Sluha Jeho Veličenstva

• Rusko Sluga Gosudarev (viac)
Rusko, 2007, 117 min

Réžia:

Oleg Rjaskov

Scenár:

Oleg Rjaskov

Dmitrij Miller, Alexej Čadov, Alexandr Bucharov, Xenija Kňazeva, Olga Arntgolc, Jelena Plaksina, Nina Loščinina, Irina Barinova, Jekatěrina Olkina (viac)

Evropa, 1709. V právě probíhající válce mezi Švédskem a Ruskem byli dva francouzští duelanti vyhoštěni ze země: jeden k carskému vojsku a druhý ke švédskému. Ačkoliv jsou odděleni, osud s nimi ještě neskončil... Dobrodružný příběh na pozadí velkolepé historické fresky nabízí jedinečnou podívanou! (oficiálny text distribútora)

brumbrum

Kravina jak mraky. Lacno spravene, zli herci, nic sa tam nedeje; len muzika je furt akoze super-napinava, az sa clovek divi, ze co akoze previdel :-D. Nedalo sa to dopozerat, po temer hodine sme to ukoncili. 1* z milosti. ()

Kakho-oto

První půlhodinka byla vyloženě průměrná až nudná, ale to co přišlo poté mě nakonec přimělo udělit tomuto ruskému filmu plný počet pěti hvězdiček. Sympatičtí herci, krásné kostýmy, velkolepě natočená bitva u Poltavy, vlastně všechny akce dobře zvládnuté, originální nápad s vysláním dvou Francouzů - jednoho k Rusům, druhého ke Švédům, ne úplně jednostranné pojetí příběhu - Polka nemilosrdně zabíjející Rusy k tomu měla racionální důvody, vhodný humor a ne zrovna šťastný konec. Ruská proputinovská historička Natalija Naročnickaja si v jedné knize stěžovala, že se v Rusku zcela zapomíná na významná výročí apod. Jmenovala i bitvu u Poltavy a vida - teď je tato řež natočená k výročí 300 let od jejího uskutečnění (1709). Sluha jejího veličenstva je zkrátka lepší než Bathory, ačkoliv jsem si po té půlhodince myslel opak. 90 % ()

Karmin

No, je to takový Gibsonův Patriot v ruském kabátě. Pro Rusy je to jiste pamětihodný historický vlastivědný snímek, i když je tam musí jistě hrozně otravovat prostřihy do Versailles, kde se mluví výhradně francouzsky. Pro Čechy spíš taková kulisa pro víkendové odpolední žehlení. Trvá to 2 hodiny, prvních 40 minut se neděje nic. Za celou dobu si užijeme především ruských lesů, vod a strání. Pak je tam ještě kupa násilí, polští banditi, neprůstřelný ruský vlastenec z rodu Ilji Muromce, dva Francouzi, kteří spolu mají dva hezky svižné duely na kordy, jedna veliká dost realistická bitva se Švédy (u Poltavy) a to je asi tak všechno. Rusové na mě působili jako neskuteční burani, v čele s buranským carem Petrem Velikým. Kdybych se nezajímal o tehdejší způsoby života (a válčení), asi by mě to neoslovilo. ()

Zevon

Slušné herecké výkony, děj má spád, má to všechno hlavu a patu. Přesto nevím proč, ale čtyři dát nemohu. Snad pro snahu učesat film po americkém způsobu, kterou je cítit v pozadí. Každopádně jsem se díval s chutí, nenudil jsem se a byl jsem spokojen. Nezůstalo však ve mě nic, s čím bych film spojoval proto, abych se mu obloukem vyhnul, ale také nic, co bych v něm mohl objevit a vrátit se k němu, anebo, jak se říká maňana, což znamená možná, někdy, jasně že jo, nebo také nikdy. ()

