Dexter

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, (2006–2022), 93 h 29 min (Minutáž: 44–59 min)

Predloha:

Jeff Lindsay (kniha)

Michael C. Hall, Jennifer Carpenter, David Zayas, James Remar, C.S. Lee, Luna Lauren Velez, Desmond Harrington, Julie Benz, Christina Robinson (viac)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (116)

Dexter (2006)

Seriál patří k těm, které jsem si jednoznačně oblíbil, i když je fakt, že mi v posledních dvou sezónách chyběl Dexter, kterého jsem poznal na začátku- cynický a emočně prázdný glosátor veškerého dění. Právě jeho humor, suchý tak, že by se do jeho blízkosti nemělo chodit s otevřeným ohněm, skvěle doplňoval kvalitní napětí a skvělou akci. Kvalitní atmosféru pomáhala po celou dobu dotvářet výborná hudba. Já sice tento žánr nevyhledávám, ale tady sedl, jako zadní část lidské anatomie na hrnec. ()

Season 1 (2006) (S01)

Stejně jako před lety mě i tentokrát první sezóna seriálu naprosto vtáhla do děje. Znovu jsem se setkal se svými oblíbenými postavami, mrazivé momenty se střídaly s okamžiky dokonalého, cynického humoru, a protože mám k temným stránkám lidské povahy otevřený vztah, neměl jsem s postavou Dextera ani podruhé žádný větší problém, Rita, to už je jiný případ. ()

Dexter (2006) (S01E01)

Po dlouhé době jsem se vrátil k seriálu Dexter, abych případně změnil své původní hodnocení. Pilotní epizody seriálů většinou připomínají první kolo boxerského zápasu, divák se seznámí s postavami a proběhne opatrné oťukávání, no, u Dextera je to trochu jiné. Děj se hned ze startu pěkně rozjel, nuda nehrozila ani náhodou a atmosféra podkreslená skvělým soundtrackem byla dokonalá. ()

Krokodýlí slzy (2006) (S01E02)

Předchozí díl byl sice o něco působivější, ale i druhá epizoda mě velice bavila, v ději se nevyskytl žádný větší problém, který by mi zkazil dojem, takže jsem neměl důvod pro to, abych snížil své hodnocení o více než jednu hvězdičku. No, myslel jsem si, že s odstupem let budu kritičtější. ()

Nevinné mládí (2006) (S01E03)

Ve třetí epizodě mě děj příliš velkým nadšením nenaplnil, více mě bavily flashbacky s Dexterovými začátky, takže pilotní díl u mě zatím s přehledem vede. Tím, co dalo epizodě nějakou tu šťávu navíc, byly paradoxně Dextrovy životní postřehy a komentáře s humorem tak suchým, že jsem musel být ve střehu, aby nedošlo k samovznícení přehrávače. ()

Pomocná ruka (2006) (S01E04)

I když mám k ději čtvrté epizody mnoho výhrad, rozhodl jsem se ji ohodnotit pěti kousky za to, jak se tvůrcům podařilo propojit často až morbidní atmosféru, skvěle zvolený soundtrack a zcela dokonalý humor (ten by mohl seriálu závidět nejeden scénárista současných komedií). Zároveň jsem si uvědomil, která postava mi před lety lezla nejvíc na nervy (a to včetně dabingu). ()

Americký sen (2006) (S01E05)

Měl jsem dojem, že pátá epizoda mírně vybočila ze zaběhnutého standardu, děj se soustředil hlavně na dvě v podstatě vedlejší postavy (Tucci, Castilla), a přesto jsem se hodně dobře bavil (a nebo právě proto). Navíc dostal poprvé větší prostor Vincent Masuka, a to jedině vítám. ()

Vráceno odesílateli (2006) (S01E06)

Příběh se mi v tomto případě zdál být tak nějak lepší, Dexter do této doby řešil hlavně svá nutkání (případně nedostatek nutkání), stačily ale dva návraty (Paul, Valerie) a rázem došlo na vcelku pochopitelnou paranoiu a na citové záležitosti, ve kterých se běžný sociopat poněkud ztrácí. Opět nechyběl specifický (a mně velmi blízký) humor, takže za mě jasná plná palba. ()

Okruh přátel (2006) (S01E07)

Sedmá epizoda na mě fungovala podobně jako předchozí díl, kromě Dextrových záležitostí se tvůrci opět věnovali Ritině situaci, hodně mě ale bavilo politikaření na okrsku, Jasně, vytratil se mi tady moment překvapení, ale zjistil jsem, že mi to vlastně vůbec nevadí. ()

Cvokař k večeři (2006) (S01E08)

S každou epizodou se mi zdají být všechny dějové linie lepší a lepší, je znát, že tvůrci věděli, co a jakým způsobem chtějí divákovi podat a neřešili to až za pochodu, jak se bohužel někdy stává. Terapeutická sezení potěšila stejně jako další porce Dexterových suchých komentářů. ()

