Sexuálny škandál na škole

• Slovensko Zápisky o škandále (viac)

V centre príbehu filmu sú dve ženy, ktoré sa vďaka svojim túžbam a nečakanej zrade ocitnú vo veľmi vyhrotenej situácii. Celý príbeh je i so svojimi zvratmi zaznamenaný v denníku Barbary Covettovej (Judi Denchová), despotickej, cynickej a samotárskej učiteľky na londýnskej strednej škole, ktorá svojej triede vládne železnou rukou. Žije sama s mačkou Portiou, bez priateľov alebo ľudí, ktorým by sa mohla s čímkoľvek zveriť. V jej osamelom svete dôjde k zásadnej zmene v okamihu, keď sa v škole stretne s novou učiteľkou Shebou Hartovou (Cate Blanchettová). Sheba sa zdá presne tou spriaznenou dušou a verným priateľom, akého Barbara vždy hľadala. Keď sa však ukáže, že má Sheba vášnivý vzťah s jedným zo svojich mladučkých študentov, Stevenom Connollym (Andrew Simpson), zmení sa ich vzájomné priateľstvo na nenávisť. Keď Barbara sa vyhráža, že odhalí Shebaino tajomstvo jej manželovi, bývalému profesorovi Richardovi Hartovi (Bill Nighy), a zvyšku sveta, dostanú sa do popredia jej vlastné tajomstvá a temné posadnutosti. Podvody a klamstvá, ktoré ovplyvňujú životy oboch žien, pomaly vyplávajú na povrch... (TV JOJ)

Tirion

Až démonická Judi Dench, roztomilý Bill Nighy a skvělá hudba Phillipa Glasse. Pohodové drama o netradičním tématu u kterého jsem se rozhodně nenudil. ()

slunicko2

Když provádíte se svými žáky sexuální vylomeniny, nestůjte poblíž okna. 1) Nemohu si pomoci, abych nepoukázal na zřejmou skutečnost, že i když mladá učitelka Sheba jednala proti zákonu tím, že se vyspala se svým žákem, tak ve skutečnosti k žádnému narušení mravní výchovy očividně nedošlo. Proti lidské důstojnosti (žáka) to taky nesměřovalo. Před českým soudem by tato obhajoba neuspěla, ale z lidského pohledu vnímám věc poněkud jinak._____ 2) Vůbec pak nemohu souhlasit se srovnáváním jednání obou hlavních protagonistek. Zatímco Sheba prostě podlehla svádění svého žáka (jasně, že neměla, o tom není sporu), tak Barbara cíleně směřovala k ovládnutí své společnice vydíráním či jakkoli jinak. Její chování se mi hnusí, zatímco Sheby je mi spíš líto._____ 3) Sexuální půvaby 37leté Cate Blanchettové (Sheba) na mě nepůsobí, a tak o to více ocením skvělé herectví 72leté Judi Denchové (Barbara), která si podle mě film prostě ukradla pro sebe._____ 4) Nesmím zapomenout ani na přitažlivého 17letého Andrewa Simpsona (Steve, co spí s učitelkou), jehož sexuálnímu lákání bych jen těžko odolával. ()

René.girl

Herecký koncert Cate Blanchett a Judi Dench. Z obou mi bylo na zvracení a zároveň jsem je obě litovala. To nelze nazvat ani jinak než dokonalé herectví. 95% ()

Maq

Učitel se studentkou, to už nikoho nezaujme. Vší proklamované rovnosti příležitostí navzdory, učitelka se studentem je mnohem pikantnější, že? A ještě manipulovaná lesbou, to už by mohlo lidi nalákat. --- Kultivovaný tón filmu mě zprvu vlídně naladil, ale na konci jsem si uvědomil, že příběh vlastně neřekl nic překvapujícího, nic hlubokého, opravdu zajímavého. Scénář je zkrátka přinejlepším průměrný. --- Slovíčko k hudbě Phila Glasse: Vám se to líbí? Pokud ano, soudím, že za to může vaše věčné a neměnné poslouchání pop-music. Díky tomu máte schopnost vnímat krásno tak zakrnělou, že i blbý Glass na vás působí originálně. Mě jeho hudební doprovod v tomto filmu vyloženě otravoval. ()

italka63

Excelentní výkon Judi Dench v roli učitelky Barbary, která je lesbického zaměření, byť dobře ukrývaného, a Cate Blanchet, její nové kolegyně,matky postiženého synka a dospívající dcery, které tak nějak spadnou myšlenky a od věčných starostí se zamiluje do svého patnáctiletého žáka. Jenže Barbara není tou milou starší dámou a kamarádkou ,jak se zdá, a průšvih, ten nikdy dlouho nečeká. Co všechno se ženám honí v hlavě....skvělé čtyři hvězdy, které podtrhla vynikající hudba. ()

