Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

DominikMH

A sakra, několik hodin na cizí planetě? Pouze přes technologii, něco jako virtuální realita?! Sakra to je boží ve 3D! Říkám si.. kdyby byl přístroj na cestování do minulosti a řekl někomu co v budoucnosti bude ve filmech, cokoliv, co právě teď máme. Tak by si řekl, že jsem nějaký blázen a jestli nejsem kamarád Galilea Galilei.. Tenhle film ukazuje krásu přírody, lásku, boj i utrpení. A lidé by si měli uvědomit, že by jsme měli přestat ničit náš okolní svět. A příroda nám to zachvíli oplatí.. I když ve filmu není nikde oficiálně uvedeno, v jakém roce se odehrává, z videoblogů Jake Sullyho lze vyčíst rok 2154.. A kdo ví.. třeba se tohle doopravdy stane! Všechno je možné. I když nebyla přesná částka nikdy zveřejněna, spekuluje se o 280 miliónech dolarů. jedná se zřejmě o nejdražší film všech dob. 9/10 ()

Janek14

Technicky dokanalý film. Technicky. Se scénářem už je to horší. Koncept je možná originální, ale příběh samotný už ne. Děj je naprosto plochý slepenec klišé a to od dějové linky hlavních postav až po zápornou stranu. Skoro každý zvrat je natolik předvídatelný a prvoplánový, že přesně víte kam směřuje. Záporná strana funguje asi na dvou faktorech a hlouběji se jim film nevěnuje. S tou kladnou to o moc lepší není, snad jen hlavní hrdina je díky herci relativně koukatelný. Výsledkem je ekonomicko-apokalyptická hloupost, která láká mainstream epic vizuálem. A soudě dle tržeb se jí to daří. ()

Manesma

Film, který mému příteli na vozíku, připadá jako sen. A to od scény, kdy Jake "má nohy", v těle Avatara zase chodí, hlavně běhá, opojně se řítí bez ohledu na okolní svět ve výcvikovém kempu avatarů stále vpřed. A takových momentů je ve velkovýpravném akčním slaďáku, dnes už kultovním, nepřeberné množství. Nelze filmu upřít vizionářství. Něco nám říká, někde uvnitř, že takové světy jsou - anebo byly? A my jsme v nich žili? Uměli se napojit na centrální zdroj, propojit se se všemi bytostmi do živé sítě. Děláme to vlastně asi pořád, jen si to neuvědomujeme. Film udělá sondu do hlubin našeho podvědomí - kde cítíme dobro, instikty, co nás vedou k životu, záchraně i ty, co patří boji, válce, bez kompromisů. Herci - na obou stranách dobra i zla - výteční. Triky, animace, jazyk domorodců, vše dovedeno k filmové dokonalosti dnešních dnů. Sláva, že za dveřmi už máme č.2, jaké asi bude? ()

Petra.Dusbab

Tento film se mi v celku líbil, jedná se zde o velice zajímavý příběh. Zajímavý příběh, skvělé efekty, excelentní herci, ale i přes to má film své mouchy, myslím, že jsem viděla spoustu filmů, které se mu nejméně vyrovnají. Proto mu nedám plný počet, myslím, že 8/10 je tak akorát. ()