Táta to ví nejlíp (2006) (S01E09)

Přestože jsem už seriál jednou viděl, postupné odhalování minulosti mě i teď hodně baví stejně jako Rudyho propracovaný plán. Jako obvykle jsem se i tentokrát u Dextera velmi dobře bavil, vypadá to, že jsem představitelem té pravé cílové skupiny, pro kterou byl seriál natočen. ()

Vidět rudě (2006) (S01E10)

Sezóna se dostává do stále vyššího tempa, což je ve srovnání s jinými počiny čirou radostí. Překvapivě dobře na mě funguje dokonce i dějová linie s Ritinými obtížemi, přestože postava Rity patří mezi ty seriálové figury, které si fakt nedokážu oblíbit (a český dabing je v tomto případě krajně nešťastný). ()

S pravdou ven (2006) (S01E11)

Na jedenácté epizodě mi vlastně vadil jen jediný moment- Ritin projev k Paulovi ve vězení. Tohle mě dokázalo docela otrávit, naštěstí bylo všechno ostatní natolik kvalitní, že jsem na ten nešťastný okamžik dokázal vcelku rychle zapomenout. Šachová partie mezi LaGuertou a Matthewsem zdárně pokračuje, a to mě hodně baví. ()

Volání krve (2006) (S01E12)

Závěrečná epizoda první sezóny mě v žádném případě nezklamala, přišla se slušnou dávkou napětí, velmi kvalitní atmosférou a strhujícím dějem. Jen cynického humoru bylo tentokrát podstatně méně, tvůrci mi to ale vynahradili v samotném závěru Dexterovou parádní představou, takže jsem byl úplně spokojen. ()

Season 2 (2007) (S02)

Ani druhá sezóna mi nepřinesla žádné výrazné zklamání, i tentokrát se hlavní dějová linie točila kolem pátrání po sériovém vrahovi, tohle vyšetřování ovlivnilo Dexterův život překvapivě ještě více než to minulé. Znovu musím pochválit propracovaný scénář, který tvůrce nenutí k žádným zbytečným improvizacím, a i když se nedokázali vyhnout některým více či méně vážným chybám, celek na mě působil skvělým dojmem. ()

Ono to žije (2007) (S02E01)

Úvod druhé sezóny byl opravdu skvělý. Tvůrci nám v první řadě představili sociopata a jeho snahu splynout s okolím, aby se mohl věnovat své jediné vášni, a teď mu k zabíjení zamezili přístup, sledovat tu narůstající paniku byla radost. Bavil jsem se stejně dobře jako před lety. ()

Až si vydechnu (2007) (S02E02)

Děj druhé epizody byl dostatečně zajímavý, abych mohl díl ohodnotit plnou palbou, musel jsem ale hvězdičku ubrat, protože mě Rita iritovala tak, že mi pokazila celkový dojem. Zvlášť mě dostala její dokonalá schopnost dedukce, díky níž hbitě rozkryla Dexterovu závislost na heroinu. To byl tak hloupý moment, že jsem cítil téměř fyzickou bolest. ()

Nepříjemná lež (2007) (S02E03)

Pokud jde o Dextera samotného, byl tentokrát děj trochu slabší, pomalu se ale začala rozjíždět dějová linie kolem agenta Franka Lundyho s vyšetřováním "Řezníka ze zálivu", bavila mě i trpělivá práce exporučíka na svém kariérním postupu, takže čtyři kousky byly určitě na místě. ()

Průhledný (2007) (S02E04)

U sledování čtvrté epizody jsem si celou dobu spokojeně pochrochtával a byl jsem pevně rozhodnut udělit plný počet hvězdiček, protože Dexterovy komentáře byly opět naprosto dokonalé a perfektně doplňovaly všechny ty vážnější nebo depresivnější záležitosti, pak ale přišla Lilina exkurze a hvězdička musela dolů. To byla blbost tak nebetyčná, že to bylo spíš na ztrátu dvou kousků, takže jsem byl ještě mírný. ()

Temný ochránce (2007) (S02E05)

Děj pátého dílu vůbec nebyl špatný, jen kvůli svému zaměření na minulost a na různé mezilidské vztahy poněkud ztratil na tempu. Ani tentokrát nedošlo na žádnou nudu, takže jsem byl vlastně spokojen, chyběla mi snad jen nějaká ta akce a napětí, aby to bylo dokonalé. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

22.05.2023

Dexter se dočká prequelu

Dexter se dočká prequelu

08.02.2023

Minulý týden byla oznámena fúze mezi stanicí Showtime a streamovací službou Paramount+, obojí patří pod Paramount Media Networks, takže v praxi to bude znamenat jenom více sdruženého obsahu na jednom… (viac)

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

Druhý ročník Comic-Conu Prague se blíží!

18.09.2021