Rincewind

No tak já vážně nevím...na tenhle film jsem se těšil a dost mě zklamal. Jasně, je to válečný film, bitevní scény se rozhodně povedly, zvlášť Poltava. Zápletka je taky celkem zajímavá a děj má slušné tempo. Ale... co mě na celém filmu místy hodně vadilo, to byla hudba. Určitě nebyla špatná, ale občas jsem měl pocit, že si snad zvukař spletl scény - naprosto se do nich nehodila. V úsecích, kdy se nic moc nedělo, zněla hudba, která měla podporovat napětí a naopak, v akčních scénách skoro nebyla slyšet. To, co mi na tomhle filmu vadilo rozhodně nejvíc, byla nevyváženost v historických reáliích. Vím, že asi dost šťourám, ale film je evidentně míněn jako historický. A když už si dali tvůrci záležet na všech těch kostýmech, pletichářské atmosféře Versailles a mnohojazyčnosti (každý mluví tím jazykem, který jeho postava mluvit má; francouzština je opravdu používána jako dorozumívací jazyk, takže se jí domluví francouzský i německý šlechtic a švédští důstojníci, ale Francouz je v matičce Rusi totálně mimo), mohli být důslední ve všem a vyvarovat se některých zbytečných chyb - např. si nemyslím, že 71letý Ludvík XIV. vypadal v roce 1709 tak mladě, že car Petr I., který v mládí pobýval dva roky inkognito v Evropě, by Francouzovi nerozumněl ani slovo a koukal na něj jak na zjevení, nebo že mladá francouzská šlechtična se vydá do neznámé východní Evropy jako na výlet, jen tak sama. A ještě poznámka...ten ruský o chviličku opožděný dabing, kdykoliv se mluvilo jinak než rusky...to je hrozný zlozvyk. Jen ať se Rusové naučí číst titulky! ()

Acrobat

V poriadku, nebudeme tu odpľúvať pre ´68, a odhliadnuc od predtým videného povedzme, že Rusi to dokázali. 1612 bol ničím nevytŕčajúci priemer, Mongolom, či Nomádom si buchli do mechu s odkazom „Hej, aj my sme tu“! Sluha Jeho Veličenstva je film patriaci do balíka filmov, kde mi ide o život. Milujem históriu, dejiny. Históriu nemožno meniť, možno sa z nej len poučiť. Základným prvkom filmu, na ktorom je posadený celý úspech je ten, že nevyzerá ako ruský. Paradoxne. Výborné ťahy, skvelý herci, extrémne kreatívna výprava a aj kostýmy. Šermiarske súboje menej ale skvelé. K tomu všetkému duch lesa, potýčky, zrady, prepadnutie poľskej dediny, uhladený Francúz a typický Rus. Apropo Rusi a ich vtedajšie rozpoloženie je stvárnené výborne. Nezriadení Rusi (a štát ako celok) a „ubermenschský“ Švédi. K pôžitku patrí Poltava, kde všetko vrcholí. Popracovať na strihu, vysvetliť čierne oddelenie scén a lepšie využitie žien (hoci niekomu môže absencia romantiky vyhovovať). No napríklad obesenie nebolo také promptné a nechutné od čias Amona Gotha. Rusi bravó! Zážitok veľký i zaslúžený a prvá chuťovka Vianoc 2012. (videné 27.12.2012, STV1) ()

diodoros

Dobrodružno-romantický film o dvoch francúzskych duelantoch rozhádaných kvôli jednej žene, ktorých kráľ Ľudovít XIV. poslal za trest do exilu - jedného k Rusom, druhého ku Švédom (počas Veľkej severnej vojny) s pomerne nepríjemnou depešou, pričom pochopiteľne prežívajú rôzne dobrodružstvá (a nachádzajú nových priateľov), jednak na nebezpečnej ceste a jednak kvôli samotnej cudzine, s ktorou sa musia zženštilí chevaliéri postupne zžiť. Plus do toho vkročí ona príčina problémov, na ktorú samozrejme ruský exilant nedokáže zabudnúť a ktorá sa vydá ním, lebo ako inak tiež nedokáže zabudnúť... Ale inak je to celkom realistický film (okrem scén s hlavnými hrdinami, na ktorých môže páliť aj 20 Švédov, ale aj tak sa ani jeden netrafí), ktorý výborne zapadá do histórie a na jej pozadí sa odohráva úspešne. Zobrazenie reálií je verné, kostýmy a rekvizity sú kvalitné a konflikt je zobrazený obojstranne - nie sú tu iba dobrí pravoslávni Rusi a zlí všetci ostatní pohania, ale je tu aj miesto pre realistický postoj (na rozdiel od väčšiny ruských filmov). čo si zaslúži pochvalu. Rovnako si zaslúži pochvalu aj neamerické zaobchádzanie s postavami a neskrývané ale realistické zobrazenie násilia, či už v záverečnej výborne natočenej bitke pri Poltave alebo pri scénach popráv a menších bojových scénach. Francúzske scény sú síce trochu únavné (sčasti aj kvôli ruskému voice-overu), ale inak je to výborný realistický a príjemný dobrodružno-romantický film. (Malá poznámka - Bluray verzia je oproti DVD skrátená resp. zostrihaná asi o 10 minút) ()

