Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Tvorbu Terence Malicka teda nemam este vobec zmapovanu, ale podla tohoto filmu teda asi nemam vela ocakavat. Velmi tazko znesitelny podpriemer, v ktorom hra Brad Pitt, ale fakt som ten zaver nepochopil. To bude tym, ze som hororovy funda a funda kvalitneho noir filmu /Sunset Boulevard, Big Sleep, Big Steal/ a nie tychto filmov. 35 % ()

Rocky88

Ze začátku hodně tuhé sousto, ze kterého, když ho člověk rozžvýká, převažují negativní pocity nad radostí z rozžvýkání. Po vesmírné symfonii a pár dalších minutách, však už tohle sousto začíná být stravitelnější a konzumentsky vděčnější. ... Tolik má gastronomická vložka... Malick zde chtěl až moc filozofovat, což často vedlo až k nesmyslnosti. Hlavně trapné šeptání a slovo "Hospodin" v každé druhé větě je něco, co ateistickou část populace nemá šanci zaujmout. Film je bez příběhu, což na škodu není, každý si z filmu odnese své a bude si během promítání vybavovat své zážitky ekvivalentní situacím ze scény. Paradoxně mi chybělo asi 10 - 20 dalších minut, jelikož se Malick mohl na konci víc položit do smrti. Film je prostě utnut a nashle, takže ve finále vlastně nic neřekne. Dvě hvězdy dávám tak za obrazovou složku a hudbu, kde samozřejmě vyčnívá Vltava. ()

Aelita

Ano, takový bergmanovsko-reggiovsko-tarkovského hezký filmeček o obyčejném božím životě v božím světě, přičemž reggovská část byla, alespoň pro mne, nejhezčí - klidně by mohla trvat až do konce filmu. Co divákům tento film vlastně říká? Ten, kdo možný partnerský život má před sebou, při sledování filmu si vybavuje vlastní dětství a teprve se snaží vcítit do rodičovství. Ten, kdo partnerství a rodičovství právě žije, ví, jaké to je. Ten, kdo to již prožil, má vlastní vzpomínky. Nic víc film nenabízí. A pokud lidé odcházejí z kinosálu během promítání, není to dané jejích neslušností a nekultivovaností, ale tím, že triviálnost tohoto filmu je placatá jak vše skutečně reliéfní, co Amerika transformovala do své kultury z jiných kultur v duchu snadné a rychlé použitelnosti. Tento film bych přirovnala k instantní kávě nebo spíše k šumivé tabletě na bolavou dušičku - rozpustit a spolknout - bez přemýšlení, protože autor již vše promyslel za nás. ___ Ano, Malick natočil hezký film na téma Já a mé dětství, ale proč se na jeho vzpomínky mám dívat já? Jedině pro odškrtnutí ze seznamu povinné četby přežívajících "klasiků". Svět Malicka skončil, i když stále přetrvává. Můžu ho dát na polici vedle Odcházení Havla. Na jejích místě bych již žádný film netočila, abych nezkazila to vševědoucí moudré zamávaní. A dovolím si tu parafrázovat Subjektiva: Když zůstane jen paměť, čpí to sentimentem. ()

shyster

Terrence Malick je můj oblíbený režisér a v jeho podání i růst trávy je krásný poetický zážitek. I strom života splnil moje očekávání. ()

Stanley

Kdybych byl režisér a chtěl natočit film poodhalující něco z mého vlastního niterného světa, měl bych už teď smůlu, jelikož Malick už to všechno (opět) udělal za mne... ()

Streeper

Snažila jsem se, opravdu jsem se snažila to dokoukat celý a i když se mi to povedlo, tak jsem si z filmu neodnesla nic, než scénu zrození, která je vážně úžasná. Obsazení je také skvělé, jenže jsem si nemohla užit Brada, Jessicu ani Seana, protože film je bez příběhu a děsně nudný. ()

Crawler-D

Nejjednodušší je nechat se unášet krásou kinematografického zážitku, který dílo svým výjimečným vizuálem dopřává. Souhra režiséra Malicka s kameramanem Emmanuelem Lubezkim a celou pěticí různých střihačů stojí za filmem, který se vymyká typickým filmařským postupům. Zachycuje výjimečné obrazy s herci, kteří ve scénách díky jejich intimitě zcela splývají se svými postavami. Střih kompletně narušuje očekávání vůči návaznosti jednotlivých záběru, a zatímco v úvodu je potřeba se aklimatizovat na jiný tep obrazu, postupně se stane nadmíru přirozeným jako plynutí vody přes různé stupně toku, přehrady, kamenité strouhy a vodopádovité stezky. Útržkovitost jako nejlepší společný jmenovatel je dána vzpomínkovitou podstatou filmu. Dospělá verze Jacka v podání Seana Penna se totiž v mysli vrací do dávné minulosti. Rané vzpomínky jsou nejkratší, bez spojitostí, ale přesto neproblematicky znázorňující vývoj vpřed do mládežnického věku, který ho nejvíc poznamenal. Problematické se pro mě zatím jeví zařazení jednolitého bloku o vzniku vesmíru, světa a života, které vyznívá příliš neinvenčně a didakticky, ačkoli bere dech výběrem hudby i obrazů. ()

vykur!