Jirkacek

Modrá je dobrá a v případě snímku Avatar z roku 2009 od Jamese Camerona jako by všechno bylo ještě více modřejší a mnohem dobřejší než obvykle. Dlouho jsem přemýšlel, co vlastně o tomto velmi známém filmu sem do komentářů napsat, mám totiž pocit, že jej viděli už všichni a pro šmouly bylo jeho shlédnutí něco jako povinná školní četba. Každopádně mně se tento pozoruhodný snímek líbil moc a vůbec mi nepřipadalo nepřirozené, že jsem jako člověk nefandil těm svým, ale že jsem držel všech pět prstů těm modrým obyvatelům planety Pandora, kam lidé přiletěli těžit vzácné minerály. Cameron Avatara natočil velmi dobře, jako by sám někdy zažil tu nezkrotnou touhu člověka obohatit se na úkor druhých za každou cenu a to i za tu nejvyšší. Pro Pandořany však hodnotu představovala nejen jejich samotná existence, ale také jejich historie, předkové a vzácné soužití s přírodou, kterou běloši kdysi na Zemi vymýtili spolu s indiány na americkém kontinentě. A napadlo mne ještě jedno srovnání s naší minulostí, že modří mi připomínali pohanskou víru, než chudáky přírodní lidi vypudilo v té době trendy křesťanství. Ale to bych odbočil až mnoho do minulosti, je potřeba se z chyb dávnověku poučit a vytvořit tak lepší budoucnost pro člověka a další obyvatele vesmíru, pokud nějací jsou. Smekám před fantazií tvůrců, kteří na Pandoře vytvořili naprosto fantastický svět plný krásné přírody, netradičních zvířat, rostlin, stromů a hmyzu a samozřejmě již zmíněných modráků. Tito třímetrový jakože lidé neměli zájem, aby lidé na jejich planetě těžili jakékoliv kameny, byť by měly na Zemi ohromnou hodnotu. A já se ji nedivím, leč jak znám našince, nepřipadlo mi ani divné, že na dobráky modráky zaútočili, aby je z jejich půdy vypudili stejně jako indiány. Ne všichni lidé však byli zlí, zejména někteří vědci se přidali na modrou stranu, nikoli však do ODS, to néééé. I když ptáci byli také důležití !!! Celé to přetahování bylo ukončeno dech beroucí bitvou, kde proti sobě stáli lidští vojáci se svými střelnými zbraněmi, stroji a technikou a na druhé Pandořané vyzbrojeni luky, šípy, oštěpy a kterým pomáhala sama matka příroda. Bože jak já jim fandil ! A ty člověče, vezmi si příklad a pouč se už jednou provždy. Sic to s tebou zle dopadne. Příroda tady byla dříve než my ! Já za to předvedení přírodních sil autorům filmu děkuji a těším se na další pokračování. Vzhledem k tomu, že se mi film tak líbil, zakoupil jsem si jej v únoru 2019 na blu-ray disku a pochopitelně jsme se doma na něj podívali znova. Kouzlo prvního překvapení bylo sice pryč, ale alespoň jsem si mohl více vychutnat samotný průběh filmu. Znovu jsem se tak ujistil, že se režiséru Jamesu Cameronovi povedlo v roce 2009 natočit velmi originální snímek, založený na problematice lidské potřeby získávat zdroje surovin, potřebných k pohodlnému žití celého lidstva. V současné době je to sice ještě daleko, ale třeba za 100 let budou lidé opravdu schopní odletět běžně na jiné planety, měsíce a hvězdy za účelem získání hornin, ropy, plynu, elektřiny či já nevím čeho ještě. A věřím tomu, že pokud takovou planetu bude obývat jiná rasa, která bude jen trošku méně vyvinutá než my, tak je vytlačíme do nějakých rezervací jako indiány a to ještě v tom lepším případě. V tom horším nechť jejich bezpečí stráží jejich bůh před námi ! Co se týče hereckých výkonů, tak bych vyzdvihl Sama Worthingtona, který ztvárnil hlavní roli Jakea Sullyho, jenž se v zájmu lidstva dokázal dostat mezi jeden z kmenů na Pandoře a nějaký čas mezi nimi žít. Obdivoval jsem jeho dokonalé napodobení pohybů člověka na vozíčku, jehož nohy byly ochrnuté. Nesmím ještě zapomenout na Sigourney Weaver, která si zde zahrála vědkyni, která také neměla s modrými obyvateli Pandory problém a vyzdvihl bych také Stephena Langa, jenž vynikajícím způsobem zahrál zápornou postavu kapitána Milese Quaritche, který velel vojákům v útoku na jeden z kmenů této planety. Investice do modré krabičky tak rozhodně nelituji a určitě se na tento film zase někdy podívám. Suma sumárum, snímek Avatar ode mne získal plný počet pěti modrých hvězdiček *****. () (menej) (viac)