Damiel

72 % - Herecký koncert Judi Dench. Utáhla to tahle dáma, Cate Blanchett jí jen jaksi sekundovala. Příběh je vytušitelný, ale Dench to zvedla o třídu výš. ()

PogoJoe

Skvěle zahrané drama ze školního prostředí, v němž se dá do psychiky a pohnutek obou žen věrohodně vcítit a chápat je. Život bývá někdy krutý. Samota bývá většinou krutá. A dokáže mnohé nutit k zoufalým trikům. ()

hunty

Jedno z nejlepších dramat, které Británie kdy vypustila. Obsazení, scénář a hlavně bezchybný hudební doprovod od mistra Philipa Glasse. ()

Aleee89

Působivé a nejen to. Už když jsem o tomhle filmu četla poprvé a slyšela jsem, co že se to na nás chystá, moc jsem se těšila, protože jsem věděla, že to bude bomba. A taky jsem věděla, že to bude film, který mi zkrátka sedne, jelikož se mi líbilo herecké obsazení a miluji dramata. Film rozhodně nezklamal. Už od počátku se rozjíždí velice slibný příběh, kterému nikdy nedojde dech. Pohltí vás to a nenechá klidnými. Jedna scéna vyhrocenější a napínavější než druhá, pak zase nějaké odhalení, které vám doslova vyrazí dech. Herecký koncert dvou dam. Judi Dench je výborná herečka a když tak nad tím tak přemýšlím, Cate Blanchett je z těch mladých asi moje nejoblíbenější, protože umí skvěle hrát a navíc se chová normálně a vypadá taky normálně a ne jako nějaká vosková figurína. Obě dámy úžasně doplňují jiné postavy (manžel Scheby, děti...). Moc se mi líbily zápisky Barbary, ty byly opravdu trefné (a taky vtipné). Navíc skvělá hudba... Zkrátka film, jenž vás nenechá chladnými, film, který je dost dobře napsaný. Určitě jeden z nejlepších počinů minulého roku. ()

Skip

Teda řeknu vám, ta Judi Dench ale umí být pořádně démonická, jen co je pravda. Film jako celek sice není něco extra, ale v jednotlivostech má svou sílu. Již zmíněné Judi Dench zdatně sekunduje Cate Blanchett. Na nich to celé stojí a dokázaly film udržet několik stupňů nad obyčejným průměrem. ()

Lennnnna

Judi Dench je mrazivější a hrůzostrašnější než sama paní smrtka a Cate Blanchett naopak tak andělsky čistá, že ani ten sexuální prohřešek u ní nevypadá hříšně.... Dámy nám tu herecky koncertují, drama vrcholí.... Nicméně, ač před oběma hluboce smekám, žádný vrcholný zážitek to nebyl. Takový Talentovaný pan Ripley například, by Zápisky o skandálu smetl do koše třeba jen jedním mávnutím filmového okénka:o) ()

jezurka42

Hodně dlouho jsem přemýšlela o tom, co do tohoto komentáře napíšu. Uvědomuju si, že je to pro mě čím dál víc těžší. Takže, Zápisky o skandálu je vynikající film. A dělají ho z něj dvě skvělé herečky-Cate Blanchett a hlavně Judi Dench. Cate je nejspíše výborná herečka (myslím si, že jsem ji ještě v žádném filmu neviděla), ale pro mě je nejlepší Judi (před pár dny jsem se o ní zmínila ve spojení s filmem Můj týden s Marilyn. Další skvěle zahraná role). Vůbec jsem nečekala, že se z ní vyloupne taková odpudivá osoba. Její vyprávění bylo strhující, měnilo se také (teda spoň mě to tak připadalo) postavení ke Cate. Příběh filmu je skvělý, herci taktéž, režie a hudba jakbysmet. Nemám prostě co vytknout. Proto jasných 5*. PS: A konec filmu byl na mě už fakt hodně. Že by Judiina další "oběť"...? ()

