Reklama

Reklama

Najsledovanejšie žánre / typy / pôvody

  • Dráma
  • Akčný
  • Komédia
  • Krimi
  • Sci-Fi

Recenzie (86)

plagát

Operácia Anthropoid (2016) 

Tento film bez debát patrí do kolonky "národy sobě", v ktorej sa bezvýhradne toleruje autorská licencia na volnejšie poňatie histórie, takže tu nebudem riešiť chyby a nepresnosti. Ani záverečnú "mokrú" sekvenciu Jozefa a Lenky, ktorá bol úplne mimo mísy. O atentáte na Heydricha bolo napísaných mnoho kníh - v Čechách aj v zahraničí, takže kto má záujem, naštuduje si. Ale nedá mi nepousmiať sa na tom, ako Jozef Gabčík, ktorý sa narodil a žil v Poluvsí, asi 2 km od Rajeckých Teplíc a cca 12 km od Žiliny na požiadavku, aby sa všetci v katakombách vzdali, odpovedá: My sme Češi - nevzdáme se! Ale to išlo ruka v ruke s Českou exilovou vládou a Českou zahraničnou armádou, ktoré boli vlastne Československou exilovou vládou a Československou zahraničnou armádou - ale to je len detail a už je asi zbytočné vôbec sa nad tým pozastavovať. Kinematografia a história sa nikdy nemali príliš v láske - či už išlo o peniaze alebo propagandu. Rozhodne som od Anthropoidu čakal viac filmovosti - čo je u mňa najdôležitejšia kvalita filmu. A ako tu už písal Psema - ten reálny aj imitovaný český prízvuk ma iritoval počas celého filmu, rovnako ako "garderóba" hlavných predstaviteľov - Kubiša a Gabčíka. Dokonca sa mi zdalo, že sa Jamie Dornan (aj napriek deficitu hereckých schopností) snažil stvárniť akúsi mladšiu verziu Colina Firtha. A takisto Alena Mihulová sa dosť približovala mamičkovskej až babičkovskej polohe Libuše Šafránkovej. Herecky to - aspoň podľa mňa - držala len dvojica Cillian Murphy a Anna Geislerová s troškou pomoci od Toby Jonesa. Hudba - až na dobové šlágre - bola prakticky nepočuteľná, povedal by som, že dokonca tuctová. Pozdávalo sa mi, že tvorcovia venovali väčšiu časť filmu udalostiam po atentáte. Ale aj keď sa v druhej časti filmu (katedrála) vyskytol priestor na dramatizáciu (hlavne nových a alebo menej známych) postáv výsadkárov a vzťahov medzi nimi, Sean Ellis túto možnosť nevyužil a aj preto Anthropoid výrazne zaostáva za filmami ako Atentát (http://www.csfd.cz/film/8301-atentat/komentare/) alebo Od štvrtka do zmŕtvychvstania (http://www.csfd.cz/film/163947-od-stvrtka-do-zmrtvychvstania/komentare/).

plagát

Temné údolie (2014) 

Óda a winchestrovku a alpskú prírodu alebo ako odznelo v Djangovi: "I count six shots" vs. "I count two guns, nigga."

plagát

Ako vycvičiť draka 2 (2014) 

Avatar 1 mínus (nepriznaný) Avatar 1. Okrem animácie zaujali len interpreti komentára (Butler a Blanchet nemali toľko priestoru, na rozdiel od šušlavého Baruchela), takže obvyklý priemer pri pokračovaniach ostal len tesne zachovaný.

plagát

Národ Z (2014) (seriál) 

Tretia odmocnina z Walking Dead alebo SyFy + Asylum = big shit in the fan. Mierne nad priemer bežnej produkcie od firmy Asylum, alebo Aj majster tesár sa niekedy utne ;)

plagát

Hry o život: Skúška ohňom (2013) 

Každopádne to nebol "masterpiece", ale rozhodne prekonal jednotku. Chápem "užívateľov", ktorí nečítali predlohu a dávajú nižšie hodnotenia, lebo im uniká celkový obraz a paralely s reálnou sociálno-spoločenskou situáciou. Na druhú stranu sa teším (spolu s tými, ktorí prešli celou trilógiou) na záverečný dvojfilm, na ktorý dvojka bezpečne zarobila už po prvom víkende v kinách - a som si istý, že to bude pekný nárez (jednotka bola v kinách 16 týždňov a od dvojky sa očakáva to isté, akurát s väcšími tržbami). Tí, čo majú prečítané, určite vedia, čo tým myslím... Let the odds be ever in our favor :))) Jediné mínus: recyklovaná hudba od Jamesa Newtona Howarda :(

plagát

Láska a iné závislosti (2010) 

Jemne nadpriemerný film, ktorý sa oplatí znovu pozrieť len kvôli Anne Hathaway, ktorá na rozdiel od Gyllenhaalovej štylizácie vsadila na prirodzenosť - aj preto len za ***

plagát

Veľmajster (2013) 

Nostalgy in slow-motion!!! Najväčší zážitok a prekvapenie zároveň: bojová scéna na železničnom nástupišti s hudobnými motívmi z Purpurových riek (Bruno Coulais)

plagát

Walking Dead (2010) (seriál) 

1. séria *** ; 2. séria **** ; plusy: hudba (Bear McCreary), dialógy ; mínusy: miestami až podpriemerné herecké výkony a podobné typicky televízne choroby. Nebyť občasných zlých strihov, bola by druhá séria zvládnutá technicky aj vizuálne na vysokej úrovni.