Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

mortak

Historie jako konverzačka s patetickým nánosem. Jistě, začátek a konec před americkou vlajkou, touha Američanů zachraňovat svět, protože se domnívají, že stojí na straně Boha a dobra, a to vše podpořeno patriotickými smyčci (Howard vykrádá Williamse)...jistě, jistě...jenže Nichols se na postavy tohoto divadla dějin dívá hezky s odstupem. Hanks zastupuje v Kongresu okrsek v Texasu a chová se jako John Wayne v saku a kravatě (to není kompliment!), Roberts je nesympatická přihlouplá fanatická křesťanka (a s ní většina neokonzervativního osazenstva Kongresu) a Hoffman nevychované prase, které ale po pětadvaceti let u CIA přesně ví, co bude následovat - fucking up the end. Naštěstí tato ironie, odstup od postav a skvěle napsané dialogy po většinu filmu přebíjejí ten odporný patos. ()

dr.fish

Je to samozřejmě krásná pohádka o tom, jak americký kongresman zachránil svět a síly "dobra" zvítězily. Patos z toho jen teče, ale...na druhou stranu je tam nadsázka a docela inteligentní humor. Navíc se už tvůrci nebojí říct světu, že americká demokracie je úplně stejný bordel jako kterákoliv jiná demokracie na světě. A to je určitě pokrok. P.S. Hoffmann a Tom Hanks navíc dokážou vytvořit natolik charismatické postavy, že člověk i zapomene na to, že jde vlastně o válku a utrpení. Divákovi se tak vlastně dostává veselé tragikomedie o politice a válce a řízení světaběhu aneb "vrtění psem". Povedlo se docela hezky. 80% ()

ceskyhonza

Obsahově docela zajímavý film inspirovaný skutečnými událostmi na téma - "Je potřeba něco dělat s těmi Rusáky v Afgánistánu ..." No, mnozí, kdo mají i svůj úsudek, nespoléhají jen na blamáže, umí Googlovat, nebo např. znají cyklus - Americké století očima Olivera Stonea, vědí, nebo zjistí, že ono se ani těm Rusákům tehdy do toho Afgánistánu nechtělo a dalo to americkým pošukům dost práce, než je tam vmanipulovali, aby pak zloděj mohl ječet - Chyťte zloděje. Taky, aby konečně i ti Rusáci měli svůj "Vietnam". To zas podpořili právě, jak i v tomto snímku je tématem, zejména podporou těch hajzlíků, co školili a vyzbrojovali, aby nyní tam s nimi od 11. září mohli mít "svůj vlastní Afgánistán". Souvislostí je tolik a politika USA, stejně jako ta Ruská, je takové blití, že pokud nechcete být jen lacinými konzumenty, dohledejte si k tomu více. V kontextu pak je i tento snímek svým způsobem zajímavý. ()

angel74

Filmy natočené podle skutečných událostí mám ráda, ale tomuhle jsem nějak nepřišla na chuť. Ani skvadra herců a hereček, kteří obvykle bývají zárukou kvality, to tentokrát nezachránila. Po delším zvažování jsem se nakonec rozhodla pro hodně usmolené tři hvězdičky. ()

Aquarius

Punchlajná vyfučané doprázdna. Neznesiteľný Hanks, neznesiteľná Robertsová, neznesiteľné Jailbait (okrem Amy Adams, samozrejme). Rozumej nesrali ma tí herci, srali ma tie postavy. PSH je príma chlap, ale to chrapčavé sebaisté fuckovanie nám už ukázal viackrát a imho lepšie. Film zábavný ako koaličná rada, Sobotné dialógy a Hodina otázok pustené simultánne v Texaskom ranči plnom republikánov. A to je nič v porovnaní s tortúrou ktorá nastane keď film prejde na vážnejšiu notu a snaží sa nás (O my shining stars and body!) -dojímať. Tu neostáva než v duchu scenára zvolať jedno veľké a mohutné FUCK, ktoré však na rozdiel od filmu nepôsobí nepatrične. ()

Radiq

Julia Roberts je tam hnusná, jak nikdy před tím. Je tam hrozně moc mluvení a věcí, který můžou znát nebo mít význam jen pro Američany. Útočnej let vrtulníkem byla jedinečná a úchvatná a vymakaná scéna. Je to trošku paradox, že dostal medaili chlap, kterej vyzbrojil muslimy, proti kterejm se v dnešní době vede válka. Každopádně bylo to zajímavý z historickýho hlediska - zjistit, co se vůbec dělo a proč. ()

smrt.ka

Věřím, že pro někoho skvělý film. Můj šálek čaje to ale nebyl. Ovšem peněz za lístek do kina nelituji; viděla jsem přece zase po čase Toma, Julii a z tamních rádií uslyšela Bowieho Fashion, to bylo milé. ()

tom88

Podstatná časť filmu ma mierne nudila a nevidel som veľa plusov, samozrejme film postupne naberal na zaujímavosti a na obrátkach, ktoré vyústili do skvelého záveru. Zopár scén bolo zbytočne dlhých a dej celkovo nebol príliš nadpriemerný. Herci hrali celkom fajn, Hanks, Hoffman aj Roberts celkom ušli. Námet je veľmi dobrý a vznikol pomerne originálny film, ktorý je zabalený do amerického filmového stereotypu. Veľmi silné 3*. 68% ()

