Reklama

Reklama

V práci šerifa Virgila Colea a jeho zástupce Everetta Hitche platí jediné: střílet rychle, střílet přesně a okamžitě znovu nabíjet. Bez emocí, protože emoce vás mohou zabít. V Dějinách násilí byli protivníky. V drsném psychologickém westernu podle románu Roberta B. Parkera se Ed Harris (který také režíroval, produkoval a podílel se na scénáři) a Viggo Mortensen sešli jako přátelé a nájemní strážci pořádku Cole a Hitch. Renée Zellweger jako žena, která přijede do města jen s dolarem v kapse a podivuhodnou schopností přežít, dodá jejich snaze postavit před soud vraha Randalla Bragga (Jeremy Irons) to, co může zabíjet – city. V městečku Appaloosa poteče krev. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (341)

tron 

všetky recenzie používateľa

„Môj šéf nebude nadšený, že ste mi vyrazil zuby.“ – „Povedal by som, že ani ty z toho nie si nadšený.“ Najradšej by som dal 80%, pretože múdry Viggo Mortensen s brokovnicou, bohovskou briadkou a tradične skvelým jazdením na koni. Bohužiaľ, snímka nie je o ňom (!). V skutočnosti je nahrávačom šerifovi v podaní Eda Harrisa. Ten síce tiež hrá dobrú rolu, ale mal som pocit, že mu energiu brala réžia, produkcia a podiel na scenári a na samotné hranie akosi nezostal čas. Je kvalitný, ale miestami skôr komický. Dôležité je ale podotknúť, že SCHVÁLNE komický – jeho posadnutosť cudzími slovami akoby vypadlo Monty Pythonom z vrecka. Detto postava Renée Zellweger, ktorá je v podstate vtipná postavička, tuctová až hlúpa nymfomanka, ktorá nemôže za to, že si vždy vyberá alfa samca zo stáda, hoci lásku sľúbila inému. Šerif ju napriek tomu miluje. Toto som v žiadnom westerne nevidel. Musím povedať, že som sa miestami takmer smial, boli to všetko dobré vtipy... len sa mi akosi nehodili k westernu. Na strane druhej, tomuto môjmu nie práve najobľúbenejšiemu žánru aspoň dodali zaujímavé ingrediencie, vďaka ktorým mi to  viac chutilo. Určite by som na stranu kladov pridal i asi po sto rokoch dobrého Jeremyho Ironsa, potešili spoľahlivé ksichty z vedľajších lavíc (Linn, Spall, Henriksen) a ak máte radi „pomalé“ westerny typu Krajiny strelcov, prídete si na svoje. „Len“ 60% dávam v podstate „iba“ za zlý scenár. Neubehne ani 20 minút a už film prichádza o všetky tajomstvá: vieme, kto sú hrdinovia, o čo im ide, spoznáme ústredného zlosyna, zistíme, čoho je schopný a okamžite dôjde k prvej čelnej zrážke medzi ním a Harrisom. Bol to výborný úvod, ale znepokojene som sa pýtal „O čom bude zvyšných 90 minút, keď už po úvodných dvadsiatich všetko vieme?“. Pochybnosti boli oprávnené. Je to o všeličom a o ničom. Rieši sa manželská nevera, problém pištoľníkov vyrovnať sa s právom... Indiáni prídu, trikrát vystrelia a odídu, Harris Viggovi vyčíta, že má city, je to ale on, kto kvôli „zbytočným“ citom dobrovoľne nechá utiecť zlosyna. Atď. Každopádne Mortensen fakt výborný. ()

