Across the Universe

• Česko Napříč vesmírem (viac)
USA, 2007, 133 min (Alternatívna 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiálny text distribútora)

HappySmile

Mám z tohoto filmu velmi rozporuplné pocity. Hlavní dojem, který mi po filmu zůstal, je pocit nekonzistentnosti. Ve druhé půlce totiž začaly být muzikálové scény dost abstraktní, začaly se tam objevovat barevné nesouvislé obrazce apod. Oproti tomu v první půlce herci pouze zpívali a do toho sem tam někdo něco zatančil nebo udělal nějakou sestavu. Přišlo mi to jako strašné míchání žánrů, chtělo to se držet v jedné linii, buď abstraktní od začátku nebo vůbec (popř. jen ve scénách, kde to mělo nějaký význam). Navíc půlka písniček byly utahané romantické cajdáky, takže to často působilo dost přeslazeně. Na druhou stranu jiné písničky absolutně neměly chybu a třeba taková Let It Be byla tak bravurně zazpívaná a obrazově doplněná, že už jen kvůli ní stálo za to film vidět (i když opět tato písnička svou vizuální stránkou moc nezapadala do koncepce filmu, byla na něj až moc vážná - nicméně byla perfektní). ()

Aljak

Veru tak, All you need is Love! Nechcem byť zlý, ale už ani nepamätám kedy som videl toľko premrhaného potenciálu v jednom filme. Začiatok skvelý, no ako náhle do deju zavítali kadejaké vojnové, protestné a hippies prvky, tak to išlo dole vodou. Či už išlo o vizuálne stvárnenie alebo priamo vývoj dejovej línie. Navyše ani Jim Sturgess nepôsobil nejako obzvlášť charizmaticky, ako by si to táto rola priam žiadala. A pritom základ bol vynikajúci. Spraviť muzikál s čisto Beatles pesničkami a zasadiť ho do pomerne rovnakej doby ako vznikali pesničky, to bola obdivuhodná myšlienka. Len ja neviem, vôbec mi to neprišlo nejaké úžasné, práve naopak. Samozrejme, že pesničky a ani ich výber sa vonkoncom kritizovať nedá, ale občas aj to ich prevedenie bolo dosť mimo. Pre mňa osobne dosť veľké sklamanie, hoci to vyzeralo tak sľubne! ()

shyster

Ze začátku velmi nápadité, ale postupem času se tato nápaditost jen ohrává a nudí a film se rozpádá do jednotlivých scén. Bohužel jako celek ale nefunguje. ()

delaware

Na Across the Universe jsem se opravdu hodně těšila a musím přiznat, že bohužel nesplnil moje očekávání. Filmová hudba sice výborná, ale obsah jako takový nic moc. Čekala jsem víc akce, možná té slibované války, větší drama, lepší zápletky. Dokonce se mi povedlo po první půlhodince usnout, když jsem se na Across the Universe dívala poprvé. A to nebývá dobré znamení. Každopádně za hudbu, hlavní představitele, hlas Jima Sturgesse a oblíbenkyni Evan Rachel Wood ***. ()

Nach

Film, muzikál, na který jsem téměř zapomněl, ale který se mi zároveň velice líbil. Bohužel kvůli tomu, že jsem si ho dokázal vybavit až díky upoutávce v TV, nemohu mu udělit lepší hodnocení. Film to je skvělý, ale má i své pro mě podstatné slabé stránky. 75% ()

Flaxik

Je to muzikál, tak jsem trochu shovívavý k ději, ale jinak, po hudební stránce je to naprosto výjimečný kus a další důkaz, že Broučí hudba je opravdu nadčasová. Některé kousky se mi zdály snad i lepší než originál (If I Fell rozhodně) a obsazení opravdovými zpěváky (a dobrými, ba co dím, přímo výbornými zpěváky) tomu dodává na tonáži. Škoda toho děje, který nestál za nic, ale když se na to člověk dívá jako na slepenec videoklipů, je to prostě skvělé. Na tenhle film by se měla dívat ta banda idiotů, co se podílela na natáčení prasárny jménem Mamma Mia a zpytovat svědomí, co asi tak mohlo být špatně. ()

Agoran

Na film bych hodnotil tak na 55%, ale přeci jen to je muzikál, tak se šplhám k 70%... V půlce filmu příběh citelně ztrácí dej a tak se naštěstí po chvíli znovu chytá svojí vizuální stránkou. Na McKeana (kterého mi to chvíli připomnělo) to zdaleka nemá, ale nápadité to je. Vcelku jde o příjemný muzikál. ()

C0r0ner

V podstatě by stačilo napsat 'muzikál' a bylo by vyřešeno, nicméně se musím vyjádřit k tématu, které bylo zajímavé, nicméně rozvleklé a hudbě, která je v originále samozřejmě špičková, tady ale zparchantělá. Dohromady tedy očekávaná bída. 30% ()

Andre3000

Hodně rozpaků během sledování a vlastně i po něm. Chvílemi zajímavé scénky střídají ty vyumělkované bez náboje a trochy dramatu. Přijde mi to jako násilně vykonstruovaný příběh zasazený do režisérkou zvolené doby. Herci mají dobrý hlas, ale písničky nejsou nijak chytlavé, i přesto, že některé ve své době byly hity. Konečná scéna, děs a hrůza, to už tam mohli rovnou pustit Hanychovou s Issou :-) Jinak dobrá scéna při Strawberry Fields Forever :-) ()