Evzeni1

1.dabing ■■■■ Na českém znění spolupracovali Jan Vondráček, Ivan Jiřík, Jaroslav Kaňkovský, Jana Páleníčková, NicolaVotočková, Jaroslav Horák, Hana Krtičková, Libor Terš, Pavel Vondra, Ivo Novák, Marek Libert, Martin Stránský, Ludvík Král, Radek Hoppe, Jana Altmanová a další. PŘEKLAD : Marina Bačkovská. VÝROBA : Petra Nekvindová. ZVUK : Martin Porubský. PRODUKCE : Milan Soták. ÚPRAVA DIALOGU A REŽIE ČESKÉHO ZNĚNÍ : Hana Krtičková. Vyrobilo pro Hollywood Classic Entertainment Saga TV s.r.o. 2008 ()

PaRi

Milé překvapení a poctivý pokus o historický film. Bitva u Poltavy je skvěle nasnímaná a Petr Veliký je podobou dokonalý. Po druhém shlédnutí, přidávám hvězdičku. ()

nmarca

Film připomínající slavnou éru francouzských historických dobrodružných filmů 50. a 60. let (např. s Jeanem Maraisem), s nerealistickým dějem a digitálními efekty hodícími se spíš do nějaké fantasy. Děj ubíhal celkem rychle, a Griška Voronov byl docela sympaťák. ()

DJ Kritik

Pokiaľ sa chcete dozvedieť niečo o vojne medzi Petrom I a Karolom Švédskym, tak v tomto filme to nenájdete. Celý konflikt tu tvori len kulisu a nosná téma je položená práve na osudy francúzskeho šľachtica, ktorý sa znepáčil kráľovi. Tento film je hlavne film dobrodružno-romantický, i keď niektoré scény sú pre tento žáner až netypicky realistické. Napodiv jeho dĺžke nie je rozpracovaný žiaden motív. Dej v podstate pláva v neurčite, ale je zaujímavý a chytľavý. Má svižný spád a vhodne zvolených predstaviteľov. Ak ho porovnám s filmami poslednej doby ako boli Mongol, Nomád alebo 1612 chronika.... je dejovo prázdnejší a viac točený "komerčným" spôsobom. Ja osobne by som dal prednosť, typicky ruskému poňatiu histórie. Život Petra I bol bohatý na veľké zmeny v Rusku a o jeho živote by sa dal natočiť nejeden veľkofilm, preto čakám, že v neďalekej budúcnosti sa aj tak stane a ak sa bude vyvíjať ruská kinematografia týmto smerom bude to len na prospech pre všetkých milovníkov filmu. ()

monty.cl

Velice slušný historický akční film! Po pomalejším začátku se to pěkně rozjede až do velkolepé finální bitvy, dvě hoďky mi utekly jak voda. Kvalitní výprava, parádní souboje(efektní zpomalovačky),tak akorát krve-prostě hodně dobrý pokoukání. 75% ()

helrohir

História patrí na filmovom poli medzi moje najobľúbenejšie témy, lenže v tomto prípade moje očakávania neboli naplnené. Príbeh ma veľmi nezaujal, scenár mi pripadal tak trocha nedotiahnutý, najmä v dejovej linke s poľským odbojom, nuž a ani hlavné postavy ma nepresvedčili o kvalitách filmu. Na druhej strane musím uznať, že tvorcovia si dali záležať na veľkolepej výprave a najmä na záverečnej bitke u Poltavy, kvôli ktorej neľutujem, že som si tento film pozrel a pravdepodobne by som si ho (nikedy v budúcnosti) pozrel znova. ()

Saljack

Asi jsem sledoval prvních 20 minut na půl oka a prostě jsem už nepochopil konec. Až do konce jsem nevěděl jestli je to Rus nebo Švéd. Proto dávám jenom 2* film je na mě prostě moc zmatený. ()

pegg

Vcelku povedené historickédobrodružné tak trošku drama, ve kterém je vidět že nejenom američané dokážou vytvořit kvalitní akční scénu. Šermířské souboje jsou opravdu na úrovni stejně jako kvalitně odvedená práce komparzu při závěrečné bitvě. Ve filmu není žádná větší myšlenka, jedná se spíše o povedenější odpočinkový film. 4* za to že je to téměř evropský film, jinak bych dal 3* ... 70% ()

aannemer

Jedním slovem perfektní. Velkofilm jak má být. Bitevní scéna na konci je naprosto deprimující, šiky vojáků bez jakéhokoli krytí jdou na jatka... Francouz si povídá s Rusem, ani jeden tomu druhému nerozumí. Ve filmu dále zazní i švédština, polština a němčina. Jo, příznivci dabingu si to asi moc neužijí. ()