Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

feryk

Velmi příjemná podívaná. Konečně pěkně animovaný film nejen pro děti, na který se dá opravdu koukat se zaujetím. Tisíckrát lepší než různá zpívající zvířátka a tancující tučňáci. Dobrá hudba, pěkné animace, postapo prostředí naprosto perfektní, k tomu docela originální příběh a jen díky trochu slabšímu konci nedostává pět hvězdiček. Původní krátkou verzi jsem neviděl, takže vše bylo nové a je to jasných 86%. ()

Ziggy Zagg

Nikdy by mě nenapadlo, že se dá natočit postapokalyptický animovaný trhák. Vůbec jsem od toho nic neočekával, a o to víc jsem byl příjemně překvapen. ()

Mandalorian

Film který vám tak nějak nepoví nic, co byste nevěděli a co by se nesdělilo v jiném filmu lépe. Pár kladů filmek má (má to třeba konec, začátek a prostředek) ale jinak to není žádnej zázrak a znova se na to asi prostě nepodíváte, jelikož na dlouhé chvíle lidí kteří znají nudu, je lepší něco od Tarantina. :-) ()

Tamten

Pěkně nakreslené a zajímavý nápad, jenže celé to nějak netáhne. Člověk se nějak nedokáže vžít do situace umělého pidimužíka v postkatastrofickém světě, takže na celý příběh kouká zvenku a neprožívá ho. Alespoň je stopáž dostatečně krátká, takže film nezačne vysloveně nudit. ()

G1n

Svět, jak jej známe, byl zničen silou, která dokáže ovládat stroje. Posledními zůstavšími jsou postavičky, které mohou kdekomu připomínat panenky či jiné podobné dětské hračky. V těchto postavičkách se však skrývá víc, než se na první pohled může zdát. Najdeme u nich odvahu, strach, vůdčí schopnosti a mnohé další charakteristiky. Celkem jich je 9 a odtud také název filmu. Máme tedy stranu kladnou a zápornou, takže můžeme sledovat boj o záchranu světa. Vedle toho jsme svědky i postupného odhalování původu postaviček. Ach, jak mě až zamrazilo, když jsem se dozvěděl, že každé číslo značí jinou část duše jednoho vědce, který omylem vypustil do světa ničivou sílu. Že je v nás kousek bojovníka, stejně tak jako strašpytla, hodně z muže, ale i špetka z ženy, dobro i zlo, to jsem si z filmu odnesl především… ()

mvukotic

Absolutne sklamanie. Film sa tvaril ako inteligentny temny animak, ktory prekvapi svojou zahadnou atmosferou a necakanou pointou. Namiesto toho tony klisovitej akcie, povykradane prvky z inych scifi (stroje - vojna svetov, terminator salvation; vseobecne nadvlada strojov nad ludmi ako tema je uz celkom ohrana a zasluzila by si zaujimavejsi a originalnejsi pribeh) a to postupne 'rozuzlovanie' zahadneho povodu handrovych panacikov... Skratka priemerny detsky animac v temnejsom ciernom plastiku. ()

E lan

Objevné, originální, moc hezky animované a navíc s neotřelým duchem. Postavičky spolu se spáleným postapokalyptickým prostředím krásně vyjadřují smutek nad tím, co lidstvo dokázalo zničit a co musí proti tomu pokračovat dále. Tenhle animák je takový wall-e bez příkras a komičnosti:-) ()

haWranka

Čekala jsem víc. Ale tím rozhodně nechci říct, že by to nebyl dobrej film! Mělo to nápad, nádhernou grafiku, nenudila jsem se. Jenže něco prostě chybělo... Nejsem přesně schopná říct, co to bylo. Je to prostě to, co vás donutí dokoukat celý titulky a co vás donutí přemejšlet o tom ještě pár dní. ()

