Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

Composter

Kdybych Avatara nebral jako pohádku, šel bych s hodnocením dolů. Takto mu ale ohraný scénář a scény plné patosu a dojetí odpustím - ty přeci do pohádek patří ;). Bál jsem se, že ohromující forma převálcuje obsah...ale kdo by to řešil! Já byl, panečku, vpitý do pandorské přírody tak, že když mě na konci filmu odpojili, připadal jsem si, jako by mi ustřihli několik smyslů! Avatara jsem si prostě PROŽIL a na to nezapomenu. Doufám, že tenhle směr zábavy se ještě pěkně rozvine! BTW-mluvím zde o zážitku z IMAXu. ()

Fony

Pěkný dobrodružně-rodinný film, u kterého není radno příliš přemýšlet. Jinak se to brát ani nedá. V opačném případě totiž hrozí zklamání a pád z oblak hluboko do propasti. Zajímavý komentář: Blizzard ()

Almásy

spojenie mainstreamu a filozofickej uvahy tu nefunguje tak ako to fungovalo v terminatorovi. cameron tak trochu vykrada sam seba, co je, nech su tie efekty akokolvek dokonale (co aj su) podla mojho nazoru neodpustitelne a argumenty typu ,,jeho styl" neberiem. cameron vie aj na city zahrat lepsie a vie ovela lepsie narabat s postavami. sullyho voiceover ma sral rovnakym sposobom akym ma sral neuveritelne predvidatelny pribeh. cele si to ale zabalili do krasneho obalu, v nadeji ze to deti zozeru. zozrali, peniaze sa zarabaju, co je sice fajn, ale tak trochu to svedci o povrchnosti ktorej sme si naucili divakov. snad ta dvojka bude lepsia.. ()

Pecival

Definice pojmu vizuální orgie, po technické stráne už nic lepšího být asi momentálně nemůže. To vše bohužel na pozadí vcelku průměrného filmu. Nevýrazné, ploché postavy (snad s jedinou vyjímkou Stephena Langa), na 3 hodiny příliš málo děje (vždyť skoro půlka filmu je různé běhaní po lese), triviální provedení (o magické poetice takového Tance s Vlky si to může nechat zdát). Možná by to tak nevadilo, kdyby se jednalo o akční film... ale kromě finální řeže, tam víceméně žádná není. Takovéhle graciké hody by si zasloužíli pořádnou vesmírnou melu. Celkově nemůžu říct, že bych se snad nudil, díky úchvatnému IMAX plátnu (moje premiéra) jsem hltal téměř každý záběr... ale dát tomu za pět je pro mě rezignování na všechny požadavky co dělá film výjmečným. Kromě jednoho. ()