maverick10

Silny dramaticky pribeh vypravejici nam o jednom nevsednim pratelstvi. Judi Dench a Cate Blanchett zahrali sve role na vybornou a pribehu tak vstipili tu pravou porci dramatu. Decentni hudba jen podkreslovala tu az psychologickou atmosferu. Mimochodem Judi Dench nemohli, do role nekomromisni ucitelky ze stare skoly, obsadit lepe. Jako by ji role ucitelky byla sita na miru. ()

easaque

-4* Svým námětem sice nenápadný film, který působí televizním dojmem, ale pro podrobný psychologický rozbor osobností to bylo dostatečné. Rozhodně herecky velmi přesvědčivý (jen doporučuji se vyhnout dabingu, který mi poněkud drásal bubínky) a hlavně poučný, že i v bezproblémovém manželství vždy nejde zabránit nevěře (chtíč je prostě sviňa ;-) a následkům se pak vyhnout nejde. Prostě pořádné vztahové psychodrama a ten thriller v žánrech už je zbytečný. Doporučuji všem, kdo má tyhle témata rád. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Hennes

Nedivím se, že obě herečky Cate Blanchett i Judi Dench byly nominovány na Oscara. Rovněž scénář i hudba jsou nadprůměrné. Příběh dvou odlišných učitelek, jak povahou, tak věkem. Od začátku filmu mě to zatáhlo do děje a už nepustilo. Učitelka Sheba se zamiluje do patnáctiletého studenta a má s ním poměr. Její "přítelkyně" Barbara se to snaží využít ve svůj prospěch. Když se jí to nepodaří, vše lstivě prozradí veřejnosti. Sheba končí ve vězení, svým způsobem ztrácí manžela, dceru a její postižený syn přichází na delší období o matku. Barbara však ve své posedlosti mít partnerku pokračuje a "upíná" se na další oběť. ()

Aljak

Tajomstvo a strach jednej ženy je pre druhú silou a zbraňou... Zaujímavý a zároveň silný psychologický príbeh zo školského prostredia, dej sa pekne stupňoval a to vytváralo z celého filmu napokon jeden veľký zážitok s úžasným posolstvom (ktoré sa však odkryje len tým, čo poznajú ako chutí samota). Páčilo sa mi ako tu bol vykreslený celkový vplyv samoty na duševný stav človeka. Ako náhle sa objaví niekto, kto zažehná samotu, získava tým dominantné postavenie a postupne vzniká obrovská závislosť, no a napokon ľudia sa odmietajú deliť s inými o to, čo zbožňujú. Každý, kto niečo takéto už zažil, dokáže aspoň čiastočne Barbaru pochopiť (hoci na prvý pohľad je to nepochopiteľné). Samota proste dokáže z človeka spraviť naozaj sebecké monštrum túžiace po tom nenahraditeľnom pocite žiadúcnosti a výnimočnosti. Smutné, ale je to tak... Judi Dench a Cate Blanchett zahrali svoje role vynikajúco! ()

Martin741

Dalsi mimoriadne kvalitny film od rezisera Richard Eyra sa vola Zapisky o skandalu. Scenar je vyborny, podava presny obrat psychoteroru, intrig ..... v podani vybornej Judi Dench /kto by to o tej babke povedal? ...../, ktorej uspesne sekunduje rovnako vyborna Cate Blanchett. Pribeh slusne odsypa, k tomu par vysperkovanych dialogov ...... nadhera : 89 % ()

peiton

A je to tu zase,konečne další film v poradí,ktorý málokedy nachádzam sa dotýka problematiky ktorá je známa každému,z počutia, zo sledovania televízii nedajbože z vlastného - osobného poznania. Dosť krehká téma kde sa názory ľudí rozdeľujú.Téma, ktorá sa veľmi nerozoberá a je podaná aj z pohľadu obete. Priniesol dosť kritický pohľad na učiteľku ktorá si začala s maloletým chlapcom. Spravila obeť z neho, tak ako to vo svete bežne funguje. Ale je to skutočne tak? Pre chlapca to bolo najprv niečo nepoznané, niečo čo chcel skúsiť. Pre učiteľku, ale tiež.. Obaja to zo začiatku brali ako pokušenie, ktorému by sa mali vyhnúť, ale nevyhli a tak to malo následky. Ovšem, len na jednej strane.Na strane učiteľky,ktorá spravila chybu a adekvátne je za ňu i psychycky potrestaná jednou frustrovanou starnúcou ženou. Každý nech si vytvorí názor sám, ale táto psychologická dráma vám možno určitou čiastkou dopomôže alebo vás zmätie ešte viac ako ste boli. ()

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (viac)