V práci šerifa Virgila Colea a jeho zástupce Everetta Hitche platí jediné: střílet rychle, střílet přesně a okamžitě znovu nabíjet. Bez emocí, protože emoce vás mohou zabít. V Dějinách násilí byli protivníky. V drsném psychologickém westernu podle románu Roberta B. Parkera se Ed Harris (který také režíroval, produkoval a podílel se na scénáři) a Viggo Mortensen sešli jako přátelé a nájemní strážci pořádku Cole a Hitch. Renée Zellweger jako žena, která přijede do města jen s dolarem v kapse a podivuhodnou schopností přežít, dodá jejich snaze postavit před soud vraha Randalla Bragga (Jeremy Irons) to, co může zabíjet – city. V městečku Appaloosa poteče krev. (oficiálny text distribútora)

Lima

Western bez střílečky je jako kovboj bez koltu a že se jimi tady až na vzácné výjimky šetří, to by snad ani nevadilo. Horší je, že v tomto až příliš pozvolném vyprávění chybí napětí (a z banálních dialogů ho těžko vykřešete), které by tento příběh posouvalo více kupředu a učinilo ho poutavějším. Ed Harris coby scenárista a režisér vysloveně nezklamal, ale ani nenadchnul. ()

Sawy

Je velmi příjemné zjistit,že i dnes má ještě někdo koule natočit takhle staromódní a pomalý western,ve kterém nejsou nejdůležitější přestřelky,ale perfektně vyprofilované a zahrané postavy.Harris je nejdrsnější kovboj posledních dvaceti let,Mortensen se pak ve své roli vyloženě vyžívá.Oba dva perfektně vystřihli atmosféru pravého chlapského přátelství,což tady už docela dlouho nebylo.Navíc je moc fajn,že se film nebere smrtelně vážně.Zamrzí naprosto nevhodně obsazená Renée a v některých momentech slabší druhá půlka,kterou ale ve výsledku vynahrazuje dokonale westernový závěr,který dá vzpomenout na ty nejlepší žánrové kousky.A celý příběh je zkrátka skvěle napsaný,motivace postav jsou v něm velmi dobře obhájeny a na diváka čeká i několik netypických dějových zákrut.To vše v technicky precizním hávu,kterému vévodí nádherná kamera.Harris příjemně překvapil a jen se modlím,aby v budoucnu čekalo ještě mnoho podobně příjemných westernových pokoukání. 80 % ()

Arkos

Průměrný western s velice dobrým hereckým obsazením. První třetina filmu je slušná, ale čím víc se blíží závěr, tím mně děj připadá slabší. Většinou se tu pouze mluví a o nějaké akci se tu moc mluvit nedá. Pokud jde o herecké obsazení, Harris s Mortensenem si svoje odehráli, ale obtloustlá Zellweger a její grimasy mně velice brzy lezly krkem. Takže celkově žádný propadák, ale pouze průměr. ()

gogo76

Veľmi lákavé herecké obsadenie na film vyslovene nabudí, ale pri veľkých očakávaniach , môžte byť trošku sklamaný. Ja som zhliadnutie Appallosy dosť dlho odkladal, zázrak som nečakal, takže sklamanie sa nedostavilo a ja som dostal zhruba to , čo som od filmu očakával. Dosť zamrzí , že J. Irons nedostal viac priestoru či scén , v ktorých provokoval a dráždil kolty E. Harrisa a V. Mortensena. Na western je tu prekvapivo málo streľby , ale o to viac to iskrí medzi hercami, čo je pre diváka len dobre. Westerny mám rád, preto som vďačný za každý takýto dobrý pokus o oživenie žánru. 70% ()

choze

Příjemný komorní, ale slušně obsazený western o chlapském přátelství a nestrachu ze smrti, kde se málo střílí, hodně mluví a režisér - snad ve snaze o civilnost, které by odpovídala i atypická dáma v nesnázích René Zellwegger (jaká škoda, že roli odmítla Diane Lane) - si nechává napětí vesele utíkat mezi prsty. Vyhrocené situace vždy nějak vyšumí včetně nepříliš uspokojivého závěru, ale vyslovená nuda to není. ()

• Ed Harris kromě hlavní role, režie a scénáře, nazpíval i píseň v závěrečných titulcích. (bearmeedek)

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty

18.08.2007

Viggo Mortensen už v Oceánu ohně a Kapitánovi Alatristem dokázal, že s kloboukem na hlavě vypadá ještě lépe než v kápi elfského pláště. A když mu navíc u boku proklatě nízko visí kolt, je to ještě… (viac)