Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiálny text distribútora)

KuZd odpad!

Cisarovy nove saty pro porotu v Cannes, pro normalniho divaka je kral nahy.... ten film se nelibil nejen mne, ale vsem, co ta se mnou na nem byli. Jeden cizi pan za mnou usl a bylo slyset behem filmu hlasite chrapani a v nekterych momentech, kdy byl zaber na vesmi, pak na kapradi a dinosaury a pote na Brada Pitta v tak neskutecne trapnych sekvencich, tak se kino i zacalo smat (prestoze vtipne to byt nemelo)... holt toto Malick prepiskl. Kde Fontana vas prikurtovala k sedacce at celou svoji magii, podmanivou hudbou i tematem a jeho rozuzleni. Tam Tree of life nefunguje. Postrada hloubku, hudba nezapada ani prilis do podivnych sekvenci a tema se nepodari rozuzlit, nepodari se dokonce ani Malickovi odpovedet divakovi na otazku:"Proc jsem za tenhle film vyhodil 5 euro?"... tot cele... ()

Pr4d3d

Čekal jsem spoustu věcí, dostal jsem je, ale nelíbili se mi ani trochu! Malick asi chce říct všechno, jenže neřekne vůbec nic. (46. MFFKV) ()

Wolvie

Terrence Malick je režisérský mág,který dokáže obrazem,zvukem a hudbou vyprávět naprosto dechberoucí příběhy dechberoucím způsobem.Práce s herci nemá obdoby,přepečlivost každého záběru ohromuje,síla celkového obrazu je přímo symfonií pro všechny divákovy smysly.Malickovy filmy nejsou pro každého,uznávám.Že to ale velká část publika stále nechápe,vytrvale se na ně dívá a pak na ně hází špínu,to je věc,kterou nepochopím asi nikdy. ()

Páně

Pustil se na ledy nejtenší z tenkých. Natočil dílo jenž nemůže a nebude nikdy přijato jinak, nežli rozporuplně či rozpačitě. Přesto zůstává Malick mistrem nad mistry, neboť vjem, pocit i myšlenka v jeho podání jsou skvostem okamžiku. Budiž mu věčná sláva za to, že se vydal tam kam před ním podobným způsobem ještě nikdo. Aneb universum lásky, života a smíru na ploše 138 minut v úchvatně chlácholivém vizuálním spočinutí. Vítejte na hostině duší, kde hlavním chodem jsou abstraktní přesahy do všehomíra. Ikona zrození, Malick Bůh, film život. (počet odchozích během promítání: 3 ) ()

Rázlik

Přes polovinu filmu to byly jenom obrazy ničeho, které byly občas obohaceny o nějaké výkřiky do tmy, ve kterých měl divák nejspíš najít nějaký hlubší význam. Začátek a konec filmu mně vůbec nic neříkal. Byla to sice pěkná podívaná. Nádherné záběry všech možných živlů s podmanivou hudbou na pozadí, to všechno bylo na oko pěkně, ale já nešel na dokument o vzniku zemi, já šel na zajímavý film, který by mě měl něčím oslovit. Bohužel se tak nestalo a jediné co bych vyzdvihnul byla dobrá kamera a prostřední část filmu, ve které dospívající kluk bojoval se svým otcem a ztrácel se ve světě kolem něho. To mělo alespoň trochu hlavu a patu a našlo by se tu i pár slušných dialogů. Zbytek filmu nuda, nuda a zase nuda. Bohužel jsem v tom nenašel žádné poselství, které měl tento film vyslat do našich životů. ()

voresprut

Na tenhle film sem se těšil a nebyl sem sklamán.Propojení vzniku světa,dinosaury a křesťanské rodiny může někomu přijít jako napsostá debilita.Pro mě ne!Díky audiovizualitě kterou Malick do svého díla vnáší je naprosto neskutečné.A dotoho všeho Brad Pitt a Jessica chastain kteří hrají naprosto fantasticky.Tleskám!!! ()

Clu

Kýčovitý film o bohu, stvoření světa, životě, rodině a dospívání, který se usilovně snaží být hodně hluboký a meditativní (a dlouhý). Brad Pitt je pozoruhodný v roli "typického" otce, kterého v určitém věku chcete zabít... Kamera je zajímavě "líná", otáčí se za herci až se zpožděním a krásně nehmotně pluje vzduchem. Obrazové výjevy z evoluce mě neurazily. Bavilo mě ten film analyzovat, utvářet si názor. Kdykoli bylo v záběru slunce, házelo velmi specifický lens flare. Myslím že to také měl být odkaz na Boha. Pokud hledáte odpověď v křesťanství, zkuste tenhle film. Pokud čekáte "další film s Bradem Pittem", nejspíš odejdete z kina, když se objeví první dinosaurus. ()

