Edith Piaf

• Česko Edith Piaf (viac)
Dráma / Životopisný / Hudobný
Francúzsko / Veľká Británia / Česko, 2007, 140 min

Réžia:

Olivier Dahan

Scenár:

Olivier Dahan

Kamera:

Tecuo Nagata

Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Jean-Paul Rouve, Gérard Depardieu, Clotilde Courau, Jean-Pierre Martins (viac)

Narodila se na chodníku, vyrůstala v nevěstinci, vydělávala si pouličním zpěvem... Přesto se z ní stala světoznámá hvězda první velikosti. Život Edith Piaf (vlastním jménem Edith Giovanna Gassion) byl bojem o hudbu, přežití a lásku. Její magický hlas, vášeň a přátelství s hvězdami její doby (Marlene Dietrich, Jean Cocteau, Yves Montand aj.) jí od dětství v chudobě přivedlo k obdivu celého světa. Žila vždy naplno a "ničeho nelitovala..." . Díky své neuvěřitelně silné vůli a neobyčejnému nadání se vypořádala s tragickým osudem a její sen z dětství se stal skutečností. "Jednou budu bohatá, budu samé prachy. Budu mít bílý auťák a černého šoféra." Nechtěla dát světu šanci na ni zapomenout a povedlo se jí to beze zbytku. "Velcí umělci nepatří jen jedné generaci, zůstávají tu napořád."

Režisér Olivier Dahan (Purpurové řeky 2: Andělé apokalypsy) obsadil do hlavní role svého nového filmu skvělou Marion Cotillard (Taxi, Velká ryba, Dobrý ročník). Pro natáčení si režisér kromě Francie vybral také Prahu. Zde si na pomoc přizval české herce v čele s Markem Vašutem...

Snímek o světoznámé šansoniérce Edith Piaf zahájil letošní prestižní filmový festival Berlinale, kde sklidil obrovské ovace. (oficiálny text distribútora)

mandlova

Geniální obsazení hlavní role, písně Edith, velmi silný příběh - mohlo to být 5* nebýt znalosti života Edith z četby jejího životopisu v dobách puberty. Tehdy byl poslech jejích šansonů každodenní radost, tím pádem se zfilmování Editina osudu neslo pro mne ve velkém očekávání, které však tento film tak úplně nesplnil. Ale ano, na samém konci jsem brečela.... (btw 140minut je zbytečně moc) ()

Autogram

Takýto silný životný príbeh si priam žiada o sfilmovanie do veľkolepého životopisného filmu. Čiastočne sa to aj podarilo hlavne vďaka úžasnej Marion Cotillard prevtelenej do všetkých vekových kategórií. Režisér si vo veľkom pomáhal striedaním časových období života, čo sa, ako tu čítam, nemusí zapáčiť každému. Mne sa to páčilo, že najsilnejšie scény mohli byť hneď na začiatku, čím ma film zaujal, a tiež na konci, čím z filmu zostáva po skončení príjemný pocit. V kontraste s tým je možno príliš veľa času venovaného tragickým momentom, nie som až tak zasvätený, ale možno by sa dalo nájsť aj viac príjemných momentov v živote. –––– Prečo ste tak ďaleko od Paríža? – Paríž je vždy blízko. ()

Pedross800

Edith Piaf, to jméno mě úspěšně míjelo celý život. Fragmenty co jsem občas někde zaslechl z rádia a podobně mě spíš odpuzovaly a já si říkal co na tomto hlase měly ty generace obdivovatelů? Shodou náhod po nedávném doporučení tohoto filmu a zjištění, že ho dávají v telce jsem si řekl, že tomu dám šanci. Film jako takový moc hodnotit nebudu, Představitelka hlavní role ovšem předvedla úžasný výkon a pro mne velké překvapení, najednou jsem ten hlas a písně začal vnímat a opravdu se zaposlouchal a.....do toho hlasu se zamiloval :) asi jsem se k pochopení té vášně a magičnosti jejího hlasu musel "prožít" :) závěrečnou píseň filmu jsem již poslouchal na "plné" pecky a s otevřenou pusou, bravo Edith :) ()