Michalo

I když ten film znám pomalu 8 let tak až teď sem nalezl slova, čím tímhle film popsat. Tenhle film je u některých z nás kousek ráje, který v každým z nás je a když si pustíte tenhle film tak se objeví a dodá vám takovou krásu, kterou v některých věcech ve skutečnosti nenajdete. Každá postava má svůj charakter, nikdo nepokulhává, naopak jsou spíše předváděné a zahrané s nadhledem. Hudba vás neskutečně vtáhne do atmosféry a najdete v tom i kousek míru a vaše uši jsou jako váš žaludek po vašem nejoblíbenějším jídle. A kultura... Doslova rovnou víte, že Na'vi má svoji historii a svoje způsoby, o kterých chcete vědět úplně všechno. Zatím co jiní jsou neskuteční realisté vidí pouze to co mají před nosem tak jsou i tací, kteří vidí něco jiného, otázka jako je třeba co když někde jinde ve vesmíru kde je jiný život a vidí námi neuvěřitelné možnosti zcela jednoduchými? Nejvíc mě ale zasáhla ta fyzická část světa. Příroda, která v noci ukazuje svoji nejhezčí tvář a osvětluje tak okolí je naprosto dech beroucí a úplná masáž pro vaše oči. Velmi moc lituji jenom jediné věci. Když tento film vyšel do kin tak mě to o celý rok úplně minulo. Poprvé jsem film viděl v roce 2010 a to jenom v 2D a to i přesto bylo neuvěřitelný zážitek, ale nejradši bych vrátil čas do doby kdy vyšla premiéra a koupil si lístek bez ohledu na to kolik to stojí a šupaloval bych se na to kouknout ve 3D. Tenhle film hltám i po tolika shlédnutích a věřím, že druhý díl bude taky tak dech beroucí jako první díl. ()

Rustik

dávám 5*, protože, když jsem to viděla poprvý, tak jsem chtěla bydlet na Pandoře :-) ...měla jsem z toho silný zážitek ()

zadarzno

Za mě je to moc přechvalovaný film. Ano, Pandora, nápad, ztvárnění, efekty, bitva, vše je úžasné a těžko se tomu bude něco rovnat, ale musím se na ten film podívat i z druhého pohledu. Jedná se přeci o sci - fi. A tento druh filmů se odlišuje od ostatních většinou výborně zpracovaným příběhem. A tady u Avatara narazíme. Děj a příběh je neskutečně nudný, už asi po půl hodině vám dojde, jak to vše skončí, kdo přežije, kdo ne. Dále, 3D brýle byly vlastně k ničemu, jen jsem za to utratil více peněz. Bohužel za to, že Avatara kritizuji si může právě Avatar sám. Kdyby nebyl už od začátku pasován a brán jako nejlepší film historie, tak bych od toho čekal méně. Ale jen vizuálnost nestačí, je potřeba taky zatlačit na city jednotlivých diváků, nějak je vtáhnout do děje a to se prostě nepovedlo. Komentuji po 9 letech a zatímco třeba ze Skály, Forresta, nových batmanů nebo třeba 2012 si pamatuji spoustu sekvencí, tak u Avatara je to jen závěrečná bitva, protože dvouhodinová nuda, kdy nám sice Cameron krásně servíruje jeden efekt za druhým, je prostě dějově tak otřesná a očekáváná, že mě to v kině dost uspávalo. ()

teekanee

Do dneška si pamatuji, když jsem na film koukal jako malý cucák na dvd, krátce po tom co vyšel. Bohužel jsem v té době ještě neměl dost rozumu, abych se na film vydal do kina. Teď jsem po letech shlédnul režisérkou verzi v blue- ray kvalitě a podle toho taky budu hodnotit. Začal bych s nejsilnější stránkou celého filmu a to je vizuál. Ani 10 let poté se k vizuální kvalitě Avataru nikdo ani nepřiblížil a překonám bude až svým nástupcem, který míří do kin za dva roky. Dále bych rád zdůraznil, že Avatar je fakt velkofilm ve všech slova smyslů. Příběh je možná pro některé lidi tupá ekologická sračička, ale mě osobně přijde poměrně dobrý a hodně silný v některých okamžicích. Z režisérského hlediska je film taky naprosto dokonalý, co taky čekat od Mistra Camerona, že? Vše je umocněno výborným soundtrackem a já můžu s klidem prohlásit, že Avatar je fakt výborný film a zaslouženě v kinech vydělal 2,7 miliardy dollarů. Už jenom za to inovátorství si to zaslouží. 94% ()

angelle

Odporúčam všetkými desiatimi. Tento film má jedinú chybu a to, že doň nedali všetky scény v scenári. Niektoré fakt stáli za to. Ak sa dá, pozrite si v HD, nebudete ľutovať. ()

