Reklama

Reklama

Klimatické zariadenie má poruchu

(TV film)
všetky plagáty
Dokumentárny / Krátkometrážny
Slovensko, 2005, 38 min

Obsahy(1)

Dokumentárny film sa netradičným spôsobom pozerá na zmeny klímy, kvôli ktorým sa aj v strednej Európe počasie "zbláznilo." Stredná Európa leží v miernom klimatickom pásme. Preň je charakteristické rovnomerne rozložené zrážky  či odlišné štyri ročné obdobia. Ako to, že táto charakteristika nie vždy a nie všade platí? Prečo sa počasie zbláznilo? Čo sa stalo s klímou, keď aj mierne pásmo sužujú povodne, suchá, požiare, víchrice a začínajú sa objavovať tornáda? Spôsobuje klimatickú zmenu vysoká produkcia skleníkových plynov, alebo máme aj iné problémy? Dokumentárny film Klimatické zariadenie má poruchu upozorňuje na ďalšie faktory, spúšťajúce extrémne prejavy počasia - prívalové dažde, víchrice či extrémne suchá. Prináša netradičný pohľad na zmeny klímy. Zem má stále menej transpirujúcich rastlín, krajinu nemá čo chladiť. Atmosféra sa nad vysušenými územiami prehrieva. To všetko vyvoláva chaos v počasí. Dokumentárny film Klimatické zariadenie má poruchu prináša tvrdé, ale reálne fakty: Ak by človek znížil produkciu skleníkových plynov hoci aj zajtra, efekt z takej zmeny by sme pocítili o takmer sto rokov? Čo môže človek spraviť?  Môže sa len prizerať na zaliate územia a horiace lesy alebo má aj inú možnosť? Autorka dokumentárneho filmu po povodniach v roku 2002 začala pátrať po skutočných príčinách extrémnych prejavov počasia. Riešenia, ktoré nastoľuje, sú možno pre mnohých všeobecne známe. Len na ne úplne zabudli.  Dokumentárny film Klimatické zariadenie má poruchu ich pripomína a ponúka jednoduché a lacné riešenia. A dáva ľuďom nádej. (RTVS)

(viac)

Recenzie (8)

whack 

všetky recenzie používateľa

Slovenský dokument, ktorý približuje to, ako sa civilizácia a poľnohospodárstvo podieľa na súčasnej klimatickej zmene, emisiách skleníkových plynov. Hovorí, prečo je neudržateľné budovať betónové lúky na úkor zelene, jednoducho vysvetľuje dôležitosť rastlinstva pre klímu, hovorí aj o nezodpovednom hospodárstve. Po skvelom dokumente Znečistenie ovzdušia na Slovensku je tento dokument ďalším dôležitým odkazom pre všetkých ľudí. ()

genetique 

všetky recenzie používateľa

Skvelý, malý dokument. Ďalší z mnohých (a pritom je ich asi stále ešte málo), ktorý poukazuje na súčasnú problematiku, ktorá má dnes už celosvetový charakter a bohužiaľ, ako vidíme, nemálo sa dotýka aj Slovenska. Trefné doplnenie dokumentu 'An Inconvenient Truth', trošku z iného pohľadu, no takisto znepokojivé a aktuálne. 80%. ()

Marek1991 

všetky recenzie používateľa

Naozaj zaujímavý pohľad na to, prečo sú záplavy, kedy sú najväčšie, len prečo vždy zostane u nás len u rečí a neurobí sa niečo v praxi a tiež sa to nekonfrontuje s rôznymi protinázormi, to je už asi na iný film. Niečo nové som sa dozvedel, najmä ohľadom toho dobrého vsakovania vody pri mokrej pôde, niečo som si uvedomil lepšie, napríklad význam terás, ale ako celok je to krôčik od ozajstného dokumentu, ktorý by túto tému poriadne rozobral. Nechápem tej krátkej minutáži, tým to celé pokazili, ale odbornosť a podané názory tomu nemožno veľmi vytknúť. ()

rastlinka 

všetky recenzie používateľa

Všimli ste si, že jar a jeseň v poslendých rokoch už ani nie je, však? A že povodní a veterných smrští je každým rokom viac a sú intenzívnejšie? Tu sú príčiny týchto javov pekne "polopatisticky" vysvetlené. Odporúčam tento poučný dokument púšťať žiakom na ZŠ a SŠ v rámci vyučovania. A tiež kompetentným, ktorí majú moc to ako-tak regulovať, avšak ktorí majú tieto obrovské (!) zmeny nášho počasia stále očividne v paži. ()

blitzer 

všetky recenzie používateľa

Pohled na globální změny klimatu optikou vodního hospodářství - nedostatek vodních ploch a nedostatek rostin způsobují globální oteplování (rostliny zachycují vodu, která ochlazuje klima a pohlcuje skleníkové plyny; naopak na betonových a asfaltových plochách dochází k ohřevu povrchu). Jestli je tohle příčina GW, tak nevím proč páni akademici zároveň nevyzvali k zastavení šílenství ohledně redukce CO2, tedy plynu, díky kterému probíhá fotosyntéza. Daleko zajímavější a přínosnější mi přišel pohled na úlohu vody v krajině v souvislosti s povodněmi - kvůli napřímení vodních toků, odstranění mezí a pěstování stepních plodin půda eroduje a nemá takovou schopnost vsakovat a zadržovat vodu, kvůli čemuž dochází častěji k povodním. Co mi v dokumentu chybělo byla polemika ohledně té části s GW a taky mi vadily některé účelově vyložené informace, např. že před 170 lety bylo na světě víc lesů než dnes - to je možná pravda, ale na území ČR (popř. Slovenska, o které jde v dokumentu především) bylo tehdy určitě méně lesů než dnes. ()

sumperacek 

všetky recenzie používateľa

Velmi zajímavý pohled na ekologickou problematiku. Sice se stále mluví pořád o jedné věci, ale mnoho lidí by tento dokument potřebovalo vidět. ()

Reklama

Reklama