Specs

Hlášky: Dr. Max Patel: - "Grace? Tohle je Jack Sully." Jake Sully: - "Madam." Dr. Grace Augustinová: - "Jo, jo. Já vím, kdo jste, ale nepotřebuju vás. Potřebuju vašeho bratra. Víte... toho doktora, co se na tento úkol 3 roky připravoval." Jake Sully: - "Ten je mrtvej. Vím, že je to pro všechny komplikace." Dr. Grace Augustinová: - "Co vaše laboratorní praxe?" Jake Sully: - "Jednou jsem pitval žábu." & Dr. Grace Augustinová: - "Chčijou nám všem na hlavy a ani se to nesnaží vydávat za déšť." & plukovník Quaritch: - "No ne! Viděl jste to?" chlap: - "Ano, pane." plukovník Quaritch: - "Ne, neviděl. Díval jste se na monitor." & Dr. Grace Augustinová: - "Já si myslívala, že je to jen vlídné přehlížení. Teď ale vidím, že na mě úmyslně serete." & Selfridge: - "Kvůli tomuhle jsme tady. Unobtainium. Protože tady za ten šedivý kámen se platí 20 milionů za kilo." & Dr. Grace Augustinová: - "Takže, kolik jste měl spojových hodin?" Norm Spellman: - "No už asi 520." Dr. Grace Augustinová: - "To je dobrý, Půjdete se mnou." (Na Sullyho.) "Vy sem. Kolik jste jich absolvoval vy?" Jake Sully: - "Žádnou. Ale četl jsem manuál." Dr. Grace Augustinová: - "Řekněte, že to je fór." & Moat: - "Je rozhodnuto. Má dcera tě naučí našim způsobům. Uč se dobře Jakesully. Pak uvidíme, jestli se tvé šílenství dá vyléčit." & Jake Sully: (na obyvatele Na'vi) - "Dobrý večer. Vstávat nemusíte." & Jake Sully: - "Kdo randí s náčelníkovou dcerou?" & Jake Sully: - "Klid hochu." Neytiri: - "Tohle je klisna." & Trudy Chacon: - "Odteď letíme podle VKL." Norm Spellman: - "Co je to VKL?" Trudy Chacon: - "To znamená, že musíš vidět, kam letíš." Norm Spellman: - "Vždyť nevidíš nic." Trudy Chacon: - "No právě. Nenasralo by tě to?" & Jake Sully: - "Neytiri mi říká skxawng. To znamená 'blbec'." & Jake Sully: - "Zřím tě." Neytiri: - "Zřím tě." & Jake Sully: - "Říká, že ta energie je jen zapůjčená. A jednou je ji třeba vrátit." & Jake Sully: - "Jak poznám, že jsi mě vybral?" Neytiri: - "Bude tě chtít zabít." Jake Sully: - "To je bezvadný." & Jake Sully: - "Teď je všechno obráceně. Jako že tam venku je skutečnej svět. A tady to je jen sen." & Neytiri: - "Nyní už jsi Omaticaya. Můžeš si udělat luk ze dřeva rodného stromu. A můžeš si vybrat ženu. Máme mnoho skvělých žen. Ninat ze všech nejlíp zpívá." Jake Sully: - "Ale Ninat já nechci." Neytiri: - "Peral umí dobře lovit." Jake Sully: - "To jo. Lovit umí dobře. Já si už vybral. Ale ta žena si musí vybrat i mě." Neytiri: (usmívá se) - "Už si taky vybrala." (Sully a Neytiri se políbí.) & plukovník Quaritch: - "Takže, ty sis našel nějakou místní roštěnku a zapomněl jsi, za jakej tým kopeš?" & Selfridge: - "Něco vám povím. Tady když hodíte klacek do vzduchu, tak vám padne na nějaký posvátný... kapradí." & Selfridge: - "Sakra. Co jste to tam hulili za matroš? Jsou to jen pitomý stromy." & Moat: (na Sullyho) - "Jestli jsi jeden z nás... pomoz nám." & Jake Sully: - "Byl jsem bojovník, který snil o tom, že nastolí mír. Dřív nebo později se ale stejně musíte probudit." & Jake Sully: - "Nebešťané nám poslali vzkaz, že si můžou vzít, co chtějí. A nikdo je nemůže zastavit. Teď jim ale pošleme vzkaz my. Leťte tak rychle, jak jen vítr dovolí. Řekněte ostatním klanům, ať dorazí. Řekněte jim, že je volá Toruk Makto! Teď poleťte, se mnou! Bratři! Sestry! Ukážeme Nebešťanům, že si nemůžou brát co chtějí. A že tohle... JE NAŠE ZEMĚ!" () (menej) (viac)

Philoun1

Zpracování bylo opravdu dobré, ale vážně na tom můžeme založit celý film? Bojím se aby se nestrhla lavina, kdy zpracování překryje veškerý obsah. Vážně nevím proč jsou z Avatara všichni tak udělaný. ()

Death

Největší a nejkrásnější dokonale vybroušený diamant. Po navrtání skořápky však bohužel odhalíme spoustu prázdných dutin, které výslednou cenu klenotu přeci jen sráží. Naprosto úžasný svět Pandory mě ale dokázal ve spojení s 3D efektem natolik vtáhnout, že jsem přímočaře plochou dějovou kostru skoro přestal vnímat. Ano, Avatar je dalším z řady filmů, kde forma válcuje obsah více než těžké stroje Nebešťanů. Avatar je však také jedním z mála snímků, kterému to člověk dokáže bez větších výčitek odpustit. Povyšuje totiž možnosti sci-fi žánru na úplně novou úroveň. Sice zamrzí, že si James Cameron nezvolil jinou látku, kde by spojil vizuální genialitu a technickou preciznost s hlubším příběhem, ale to se nedá nic dělat. K dokonalosti tedy určitě leccos chybí i tak je to ale neuvěřitelně chytlavá podívaná. ()