Tomas129

Revoluční film a pro mě film č.1 mezi všemi filmy! Naprosto strhující podívaná a především velmi precizně propracovaný svět Pandory, který by mohl někde existovat a který jsem hltal každou minutou. Cameron si dává na detailech záležet a to se mi na něm velmi líbí. Příroda, ale i technika jsou tam zpracovány naprosto geniálně. Drsný velitel tomu dává pořádné grády a když už se o akci a napětí nestará samotná příroda, tak se o ni stará on. Ta myšlenka nervového propojení stromů po celé planetě je velmi zajímavá, a to v tom, že celkově to dává více spojení, než je v lidském mozku, z čehož plyne velmi zajímavá věc. A to taková, že celý les je vlastně smýšlející a zřejmě i moudřejší bytost, než je sám člověk. Takovou bytost by se opravdu dalo označovat, jako matku přírodu (Eywa), která však není fiktivní, ale skutečná, protože sama přemýšlí. Takže moc děkuji Jamesi Cameronovi za tento skvost, který podněcuje k zajímavým myšlenkám, ale hlavně ukáže nádherný pohádkový svět. Co se děje týče, tak je hezké, jak se divák ze začátku staví proti Pandoře, jakožto proti neznámému, ale potom začíná otáčet, takže hezky podáno. Kdyby šlo 6 hvězd, tak je dám. Už se nemůžu dočkat na pokračování!!!! ()

Simir.ma

James Cameron přišel už s jinými ,,peckami,, , přičemž v tomhle musím smeknout. Neřekl bych, že se jedná o nějaký zkušební film, do něhož chtěl Cameron vtěsnat ,,kulturu,, všech známých a chytlavých filmů. Je zde větší myšlenka, alespoň takto film vidím já osobně. Vidím zde neskutečný potenciál, kdy se zde může vidět lidstvo samo, protože film vyzdvihuje kulturu jiných národů, ať už hudbu nebo zvyky. K tomuto filmu nelze říct, že je nekoukatelný, nýbrž to, že je opravdu chytlavý ve všech směrech. Myslím, že každý si zde přijde na své. Pro mě dokonalost, jak příběh, herecké výkony, prostě nádhera. ()

MiLuka

Avatar není film. Avatar je poselství. Poselství lidem, že planeta Země tu není navždy a ostatně ani lidstvo samo. Čistý vzduch, půda, šumící stromy a zurčivé vodopády nejsou samozřejmostí a je potřeba si tento poklad chránit a ne ničit. Jediné, co je nekonečné je vesmír sám. Moc ráda jsem se nechala unášet nekonečnou fantazií Jamesona Camerona a nejednou jsem zatoužila být v kůži Jacka Sullyho, skákat po létajících horách a létat na Torukovi. Ten příběh musí pohltit každého. A kdo z nás by nechtěl, až nastane konec pozemské existence mít nějakého toho svého Avatara a žít dál šťastně na Pandoře.... - Myslím, že by to byla moc krásná budoucnost pro všechny vyvolené... Díky Jamesi, jsi filmový Bůh. ()

majorzeman13

Vizuálně a trikově je to úchatné,úžasné,dechberoucí až ! Kamera,výprava jsou skvělé. Epické,efektní,opulentní pastva pro oči !? Což se o dalších aspektech filmu říci nedá tedy !? ()

Rangifer

Byla by škoda dát tomuto filmu míň jak 5 hvězdiček, protože si je právem zaslouží. Ať už je to za skvělý příběh, kde jsou tentokrát lidé, kteří jsou těmi vetřelci a okupují cizí planetu, nebo za skvělé počítačové efekty za ztvárnění překrásného světa. Divák si nedokáže představit jaké úsilí tuhle krásu stálo stvořit. Vůči filmovému obsazení nemám vůbec žádné námitky. Snad mě Eywa vyslyšela, protože nevím co bych k tomu něco dalšího pozitivního napsal. ()

Dalajlada

Avatar nepokrytě vykradl hru Albion z roku 1995. Ale což, Albion miluju a vždycky jsem chtěl vidět film. A teď jsem ho dostal. Na tomhle filmu mi není čeho vytknout. Prostředí, kamera, příběh, poselství o tom jaké hodnoty uznáváme, všechno naprosto úžasné. ()

LenaSovi

Únikovka, oddychovka do jiného světa, kamera i efekty tak přesvědčivé a dobře natočené, že to člověka pohltí a prostoupí do každé buňky těla :) Až to člověka donutí zamyslet se nad svým smyslem života a vztahu k přírodě. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)