Axident

Malicka jsem doteď neznal a po The Tree of Life smekám a klaním se. Je to silné jako život a smrt sama! Tohle není film pro každého (viz procenta a hvězdy napravo) a dokáži si velmi dobře představit mnoho znuděných diváků, nechápajících ten povyk pro nic, ale ten, kdo zažil a pochopí, bude uchvácen Malickovým mistrovstvím. Víra, Bůh, pochyby, radosti, deprese, nejistota, každé stéblo trávy, každý záběr obličeje, každá animace, má v tomto eposu své pochopitelné místo. všechno je to tak důvěrné známé, tak obyčejné a přesto tak zázračné. K tomuto vnímání je ovšem téměř nezbytně nutné, aby divák měl partnerskou a především rodičovskou zkušenost... (To Cloud: Nevím, možná jsem to viděl jinýma očima, ale to mělo do reklamy na Boha hodně daleko, šlo právě především o tápání a hledání a chtění odpovědí, než o reklamu na Boha...) ()

hazaba

Jsem hrozně na rozpacích, jak ohodnotit tento film. Na jednu stranu úžasná kamera, záběry, které místy navozují atmosféru 2001, docela dynamický prostředek, na stranu druhou strašně natahované (fakt jsem si myslela, že to má tři hodiny) nebo zbytečné řeči o Bohu (minimálně pro mě). Když se při záběrech přistihnete, že přemýšlíte nad nějakým pracovním problémem a jak byste ho vyřešili, je asi něco špatně... A co znamenali ti dinosauři?!? Kdyby se vynechaly doprovodné hlasy a zkrátil závěr, resp. několik závěrů a kdyby vynechal ty šílené digitální příšery, jdu na plný počet. ()

Radek.SCH

Ehm... první dvacetiminutovka plná úžasných obrazů, pak další dvě hodiny všedního maloměstského dramatu. A nuda. Ale to jsem čekal. ()

Elbarto08

Opravdu jsem nečekal třicetiminutový National Geograhic. Film se dal krásně zkrátit o hodinu. Střihy to mělo divné. Návaznost záběrů absolutně neseděla. Záběry zbytečné. Bez jasného příběhu. No ale abych to jenom nekritizoval....nevím co dodat za klady, ale kdy už jsem dal dvě hvězdy, něco tam být musí ()

loki5

Na tohle jsem se docela těšil. Vypadalo to v traileru velice zajímavě. A trailer je přesně délka, kterou tento film snese. Více jak dvouhodinová nuda bez příběhu je konečný výsledek režisérova snažení. Počátek filmu je sice vizuálně fajnový, ale pro jeho zbytek nemá žádný smysl a ani žádnou souvislost s dějem. Druhá třetina filmu se překlopí do rodinného dramatu o dospívání. Nicméně ve výsledku zase nikam nesměřuje a jde vlastně o nesouvislé momentky ze života dost podivné rodiny, kde mi není nikdo ani trochu sympatický, A konec už je prostě jen nakupená hromádka podivných záběrů na objímající se lidi. Trochu jak reklama na planetu Blahoslávii kde se připojíte k naší dokonalé rodině. Neustálé patetické řeči bez obsahu ani myšlenky se vinou celým filmem. Nejlepším jednoslovným popisem je iritující. Některé záběry jsou velmi povedené, ale to je asi vše. 40% ()

Rockerman

Strom života je v krátké době druhým filmem, který nevím, jak hodnotit. Zatímco ve von Trierově "Melancholii"jsem mu vyčítal ty depky, které má, a nutí nás se na ně prostřednictvím jeho filmu dívat. Tady je to jiné. Film je to krásný (to ostatně Melancholia taky), s krásnými obrazy, nádhernou hudbou s bonusem pro nás ( zní zde fragment z "naší Vltavy"). Je to film o hledání smyslu života, o tom co je a co není v životě podstatné. O pomíjivosti života. O uvědomění si své vlastní konečnosti a smrtelnosti. Je to ale také film o lásce a o tom, že je si třeba vychutnávat každodenní, byť malé radosti, které život přináší. To vše podle mého v tomto filmu je. Je zde ale i to, kvůli čemu, aspoň prozatím než se na to ještě jednou podívám, nechci tento film hodnotit. Je tu pro mne spousta nesrozumitelných scén. Tedy, ne že bych jim nerozuměl, ale spíš nechápu proč vůbec v tomto filmu byly? Jsou to hlavně některé scény z výchovy tří malých chlapců a vůbec jejich způsob života. Prostě nechápu co tu ty scény dělají v kontextu toho o čem ten film je. Závidím těm "pětihvězdičkovým" hodnotitelům, že to všechno chápou a slibuji, že se na to brzy podívám ještě jednou. Třeba mě to trkne nebo taky ne! Zatím tedy bez hvězd. ()

*Colorado

Je těžké tento film hodnotit, ale chvílemi bylo o dost těžší se na něj dívat (zvládl jsem to nadvakrát). Je to chvílemi roztahané, u těch záběrů z přírody a vesmíru si člověk říká, jestli nekouká na nějaký dokument (tím nechci říct, že by byly špatné). Když už mohl, tak dobře hrál Pitt, jo a také souhlasím s B!shopem, že Penna bylo pro tenhle film škoda, vždyť tam prakticky nebyl. A určitě potěšila Smetanova Vltava. Celkově se mi to spíš líbilo, ale asi bych se na to nechtěl jen tak podívat znovu. Každopádně kdo má rád neobvyklé filmové zážitky, komu lahodí vypiplaná kamera a komu nevadí sem tam nějaký dinosaurus, tak ať se podívá. PS: pro ostatní doporučuji "projekci" před spaním, nejlépe pak v posteli, asi to uspí lépe než večerníček. ()