ImNotThere

Vizionář Cameron to dokázal a znovu přesvědčil o svých nadčasových schopnostech. Film, který se nesmazatelně zapíše do dějin světové kinematografie. Avatar je inovačně kompletní. No a co, že technické zpracování převyšuje příběh? Že už to tu všechno jednou bylo? A co čekáte od filmu, který je tolik náročný po technické stránce, že dokáže diváka uvést do transu a s nadsázkou někomu dokonce přivodit mrtvici? Cameron umí vytvořit skvělou rovnováhu. Někde ubrat musel, aby snímek dospěl ke stravitelnosti i pro konzumního diváka (škoda jen, že byl předurčen ke komerčnosti - géniové, rejpaví kritici, zatvrzelí odpůrci Titanicu a podobná individua by Avatar pro mír v duši raději měli vynechat). Já jsem naopak byla ráda, že příběh nemučil spletitými dějovými linkami (ačkoliv mám ‚přemýšlivé‘ filmy velmi ráda) a nechal mé mozkové závity bezmyšlenkovitě pracovat. Nechat se nenásilně unášet dějem občas také není od věci. Avatar je dokonalý. 3D, každý detail, každá květina, každý tvor a vůbec každičká filmová postava (velkým plusem je, že díky podobnosti mimozemského a pozemského světa nemáme možnost vnímat rozdílnosti mezi oběma kulturami, v nejrůznějších scénách jsem tedy nenašla žádné rušivé elementy, jak už to ve filmech o střetu mezi meziplanetárními kulturami bývá). Závěrem by mě zajímalo…kam James na ty nápady chodí??? ()

jenik71

Co se týká technického provedení, nelze konstatovat nic jiného, než že je to naprosto špičková práce. Po grafické a celkové vizuální stránce je to přímo famózní podívaná, která bude jen těžko hledat konkurenci. V každém záběru a v každém filmovém okénku je znát, jakým mistrem James Cameron je a jak si s tím vším do detailů pohrál. Klobouk dolů před tím, jaký nádherný svět planety Pandora vytvořil. Nejen samotné prostředí, ale i veškeré obyvatelstvo, zvířata, rostliny, ale dokonce i drobnější hmyz. Prostě neskutečné ! Přesto nedám maximální hodnocení. Příběh mě totiž nedokázal zcela strhnout. Závěrečné válčení je sice velice efektní, ale pro mojí osobu zbytečné. Když se celá ta nádhera ničí, je to spíše mínusem. Proto "jenom" za 4 i když nerad. ()

Pethack

Neuvěřitelný svět za hranicemi fantazie? Tak to, prosím pěkně, ani náhodou. Fauna a flóra jak od Disneyho, jen vesele poskakující skřítkové tam chyběli, savages jen přebarvená a trochu přerostlá projekce zprůměrovaných romantických představ západní civilizace o v souladu s přírodou žijících etnicích, romantika na povel, hrdinové jakbysmet (je prostě iritující, když už ve čtvrtině filmu víte nejen, že bude závěrečná bitva - totiž i bez komentářů na CSFD -, ale i kdo ji přežije a kdo ne).... Prý v tom někteří viděli poselství o nutnosti ochrany přírody proti věčné a bezohledné lidské materiální hamižnosti - no aby taky ne, když jsou zde předpisově vymezeny dva protilehlé póly, dobrá a špatná strana, přičemž jedna je, jen tak pro sichr a aby nedejbože nedošlo k omylu, označena velkým modrým vykřičníkem a druhá z téhož důvodu zjizveným ksichtem s archetypálně padoušským výrazem "jdu přes mrtvoly" + úřednickou košilí. Nic mezi, užijte si černomodrou dichotomii. || No dobře, předešlý odstavec byl jen svým způsobem alergickou reakcí na "rodinné" filmy. Ve skutečnosti by Avatar mohl nabídnout celkem zajímavý pohled (ostatně - má to i v názvu, že...) na problematiku virtuální reality jakožto čím dál rozšířenějšího sociologického fenoménu. Mohl by, jenže snaha v tomto směru je zcela převrstvena fosforeskující romantikou a vybuchujícími vrtulníky a to si pak jeden může říct "zaplať p.b. aspoň za ten Matrix". || Nuže, 3* aspoň za Sigourny Weaver. I když to *SPOILER* nepřežila *KONEC SPOILERU* ()

spikey1

Momentálně po zhlédnutí v 3D projekci, je to pro mě jeden z nejlepších filmů v dějinách kinematografie, ano je to diskutabilní pokud o tom přemýšlíte jako o převyprávění Tance s Vlky nebo pohádky o Pocahontas. Pokud ale na tuhle hru přistoupíte a necháte se unášet vypravěčským umem páně Camerona, užijete si něco co každý filmový fanda ocení, příběh naplněný emocemi a totální drogovou jízdou pro oči, jde o barvy, detaily, svět, krásu kterou Cameron servíruje na přepadávajících, přecpaných podnosech. Teď čekám jen na to až se k Avatarovi vrátím na DVD a zjistím jestli dokáže zaujmout i jinde než v kinosále. Pak buď ortel potvrdím a nebo upravím hodnocení. ()