Wormboy

Muzikaly aj Beatles mam v podstate rad, avsak tato kombinacia ma tento krat velmi nedostala. Across the Universe mi pripadal byt absolutne a uplne zbytocne dlhy, muzikalova linia az na par vynimiek nefungovala a teda aspon co to zachranovala linia romanticka. Psychadelicke sceny ma vylozene vytacali a nebyt podareneho zaveru, hodnotenie by bolo este nizsie. 2,5/5* ()

sulimo

Jsou bohužel filmy, které jsem neviděla v kině a je jich bohužel dost , tohle je jeden z nich, respektive se pohybuje v první desítce mých bohužel nekinových extraordinéních filmových zážitků. Kdybych to viděla na velkém plátně, tak asi doteď chodím jako hippie zombie zpívající songy od Beatles, takhle, z obrazovky naší ohavné televize, jsem z toho "pouze" natolik rozsekaná, že se asi budu pár týdnů sbírat. ()

pakobylka

Nekompromisní obžaloba války prostřednictvím několika lidských osudů - ve jménu jednoho světa, jehož obyvatelé ke škodě věci nedokážou najít společnou řeč ... a to bez ohledu na to, zda mluví jedním nebo různými jazyky. Fantastická, trochu sjetá a trochu poetická stylizace jí dodává zvláštní neuchopitelné kouzlo, přesto nemám potřebu vidět ji znovu. Ale předesílám, že to v žádném případě není její vina. ()

c.tucker

Skvěle zpracované písně Beatles, perfektní vyzuální zpracování, ale přemrštěná stopáž, která vše dost sráží a také to, že bylo vsazeno na neznámé tváře (i když výborné, ale neznáme) a to dle mého názor dost uškodilo. ()

Deverant

Aluzí na Beatles požehnaně, od úředníkova "when I'm sixty four" přes jména všech postav a nástroje jež se ve filmu objevují až po poslední veřejné vystoupení Beatles na střeše, taktéž ukončené příchodem policie. Stejně tak i na celé šedesátky: Sadie aka Janis Joplin, Jo-Jo Jimi Hendrix, Dr. Robert Ken Kesey neobjevivší se Dr. Geary-Leary, nepokoje v Detroitu, obsazování univerzit atd. Aranže skladeb jsou většinou povedené a navíc častěji než bych čekal i fungují (zvlášť např. odvodová scéna s "I Want You (She's So Heavy)"). Nicméně narativně poněkud tápající, co vlastně říkat a co ne (třeba v případě Prudence mi přišlo, že se objevuje stylem "vlastně je tu ještě tahle postava"), což ve výsledku působí trochu jako historka dědy Simpsona. O žádnou revoluci se nejedná, a to v žádném slova smyslu, ale on se k ní Across the Universe také staví poměrně distancovaně a v posledku na jakoukoli (politickou) výpoveď rezignuje (nechápu proč levicoví studenští vůdci ze šedesátých let musí být zobrazováni napůl jako bezcharakterní svůdníci a napůl jako anarchističtí dynamitníci, i s plnovousem, z konce 19. století - a ještě nakonec dostat do zubů od hlavního hrdiny, viz Forrest Gump). Rozhodně ale není tak povrchní jak o něm zde mnozí tvrdí, Moulin Rouge se svými výkřiky o bohémské revoluci mi přišel daleko povrchnější (což neznamená nutně špatný), jen prostě šedesátá léta byla doba, která věřila že láska všechno spasí. P.S. Tvrdit, že The Beatles "nejsou vyjímeční" a jejich hudba je "obyčejná" a je "výkřikem staré doby" (co je sakra stará doba?antika?) která je "dávno pryč" může jen hudební idiot. Mám mluvit o tom jak redefinovali výměr pop-music, o jejich vlivu na celý další hudební vývoj, o čtyřech albech v top tenu nejlepších pěti set alb časopisu Rolling Stone, o pěti stech milionech prodaných alb apod.? Myslím že to není nutné. ()

Rm.

Chaotické uspořádání krásných, ale zmrvených písniček bez děje. Jsou tam lepší chvíle typu "I Want You", ale celek - vice než dvě hodiny nudy to nespraví. Dalších Vlasů se už asi nedočkáme. ()

dr.fish

Rozhodně to chce koule něco takového natočit. Písničky Beatles se do příběhu hodí a sedí perfektně. Některé scény jsou naprosto geniální, jiné hloupé. To chtělo asi doladit víc. Taky některé aranže těch písní se nepovedly, zpomalení tempa songům Beatles fakt nesvědčí. Jindy to zase bylo OK. Obrazová část si zaslouží velké plátno. Na konce všeho jsem si nakonec řekl, že to vlastně bylo dobré. 75% ()

wendelin9

Ačkoli nemám ráda, když si někdo bere do huby cizí písničky (a obvzlášť pokud jde o mou oblíbenou kapelu), tak musím říct, že z toho muzikálu jsem byla doslova a do písmene nadšená :).. Spousta písniček pro mě dostala úplně jiný význam a já si je mohla prohlédnou v jiném světle. Příběh mě ani chvíli nenudil a na mladé (pro mě) neznámé herce se mi skvěle dívalo. Mohu všem doporučit.. :) ()

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)