moviefilm

Oveľa viac by ma zaujímala politické časť deja. Tam, kde sa rozoberá súkromný život pána Wilsona, film zlyháva na plnej čiare. Tieto časti sú napriek tomu, že sú okorenené humorom dosť nudné a povedal by som zbytočné. Lenže keby tam neboli, film by bol asi o dvadsať minút kraťší, čo by bolo asi dosť neprípustné. A čo ma neuveriteľne rozčúlilo, režisér sa nenamáha riešiť charaktery vedľajších postáv. Preto tu postavy Amy Adams, Julie Roberts, alebo Philipa Seymozra Hoffmana sú len preto, lebo sú dôležité pre dej a preto, aby film lákal divákov na herecké obsadenie. A vzhľadom na to, že okrem prvej scény, v ktorej vidíte Hoffmana, sa jeho charakter vôbec nerieši, moc nechápem jeho Oscarovú nomináciu. Akoby ani on sám nevedel ako má svoju postavu hrať, a tak sa len pohybuje po plátne stále, keď mu to scenár prikazuje, hovorí to, čo mu scenár prikazuje, ale nevie, čo má hrať a ako má hrať. Hlavná chbya je totižto v scenári a v réžii. Keby tento istý príbeh napísal niekto iný a Nichols by ho režíroval tak, ako svoje predchádzajúce filmy, mohol to by jeden z filmov roka... ()

Mylouch

"Nejsi blbej, jsi jen v Kongresu." Ve stylově trochu rozháraném příběhu o zákulisí americké podpory afghánskému odporu proti sovětské okupaci přebývá mj. familiérnosti v oficiální sféře, čímž je oslabena dramatická složka příběhu směrem k béčkové plytkosti. Polohu sarkastického humoru zastupuje dobře napsaná role agenta Avrakotose. Vyniká režie vizuální složky a herecké výkony (T.Hanks a P.S.Hoffman), podpořené kvalitním dabingem. Julia Roberts působí dojmem šedesátnice, snažící se vzbudit zdání čtyřicítky. V závěru jsou použity dobové záběry války, spíše kouzlem nechtěného než morální aktualizací jsou pak záběry sestřelených (i) západních letadel v roli těch sovětských. "Napadli motorizovanej prapor na koních ? Jsou vážně dobrý !" ... á propos Znáte tu vo zenovym Mistrovi ? ()

Kjůkíí

USA si na sebe sami ušili bič, když poté šli do války o svobodu Afghanistanu a vlastně dali svým protivníkům zbraně, a ti na oplátku zabíjeli vojáky USA. To jest koloběh života kamo. Troška historie neuškodí, ale k filmu .. Popisuje skutečnost, Tom Hanks je výborný herec, určitě kvalitní snímek, ale mohl být více zábavný, více humoru a méně politiky. Některé dialogy byly zbytečné a zdlouhavé. Julia, ladná dáma, ale už dávno není co bývala, ta šarmatní, svůdná holka, co by jí dal každý, už je to přeci jen dáma v letech. Pro informovaného a zainteresovaného člověka film k pokoukáníčku, ta ješitnost a to sebevědomí USA se krásně leskne. USA mají velké ego. A ze závěru: Uplatnili své ideály, tak mohou jít dál, svět je podle nich, na co se trápit důsledky. ()

Triple H

Dalo sa, ale myslím, že takáto atraktívna téma sa dala spracovať omnoho lepšie. Herci sú dobrí, ale Tom Hanks už bohužiaľ ničím neprekvapuje ani neohromuje---odvádza len svoj štandard. Philip Seymour Hoffman bol však perfektný--jeho obtlstlý, hrubiánsky cynik je najlepšou vecou na tomto filme. Mike Nichols má už za sebou toho dosť a tu už len odviedol svoj určitý štandard. Film je síce pútavý, ale nijako diváka nezasiahne. Dá sa povedať, že je veľmi chladný a odľahčený. Tá odľahčenosť bola zrejme úmyslom, ale podľa mňa to chcelo minimálne v určitých pasážach trochu pritvrdiť. ()

Sonnik

Based on a true story. You think we could make all this up? Taková malá sympatická agitka se známými herci a hlavně se SKVĚLÝM Hoffmanem a sympatickým Hanksem. Autor scénáře je Aaron Sorkin, který je pro mě bůh už jenom kvůli Studiu 60 a tady tahá z kapsy další satiru plnou výborných hlášek, které ve velkém chrlí hlavně Hoffmanův cynický Avrokatos. Prostě hezká, malá, nadnesená a dokonce i chytrá odechovka. Co víc by jsme chtěli? "The Congressman has never been to rehab. They don't serve whisky at rehab." ()

Mrkvič

Americký kongresmen, který mezi popíjením whisky a různými drogovými večírky, získává peníze na podporu Afgánců v boji proti Rusům. Od začátku jsme nemohl přestat myslet na naše politiky, jak by v takovém filmu vypadali. Takový Miloš Zeman řešící něco děsně důležitého, s tím,že by pořád scháněl becherovku. Nejlepší na tomhle filmu je, že je takové téma natočeno tak zajímavě. Většinou je to díky vtipu a bravurním hercům. Být to opravdu v našich končinách a s našima oblíbenýma politikama, tak by to bylo na 5 hvězdiček. Teda pouze v případě, že by si to udrželo takovou kvalitu. ()

Sfinkter

Musím souhlasit s kritikou, že film je to velice chytrý. A není pro ty, kteří si myslí, že ví, jak vše funguje. O velkých věcech rozhodují velcí lidé, obyčejný člověk by se radši na nic neměl ptát. Wilson byl hodně politicky založený, nakonec se ukázalo, že je v něm i kus lidství. ()

Freefinger

Pokud nejste vášnivý politolog, který v dětství místo Studia kamarád sledoval vývoj studené války, potažmo konflikt v Afganistánu, pak si tento film raději nechte ujít, jinak si při jeho sledování budete připadat jako barvoslepý novorozenec ve svěrací kazajce, snažící se složit Rubikovu kostku... ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)