Adm.Nelson

Počas sledovania som si chcel v prvom rade ujasniť, kto je "otec", "matka" a "brat". Odpovedal som si, že "otec" je pravdepodobne cesta bez citov, cez mŕtvoly, snaha presadiť sa v dnešnom modernom svete sledujúc len svoje vlastné ego. Matka je pravdepodobne láska, cit, život v súlade s prírodou. Absolútne neviem, čo mal znamenať "brat", ale svojím vzťahom k súrodencovi mi pripomínal Ábela v Biblii. Poďme ďalej - keďže ide o film o podstate života a smrti, tak si Malick zmyslel, že by tam mohol umiestniť aj samotné stvorenie sveta, a nech je akokoľvek hypnotické a podmanivé, stále nerozumiem, načo bolo dobré ho vkladať do filmu. Dinosaurus, ktorý sa rozhodol, že aj slabší musí žiť (asi zvíťazila "matka")? Chodba na podkroví pripomínajúca cestu života, kde "syn" pri "otcovi" len bezcieľne krúti na trojkolke v kruhu, asi vyjadrujúca to, že ak si zvolíme cestu bez ohľaduplnosti, zasekneme sa? Koniec podobný Tisícročnej včele, kde sa všetci, mŕtvi aj živí nakoniec uvidíme na pláži a zmierime sa, pričom všetko bude dokonale krásne - smrť podľa Malicka? A množstvo triviálnych otázok - prečo...? čo...? ako...?, bez jedinej odpovede. Pre tých, ktorí ste dočítali komentár až sem a zdá sa vám úplne zmätený, bez konceptu a akoby sa snažil povedať príliš veľa, no nedarí sa mu to - tak presne taký je aj tento film, za ktorým by mal Malick spraviť poriadne hrubú červenú čiaru a uvítal by som, keby sa vrátil k svojmu umiernenejšiemu štýlu, ktorý mám tak rád. Zatiaľ hodnotím veľmi negatívne, ale dám tomu v budúcnosti ešte druhú šancu. 2/10 ///////////////////////////// V tejto recenzii som sa dozvedel, že moja predstava otca a matky bola trochu iná ako tá, ktorú mal na mysli režisér. Je v nej zhrnuté všetko podstatné, no stojím si za tým, že film mohol byť natočený oveľa zrozumiteľnejšie. Komentár doplním po druhom pozretí. ()

GOREGASM

Pokud Vás Malick nudí, u Tree of Life umřete. Já jsem po třech dnech od shlédnutí plný nadšení. Dokonalá katarze z dokonalého počinu, více nemám potřebu napsat :-). 100% ()

spriteboy

Film jsem nepochopil. To se mi často nestane. Ale skutečně si ani netroufnu někomu říct, o čem ten film byl, protože vlastně ani nevím. Ale jestli mám brát film jako umění založené na pohyblivých obrázcích, tak není těžké říct, jestli byl film dobrý nebo špatný. Jako umění byl rozhodně dobrý. Jinak bych asi hodnotil, kdbych bral film jako vyprávění příběhů. To, co bylo vidět občas na plátně bylo až dechberoucí a výkony všech hlavních herců jsou podle mne na velmi vysoké výši. Dávám 4 hvězdy, ale příště chci jít do kina na něco, z čeho si neodnese pěkné dojmy pouze můj zrak. ()

vojo

Prišiel som, videl som, nepochopil som(všetko:) ...ale zostal som uchvátený. P.S:Tento film je z kategórie tých (ako napr. Turínsky kôň), ktoré nepasujú do tejto nezmyselne rýchlej doby, no o to sú pre mňa výnimočnejšie. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem

25.11.2016

Legendární filmař Terrence Malick nikdy netočil závratným tempem. Mezi Nebeskými dny a Tenkou červenou linií třeba nechal díru 20 let, od roku 2011 se ale podivuhodně rozjel. Po šestileté pauze… (viac)

Amenábarův scenárista točí sci-fi

Amenábarův scenárista točí sci-fi

16.03.2015

Mateo Gil, několika cenami Goya oceněný španělský spoluscenárista tří filmů Alejandro Amenábara – konkrétně Otevři oči, Hlas moře a Agora – se poslední roky pokouší i o režii. Po dobře přijatém… (viac)

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

Best of 2011 dle vybraných uživatelů

31.12.2011

46. ročník MFF Karlovy Vary

46. ročník MFF Karlovy Vary

19.06.2011

Od 1.7. do 9.7. se v Karlových Varech uskuteční nejvýznamnější filmový festival kategorie A ve střední a východní Evropě. Festival představí 178 celovečerních filmů, převážná většina z nich bude mít… (viac)