Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

SkyHawk

Celovečerní debut se režiséru Ackerovi rozhodně povedl. Kvalitní režie i dobrý scénář mu upřít nemůžeme a film baví po celou dobu. Nenarazíme na žádné hluché místo, protože na něj ani místo nebylo. Snímek letí velmi rychlým tempem, tak jak je to právě známé z filmů krátkometrážních. To je docela škoda. Určitě by zde neuškodila delší stopáž, využitá na mimoakční scény a více dialogů. Pak bych byl spokojen 100%. Takto si snímek u mě vysloužil "jen" 4*. ()

Aven

Hysterii z náboženské symboliky filmu, která je tak oblíbená ve zdejších komentářích, nechám stranou a budu hodnotit pouze film jako takový. Vychází mi pouze lehký nadprůměr, který je sice částečně způsoben mým přehnaným očekáváním (ono se ale po traileru není moc co divit). Na jedné straně jde o opravdu velmi zajímavý a výborně vizuálně ztvárněný svět se skvělou atmosférou (plakáty s roboty opravdu po čertech připomínají první světovou), na stranu druhou filmu strašně ubližuje scénáristická jednoduchost a celková "nedotaženost". Je to škoda a nemůžu se zbavit dojmu, že kdyby do toho Ackerovi nikdo nekecal, byl by výsledek podstatně lepší. ()

Timak

Mně se to líbilo. Nic převratného nečekejte, ale dokáže Vás to pěkně pobavit a celkem zpříjemnit 79 minut Vaše drahoceného života ()

Hennesy

Podobne ako to bolo u kraťasu, takisto aj "veľká" 9-ka oplýva do detailov prepracovaným vizuálom, kde sa tvorcom podarilo vytvoriť bezútešný postapokaliptický svet plný zhrdavených strojov, opustených budov bez akýchkoľvek živých ľudských bytostí. Shane Acker má fantázie na rozdávanie, jeho vízia budúcnosti je riadne depresívna plná drobných detialov. Na čo však Acker očividne pozabudol je príbeh. Ten je veľmi jednoduchý (niečo v štýle: prebudili sme niečo strašné a teraz to musíme zabiť) a nenápaditý, takže nanešťastie netvorí rovnocennú zložku celého filmu. V celkovom hodnotení sa prikláňam na stranu audio-vizuálnu, ktorá je navyše umocnená originálnym poňatím posledných preživších, aj keď mi po skončení ostala pachuť nie celkom dokončeného projektu. ()

Trustme

Né vždy musí být animovaný film roztomilý, né vždy musí být komerční. Devítka je sice snahou o vyšší cíle, ale je zde příliš "proč" aby bylo možno film, příběh označit za ucelený. Postavičky nemají onu kultovnost, kterou by mít v klidu mohly a vše je tak nějak až moc hrr (Bekmambetove to ty?). Design prostředí je ale úchvatný: všudypřítomná rezavost kovů, surrealistické příšery a Švankmajerův technostyl v hávu 1. Poslední světové války. Připouštím, ale že po Coralíně je to další z velmi osobitých animáků. ()

VasaX

Postapokalyptický animák. Toto téma se sice zdá jako pohoda, ale kdo ho chce opravdu dobře uchopit, musí na to mít koule. 9 (a také nejnovější počin neanimovaný - Book of Eli) to bohužel dokazuje. Jediné jeho štěstí je animace a relativně krátká stopáž, díky které to odsýpá. Je to koukavé, akční ale ploché, lokální a takové od nikud nikam. S 9 chybu neuděláte, neznudíte se, ani si nezkazíte chuť. Jen prostě nedostanete filmový chod libý gurmánským chutím a v podání, které by vám delší dobu utkvělo v hlavě. ()

hroubek

Nečekal jsem nic a dostal jsem mnoho.Zajímavý snímek o postapokalyptickém světě bez lidí s látkovými panáčky.Pár krát se mi stalo,že jsem koukal a nevěděl co se stalo.Originální?Možná,kdo ví.Doporučuji se na to kouknout a zjistit sám. ()

PetrPan2

Z Ackerova krátkometrážního snímku 9 (k vidění na youtube) sem byl doslova nadčený a netrpělivě sem očekával jak se povede myšlenku z kraťasu převést do celovečerního snímku... a ve výsledku to není ani zklamání z velkého očekávání, ale ani nadšení kterém sem cítil z 9. Snímek zůstal někde napůl cesty mezi pohádkou pro děti a sci-fi pro dospělé... ()

dANo

Vizuálne je to fakt dobré, ale čo z toho, keď samotný príbeh nijako nechytí za srdce a už vôbec nie je nijak prekvapivý... Podpriemerné hodnotenie si to však nezaslúži, lebo to "vďaka" minutáži nestihne nudiť. ;o) ()

Danny F.

Velice povedený a jedinečný animák v akčně apokalyptickém příběhu v boji hadrových figurek proti strojům. Atmosféra napětí je tak nějak 'strojová' a chybí ji více hloubky. Celkem jde o parádní animák co dosud nemá obdoby. Děj je v úžasném stylu sklouben v této neobvyklé kombinaci ''žánrů''. Z tohoto filmu mám velice dobrý pocit. 85% ()

SadAngel

Připadala jsem si jako u počítačový hry v čínštině. Je to hrozně pěkný, barevný, hejbe se to, ale nemluví to jazykem mýho kmene, takže vůbec netuším o co tam jde. Vlastně bych to raděj viděla v čínštině, abych si mohla představovat, že tam fakt o něco šlo. Nicméně, ten film je vnitřně tak čistej, že mu fandím. ()

VanTom

Zpodobnění mrtvého postapokalyptického industriálního světa po totální (1. světové) válce proti strojům vykreslovalo působivé obrazy a jen výjimečně render vypadal jak z počítačové hry. Spasitelská povídka odehraná nahrubo sešitými hadrovými panenkami - uchovávajícími v sobě poslední zbytky lidství - měla potenciál, který skrze dynamické akční scény přetavila jen v náznaky a (po vzoru japonských anime) povznášející, ale nepochopitelný konec. Audiovizuálně za 4 *, dějově za 3 *. ()

Bagr_007

Animované filmy pro dospělé, jsou logicky těžce nedostatkové zboží. O to víc zamrzí, že když už nějaký vznikne, tak i přes pěkný svět, jak z Matrixu, dokáže jen těžce nudit. Alespoň, že akční scény jdou filmařům zatraceně dobře od ruky. Po výborných trailerech velké zklamání. 60% ()

Guzo

Na začátku roku jsem se nejvíc těšil na Knowing, z kterého jsem byl pak hodně zklamaný, a na 9. Takže do kina jsem se na jednu stranu těšil, na druhou jsem se bál dalšího zklamání a... Nekonalo se! Pro mě naprosto skvělý film, který přesně naplnil mé očekávání. Od začátku do konce se nenudíte, příběh parádně ubíhá a dabing, animace a hudba jsou pak kapitoly samy pro sebe. Skvěle zpracovaný postapokalyptický svět s příjemnými postavičkami si pak i přes (pro mě) trošku horší ukončení filmu zaslouží jasných 5 hvězd. ()