The nuns taught us there were two ways through life - the way of nature and the way of grace. You have to choose which one you'll follow. ()

Wladi.mir

Bohužel nevím co si o tomto snímku myslet. Ve výsledku se totiž vůbec nic nestalo nebo ano? Opravdu nevím. Bude to chtít druhou projekci. Jinak úžasná kamera a vynikající Desplatova hudba, kde vyniká především právě Vltava. ()

enjoi

Na co si Strom života hraje? Smíchání záběrů z přírody (a taky dinosaurů - nechápu) a "příběh" rodiny v čele s fanatickým otcem, katolíkem. A ta stopáž? Tenhle film jde prostě mimo mě, nechápu lidi s hodnocením 4 a víc hvězdiček. ()

Amroth666

Takže dávám tři hvězdy za jedenáctiroční snažení. Vůbec se mi to ale nechce hodnotit, protože nevím, jak se tohle velké specifikum má vzít. Když vezmu konkrétní záběry s hudbou, ta překrásná příroda, "chodící a jezdící" kameru, tak to bylo opravdu krásné dílo, jenže když já v tom díle žádného "boha" nebo co si tvůrce představoval bohužel nenašel. Jako úplně mi vadilo, jak jsem tam dvě hodiny musel koukat na tři bratry, jak dělají lumpárny, vyvýjejí se a rostou, ale já to prostě nechápal. Myslím ale, že to bylo lépe srozumitelné než třeba Aronofskyho úlet Fontána, který si hraje na nejlepší dílo na světě. Tohle si právě na nic nehraje, ale zdálo se mi to chvílemi i trošku bez nápadu na to, že obsah se dělal 11 let. Ale jen můj názor, nechci si hrát na znalce, jsem jenom divák filmu a takhle jsem tenhle film viděl já. Po delší době musím souhlasit s komentem POMA. ____ Musíš se stát pánem svého osudu. ____ ()

TommyLeeJape

Hudba na jedničku, hlavně Smetanova Vltava mě moc příjemně překvapila. Celkově skvěle natočené, ale je toho ve výsledku moc. Hrůzostrašné množství myšlenek obalené krásnými záběry přírody, vesmíru... Nemyslím si, že by film měl být tak moc velké umění, až to člověka nudí. Jsem si jistý, že jsem viděl něco výjimečného, ale těžko stravitelného. Za to skvělé zpracování, část filmu kde se opravdu něco děje a Jessicu Chastain tomu ale 3 hvězdy rád dám. ()

Kwaichi

Absencia hmatateľného deja značne nahlodala vplyv filmu na moju osobu. Avšak, netreba prehliadnuť ostatné kvality filmu, a to najmä presvedčivé herecké výkony, pútavú kameru a všadeprítomný kvalitný zvukový doprovod. Skutočne zaslúžené nomináciu na Ocsara, aj keď s veľkou pravdepodobnosťou to pri nomináciách aj ostane. ()

kusper odpad!

46. MFFKV Neskutečná hloupost s trapným příběhem doslova debilními úseky s planetami, který vrcholí bouřlivým smíchem u závěrečné plážové scény. Děkuji za dinosaura, škoda že nesežral všechny protagonisty hned na začátku. Kýčovitý pokus u umění. Smutné, že se Brad Pitt zaprodal něčemu takovému. Nejhorší film letošního festivalu a bohužel i poslední co jsem zhlédnul. ()

Gaaron

Mít dostatečná slova, složil bych báseň. Mít barvy, věnoval bych Ti, Živote, obraz. Mít tóny, byla by to symfonie. Takhle se jen pokorně skláním v němém úžasu. (Snad jen... Je krásně symbolické, že ve Stromu slyšíme Smetanovu Vltavu. Malickův film - řeka (viz Luděk Čertík např. zde ) tu shrnuje a překonává sám sebe, načež se rozlévá do moře. Bude velmi zajímavé sledovat tvůrcův další krok.) ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)