Cervenak 

všetky recenzie používateľa

Ed Harris si splnil chlapčenský sen a natočil kovbojku, v ktorej si sám mohol zahrať pištoľníka drsnejšieho ako šmirgeľpapier. Asi tretinu filmu som si myslel, že to skončí v priemere. S pribúdajúcimi minútami to však bolo čoraz zaujímavejšie a na konci zostal dlho doznievajúci dobrý pocit. Nečakajte veľa akčných scén, prestrelky sú väčšinou krátke ("To šlo rýchlo." "Lebo všetci vedeli strieľať!"), ale hlavnou devízou je solídny príbeh (začne otrepane, ale potom príde zopár netradičných zvratov) a hlavne zaujímavé postavy. Viggo "vláčim so sebou najväčšiu flintu v dejinách žánru" Mortensen a Ed "všetci sú zo mňa posratí, aj keď sa kokcem pri cudzích slovách" Harris sú mimoriadne podarená dvojica a ich parťácky vzťah je divácky veľmi príjemný. Renée "spustím sa s každým chlapom, ktorý je práve najväčší boss" Zellweger je správne utlmená a Jeremy Irons... nuž, ten mohol dostať viac priestoru, ale rozhodne celú show nekazí. Pohodový westerník. Len tá hudba... tá bola fakt príšerná. ()

Reklama

akisha 

všetky recenzie používateľa

Western nic moc teda... Renée byla hrozná, chudák, to jsem teda nečekala. Základní myšlenka jako ze Sedmi statečných byla OK, Ed s Viggem podávají standartně "tvrďácký" výkon plný dlouhých pohledů a krátkých vět, našlo se i pár pěkných scének a přestřelek a sem tam padne i nějaká ta hláška. Aspoň že si tam zahrál Jeremy, jeho bad-ass byl klasicky perfektní. 3:10 to Yuma se mi líbilo rozhodně mnohem víc. ()

novoten 

všetky recenzie používateľa

Nejdřív jsem byl rád za to, že má western v moderním Hollywoodu pořád svoje místo, ale s touhle kategorií náhodně vybraných scénářů tam moc dlouho nevydrží. Appaloosa totiž přináší jen sled epizod ze zaměnitelného městečka se šerifovou kanceláří a saloonem, ale nikam nedospěje. Celý vztahově mířený příběh usne na mrtvém bodě a zúčtování přichází za pět minut dvanáct doslova z ničeho. Není se pak čemu divit, že se láká hlavně na herce. Ed Harris je znovu tvrďákem na počkání a Viggo Mortensen s nadhledem zvládá škatulku cowboy next door, jenže Renee Zelwegger s Ironsem ukazují, že se na Divoký západ dostali opravdu jenom omylem a jejich ušvitořené, respektive pak ležérní herectví tu nemá co dělat. Za tuhle trestuhodně provařenou šanci nakonec hodně přimhouřených 50%. ()

MontyBrogan 

všetky recenzie používateľa

Ty vole, čo to mal Edo za postavu? Hneď mi bolo jasné, že ide o knižnú adaptáciu, lebo niektoré veci robil úplne nezmyselne, bez motivácie, proste to tak bolo napísané. Prečo napríklad zbil toho opilca, keď inokedy k bežným ľuďom agresívny nebol? A čo ho vlastne robilo takým obávaným? Však nevedel poriadne rozprávať, ani sa orientovať v ľuďoch. Renée, jasná zlatokopka, si v momente získala jeho dôveru. A starý známy Lance Android ho podviedol ako malé decko. Ešteže Viggo to občas zahral do outu, keď sa choval ako z poriadneho westernu. ()

Galéria (52)

Zaujímavosti (12)

  • Ještě než se vůbec začal film natáčet, už se jednalo o pokračování. (HappySmile)
  • Ed Harris kromě hlavní role, režie a scénáře, nazpíval i píseň v závěrečných titulcích. (bearmeedek)

Súvisiace novinky

Kolty versus dekolty

Kolty versus dekolty

18.08.2007

Viggo Mortensen už v Oceánu ohně a Kapitánovi Alatristem dokázal, že s kloboukem na hlavě vypadá ještě lépe než v kápi elfského pláště. A když mu navíc u boku proklatě nízko visí kolt, je to ještě… (viac)

Reklama

Reklama