Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

BOURQUE

Film, ktorý nesmierne provokatívnym spôsobom zobrazuje to, o čom v televíznych novinách nie je ani zmienka. Vďaka brilantným výkonom hercov a herečiek (J. Gyllenhaal, R. Witherspoon) sa to v hlave ešte viac zafixuje. Len škoda, že M. Streep dostala tak málo priestoru. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

Heroine odpad!

Ne sorry, ale tudy cesta taky nevede. Pokud jde o nějaké boření tabu, nebo ukazování "celé věci z jiné stránky", potom jsem z těch náročnějších diváků, kteří to chtějí příště zcela bez propagandy. Děkujeme. ()

MickeyStuma

Částí vlastenecký snímek a části kritika do vlastních řad. Americká protiteroristická opatření po '11. září' se dotkla každého kdo cestoval do amerického vnitrozemí a o to horší to bylo pro toho, kdo byl přímo Arab. A bylo každému putna, jestli to byl americký občan a měl dokonce i americkou rodinu. Stačil závan podezření aby byl takový člověk ještě na letišti potichu zadržen a byť to vláda popírala, z důvodu získání náležitých informací i mučen. Po tak honosném teroristickém činu, jako je případ 'dvojčat', jsou zkrátka tajné služby na pozoru a ve snaze ochránit zemi jde veškerá lidskost stranou. A o tom všem pojednává tento snímek, který se dá zařadit vedle podobně zaměřených filmů. Temná stránka věci je zcela neoddiskutovatelná. Zoufalství těch, kterých se to týká, je jednoznačné a natočeno je to tak velkolepě, že po citové stránce nelze s nimi soucítit. Nejedná se o nic akčního. Zde se vsadilo na velkolepou dramatizaci a povedlo se. Příběh dokáže vzbudit hluboký dojem a donutit zapřemýšlet nad vážností celé situace. Ale bude to k něčemu? ()

Faila

Pár filmů s podobnou tématikou už jsem viděla a po obsahové ani formální stránce mi tenhle nic nového nepřinesl. Přesto jej řadím mezi nadprůměrné, protože podobné filmy nabízí spoustu otázek, nad kterými má podle mě smysl přemýšlet. ()

charmin

Hmmm, tazko mi je hodnotiti tento film, ale urcite nepatri k tym slabsim. Neorientujem sa takisto na tento azner, takze neviem povedat, ci ma sklamal alebo prekvapil v dobrom. Takemuto druhu hercov s amalokedy da nieco vytknut..Preto si myslim ze pokaslat to uz mohol len dej, kt. nebol nicim extremne WAW uzasny, ale urcite lebo ako polovica americkych hluposti. Slabsie stryi(a to styri iba za hercov). ()

fraktal

Průměrně natočené drama (na thriller se toho tam skutečně moc neudálo - jen jediná akční scéna). Jedině známý herci a hlavně skvělej námět to vynáší nad slabší průměr. ()

tranquill

Myslím, že tohle bylo hodně reálné a podobné příběhy ve skutečnosti proběhly, záleží jen s jakým koncem... Každopádně tenhle thriller říká: "Třikrát měř a jednou..." (ale také chápu, že vždy to asi nejde...) ()

E lan

Povedený politicko-teroristický thriller, který má dokonce relativně překvapivé rozuzlení. Přesto z dobrého scénáře by se dalo jistě vytěžit víc, nevím co přesně, ale pocit zmařeného potenciálu jsem i po vyndání dvd z přehrávače nemohl přemoci... ()

bakeero

Docela ucházející drama s tématikou teroristických útoků a tím, kam až může zajít vláda, ale i jednotlivec, když chce chránit bezpečnost národa. ()

markotter

Nemám rád politické filmy, ale ten byl překavpivě dobrý. Asi proto, že ten politický podtext nebyl tak vytažen na povrch. Jen ten konec se mi zdál takový šup hup a - nic... ()

waska

Lehce nadprůměrný thriller s docela populární tématikou. Zákulisní boje politiků už snad ničím převapit nemůžou a tak nepřekvapí ani tím, že chtějí obětovat jednoho nevinného američana. Dobří herci, parádní hudba, ale bohužel, film skončil ve své polovině... ()

RatBoj

Film poukazuje na silnú tematiku ala politika v boji proti terorizmu, i keď sa dalo jednoducho predvídať čo sa stane o pár sekúnd, herci sa vžili do svojej úlohy a podali slušné výkony, i dej počas filmu bol pútavý, resp. nenudil. ()

sarfian

Tomuto filmu chýba hlavne nejaký náboj, ktorý by to celé rozhýbal. Nič extra nečakajte, ale pozreť sa to dá. Sice len raz, ale predsa. VIDENÉ 1x ()

Lichty

Příklad definice naprosto nevýrazného filmu. Silné téma, zakopané do země průhledným scénářem, s hereckými hvězdami, které se do filmu vůbec nehodí. ()

Chamyl

Na pozadí aktuální hrozby islámského terorismu a boje proti němu sledujeme několik zdánlivě nesouvisejících lidských osudů, které jsou po "tarantinovsku" pospojovány jemnými nitkami společných souvislostí. Jenže přes naléhavost hlavního tématu, i přes snahu o vyvážený pohled na nejrůznější aspekty terorismu s jejich projekcí do životů a práce běžných lidí, je to všechno strašně sterilní a emočně naprosto vyprázdněné. Divák tak nikoho nelituje ani nemiluje, nedostaví se ani pocit odporu či nenávisti... Prostě je to tak nějak jedno, ať už jde o mladého islámského teroristu, zoufalou americkou manželku, kariérního spolužáka, šéfku z FBI nebo nešťastného egyptského odborníka na výbušniny. Filmaři si bohužel ukousli příliš velké sousto a i díky neustálé snaze o všestrannou politickou korektnost jim (především) v závěru už došel dech. ()

BaronX

Tento film bohužel nepřináší vůbec nic nového či převratného ... děj je sice navržen tak, aby diváka strhnul svou aktuálností, jenže co si budeme povídat, nedaří se mu to ... a to hlavně z toho důvodu, že se vše velmi vleče a když se konečně dostaneme zhruba po 100 minutách k jádru věci, začnou běžet závěrečné titulky. Co se týče tématu, tak dle mého skromného názoru je tato situace zcela běžná po 11. září ... už nikdy se lidé nebudou dívat na arabsky mluvící lidi tak jako před tímto datumem. Usáma ztvořil noční můru o které se mu zcela jistě ani nezdálo!!! ()

s_c_o_r_p

Čekala jsem krapet víc akce, řadím spíše do průměru. Nicméně obsazení velice slušné...Meryl Streep jako vždy velice přesvědčivá,Witherspoon odvedla kus práce - jen prostě nemůžu dostat z hlavy tu otřesnou Pravou blondýnu, děsná zhoWadilost. Noo a Mr. Gyllenhaal, toho můžu. Za podívání to určitě stojí, ale asi to nebude film, ke kterému se budu vracet. ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)