mikulem

Já bych film rozdělil na dvě poloviny. Ta první mě moc mile překvapila; jak prostředí základny, tak prales na Pandoře je výborně propracovaný a dokonce je to i stejně dobře promyšlené. Bohužel jakmile dojde na hlavní dějovou linii, přesouvá se film do mnohem hloupější druhé poloviny, která je snůškou typických Hollywoodských klišé. Konzumní divák jásá, ale já se nudím. Při sledování mi vytanuly na mysli dva podobné, bezchybné filmy, které bych si měl rychle připomenout - TANEC S VLKY a NOVÝ SVĚT. Při těch mé srdce plesá, a nekrvácí tak, jako ve zmařeném AVATARU. ()

tommmy89

Mega rodinné dobrodružstvo sprevádzané mega klišé, ktoré som objavil až po viacerých prehováraniach, typu : "Naozaj si to pozri, neolutuješ!". Nuž, predsa sa tak stalo, pozrel som si Avatara a neoľutoval som. Najprv v anglickej kino verzii + titulky, potom v ošemetnom českom kinoripe, neskôr už v DVD verzii, ktorá už stála za niečo a na koniec v 3D kine. Všetok čas, čo som venoval vyše 2,5 hodinovému dobrodružstvu teda neľutujem ! Zážitky, aké mi tento film predložil na zlatom podnose som prijal s otvorenou náručou, ale predsa vznikla otázka : "Ako môže niekto vymyslieť niečo, tak dobré?".... Od Titanicu až po Avatara, no a neskôr v budúcnosti Avatara 2. James C., ďakujeme Ti za perfektný film takých rozmerov. Efekty, výprava, herecké výkony, réžia, prostredie a dôvtip ! 5 z 5 - najlepší film r. 2009 ()

Linkyc

Kult, který jsem při prvním zkouknutí považoval za zlom v kinematografii poslední dekády. Po několika málo letech musím podoknout, že je to pouze zlom v technologii 3D, samotný příběh není tak úžasný, ani originální. Film bez 3D by tedy byl za 65-70%, takto hodnotím 80%. ()

manonfire

Je to jako pohled do kaleidoskopu...všechny ty barevné střípky září a skáčí jeden přes druhého, aby činily nezapomenutelné obrazy, skrz jejichž jas není jednoduché dohlédnout k jádru nějakého obsahu. Není důvod proč se tím nenechat okouzlit...stejně tak ale není jediný důvod kvůli této opalizující vějičce přehlédnout fakt, že příběh je totálně neoriginální vykrádačkou staré blbé Pocahontas. Mládenec přicházející z vyspělé civilizace, stane se milým chráněncem princezny domácího kmene, kmene čistých duší, spjatých duchovně ke svému životnímu prostoru. Ovšem vše se vyhrotí v souboj o svou zem s kolonizátory a našeho hrdinu čeká "veliké dilema".......... U tohoto se dojmout je prostě dětinské, a řečeno na tvrdo prostě pitomé. Ne díky. Tento projekt je mezníkem jedině technologií a to je kurevsky málo.40% ()

shabazza

Hloupoučká ekologická agitka s pitomoučkým příběhem. Ano, po vizuální stránce to bylo moc pěkné, ale to je tak všechno. Koukat se tři hodiny na to, jak po plátně pobíhá banda šmoulů a Šmoulinka ani neukáže kozy, to mě fakt nebavilo. A navíc jsem se ani nedočkal Gargamela. No a jako bonus to měli v kině příšerně přeřvané a dabing byl již obligátně k zblití. ()

TonySad

Rozhodnutí podívat se na Avatar jsem dělal s obrovskou nechutí. Bylo to asi půlrok po premiéře, kdy už všichni znali jak to vlastně dopadne. V půlce filmu jsem měl pocit, že to bude končit a ono to teprve začínalo. Na konci jsem měl tak obrovský filmový zážitek a litoval jsem, že sem si nezašel na tak vychvalovanou 3D verzi do kina. Teď už bohužel nemám šanci, ale i tak je to hodně dobrý film. Kdo ho neviděl můžu jen doporučit, ale podivte se v angličtině. Česká dabing tomu hodně ubírá na kvalitě. ;) ()

Masrii

Bohužel jsem tento skvělý kousek neviděl ve 3D, ale i tak to stačilo na nejlepší možné hodnocení. Začátek sice volnější, ale konec to dokázal ohromným způsobem nahradit. Někdy bych se na Pandoru rád podíval, vypadá to tam hezky :) 90% ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)