Nepi

Film o trápení, hrůze, nemoci a slávě. Strhující výkon Marion Cotillard táhne film kupředu a hrne minuty za nás. Pro bystré diváky se ve filmu objeví i čeští herci (Javorský, Vašut, Havelková). ()

Almásy

absolutne odzbrojujuca, po hereckej stranke dokonala drama o mojej oblubenej spevacke. u mna jasny oscar za neanglicky film a herecku v hlavnej ulohe. ()

weselow

Zajímavý příběh, rozhodně super muzika, francouzský šansony si určitě trochu prohrabu, jenom mě trochu trápí, že nikdo neví, jestli spousta věcí je vůbec pravda. Steve Coogan mě sice naučil, že When you have to choose between the truth and the legend, print the legend, ale tohle je taky trochu politika. Jo a Marion Cotillard jde nekompromisně mezi moje oblíbené herečky. Kvůli výkonu v tomhle filmu, vzhledu v jiných filmech :) a rozhodně informacím, co má tadyk v profilu... ()

rudess

úžasný herecký výkon Marion Cotillard, silný životný príbeh jednej krehkej a pritom tak obdivuhodne statočnej a sebavedomej ženy, jedinečný prejav a hlas, podmanivé šansóny schopné človeka doviesť k slzám... za posledný týždeň som videl dva filmy, ktoré mali silnú ženskú hlavnú hrdinku, či priam strhujúce prevtelenie sa do postavy. Marion plešatého pána bez najmenšej pochyby zaslúžene získala a verím, že si ho domov odnesie i Natalia Portman za Čiernu labuť, pretože ma dostala rovnako maximálne ako "Vrabčiak". ()

zuza99

Edith Piaf jsem viděla dvakrát a pokaždé mě mrazilo, ještě týden po tom, co jsem si na film vzpomněla. To co předvedla Marion Cotillard bylo neskutečné. Film je opravdu dokonalý. Tleskám. ()

TroiMae

Film alespoň volí neotřelé nelineární vyprávění a je pochopitelné, že se do filmu nevejde vše a také nelze vše vysvětlovat, ale kromě její osudové lásky boxera Marcela sporadické zmínky o vztazích slavné zpěvačky jsou trochu jako hledat velikonoční vajíčka. Přitom zpěvačka prý nedokázala usnout bez chlupaté mužské nohy pod peřinou. Nejde výčet všech jejích milenců, ale o to, že zapadá spojení mezi ní a mnohými významnými muži. A tak Yves Montand je zmíněn jen v rámci výčtu hostů v publiku. Přitom tak, jako Asso „udělal“ Piaf, Montand (stejně tak Aznavour) patřil mezi ty, které „udělala“ Piaf. Napsala pro něj chanson a během roku byl tak populární, že se s ním rozešla. Théo Sarapo, její poslední, o dvacet let mladší manžel, který o ni pečoval na sklonku jejího života, se sice nestal význačným zpěvákem, přesto ve filmu jen bez souvislosti zazní jeho křestní jméno z úst umírající Piaf (mohla aspoň zaznít jejich společná píseň „K čemu je láska?“). ()

Heraldika

Strhující životopis, dokonale převedený na filmové plátno, s famózní hlavní hrdinkou - co víc si přát? Tenhle film má všech pět pé, nelze jinak než vychválit. A "mlčící kino" při závěrečných titulcích hovoří za vše.. ()

Niella

Hodnotenie tohto filmu velmi zavisi od faktu, ci ste citali alebo nie zivotopisnu knihu o tejto vynimocnej spevacke. Ak nie, mali ste vyhodu, ze ste boli prekvapeni, kolko neuveritelnych situacii a zazitkov sa da vtesnat do jedneho ludskeho zivota. Zaroven ste sa vsak trosku stracali v postavach a rozsekanie filmu na viacere casove roviny k tomu tiez nepridali, hoci si myslim, ze tato cesta bola jedina spravna, neviem si predstavit jeden suvisly linearny pribeh. Ak ano, vsimali ste si viac detailov, ako napriklad, ze niektore vety boli doslovne preklady z jej autobiografie. Film ma zaujal, ale nedokazal ma citovo zaangazovat, aj tak je ne regrette rien. ()

ranp

Takhle podle mě vypadá těžký život. Už od dětství se Edith musela těžce protloukat a ani v dospělosti to neměla o moc lehčí. Přesto ale měla krásný hlas a dovedla dělat lidem radost svým zpěvem. Marion Cotillard to zahrála fakt perfektně. Zážitek z tohoto výborného a působivého filmu jen podtrhuje závěrečná píseň, kde Edith zpívá, že ničeho nelituje. Takhle nějak si představuju kvalitně natočený film o známé osobnosti. Na plné hodnocení to u mě sice není, ale je to poctivých 80%. ()