Chrizo

Úžasný nápad s nevyužitým potenciálem. Jediné, co drží slabý scénář nad vodou jsou solidní výkony dubbérů a úžasná muzika. Animace a grafické zpracování nepatří ani náhodou ke špičce. ()

woo-hoo-hoo

Animácia vynikajúca, ale keď sa načne príbeh, tak je to príliš prvoplánové a vadí mi, že celá tá epickosť a šírka rozprávania vyzerá, akoby už odniekiaľ bola skopírovaná, ale tak, akoby to bola nejaká autorova "samozrejmá povinnosť" naplniť nejaké "žánrové postupy" či "životné pravdy", takže tá dobrá a múdra "morálna palica" nedopadne na divákove svedomie, ale zostane pri morálnom klišé, ona vlastne vôbec nie je múdra, človek sa nad tým nakoniec len pousmeje. Celé je to preto servírované tak trochu naivne, len aby sa vytvoril "veľký príbeh" s presahom (ktorý je aj tak každému začne byť pomerne skoro jasný), takže je škoda, že animák nemá okrem úžasného vizuálu už asi čím prekvapiť, čiže zostáva skôr pri animovanom filme pre deti a nie umeleckom filme. ()

Martell47

Nevidím v tomto filme nič výnimočné, žiadna akcia, žiadna zábava, jednoducho mne osobne tento film veľmi nepadol. Okrem mimoriadnej nudy som nejako nepostrehol žiadnu geniálnu myšlienku alebo hlbší odkaz tohto filmu, slabé a budem veľmi zlý 35%. ()

Petulka88

Po vizuální stránce naprostá bomba. Celý svět, ve kterém se film odehrává přesně odpovídá tomu co si představím, když se řekne postapokaliptická budoucnost. Hadroví panáčci jsou každý originál, monstra zase patřičně děsivá. To ruku v ruce s tím, že Číslo 9 má docela ponurou atmosféru znamená, že to rozhodně není animák pro děti. Co mě docela překvapilo bylo svižné tempo, kdy prakticky akce střídá akci, což při krátké stopáži nedává divákovi na chvíli vydechnout. Jestli jsem o vizuální podobě řekl, že je originální, bohužel numůžu to samé říct i o příběhu. To je taky moje jediná výtka, asi jsem čekal něco víc než mix Matrixu a Terminátora. Ale tady to zas tolik nevadí, při těchto vizuálních orgiích si toho možná ani nevšimnete. ()

Valkyria

Parádní! Jsem jednoduše nadšená. Velmi netradiční příběh o tom, že nás jednou ta technika a vymoženosti pohltí... Vždycky to člověka donutí se zamyslet nad vlastním životem.... Jak moc je na techniku vázaný... Krásně ztvárněný post-apokalyptický svět... Příběh je napínavý a často smutný, když vražedný stroj "vysaje" ostatní čísla... Mě se to moc líbilo... animace, ztvárnění, zvuk... 80% ()

liberator

● Zaujímavý nápad, zaujímavé prevedenie, výborné hudobné pozadie... ale po rozbehu už autorom nezostalo dosť síl na finiš. Ale aj tak, veľmi sympatický pokus o nový "postmatrixovský" pohľad na koniec sveta a sebadeštruktívne sklony ľudstva. ()

Oonika

Animace pěkná, ale příběh mě moc nebavil. Díky bohu, že měly hlavní postavičky tak jednoduchá jména, jinak bych si z filmu neodnesla ani to :D ()

sanikope

adresát neznámy... pre koho to skutočne bolo. Určite nie pre deti a pre mňa tiež nie. Fantázia bez fantázie. Dejovo to šlo to od 10 k 5. Ako som bol spočiatku nadšený o to viacej som bol sklamaný neskôr. Proste to nie je District 9... ()

Claude Speed

V rámci průměru je to moc pěkné, ale nic víc. Velice se mi líbila animace, a při sledování jsem cítil, jak na mě dýchá ta "burtonovská" atmosféra. Za zmínku stojí i plátěné pobíhající pytlíky, které se mi taky moc líbily. Jenom mi ve filmu něco chybělo. Nevím co to mohlo být: Tak či tak, tohle je pro mě velice slabý animák. Ani hudba mě nijak zvlášť neoslnila. 50%. ()