jsem film viděl poprvé, nelíbil se mi natolik, abych mu dal plné hodnocení - emocionálně mě minul. Asi za dva roky později jsem na něj kouknul znova a po cca půl hodině si říkám, jak je možné tomuhle snímku nedat plné. Ale po skončení produkce opět ten stejný příběh - druhá půlka docela nuda (zvlášť když víte, jak to dopadne) a opět pocit, že sleduji film, který chodí kolem a do mě prostě nechce vlézt. Počkáme další dva roky - a nebo taky ne - nechápu, proč bych měl dávat druhou druhou šanci fimu, u kterého se moc nepobavím, vůbec si nepobrečím a docela často zívám... A to sráží moje 4* na ještě slabší - i když myšlenku, scénář, režii i herectví zúčastněných stále hodnotím vysoko. ()

JohnVodka

Film který nezklame, myšlenka která neomrzí a příběh který nadchne. Tim Robbins a Morgan Freeman se zhostili svých postav naprosto dokonale a úspěch tohoto filmu leží z velké části právě na jejich bedrech. Režie, kamera i scény pro mne byly zážitkem nepopsatelným. Přestože patřím mezi ty otrlejší, zacloumal se mnou tento film opravdu řádně. A proto se na Shawshank podívám znovu, a ještě jednou a budu vědět že se mi neomrzí, protože prostě nemůže. ()

Robbi

K některým filmům se vlastně nic dodat nedá, protože každé slovo chvály je vlastně zbytečné. Přesto tenhle film je v mém životě důležitý i proto, že byl na začátku jedné zásadní etapy, pak proto, že je naprosto fantastický, kromě Tima Robbinse, který mě už zaujal rolí Boba Robertse jsem byl skutečně nadšený i vedlejšími rolemi Clancyho Browna a Williama Sadlera, a v neposlední řadě má překrásné poselství - pokud něčemu věříte a nepřestanete, neznamená to ještě, že to skutečně získáte, ale váš život nebude prázdný a zbytečný. A abych odlehčil to, co mě usvědčí z faktu, že tenhle film je opravdu jedním z nejlepších, musím sem dát svou nejoblíbenější hlášku: Co je to? Hrabě monte chroustá? - Hrabě Monte Christo! - Vo čem to je? - O chlapíkovi, co utekl z vězení. - Aha, takže tuhle knížku řadíme do naučné literatury. ()

DjMetal

Ja som cely film nepovedal ani slovo a ked som chcel prehovorit, tak som nevedel co mam povedat. Tento 142 minutovy film od rezisera Franka Darabonta, ktory ma vo svojej rezii aj Zelenu milu by som mohol povedat, ze tieto dva filmy su moje naj filmy co som kedy videl. Pri tomto som bol v napati,co kde ako.V Zelenej mili som plakal.Pozrie si ho hocikedy,ked mam dost casu a vzdy mam tie iste pocity ako ked som ho pozeral prvy krat.Je to neopisatelne, ako to Andy Dufresne (Tim Robins) zvlada v Shawshanku.Kebyze tu je viac hviezdiciek tak to ma u mna plny pocet vzdy. ()

prochy10

Film, který se bude líbit vždy. Skvělý příběh, působivé prostředí, fantastičtí herci v čele s Timem Robbinsem, který byl pro mě do té doby neznámý a překvapivý konec......Pravdou sice je zdlouhavý děj, ale ten je pro celý příběh stěžejní. ()

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

Nová kingovka nabírá Hiddlestona s Hamillem

09.05.2023

Fanoušci Stephena Kinga by měli zbystřit, následující filmová novinka by jim totiž mohla udělat velkou radost. Do adaptace povídky The Life of Chuck byli totiž čerstvě obsazeni herci Tom Hiddleston … (viac)

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Sněhurka a Darabont

Sněhurka a Darabont

27.06.2014

Na návrat Franka Darabonta k celovečerním filmům čekáme dlouhých 7 let. Režisér Vykoupení z věznice Shawshank, Zelené míle nebo Mlhy se v posledních letech usídlil v televizi, kde vzkřísil zombie… (viac)

Darabontova procházka s mrtvolami

Darabontova procházka s mrtvolami

13.08.2009

Známe ho především jako tvůrce Vykoupení z věznice Shawshank, ale Frank Darabont se odjakživa rád brodil především zatuchlými hororovými vodami. Začínal jako scenárista třetí Noční můry, druhé Mouchy… (viac)