Ferinka

Upřímně řečeno, nemám ráda žabožrouty ani jejich songy.. ale Edith Piaf je takový fenomén, jemuž se nelze vyhout. Všechno to sice ve filmu stálo krom písní na výborné Marion Cotillard, ale to nevadí, ona má na snímu zásadní podíl a zaslouží si za to minimálně 4*. Časové prolínání se mi moc líbilo, třeba to dokáže divákovi lépe přiblížit onu chvíli krásy, slávy a vítězství, naproti chvíli méněcennosti, nemoci a totální devastace. ()

Arkanoid

Neprehľadný mozaikový dej. Udalosti jej života sú usporiadané nezmyselným spôsobom. Jednotlivé scény majú nejaký emočný náboj, no film ako celok žiadny. Marion Cotillard je v životnej roli a forme. Do Edith Piaf sa prevtelila dokonale, až stratila svoj obvyklý sexepíl. Jeden z najlepších hereckých výkonov, aké som videl. Film sa sústredil len na ňu, čo je podstatná chyba, keďže ostatným hercom priestor nedal - iba ich ukázal, akokeby ich postavy nemali žiadny zmysel. ()

femme fatale

Není snadné zachytit všechny zásadní "vrstvy" života a propojit je v jeden snesitelný celek ve 140 minutové stopě. Dahan to vzvládnul bez větších potíží a ještě ke všemu přeskakuje tam a zpět, tak jakoby na vše vzpomínala zpěvačka a vybavovala si ty úseky sama (ostatně tak jako v její autobiografii, kterou diktovala zapisovateli z nemocničního lůžka), jako by jí plynuly na mysl. Samozřejmě filmu kraluje Marion Cotillard, to je bez debat. Role se ujala s urputnostní Piaf vlastní. Ostatně o tom také svědčí dnes již známá historka o tom, jak se Cotillard nemohla po natáčení zbavit "přítomnosti" Piaf a dokonce ve chvilce zoufalství podstoupila i exorcismus. Oscar více než zasloužený. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Tento kousek je celkem zajímavě natočen, nicméně má bohužel několik zásadních vad, které ho srázějí dolů. Především zde už tolikráte kritizované skoky v čase. S tím naprosto souhlasím. Tento způsob vyprávění je mi naprosto protivný. Další problém je v tom, že film nejde vůbec do hloubky. O zpěvačce se tu v podstatě nedozvíme zhola nic. Kromě toho, že fetovala a chlastala o 106 a že měla stráášlivě těžký život...Film ji sleduje příliž zvenčí, jako jen pouhý sled událostí, ale co se odehrává v ní, jakoby režiséra vůbec nezajímalo. Potom ale také nemůže počítat s tím, že diváka chytí za srdce. Ta sbírka životních tragédií je už časem spíše otravná. Až okatě citově vyděračská. Další potíž je v tom, že se zde vynořují postavy (v životě zpěvačky patrně velmi důležitých) neznámo odkud a stejně jakoby nic, zase mizí - viz. voják - autor její nejznámější písně, který přijde odnikud a stejně rychle zase zmizí, aniž bychom se dozvěděli kdo to vlastně byl. No a ta dlouhá stopáž...Mám za to, že pokud k tomu nemá režisér nějaký opravdu ospravedlnitelný důvod, tak délka více než 100 minut, je samolibá tyranie diváka! Existuje opravdu jen velmi málo filmů, které si svoji přílišnou délku dokáží ospravedlnit. Např. Pán prstenů... Edith Piaf ovšem není tento případ. Ač by klidně mohl být. Škoda...Před pár lety dávali v TV záznam stejnojmenného divadelního představení z nějakého českého divadla a toto představení mě oslovilo podstatně více. Film o Edith Piaf ve mě o proti tomu nezanechal žádný hlubší odkaz... ()

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu