Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

yvona

Takže hned v úvodu se dozvídáme, že jeden ožralý sexistický kongresman Charlie Wilson alias Jára Cimrman, o kterém nikdo nikdy neslyšel, zachránil celý východní blok od krutokomunistů. Tak to si bratři Amíci dělají srandu, ne? Kde má jejich nabubřelost hranice...tedy pokud nějaké mají? Nebýt Toma Hankse, který tímto počinem ovšem klesl do čtvrté cenové, jde o celkem nudnou záležitost. Ale možná to byla parodie. Alespoň to tomu z 90 % odpovídá. ()

Jajar

Philip Seymour Hoffman hláškuje jako o život, Tom Hanks zvládá svou roli s velkým přehledem, ale Sorkinův scénář je plytký až hanba a režie jinak famózního Mika Nicholse tentokrát taky dost skřípe. V závěru navíc tvůrci zapomenou na dosavadní cynický, satirický podtón, aby ze Soukromé války pana Wilsona udělali zatraceně vážný a překvapivě dost hloupý film. 6/10 ()

maaan

"These things happened. They were glorious and they changed the world...and then we fucked up the end game." Souhlasím s občasnou přehršlí dialogů, ve které jsem se nejednou ztratil :-) Nicméně celkový dojem z filmu je velice pozitivní, pěkně zapadaly i originální snímky z války. 80%, tedy 4****. ()

Yojimbo

Tenhle film se vlastně nikterak neliší od dalších s tématikou "co všechno překonalo pár lidí, aby udělalo dobrou věc". Na druhou stranu ne každý podobný snímek má pointu zakotvenou v nedávných, a pořádně podělaných, událostech, která nutí se zamyslet nad tím, jak politika vlastně funguje. Od průměru navíc tento snímek zachraňuje skvělé obsazení, které pomáhá zapomenout na absenci jakýchkoliv pokusů o originálnějšího zpracování. ()

Dárius

Tento film mě fascinuje nejenom proto že tam hraje moje oblíbenkyně Julia,ale myslím že se jedná o jediný film kde je jasně vidět jak vznikala Al-kaida.Bez americké pomoci by toho domorodci moc nezmohli.Zajímavé je že v amerických dodávkách se nacházely Francouzké protitankové zbraně "Milan".Jak kdyby amerikáni nic podobného neměli.Nakupovalo se odevšad-holt obrátilo se to proti nim.Role světového policajta-je stojí až moc životů.Ale to je špinavá politika-šlo jen o sféru vlivu. ()

shereen

Nesnáším plíživě propagandistické snímky. Je to jako když vám někdo prodává zubní pastu, ale zároveň vám radí koho volit, ani si toho nevšimnete. Formálně dobrý film, obsahově je to ale naprostý skandál. Nejsem příznivcem doby, kdy naše teritorium ovládali Rusové. Na to, aby mi někdo podprahově podsouval jaká je to nemorální a krvežíznivá banda nejsem zvědavá. ()

pepa3rd

Vynikající herci ve vynikající dokumentární rekonstrukci. Jako film tohle dílko ale nemá šanci obstát, protože dramatická stránka je v podstatě nulová. Děj se skládá jen z dialogů mezi lidmi o kterých víme pramálo a zbytek obstará střídavě pohled na poušť, pohled na Afghánce bez raketometu, pohled do kongresu, pohled na Afghánce s raketometem, pohled na poušť, poplácání se po zádech a konec. Je tu sice jakési sdělení, ale to vyznívá ploše a díky osekané stopáži defakto do prázdna. Kdyby děj komentoval vypravěč, vznikne vzhledem k obsazení jeden z bezkonkurenčně nejlepších histrorických dokumentů. 60 % ()

Lucas87

Tento politický film je pro mě jedna z důležitých připomínek angažování USA v zahraniční politice v dobách studené války, nejvíce mě zaujaly ty scény jak afgánci běží stingerama sestřelovat HIndy (MI-24). Nezajímat se o historii tak je to prostě třihvězďák. ()

Porp

Staručký pán režisér prežil najlepšie roky života v období studenej vojny, kedy za všetko zlo sveta bol zodpovedný výhradne Sovietsky zväz a tak je nostalgiou za touto dobou nasiaknutý celý jeho film. Napodiv nudné byrokratické prostredie je až podozrivo plné vyzývavých pipiek, ktoré by sa nestratili ani v tých najlepších newyorských nočných kluboch. Agenti CIA rozprávajú za každých okolností kovbojským žargónom, kde je slovo "indián" nahradené slovom "komunista". Americkému patriotovi tento film určite postačí ako vysvetlenie prečo ich stíhačky v Afganistane idú k zemi vďaka ich vlastnej technológii, a ľahko sa nechá učičíkať myšlienkou, že tie "púštne krysy, čo nechcú prijať demokraciu" bol kedysi "krásny afgánsky ľud" ťažko skúšaný komunistickou hydrou. Propaganda ako vyšitá. ()

redwik

Filmy, ktoré sú natočené podľa skutočnej udalosti, majú vždy niečo do seba. Avšak Charlie Wilson's War asi nebude patriť medzi mojich obľúbencov, ako napríklad Argo. Síce Toma Hanksa mám v obľúbených hercoch, a aj v tomto filme podal parádny výkon, ostatné nebolo podľa môjho gusta. Nepáčilo sa mi, že veľa rozhovorov bolo vedených moc rýchlo. K deju len toľko, že občas bol zaujímavý, občas nie. ()

UniqueNett

Pustila jsem, viděla jsem, vypnula jsem. Dobré, ale podruhé bych to vidět nemusela. Navíc mi sem nějak nezapadala Julie, ale to bude asi jen můj osobní dojem. Každopádně 3*, víc z toho nevyždímu. ()

Biopler

Hanks rolu Wilsona prijal asi len kvôli tomu, že sa naň podobá. Táto rola mu vôbec nesadla. Hanks má hrať alkoholika a sukničkára? Či dokonca aj týpka čo si občas niečo šupne? Tom je megatalent, ale nie je to všestranný herec. Cítil som podobný pocit ako keď som videl už dávnejšie nepodarok s De Nirom v roli starostlivého otca. Celý film má len suchopárne scény a príbeh ma fakt nudil a to pri skoro 100 minútach je čo povedať. Roberts klasicky o ničom, zaujme len Hoffman a jeho výstupy. ()

ludva10

Pěkně natočený film, který se ale v dnešní době plné muslimské invaze hůře hodnotí. Tím spíš, že většina toho, co je ve filmu je nejspíše pravda. Připadalo mě, že Hanksovi role příliš nesedla a Julii ( ač ji moc nemusím ) nebylo dáno moc prostoru. Děj plyne rychle, atmosféra slušná, ale podle mne měl film o dost větší potenciál. ()

tranquill

"Zdvořilost nepotřebuju, potřebuju letadla, děla, peníze..." Jistě to mělo velký vliv na světové dění v 80. letech, jen nevím, jestli teď ty zbraně neslouží Talibánu nebo Islámskému státu... ()

HenryIvan

Ono to je miestami vtipné, sviežo zrealizované. No inokedy som mal pocit, že sa scenárista chcel dostať niekde a nechcelo sa mu tak trochu logicky odvôvodniť, prečo a ako sa tam dostal. Film trpí tým, že je v ňom všetko až príliš jednoduché. Aféry vysoko postavených ľudí miznú v sekunde, vyjednávanie medzi dlhoročne znepriatelenými národmi úplne opačného vierovyznania vyrieši v podstate brušný tanec, afganský rebeli zostrelia vrtuľník v plnom behu, z roztrasenými rukami pomaly z kilometra, ruské tanky a helikoptéry sú úplne neschopné vysporiadať sa z páru rebelmi, ktorých vidia na míle ďaleko, nejaký obyčajný kongresman dokáže presvedčiť ľavou zadnou celý výbor na dotácie aby zvýšili rozpočet o skoro miliardu ?? Nevravím, že to celé nie je podľa skutočnej udalosti, veď tvorcovia nás o tom celý čas vytrvalo presviedčajú, ale určite to nebolo také jednoduché a ľahké ako nám ukazuje tento film. Musím vyzdvihnúť vizuálnu stránku. Nálety ruských lietadiel ako „ kropia ” bezbranný afganský ľud boli zrealizované výborne. Tak isto by sa dal vyzdvihnúť úmysel tvorcov vykresliť Američanov ako „ spasiteľov ”, ktorí sa však zaujímajú len o to, či vyhrajú vojnu a nie o jej dôsledky. Celé to miestami vyznieva ako satyra na vtedajšú dobu a na samotné fungovanie kongresu, no niekedy tá satyra pôsobí naozaj hlúpo. Inak boli tam pekné náznaky práve spomínaného fungovania kongresu a celej vlády. Ešte lepšie to vykresľuje seriál House of cards. Prevláda u mňa taký sladko-kyslý dojem. 60 %. ()

geek.ondra

Sorkinova dialogová smršť kterou si Hanks i Hoffman náramně užívají a já s nimi. Zábavná leč díky Nicholsově mdlé režii nedotažená věc. 7,5/10 ()

Torgal

Tento film sa snaží byť odľahčený aj dramatický súčasne, ale tak trochu pritom zakopáva o vlastné nohy. Napríklad takí “Charlieho anjeli” (Wilsonov húf vnadných sekretárok). Určite v takúto politikou predchnutú tému osviežili (spolu s ostatnými krásnymi dámami vo filme), ale aj tak pôsobili nepatrične. V centre diania je opakované navyšovanie rozpočtu na podporu afgánskeho odporu voči sovietskemu agresorovi, to ale nie je nijak extra záživné. Len mnoho rozhovorov medzi politikmi a občas nejaký ten dobový záber na bojisko. Pozornosť mi tak pomáhalo držať hlavne zvučné herecké obsadenie (a tie dámy). Na filme bol najlepší horkosladký záver, v ktorom sa Amíci spokojní s porážkou Rusákov rozhodli ponechať Afgáncov svojmu osudu, čo ich malo o pár rokov poriadne kopnúť do zadku. 6/10 ()

Zacharias

Parádně jsem si užíval, Hanks a Hoffman nemají chybu, Julia jen září a čím je starší tím je víc sexi. Jen bych uvítal hlubší pohled do zákulisí kongresu, takhle to vypadá strašně jednoduše. Styl, chceš miliony seženu je, to je málo, chtěl bych vědět co je zatím, komu co slíbil atd. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)